DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: K63 »


marekns
Posty: 92
Rejestracja: 9 września 2015, o 18:51
Instalacja antenowa: ATX-107 + SWA 6000/6T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica 75 km

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: marekns »

Dzięki. No teoretycznie jakiś tam sygnał mam chociaż nie mam tunera DAB+ ani anteny VHF żeby to sprawdzić. Myśle że moc może być nie wystarczaja na stabilny odbiór MUX8.
K63, a u Ciebie jak z obiorem DAB z Chorągwicy? Mieszkasz w okolicach Gorlic wiec też ponad 70 km od nadanika podobnie jak i ja.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: K63 »

http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=309
Do testów posłużyło mi radio pożyczone od znajomego. Na zewnątrz odbiór Chorągwicy bez błędów, wewnątrz z małymi problemami, bo nie w każdym miejscu. Najbardziej bezproblemowo w mieszkaniu odbierałem Suchą Górę. Kielce tylko na zewnątrz. Wszystkie testy z użyciem wyłącznie anteny teleskopowej zamontowanej na odbiorniku.
Myślę że z "ósemką" nie powinno być problemu. TVP1 w analogu na k. 10 odbierałem idealnie.
Na innej antenie na k. 50 idealnie z Krakowa odbierałem najpierw RAI UNO (na przełomie lat 80-90), a potem TVP Kraków. Polsat na k.53 trochę śnieżył, a najgorzej szła TVP2 (k.33). Potem kupiłem telmorowską ASR-kę i ustawiłem ją na Przehybę.
Ostatnio zmieniony 9 grudnia 2015, o 00:07 przez K63, łącznie zmieniany 1 raz.

marekns
Posty: 92
Rejestracja: 9 września 2015, o 18:51
Instalacja antenowa: ATX-107 + SWA 6000/6T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica 75 km

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: marekns »

No to może nie bedzie aż tak zle, tylko ja mam jeszcze odbicie od góry wiec zobaczymy. Licze że po nowym roku jeszcze przed startem MUX8 beda jakieś testy.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Poland »

Na tej samej stronie tyle że w sekcji telewizyjnej jest już mapka MUX8 dla Chorągwicy i szczerze mówiąc jestem zadowolony bo pojawiły się szanse na odbiór nowego multipleksu w moich okolicach.

enter11
Posty: 9
Rejestracja: 24 października 2015, o 20:56
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa DVB-T z symetryzatorem

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: enter11 »

Witam,
mieszkam w odległości 7 km od Chorągwicy w stronę Krakowa, mam antenę do odbioru DVB-T z symetryzatorem i niestety mam problem z odbiorem sygnału z MUX 3. Telewizor wskazuje odbiór sygnału na poziomie średnim i niskim, natomiast na MUX 1 i 2 nie ma najmniejszych problemów i zawsze poziom sygnału jest wysoki. Sytuacja zaczęła się od momentu kwitnienia drzew, które mi przysłaniają widok na Chorągwicę. Jednak w zeszłym roku takich problemów nie miałem.
Czy ma ktoś pomysł jak może rozwiązać ten problem? :(

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Tomciosz »

Poruszać anteną prawo/lewo, góra/dół. Nawet o kilka cm może pomóc. Również sprawdziłbym stan połączeń w puszce antenowej.

enter11
Posty: 9
Rejestracja: 24 października 2015, o 20:56
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa DVB-T z symetryzatorem

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: enter11 »

Ale to nie wyjaśnia dlaczego tylko MUX3 nie działa prawidłowo a reszta działa bez problemu. Codziennie musze latać do anteny i przestawiać w różne strony.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: poxipol »

Jaka to miejscowość i z jakiej korzystasz anteny.
Może to być problem SFN Tarnów,Krzemionki,przy zmieniającej się propagacji.
Z tej odległości może też występować przesterowanie sygnału na pasywnej antence.

wieslaw
Posty: 104
Rejestracja: 3 lipca 2015, o 19:26
Miejscowość: Świdnica
Odbiornik: Viola HD T1 + OTV THOMSON 21DK24E
Instalacja antenowa: Antena siatkowa b/wzmacniacza
w mieszkaniu IIp.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Praded-Jeseniky, Ślęża

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: wieslaw »

Multiplex 3 nadawany jest na 2 częstotliwościach.

RTCN Kraków / Chorągwica 706.00 MHz k.50 dookólna pozioma 100 kW
RTCN Kraków / Chorągwica 682.00 MHz k.47 kierunkowa pozioma 35 kW
Może trzeba zmienić nadajnik.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: poxipol »

K 47 to jest kielecki SFN ze swoim regionalnym programem.
W Krakowie jest SFN na 50 K z Chorągwicy i Krzemionek,jak i z dalszych lokalizacji.

wieslaw
Posty: 104
Rejestracja: 3 lipca 2015, o 19:26
Miejscowość: Świdnica
Odbiornik: Viola HD T1 + OTV THOMSON 21DK24E
Instalacja antenowa: Antena siatkowa b/wzmacniacza
w mieszkaniu IIp.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Praded-Jeseniky, Ślęża

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: wieslaw »

Informacje brałem stąd - http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... sji-dvb-t/
http://mapy-test.emitel.pl/transmitter/listMux,
Jeżeli jest inaczej - powinny być zaktualizowane.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: K63 »

Dane są aktualne. Na k.50 jest mux z krakowską wersją TVP3, a na k. 47 z kielecką. Ta druga wersja nadawana jest kierunkowo.
@enter11 - odbierasz obie wersje?
Niewielkie zarośla w odl. 7 km od tak mocnego nadajnika nie powinny stanowić problemu. W podobnych warunkach udawało mi się uzyskiwać wysoki sygnał w odl. ok. 10 km z duuuużo słabszego nadajnika. I to na małych antenach.
Podejrzewam że problem może tkwić - jak napisał kol. @poxipol - w docierającym do Ciebie i odbitym od drzew sygnale z innego nadajnika nadającego na k. 50. Gdy drzewa nie mają liści problem może nie występować.
enter11 pisze:mieszkam w odległości 7 km od Chorągwicy w stronę Krakowa
Czyli przedmieścia Krakowa, gdzie może dolatywać sygnał z doświetlenia na Krzemionkach
http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=9480

dimf
Posty: 3
Rejestracja: 24 lipca 2016, o 03:47

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dimf »

Hej
Mieszkam jakieś 20km od Krakowa w tzw dolinkach podkrakowskich. Od kiedy włąsciwie pamiętam były problemy z odbiorem naziemnym (Chorągwica). Dobrze odbierała wlasciwie tylko TVP1 i TVP2, średnio TVP3 i TVN a reszta słabo. Z czasem wszyscy sąsiedzi (jest ich tylko kilku) przeszli na satelitarną, tak ze nikt nie zauważył przejścia na dvbt w naziemnej. Jakis czas temu sasiad miał sobie zrobić instalacje antenową pod dvb-t bo doskwiera mu brak TVP3Kraków, jakis instalator w sklepie, czy ktos tam inny poradził mu ze jednak nic z tego tego nie bedzie i lepiej sie w to nie pakować. Ja sam sie tym wtedy zainteresowałem. Majac w domu ARIVE Combo odszukalem starą antene siatkową (taka najzwyklejszą) oraz wzmacniacz plytkowy (25 lub 30 db - nie pamiętam w tej chwili, ale na pewno nie mniej). Dom jest dosc wysoki - ma jakies 8-9 metrów(antena do analogu miala jeszcze do tego maszt na jakies 3 metry), wystarczylo mi wtedy kabla na drugi balkon tj jakies 5-6 metrów nad ziemią. MUX 1 i 2 odpalily bez problemów, MUX 3 był wykrywany jednak nic nie było wstanie na nim wyszukać. Testowałem to tak z tydzien i w tym czasie ani razu nic sie nie zmienilo z mux3 natomiast mux2 mial gorsze chwile z szatkowaniem obrazu, mux1 - caly czas stabilnie.

Ostatnio chcialem wrocic do tematu bo jeden tv w domu chodzi na starej nieopłaconej karcie tnk-sd, bo chodzi tam o podstawowe kanały. Ważność tej karty wygasa jednak już w październiku. I teraz zastanawiam sie czy inwestowaniew dvbt ma jakis sens w tym przypadku ( np antena na maszt na dachu,inny wzmacniacz, w ogole inna antena....) Słyszałem ze instalowanie innej anteny niż siatkowa w takim miejscu jak moje mija sie z celem, wiec nie specjalnie chce kupowac antene za np 100 zl która potem do niczego sie nie nada.
Profil terenu :
Obrazek

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Poland »

Emitel chyba dał MUX3 z Kielc normalną "dookólną" polaryzacje bo potwierdzm odbiór kanału 47 u siebie. Szczerze mówiąc niech tak zostanie bo dzięki temu zasięg multipleksu jest większy a i ja mam szanse podejrzeć tamtejszy ośrodek regionalny.
Bardzo zatem proszę Emitel o nie zmienianie ustawień z zostawienie kieleckiego MUX3 na obecnych parametrach.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: m@rtops »

osobiście korzystam z tunera Polsatu do "mux-4" (hd-1000 ...... wiem że nie ten temat) ale faktem jest że po wyszukaniu kanałów zamiast "tvp kraków" znajduje mi "tvp kielce" - więc czy doświetlanie jest korzystne to już sprawa indywidualna
tylko proszę nie pisać żebym kupił sobie "normalny" dekoder - mam dwie arivy T65 , wiwe hd90 - no ale jednak mam tu kanały sportowe (nie mam na celu reklamowania) ;)

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: TLW/SZA »

Poland pisze:Emitel chyba dał MUX3 z Kielc normalną "dookólną" polaryzacje bo potwierdzam odbiór kanału 47 u siebie. Szczerze mówiąc niech tak zostanie bo dzięki temu zasięg multipleksu jest większy a i ja mam szanse podejrzeć tamtejszy ośrodek regionalny.
Bardzo zatem proszę Emitel o nie zmienianie ustawień z zostawienie kieleckiego MUX3 na obecnych parametrach.
Spróbuję sprawdzić czy odbiorę coś z Chorągwicy na k47.
Do tej pory kieleckiej wersji MUX-3 z Chorągwicy nie dało się odebrać z racji wytłumienia w kierunku płn-zach.
Ale jak piszesz że prawdopodobnie teraz emisja leci dookólnie to te 35kW wystarczy aby złapać sygnał w Szczekocinach.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: poxipol »

Czy coś zmieniono?
U mnie się nic nie zmieniło.
Może wynikło to z lepszej propagacji ( były burze )
m@rtops pisze:osobiście korzystam z tunera Polsatu do "mux-4" (hd-1000 ...... wiem że nie ten temat) ale faktem jest że po wyszukaniu kanałów zamiast "tvp kraków" znajduje mi "tvp kielce" - więc czy doświetlanie jest korzystne to już sprawa indywidualna
tylko proszę nie pisać żebym kupił sobie "normalny" dekoder - mam dwie arivy T65 , wiwe hd90 - no ale jednak mam tu kanały sportowe (nie mam na celu reklamowania) ;)
Różnie bywa z dedykowanymi odbiornikami.
Można przypuszczać że przy automatycznym skanowaniu po dojściu do K 47 zapisze MUX-3 a K 50 pominie.
U siebie na dedykowanych odb,C+ wyszukuje TVP 3 Kraków,Kielce,Katowice.Te dwa ostatnie to tylko nazwę i brak sygnału i zupełny brak emisji zagranicznych.
Na innych odb.nie ma tego problemu.
U sąsiada na Panasoncu dokłada dodatkowo Kielce,Katowice,pomijając inne programy w tych MUX-ach

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: K63 »

Poland pisze:Emitel chyba dał MUX3 z Kielc normalną "dookólną" polaryzacje bo potwierdzm odbiór kanału 47 u siebie
Sądzisz ze Emitel może sobie ot tak zmienić charakterystykę nadawanego sygnału bez pozwolenia UKE?
Wg pozwoleń UKE, k.47 z Chorągwicy - póki co - nadal idzie kierunkowo, z tłumieniem w kierunku Trzciany ok. 22-25 dB.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Poland »

Jedna uwaga co do tego odbioru jest taka że sygnał ma skłonność do uciekania (pewnie z powodu słabej mocy) więc trzeba poruszyć trochę anteną.
Przy zrobieniu tego sygnał utrzymuje się przy sile 68% i jakości 90%
Testowane jakby co na Fergusonie Ariva T650i.

Zablokowany