Dab+ Bydgoszcz

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: BiTCity »

antypyra pisze:
BiTCity pisze:co najwyżej zepsują kolejność kanałów (STB) lub wstawią go na ostatnie miejsce (TV) przynajmniej tak jest u mnie.
Trzeba wyłączyć LCN w menu tunera czy telewizora.
To niestety kwestia oprogramowania mojego STB bo ja nigdy LCN nie mam włączonego a do niego już od 2 lat nie wystawiają nowego. Po prostu jak coś widzi nowego w multiplexie to z automatu ustawia tak jak piszesz w kolejności LCN wszystkie stacje. Nie jest to uporczywe bo kolejne multiplexy są rzadko dodawane.
ziutek4444 pisze:
ziutek4444 pisze:Dzisiaj pojawiła się mapa zasięgu Solca:
http://www.polskieradio.pl/App_Themes/_ ... goszcz.jpg

W komunikacie http://www.polskieradio.pl/13/3275/Arty ... zasieg-DAB jest, że Włocławek jest w zasięgu, według tej http://www.polskieradio.pl/App_Themes/_ ... goszcz.jpg oficjalnej mapy Włocławek jest na skraju zasięgu, a według tej http://polskieradio.pl/App_Themes/_DabP ... asiegu.jpg oficjalnej mapy Włocławek jest poza zasięgiem.
Zdążył ktoś sprawdzić jak to jest w praktyce na przenośnym odbiorniku z anteną teleskopową w rzeczonym Włocławku ?
Już spowrotem wprowadzono nowe mapy. We Włocławku da się odebrać na przenośnym odbiorniku wewnątrz budynku (choćby na parapecie) czy potrzebna antena zewnętrzna ?
Jakby tak było jak piszesz to kolega Robert ze Świecia nie musiałby wystawiać anteny na zewnątrz by spokojnie mógł posłuchać DAB+, a on ma raptem 40-45 do Solca.Bo tak to kombinował w domu z antenką z zestawu od NOTONLYTV.
Odbiór we Włocławku to nawet FM jest na skraju z Trzeciewca a Solec niby trochę bliżej.Jak wpisałem w FMSCAN.ORG lokalizację Włocławek to wyskoczyło mi 52 dB i 66 km od nadajnika. Gdyby to był FM to każde radio czy komórka by odebrała ale nie wiem jak to jest z DAB+ ale ze swojego podwórka to przy trochę mniejszej odległości bo 52 km i mocy 20 kW TV u siebie z Wągrowca mam na antenie zewnętrznej 16 elementowej z wzmacniaczem więc przy radiu pewnie będzie podobnie choć mogę się mylić.

Tharazi
Posty: 78
Rejestracja: 12 października 2010, o 14:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 250
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69; siatka ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin;Włocławek

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: Tharazi »

Witam!
Niedawno dowiedziałem się że ruszyła transmisja DAB+ z Solca Kujawskiego, postanowiłem zrobić małe testy na tunerze z RTL2832u. Potwierdzam odbiór radia we Włocławku SNR wg tunera wynosi: ok ponad 12dB. Antena jaką wykorzystałem to antena siatkowa, szerokopasmowa ustawiona w kierunku na Płock, Sierpc(służy do obioru DVB-T) zamontowana na wysokości ok. 30m. Testy na małych "antenkach" od tunera nie przyniosły żadnych skutków, brak sygnału.

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: Bogoes »

W Solcu Kujawskim od 1 grudnia zmieniono kanał z 11C na 11A (częstotliwość 216,928MHz)... poza tym wszystko po staremu :lol:

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: Robert03 »

Bogoes pisze:W Solcu Kujawskim od 1 grudnia zmieniono kanał z 11C na 11A (częstotliwość 216,928MHz)... poza tym wszystko po staremu :lol:
U mnie poziom sygnału dosyć istotnie spadł. W TV z 72 % na 50% a w tunerze DAB z 25dB na 18,2dB.
Odbiór na antenie 3 elem. yagi UKF polaryzacja pionowa.
Albo zmniejszyli moc nadawania albo antena jest bardziej niedopasowana dla tej częstotliwości.

tombarton
Posty: 7
Rejestracja: 20 listopada 2012, o 08:50
Odbiornik: Samsung, Thomson, Dual Dab 4, Eltra Enigma, USB RTL2832U
Instalacja antenowa: antena logarytmiczno-periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec/SLR Bydg/RCN Solec Kuj.

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: tombarton »

Zmiana częstotliwości w Solcu Kujawskim, mimo, że niewielka, bo o nieco ponad 3MHz negatywnie wpłynęła na zasięg. Zdecydowanie słabszy sygnał zauważyłem na trzech odbiornikach, mimo, że cały czas stoją w tym samym miejscu, Poprzednio miałem na pięciostopniowej skali 4 lub 5 kresek obecnie sygnał waha się między 1 a 2. Dla mnie to nie była dobra zmiana, tym bardziej, że mieszkam zaledwie niecałe 15 kilometrów od nadajnika.

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: Dab+ Bydgoszcz

Post autor: Railroad »

Teoretycznie częstotliwość niższa, a odbiór się pogorszył, może czegoś nie dostroili.

Zablokowany