Jaka antena do MUX-8?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Niższa częstotliwość powinna pomóc. W miejscu, gdzie muszę trochę pokombinować z odbiorem dvb-t, DABa nadawanego ze znacznie mniejszą mocą, odbieram bez większych trudności na kawałku drutu, wiec może jednak coś w tym jest.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Niższa częstotliwość powinna poprawić też mobilny odbiór DAB+ w paśmie VHF,a w dużo przypadkach jest odwrotnie.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Jak mam to rozumieć? Odwrotnie do czego? Radio nie jest nadawane w UHF, wiec porównanie jest nie na miejscu. Poza tym ja nie zauważyłem problemu z odbiorem DAB w miejscach gdzie bywam, ale to temat do innego działu.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Dla przykładu
K-ów Chorągwica
DAB+ 12 K 10 kW
MUX-8 7 K 10 kW

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: hadam »

Poza tym telewizja to nie to samo co radio inna kompresja inna modulacja itd.
No i jak lekko przytnie w radiu to nawet nie każdy zauważy jeśli się nie wsłucha a w telewizji artefaktów nie da się nie zauważyć.
Dla porównania z Kamieńska o wiele lepiej odbieram NTL, MUX-L3 o mocy 1,5 kW i modulacji QPSK niż mocniejszy 12 kW, MUX-3 z tego samego nadajnika. Pasek siły sygnału jest o połowę mniejszy ale odbiera o wiele stabilniej.
Inny przykład MUX-4 z Częstochowy (około 20 km) jest w polaryzacji V, moc 8 kW a moja antena w polaryzacji H i ani śladu sygnału, tymczasem MUX-3 z Częstochowy nawet kiedy był z mocą 2 kW odbierałem bez problemu, kłopoty zaczęły się po włączeniu Wręczycy w SFN.
Tak więc symulacje to jedno a praktyka drugie, zwłaszcza w takim trudnym terenie jak Jura, ale czas pokaże.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Im niższa częstotliwość ( kanał ) to zasięg wzrasta.
Jednakże jest bardziej podatny na wszelkiego rodzaju zakłócenia,w tym również tzw odbicia echowe.
Zobaczymy jak sobie poradzą z tym odbiorniki.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: naziemna-ntrc »

To ja powiem tyle, że swojego czasu próbowałem za pomocą anteny ATX91 odbierać sygnał DVB-T z nadajnika oddalonego ode mnie o nieco ponad 60 km (odbiór z innego nadajnika, oddalonego o ponad 70 km bez problemu i to za pomocą antenki Dipol 3 elementy). Niestety zero efektu. Natomiast sygnał DAB+ (10 kW) z tego samego obiektu jestem w stanie odebrać (trzeba ustawić odbiornik blisko okna) za pomocą teleskopowej antenki wbudowanej w radioodbiornik. Także jeśli chodzi o odbiór ósemki jestem optymistą. :)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Zawsze było i jest że audio lepiej sobie radzi od wizji.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: AdamP »

To może przypomnę coś odnośnie symulacji.
Wg. symulacji dla nadajnika Bytków k.41 wszystko miało być bardzo dobrze. W praktyce połowa województwa straciła możliwość oglądania k.41 po uruchomieniu Bytkowa, a Emitel twierdził, że wszystko jest w porządku ;) Dopiero duża akcja pomiarowa UKE zweryfikowała rzeczywistość.
Dane z komputerów to jedno, a rzeczywistość to drugie. Twierdzenie, że jeśli ktoś odbiera DAB+ to będzie miał mux 8 też do mnie nie przemawia. To dwa różne sygnały.
Jeśli dobrze się zastanowić, to ta cała cyfryzacja od początku ma tylko jeden cel - zmniejszenie kosztów nadawania, poprzez upychanie dużej ilości programów na tej samej częstotliwości (oszczędność na częstotliwościach) a przede wszystkim kilkukrotnemu zmniejszeniu mocy nadajników (oszczędność energii) ;)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

W wyniku czego zamiast kilku jest ponad 20 programów. Większa różnorodność, większy wybór i to mniejszym kosztem w przeliczeniu na kanał.
Zamiast podgrzewać atmosferę lepiej chwilę poczekać i zobaczyć w praktyce, czy łatwo będzie tego muxa odebrać.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: AdamP »

Niczego nie podgrzewamy, wymieniamy spostrzeżenia. Faktycznie jest większy wybór ale za cenę trudniejszego odbioru.
Pamiętajmy, że mux 8 to będą SFN'y obejmujące całe województwa czyli sygnał będzie w najlepszym razie miał jakość sygnału mux 3 na górnym śląsku. Prawda wyjdzie na jaw dopiero po pełnym uruchomieniu tego mux'a, więc to nie kwestia kilku miesięcy a lat. Pojedyncze sygnały a sygnały po pełnym uruchomieniu to dwie różne rzeczy (w polskim wykonaniu).

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: naziemna-ntrc »

poxipol pisze:Zawsze było i jest że audio lepiej sobie radzi od wizji.
Analog z pasma VHF też dawało radę odebrać. Problem miałem z DVB-T na UHF.
AdamP pisze:Niczego nie podgrzewamy, wymieniamy spostrzeżenia. Faktycznie jest większy wybór ale za cenę trudniejszego odbioru.
Są lokalizacje, gdzie odbiór jest dużo łatwiejszy w wyniku cyfryzacji. Przed cyfryzacją można było odbierać za pomocą niezbyt skomplikowanych anten, np. typu siatka, jeden lub dwa programy. Tak było np. w mojej lokalizacji. Jeżeli chciało się odebrać coś więcej to trzeba było instalację rozbudować o kolejną bardziej skomplikowaną antenę. Problem też był w tym, że w czasach analogu ludzie nie posiadali wiedzy na temat tego skąd obierać sygnał, na jaki obiekt nadawczy skierować antenę, w którą stronę. W wyniku cyfryzacji wiedza na ten temat się zmieniła i to w istotnym stopniu.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: hadam »

Za czasów analogu faktycznie nie było takiej wiedzy, kręciło się anteną na wyczucie a jakiekolwiek informacje na ten temat zdobywało się drogą pantoflową.
Ale to nie cyfryzacja w głównej mierze a rozwój internetu przyczynił się do tego, że teraz wiemy więcej a ściślej kto chce ten znajdzie informacje nie wychodząc z domu.
Cyfryzacja natomiast przyczyniła się w takim stopniu, że ludzie zostali tym zmobilizowani do szukania takich informacji a kiedy został wyłączony sygnał analogowy to wręcz przyparci do muru. Reasumując gdyby nie internet to niewiele byśmy wiedzieli.
Kampania informacyjna o cyfryzacji w telewizji nie mówiła o tym jak ustawić antenę, tylko bardzo ogólnikowo głownie jaki tuner, telewizor i jaka antena.
W kontekście planowanego uruchomienia MUX-8 bardzo brakuje mi kampanii informacyjnej z prawdziwego zdarzenia.
Fajnym i myślę skutecznym rozwiązaniem byłoby wydrukowanie odpowiednich ulotek informacyjnych 16 różnych z podziałem na województwa z których każdy zainteresowany mógłby się dowiedzieć konkretnie jak i co odbierać w swojej lokalizacji na jakich częstotliwościach i z jakiego nadajnika, mogłaby być dołączona taka mapka z najbliższymi nadajnikami.
Gdyby kilka podmiotów się w tej kwestii dogadało to koszty byłyby niewielkie mam na myśli: operatora czyli Emitel, nadawców oraz sklepy ze sprzętem RTV i antenami, te ostatnie mogłyby dodatkowo zająć się dystrybucją takich ulotek np. dodawać klientom do sprzedanych odbiorników albo rozdawać razem ze swoimi ulotkami, takie ulotki mogłyby też znaleźć się w gazetach z programem TV, myślę że byłoby to w interesie wszystkich.
W internecie informacji szukają bardziej ludzie młodsi i hobbyści tacy jak my tu na forum, natomiast dla osób starszych do których głownie kierowana jest bezpłatna oferta naziemna (choć nie tylko) bardziej przemówiłaby forma papierowa takiej informacji. Poza tym ta forma wydaje się być najbardziej możliwa do zrealizowania bo jakoś nie wyobrażam sobie kampanii informacyjnej w telewizji z podziałem na województwa, że o kosztach nie wspomnę.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: DanielK »

Myślę, że najlepszą a zarazem najtańszą kampanią będzie podanie informacji o uruchomieniu MUX-8 i nowych kanałach TVP tamże się znajdujących np. w Wiadomościach TVP 1, Teleexpresie, itp.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: hadam »

To mogłaby być co najwyżej informacja o włączeniu MUX-8 i o tym że aby go odebrać potrzebna jest antena VHF.
Nie wykluczam. że i taka by się przydała jednak nie przyniesie takiego samego efektu, bo ludzie i tak się z niej nie dowiedzą w którą stronę obrócić antenę i na jakiej częstotliwości odbierać.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: BiTCity »

Jeśli z dwóch różnych kierunków będzie nadawać MUX-8 to anteny kierunkowe nie zdadzą egzaminu przynajmniej mogę to stwierdzić u siebie po odbiorze DAB+ w podobnym paśmie na antenie z mojego opisu i o ile gdy DAB+ był puszczony z Trzeciewca to odbiór był tylko mniej więcej o 8 (poziom 16-18 dB SNR) niż przy wykorzystaniu małej antenki z zestawu NOT ONLY TV (23-25 dB SNR), a dziś z ciekawości podłączyłem ponownie antenę kierunkową i niestety 0 sygnału bo od niedawna uruchomiono nadajnik w Solcu Kujawskim który jest z plecami na południowy-wschód ode mnie. Oczywiście taka antena zda egzamin gdy mamy blisko do nadajnika i obrócimy ją w stronę słabszego nadajnika MUX-8.Nawet tyłem bo ja innej opcji nie mam balkon od strony zachodniej a sygnał odbija się bloków po przeciwnej stronie ulicy.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: bogdanzieba »

Witam dotychczas korzystam z antenki Maximum UHF200 do odbioru MUX-1,2 i 3. Zastanawiam się czy wystarczy mi ona do odbioru MUX-8 czy będę zmuszony do kupna innej?
Mam zaufanie do marki Maxiumum i widzę, że mają model UHF212 myślicie, że się nada do MUX-8?

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: AdamP »

UHF200 to nie antenka, tylko poważna antena (18dBi). Z powodu sygnału cyfrowego właśnie taką sobie zakładałem i nie miałem najmniejszych problemów z odbiorem analogowego TVP1 nadawanego na VHF. Czy zda egzamin pod Mux 8, będzie zależało wyłącznie od natężenia sygnału i polaryzacji. Jeśli będziesz miał Mux 8 w polaryzacji poziomej, to nie powinno być problemu pod warunkiem, że nie masz w instalacji wzmacniacza wyłącznie dla UHF lub zwrotnicy. UHF212 na pewno się nada, jeśli Mux 8 będzie w tej samej polaryzacji co Mux'y 1, 2 i 3, przy różnych polaryzacjach może być różnie.
Nie dajmy się zwariować - marketing znowu będzie ludziom wciskać kit. Przed uruchomieniem sygnału w danej lokalizacji, modernizowanie instalacji jest bez sensu. Trzeba poczekać na właściwy sygnał i wtedy dopiero robić ewentualne modernizacje.
Skoro masz Tri Digit z symetryzatorem (czyli wystarcza) to nie rozumiem, po co do UHF200 dołożyłeś AB011 - Warszawa ma bardzo dobre pokrycie sygnałem.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: hadam »

No własnie nie do końca jestem przekonany co do wzmacniacza Terra AB011.
Ja także nosiłem się z zamiarem zakupu tego wzmacniacza, ale w końcu ze względu na MUX-8 wybrałem Terra MA-062
Zanim podjąłem decyzję, dzwoniłem do Dipola aby się upewnić i powiedzieli mi, że ten wzmacniacz działa tylko w paśmie UHF, dlatego ma taki niski współczynnik szumów własnych, coś za coś.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: bogdanzieba »

AdamP pisze:
Skoro masz Tri Digit z symetryzatorem (czyli wystarcza) to nie rozumiem, po co do UHF200 dołożyłeś AB011 - Warszawa ma bardzo dobre pokrycie sygnałem.
Tak masz rację antena Maximum UHF200 jest godna polecenia.

Jedną antenkę tj. Maxiumum UHF200 ze wzmacniaczem Terra AB011 mam ustawioną na nadajnik Rzeszów/Sucha Góra, wzmacniacz zastosowałem dlatego, że jestem na granicy zasięgu, a wtedy nie brałem pod uwagę, ze MUX-8 będzie w VHF, obecnie działa nic nie zmieniam.

Drugą antenkę Tri Digit z symetryzatorem mam ustawioną na dwa nadajniki Tarnobrzeg/Machów i Kielce/Św. Krzyż i tu nie było potrzeby stosowania wzmacniacza.

Masz rację nie ma się co na zapas nakręcać i kupować nie wiadomo co, trzeba poczekać do uruchomienia MUX-8. Wszystko wyjdzie w praktyce, ale faktycznie będę musiał chyba ten wzmacniacz Terra AB011 wywalić i przestawić się na jedną lokalizację, tym bardziej że mam już dostęp do kanału TVP Regionalna z Rzeszowa z nadajnika Tarnobrzeg/Machów, a wcześniej jak go nie było to odbierałem TVP Regionalną z Kielc i to był powód ustawienia na nadajnik Rzeszów/Sucha Góra, gdzie byłem na granicy zasięgu.

A wiadomo coś już w jakiej polaryzacji ma być nadawany MUX-8?
Druga sprawa czy firma Maximum zlikwidowała swoją stronę internetową? Kiedyś to była K1 Rajsat ale nic obecnie nie znajduje.....

Zablokowany