DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

antypyra pisze:
janusz44 pisze: Ogólnie wiadomo, że szybkość odbieranego strumienia wpływa w jakimś stopniu na jakość dźwięku. Może administrator pośrednio udzieli nam odpowiedzi.
Obawiam się, że jest to obojętne administratorowi. A ta szybkość wpływa na jakość dźwięku nie w stopniu "jakimś", a dużym.
Specjalnie napisałem "jakimś" aby zwrócić uwagę na problem, choć kiedyś ktoś wspomniał, że nie tylko.
Chodziło mi o to "Czy nadawanie w lepszej jakości dźwięku wpływa na wielkość opłat"

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

Z tego co pan Janusz pisał rozumiałem, że być może stacje nadają z gorszą jakością, ze względu na prawa właścicieli muzyki. Jedyne co mi przychodzi do głowy, ale jestem zupełnie niekompetentny, to jest taka możliwość, że oprócz tantiemów płaconych za pośrednictwem Zaiks radio musi mieć zgodę od każdego wydawnictwa płytowego z osobna na odtwarzanie ? I że ta zgoda lub jej cena może zależeć od jakości ?
Bo bardzo bym się zdziwił gdyby tantiemy dla Zaiks zależały od jakości nagrania czy strumienia.
Nie sądzę też aby utwór w radio skracano czy w inny sposób przycinano ze względu na prawa autorskie.
Czasem radia internetowe piszą, że nadają celowo w niższej jakości aby zachęcić do kupna płyty, ale to tłumaczenie wydaje mi się trochę podejrzane.
Natomiast drugą kwestią jest czy od jakości strumienia zależy opłata dla właściciela praw do kodeka i które opłaty wnosi radio, które dostarczyciel usługi strumieniowania a które właściciel praw do zainstalowanego na serwerze oprogramowania kodującego wykorzystującego dany kodek - dla mnie jest to zupełnie niejasne.
A my wymieszaliśmy te dwie kwestie i nie zawsze było jasne o czym mówimy.
Natomiast podtrzymuję to, że wątpię aby to miało wpływ na ustawienia przepływności w DAB Polskiego Radia.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

Dlaczego Polskie Radio w minionych dekadach PRL-u nie obcinało utworów i nie wchodziło z komentarzem, chyba nie dlatego, że była taka moda. Sposób na obcinanie, miksowanie utworów jest stosowany od lat przez większość stacji radiowych polskich i zagranicznych, więc coś w tym jest.
Czy wpływ na ustalenie przepływności w programach DAB Polskiego Radia mają, oszczędności, prawa autorskie, opłaty za korzystanie z pasma oraz ilość upakowanych programów?

Ostatnio kupiłem tanio 3 nowe płyty CD Box, okazało się, że są to nagrania monofoniczne, żadnej informacji na opakowaniu. Mogli chociaż napisać "The Original Hit Albums Oldies" więc to daje dużo do myślenia.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Nic się nie obcina! Dwójka nic nie obcina. Chyba, że idzie o stacje nadające 24h/7 dni/365dni komercyjny łomot. Jeśli ktoś stawia tezy, że nie można lepiej jakościowo nadawać w DAB+, bo stoją za tym prawa autorskie, niech zacytuje odpowiednie przepisy prawa. Dlaczego mamy to przyjmować na wiarę?
janusz44 pisze: Ostatnio kupiłem tanio 3 nowe płyty CD Box, okazało się, że są to nagrania monofoniczne, żadnej informacji na opakowaniu. Mogli chociaż napisać "The Original Hit Albums Oldies" więc to daje dużo do myślenia.
Może jeszcze oprócz tej monofonii na tych płytach CD zapisane są pliki mp3, a nie oryginalne wave?

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

Często winyl był mono, ale taśma-matka miały dwa kanały i wtedy kompakt jest stereo. Niekiedy jednak taśma miała tylko jeden kanał, jeszcze w latach 60-tych gdy na Zachodzie robiono większość płyt stereo, zdarzały się pomiędzy nimi sesje mono (w ramach tej samej wytwórni która robiła głównie winyle stereo). Z jednego kanału nie da się zrobić prawdziwego stereo. Pan jest fanem popranego masteringu bo takie efekty daje sztuczne ustereofonicznianie ? Powinna być informacja czy nagranie jest z oryginalnej taśmy czy zgrane z winyla i czy z masteringiem czy bez, a jak źródło było stereo to będzie stereo, gdy było mono - to kompakt będzie mono.
Jeżeli kompakt był mono to albo taśma była mono i wtedy nic się nie da zrobić albo kompakt był zgrany z winyla, co często świadczy, że wydawcy nie zależało na dotarciu do źródła lub nie chciał za nie płacić, u nas na szczęście, z bardzo rzadkimi wyjątkami, ukazują się tylko polskie nagrania z taśm (a nie zgrywane z winyli).
A jak już jest zgrane z winyla to powinno być wyczyszczone z umiarem - często czyści się tak, że z muzyki nic nie zostaje.

Myślę, że to wchodzenie na piosenki, przycinanie to wyłącznie kwestia mody, ale może uda mi się kiedyś kogoś dopytać kto się tym zajmuje.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

@antypyra.

Tylko PR-2 słuchasz, a pozostałe w DAB np PR-1, PR-3 i lokalną?
Ja już od dawna o tym myślałem i nawet pisałem, że mogą to być płyty z materiału mp3? Nie ma żadnej informacji.
Jak pamiętasz dawniej płyta CD była oznaczona AAA, AAD, ADD, DDD.

@ziutek4444

Stare nagrania w mono z lat 50 oraz początku lat 60 przerabiane były na stereo nawet z dobrym skutkiem, chociaż taśmy matki mogły już wcześniej być nagrane w dwóch kanałach na zapas. Jak kupujesz płyty na wysyłkę to nie masz możliwości dobrego sprawdzenia i nie raz wpadnie bubel, są też zwolennicy słuchania monofonicznego z sentymentu. Płyty kupuję z dobrych wytwórni USA, UK, ceny kilkadziesiąt złoty za album CD, są przypadki, że skuszę się wyjątkowo na tańszą CD z powodu wykonawców. Ostatnio zakupiłem nawet kilka płyt winylowych wracając do czarnej płyty. Drogie hobby, nowa płyta od 80 zł w górę, ostatnio widziałem dwukrotnie droższą. Zróbcie Koledzy przerwę w słuchaniu DABu, za kilkanaście dni napiszecie, że nie jest tak źle.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

janusz44 pisze:@antypyra.

Tylko PR-2 słuchasz, a pozostałe w DAB np PR-1, PR-3 i lokalną?
Ja już od dawna o tym myślałem i nawet pisałem, że mogą to być płyty z materiału mp3? Nie ma żadnej informacji.
Jak pamiętasz dawniej płyta CD była oznaczona AAA, AAD, ADD, DDD.
Oczywiście i tych także.
Natomiast oznaczenia AAA, AAD, ADD, DDD nie mają nic wspólnego z rodzajem plików w zamieszczonych na płycie, a ukazują sposób procedowania nagrania: od analogowej rejestracji, montażu i nośnika poprzez digitalizację poszczególnych etapów (zaczynając od nośnika) aż cyfryzację całego procesu.
Ostatecznie jak najlepiej zrobione nagranie można zepsuć na ostatnim etapie, publikując shit w rodzaju mp3 128 kbps w formacie wave.
ziutek4444 pisze: Jeżeli kompakt był mono to albo taśma była mono i wtedy nic się nie da zrobić albo kompakt był zgrany z winyla, co często świadczy, że wydawcy nie zależało na dotarciu do źródła lub nie chciał za nie płacić, u nas na szczęście, z bardzo rzadkimi wyjątkami, ukazują się tylko polskie nagrania z taśm (a nie zgrywane z winyli).
A jak już jest zgrane z winyla to powinno być wyczyszczone z umiarem - często czyści się tak, że z muzyki nic nie zostaje.
Myślę, że to wchodzenie na piosenki, przycinanie to wyłącznie kwestia mody, ale może uda mi się kiedyś kogoś dopytać kto się tym zajmuje.
Z g... bicza nie ukręci. Tzw. ustereofonicznione nagranie nie będzie dawało precyzyjnej lokalizacji pozornych źródeł dźwięku w bazie odsłuchu stereofonicznego. Obecna będzie jedynie jakaś przestrzenność różniąca takie nagranie od kompletnie płaskiego mono.
Z CD zrobionym fabrycznie ze zgrania treści winyla spotkałem się i w dziedzinie muzyki klasycznej, ale raczej to na szczęście rzadkie. Fakt, że taki 'remastering" może doprowadzić do bólu uszu.
Styl prezentacji to rzeczywiście kwestia okoliczności. Wchodzenie na nagranie praktykuje i Dwójka, gdy emituje się krótki utwór bez komentarzy redaktorów.
Nie liczę na ułatwianie mi przez radiofonię domowego nagrywania, którego nie traktuję jako sposobu do wejścia w posiadanie dobrych wykonań i właściwie dawno nie uprawiam. Radiofonia nie może propagować nagrywania audycji, ale też nie jest ono zabronione na własny użytek. Nie wolno tylko rozpowszechniać nagrań w celach zarobkowych.
PR jest radiem publicznym i mamy prawo wiedzieć, czy niskie bitrate w DAB+ wiąże się z opłatami autorskimi i jakie koszta ponosi PR w tym aspekcie działalności.

Nie, że to tajemnica handlowa...
Jak chcą mieć tajemnicę handlową, niech nie biorą abonamentu.
Ale na pewno w radiofonii publicznej DAB+ nie powinno być 'kanalizacyjnej" jakości.

W tej chwili mamy w DAB+ i mierny dźwięk i nowych programów też nie ma, bo jakoś ich uruchamianie nie idzie, a zasięg jest wyspowy. Ostatnio byłem w odległym od Warszawy o 50 km Sochaczewie i słuchać DAB+ w mieście się nie dało - sygnał nie był na tyle duży. Z Łodzi również nie dociera.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

The Beatles nagrywało na przerobionym magnetofonie mono na stereo, w jednym kanale było słychać solistę w drugim muzykę. Jeżeli chodzi o płyty CD to masz rację z czego było przegrywane, a co jest na płycie to dwie różne mogą być jakości.

Marcin1982
Posty: 90
Rejestracja: 10 października 2014, o 12:24
Odbiornik: Dual Dab 43
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Marcin1982 »

Myślę,że co do jednego będziemy zgodni nadajniki DAB-owskie powinny mieć większą moc przynajmniej 20 kw gdyż te obecne moce rzeczywiście wydają się być niewystarczające.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

Marcin1982 pisze:Myślę,że co do jednego będziemy zgodni nadajniki DAB-owskie powinny mieć większą moc przynajmniej 20 kw gdyż te obecne moce rzeczywiście wydają się być niewystarczające.
O tak !
Zwłaszcza dziwne, że Kosztowy mają tak niską moc.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

I obniżono ją z 10 kW na 6 kW. Ale jeśli w terenie płaskim 6 kW (Warszawa PKiN) nie sięga 50 kilometrów, to sprawność DAB+ jest przereklamowana.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Dokupujesz silną antenę kierunkową i działa :lol:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Stacjonarnie. Myślę o odbiorze na antenie teleskopowej przenośnym odbiornikiem.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

DVB-T/S pisze:Dokupujesz silną antenę kierunkową i działa :lol:
Tylko wtedy odbiornik zaczyna się nie od 100 zł tylko pewnie od 250, nie licząc kosztu anteny, którą też nie w każdym mieszkaniu można zamontować. Ale z FM-em też nie zawsze jest różowo.
Tam gdzie nie działa FM ze względu na słabszy sygnał nie będzie działać też DAB. Jedyna przewaga DAB-u nad FM-em to gdy jest silny nadajnik ale dużo odbić i nakładają się sygnały z różnych dróg - FM będzie szwankować, DAB sobie poradzi - dlatego mogą dwa nadajniki nadawać na tej samej częstotliwości, ale od pewnego momentu sygnały z dwóch nadajników DAB-u też się gryzą, więc cudo to to nie jest. No i druga zaleta - więcej kanałów. Więcej zalet nie widzę, za to trochę wad. Pomimo to jestem zadowolony z DAB-u.
Pewnie jak się nie da złapać na przenośnym odbiorniku to mniejszość będzie montować anteny zewnętrzne, część będzie słuchać z internetu stacjonarnego, a większość sobie odpuści słuchanie radia.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

W miejscach, gdzie już przerywa sygnał DAB+, może być np. dobry odbiór stacji FM, ale mono. We wspomnianym Sochaczewie miałem multum stacji FM, także tych słabszych z PKIN z małym szumkiem lub mono prawie bez niego, a DAB+ 6 kW nie załapywał się, choć odbiornik obecność sygnału wykazywał. DAB+ próbowałem na Sangeanie i UKF na Tecsunie PL 390 DSP. Wszystko, rzecz jasna, na teleskopie. Miasto nieduże nie zabudowane wieżowcami.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

antypyra pisze:Stacjonarnie. Myślę o odbiorze na antenie teleskopowej przenośnym odbiornikiem.
Stacjonarnie według mnie, to antena zewnętrzna Yagi, dipol jeżeli jest słaby zasięg oraz stacjonarny tuner lub odbiornik radiowy, wówczas ma sens. Kupując tani odbiornik przenośny należy pomyśleć o zasięgu w danym miejscu zamieszkania.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Stacjonarnie też mam jeździć autem? :shock:
W sumie yagi na dach, a pilot niech kręci aby fala nie uciekła :lol:

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

Stacjonarna antena w samochodzie? Chyba, że wóz Drzymały postawiony na stałe na ogródku. Samochód zmienia kierunek i oddala się od nadajnika. Co to za antena 130 - 200 cm od poziomu ziemi? Odbiór możliwy w bliskiej odległości od nadajnika.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

To było celowe. Oczywistym jest że do samochodu taka antena nie jest i nie będzie produkowana. Tu chodzi o fakt że jeśli nie da się złapać dabu na teleskopie (albo odbiór jest kiepski) to w samochodzie na pewno lepiej nie będzie.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

I tu się można mocno zdziwić. Na teleskopie lub druciku (w zależności od odbiornika ) mam utrudniony odbior, a w samochodzie bez problemu i jakichkolwiek zakłóceń.
Instalacja samochodowa ma wzmacniacz i filtry. Z założenia ma pracować w trudniejszych warunkach.

Zablokowany