Telewizor FULL HD czy HD Ready do DVB-T?

nasula
Posty: 11
Rejestracja: 15 kwietnia 2013, o 18:55

Telewizor FULL HD czy HD Ready do DVB-T?

Post autor: nasula »

Witam. Mam kupić rodzinie TV. Będą na nim oglądane tylko w zasadzie programy tv naziemnej dvbt. I tu moje pytanie. Chciałem kupić TV z matrycą Full HD ze względu na kanały TVP1i2, ale sprzedawca w sklepie powiedział mi, że dvbt nadaje tylko w hd ready czyli 720. Jaka jest prawda? Bo się już gubię w tym wszystkim.
Bo jeśli nadają tylko w hd ready to nie ma sensu kupować full hd, bo obraz będzie gorszy znaczy dostosowywany do wyższej rozdzielczości.
A jak wygląda sprawa z obrazem pozostałych programów ? W której rozdzielczości będą wyglądać lepiej?
Wyjaśni mi ktoś krótko łopatologicznie?

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Telewizor FULL HD czy HD ready do dvbt?

Post autor: eter »

Sprzedawca wprowadził cię w błąd.
W ogólnym skrócie:
Oczywiście DVB-T nie nadaje w Full HD czyli 1920x1080 (1080p) (bez przeplotu).
Program 1 i 2 TVP DVB-T nadaje jednak w rozdzielczości obrazu: 1920x1080 (1080i) (z przeplotem) a nie jak sugerował sprzedawca 1280x720 (720p) (bez przeplotu).
Tak więc liczy się w jakiej rozdzielczości nadaje TVP a nie tryb HD.
Chcąc mieć jak najwyższą jakość obrazu tych dwóch programów wybierz TV z matrycą Full HD. Ma ona natywną rozdzielczość taką jaką oferuje TVP 1,2 więc najlepiej odwzorowuje ten sygnał.
Co do pozostałych nadawanych w SD.
Czym większy ekran odbiornika tym gorsza jakość tych programów.
Również obraz SD będzie zależał od tego jak sobie z nim radzi konkretny model TV (marka i tak dalej).
Ostatnio zmieniony 16 lutego 2016, o 18:39 przez eter, łącznie zmieniany 1 raz.

nasula
Posty: 11
Rejestracja: 15 kwietnia 2013, o 18:55

Re: Telewizor FULL HD czy HD ready do dvbt?

Post autor: nasula »

Ej, dzięki. W końcu jakaś konkretna odpowiedź, grzebię już w tym necie i wierz mi nie łatwo coś wyłowić.
Spytam jeszcze, a twoim zdaniem który lepiej wziąć głównie do odbioru tv naziemnej redy czy full?
Na razie kupująca skłania się do LED SAMSUNG UE32J5100 Full HD.?(bo kwota między tysiąc a mały plus czyli te 200 może być)

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Telewizor FULL HD czy HD ready do dvbt?

Post autor: naziemna-ntrc »

eter pisze:Tak więc liczy się w jakiej rozdzielczości nadaje TVP a nie tryb HD.
Ale nie tylko to się liczy. Ważne jest też to w jakiej rozdzielczości realizowany jest kontent oraz z jaką mamy do czynienia przepływnością przypadającą na dany kanał HD. A że te dwie kwestie wypadają słabo, zwłaszcza ta druga, to według mnie nie ma znaczenia czy telewizor jest Full HD czy HD Ready. :)

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Telewizor FULL HD czy HD ready do dvbt?

Post autor: eter »

Mimo, że masz rację z parametrami samych programów nadawanych, to jednak są również emitowane na przykład filmy czy też imprezy sportowe, muzyczne z dobrą jakością i nie ma się tutaj co spierać.
To nie ten temat. Kolega nasula pyta konkretnie, więc taką dostał odpowiedź.

Do nasuli:
TV Full HD na pewno jest lepszą inwestycją i na pewno zapewni lepszą jakość.
Co do modelu to nie będę koledze podpowiadał, jest teraz mnóstwo modeli w atrakcyjnych cenach, więc tylko przebierać.
Wymieniony przez ciebie model wydaje się dobrym wyborem, ale jeśli to nie zakup przez internet to najlepiej sprawdzić w sklepie "organoleptycznie".
Zwróć uwagę czy ma dobry dźwięk. Wiele w tych gabarytach ma go słabej jakości.
Oczywiście jeśli ma jakieś ustawienia w menu typu "rozszerzone efekty stereo i tym podobne" to najlepiej to wyłączyć, bo może być problem ze zrozumieniem dialogów w filmach i tak dalej.
Pozdrawiam i życzę udanego zakupu oraz dobrego sygnału z anteny (!)

dr146
Posty: 157
Rejestracja: 23 sierpnia 2011, o 14:35

Re: RE: Re: Telewizor FULL HD czy HD ready do dvbt?

Post autor: dr146 »

nasula pisze: Na razie kupująca skłania się do LED SAMSUNG UE32J5100 Full HD.?(bo kwota między tysiąc a mały plus czyli te 200 może być)

Niech bierze tego samsunga , kupiłem właśnie ten model dla znajomej kilka dni temu , szukałem chyba z tydzień po sklepach i powiem tak - w tej klasie cenowej ( tj 32" FullHD do 1200PLN) ten tv jest nie do pobicia jeśli chodzi o jakość obrazu (jasność , ostrość , kolory itd). Gdybym wiedział poczekał bym te parę dni bo teraz w neonet gdzie kupowałem jeszcze obniżyli cenę do 1099PLN co czyni ten model jeszcze bardziej atrakcyjnym. Jeśli nie zależy jej na PVR to nic lepszego w tej cenie nie znajdzie

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Telewizor FULL HD czy HD ready do dvbt?

Post autor: pawelll »

Kupowanie tzw. HDready (nie jest to poprawna nazwa do 720 to również HD) nie ma sensu nie z powodu niższej rozdzielczości (zazwyczaj i tak siedzi się w odległości z której i tak wyższej rozdzielczości nie widać). Problemem jest to że nie ma w tej chwili na rynku TV HDready z przyzwoitej jakości matrycami o akceptowalnym obrazie.
Ten Samsung jest w miarę OK, przede wszystkim ma przyzwoity kontrast bo chyba ma matrycę VA. Należy się wystrzegać matryc IPS (wszystkie LG, większość Panasoniców, część Sony). Mają beznadziejny kontrast wcale nie lepsze kolory i teoretycznie lepsze kąty ale w praktyce to bez znaczenia.
A co do dźwięku to wszystkie płaskie TV mają kiepski dźwięk- aczkolwiek niektóre trochę mniej zły :)

A wracając do tego Samsunga, to napisałem chyba bo na pewno matryce VA są od 40" w górę. W ubiegłorocznym modelu 32H5300 była VA.
A swoją drogą to (jeśli oczywiście nie ma problemu wzrostu ceny o jakieś 300 PLN) to polecam przejście na 40" (minimum).

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Telewizor FULL HD czy HD ready do dvbt?

Post autor: naziemna-ntrc »

Jeżeli telewizor ma służyć tylko do odbioru ntc to bym nie szalał z calami i rozdzielczościami. Kanały w ntc mają kiepską jakość, a te z satelity jeszcze gorszą. Te, które pojawią się na ósemce, też nie będą grzeszyć jakością.

Sam jestem na etapie wyboru nowego telewizora i akurat mam ten sam dylemat - HD Ready czy Full HD. Gdyby telewizor miał mi służyć tylko do ntc to nie wydałabym dodatkowych pieniędzy i zdecydował się na HD Ready. Ale w moim przypadku w grę wchodzi jeszcze Smart TV i konsola, więc nie wykluczone, że jednak skuszę się na Full HD.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Telewizor FULL HD czy HD ready do dvbt?

Post autor: pawelll »

O ile zgadzam się z Tobą co do rozdzielczości (a już pęd do 4K to choroba jakaś chyba) to jeśli chodzi o rozmiar to ma on znaczenie. Oczywiście o ilość cali przekątnej chodzi. :D
Moim zdaniem absolutnym minimum jest 40" które da się sensownie oglądać z odległosci do 3m.
Popularność 32" to jakaś zaszłość -kiedyś 32" w CRT było szczytem marzeń i tak już zostało.
Natomiast producenci traktują 32" po macoszemu, zazwyczaj w tym rozmiarze są gorsze matryce, słabe wyposażenie itp.
A co do jakości NTC to jest osobny watek na forum, więc żeby nie powielać- duża część uwag do jakości obrazu wynika właśnie z kiepskich TV na kiepskich matrycach.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Telewizor FULL HD czy HD ready do dvbt?

Post autor: naziemna-ntrc »

pawelll pisze:A co do jakości NTC to jest osobny watek na forum, więc żeby nie powielać- duża część uwag do jakości obrazu wynika właśnie z kiepskich TV na kiepskich matrycach.
Wybacz, ale dobry telewizor z dobrą matrycą nic nie poradzi na przeładowane multipleksy. Zwłaszcza na mux trzeci, na którym powinno być maks 6-7 kanałów SD, a mamy 6 SD i 2 HD. :) Jeszcze jak obraz jest w miarę statyczny to jak cię mogę, ale gdy mamy coś dynamicznego to sypie pikselami na wszystkie strony. Dobrym przykładem na czasie są biegi narciarskie. ;)

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Telewizor FULL HD czy HD ready do dvbt?

Post autor: pawelll »

Wybacz ale na żadnym przyzwoitym TV z dobrą instalacją antenową nie obserwuję opisanych przez Ciebie zjawisk (42pv80, UE 40f6400, plazma 64f8500).

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Telewizor FULL HD czy HD ready do dvbt?

Post autor: naziemna-ntrc »

To masz szczęście. :)

Awatar użytkownika
plasturion
Posty: 15
Rejestracja: 26 maja 2012, o 10:43
Odbiornik: Wiwa HD-90 NEW!
soft: 120823.491511.1
Instalacja antenowa: siatkowa z LNA-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża / Żurawina / Śnieżne Kotły

Re: Telewizor FULL HD czy HD ready do dvbt?

Post autor: plasturion »

Ja z kolei zaleciłbym HD Ready, ze względu na dużo lepszy obraz z sygnału dvb-t. Dlaczego lepszy HD Ready? Z dwóch powodów...
1. powiększenie obrazu(upscale) SD PAL(576p) (w której nadaje większość kanałów dvb-t) do niższej rozdzielczości obrazu -HD ready(768p) jest lepszej jakości niż do wyższej rozdzielczości(1080p). Szczególnie jest to widoczne na obecnych telewizorach 4K. Zalecam się przejście do nabliższego sklepu rtv i próbę uruchomienia programu tvp info na telewizorze HD Ready, Full HD i 4K. Na 4K dvb-t nie da się oglądać, wygląda jak w komprsji rmvb!!!
2. pomniejszenie obrazu(downscale) FULL HD, który nadaje z niezbyt zadawalającym bitrate (patrz tvp1,2 HD) jest lepszej jakości niż oglądanie go w oryginalnej rozdzielczości.
reasumując do dvb-t polecam HD ready najlepiej 32" i z matrycą VA. (ja takiego Sharpa 3 lata temu kupiłem za niecałe 900zł)

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Telewizor FULL HD czy HD ready do dvbt?

Post autor: AdamP »

plasturion pisze: Zalecam się przejście do nabliższego sklepu rtv i próbę uruchomienia programu tvp info na telewizorze HD Ready, Full HD i 4K.
Z tym może mieć problem. Duże sklepy z takim sprzętem nie mają zamontowanych anten, nawet salony danego producenta (celowo?). Materiały, które widzi kupujący nie pochodzą z żadnych anten.

Awatar użytkownika
plasturion
Posty: 15
Rejestracja: 26 maja 2012, o 10:43
Odbiornik: Wiwa HD-90 NEW!
soft: 120823.491511.1
Instalacja antenowa: siatkowa z LNA-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża / Żurawina / Śnieżne Kotły

Re: Telewizor FULL HD czy HD ready do dvbt?

Post autor: plasturion »

Akurat w tych większych salonach często pokazują jak wygląda obraz SD z dvb-t/mpeg4 lub sat/mpeg2 na telewizorach 4K, żeby klient nie był rozczarowany i biegał na drugi dzień oddać telewizor bo inaczej wyświetla obraz telewizyjny niż na demach. Dla przykładu wczoraj widziałem tvp sport SD/mpeg2 na 4k, obraz tragedia - logo się rozsypuje, nie trzyma żadnej geometrii. Algorytmy upscalujące jakby walczyły same ze sobą, chcą coś powiększyć ale na pewno nie oryginalny obraz.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Telewizor FULL HD czy HD ready do dvbt?

Post autor: K63 »

plasturion pisze:Na 4K dvb-t nie da się oglądać, wygląda jak w komprsji rmvb!!!
Zgadzam się. Nawet na 32-calowym UHD obraz SD to katorga dla oczu. Natomiast HD wygląda jak bardzo dobre SD.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Telewizor FULL HD czy HD ready do dvbt?

Post autor: pawelll »

Koledzy, nie bardzo wiem o czym piszecie.
W ciągu ostatniego roku kupowałem dla rodziny 40F6400 i 32H5300 - obydwa FHD. Na obu telewizorach obraz z NTC jest b. dobry, nie ma żadnych zakłóceń o których piszecie. Wyjątkiem jest rzeczywiście TVPInfo która ma wyjątkowo mały bitrate (zazwyczaj niewiele ponad 300 KB/s) i to widać na ogólnej jakości obrazu ale również na TV HD720 (dla porównania Polsat ma ok. 560KB/s).
Kupowanie 4K faktycznie jest bez sensu ale z powodów ogólnych a nie akurat oglądania NTC.

HD720 byłoby OK (sam mam np. plazmę 42PV80) szczególnie dla 32" tyle, że jak pisałem w tej chwili wstawiają do nich dość kiepskie matryce.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Telewizor FULL HD czy HD ready do dvbt?

Post autor: naziemna-ntrc »

pawelll pisze:Na obu telewizorach obraz z NTC jest b. dobry, nie ma żadnych zakłóceń o których piszecie.
Albo nie ma masz dużych wymaganiań co do jakości obrazu, albo nie masz porównania jak powinien wyglądać bardzo dobry obraz. Obraz jest kiepski i nie ma co się dziwić, jeśli początkowe założenia były takie, że na muxie mogą znaleźć się max 2-3 kanały HD, a teraz nagle udało się wcisnąć 2 kanały HD i 6 SD.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Telewizor FULL HD czy HD ready do dvbt?

Post autor: pawelll »

Wiem jak powinien wyglądać dobry obraz.
Tyle, że tematem tego wątku nie jest dyskusja o jakości obrazu w NTC (temat wielokrotnie wałkowany w obszernych innych wątkach) ale jaki TV wybrać do NTC.

Jakość w NTC jest jaka jest (nie tylko z powodu małego bitratu zresztą) ale bardzo źle nie jest (poza może TVPInfo). Mam porównanie z SAT i IPTV Orange (z Neostrady). NTC w większości wypada lepiej niż SAT natomiast IPTV jest wyraźnie lepsza -dotyczy to też TVP1 i 2. Swoją drogą kiepska jakość TVPInfo zaczyna się od poziomu studia a nie jest spowodowana tylko przekazem.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Telewizor FULL HD czy HD ready do dvbt?

Post autor: naziemna-ntrc »

pawelll pisze:Tyle, że tematem tego wątku nie jest dyskusja o jakości obrazu w NTC (temat wielokrotnie wałkowany w obszernych innych wątkach) ale jaki TV wybrać do NTC.
Zgadza się i dlatego jakość kanałów ntc w kontekście wyboru telewizora pod ntc ma znaczenie. Jeżeli komuś sugeruję żeby nie kupował telewizora z Full HD pod ntc to wypadałoby to jakoś uzasadnić, nieprawdaż? Jeżeli tytuł wątku brzmi "Telewizor FULL HD czy HD ready do dvbt?" to odpowiedź "HD ready" będzie raczej mało satysfakcjonująca dla pytającego, nieprawdaż?

Sam wcześniej wspominałem w tym temacie, że przymierzam się do wyboru telewizora. I też nie widziałem czy postawić na Full HD czy HD Ready. Wybór padł ostatecznie na Full HD m.in. z tego powodu, że nie tylko będzie służył do odbioru ntc, a w grę wchodzi również Smart TV, konsola, czy zewnętrzne nagrania odtwarzane z pendrivea czy dysku twardego.

Zablokowany