Prośba o poradę w sprawie anteny

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: K63 »

Na tej Arivie nie osiągniesz parametrów wyższych niż 90% (te typy tak mają). Siła sygnału na poziomie 70-75%, przy jakości 90% może gwarantować stabilny odbiór.
Wejdź w menu instalacyjne i wybierz skanowanie ręczne. Proponuję sprawdzić parametry sygnału dla kanałów:
- 25,45,55 (mux-1)
- 23,36,49,58 (mux-2)
- 34,41,50 (mux-3)
Przeskanuj ponownie te najlepsze dla poszczególnych mux-ów i sprawdź czy dekoder je zapamiętuje.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: poxipol »

Nie wiem czemu te fredki tak mają.Mam combo i przy jakości sygnału 56% to już szatkowanie.
Na innych odbiornikach 100/100 a na Arivie różnie

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: K63 »

Moja Ariva 210 przy sile 75-80 dBuV i jakości Pre/PostBER E-08/E-08 nie pokaże więcej niż 90%. Ale identycznie pokazuje siłę i jakość np. przy 55 dBuV i Pre/PostBER E-03/E-05. Dlatego te paski można traktować z przymrużeniem oka.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: poxipol »

Dzięki za odpowiedz,najważniejsze że dobrze pracuje i dobrze czyta karty kodowe.

malojk
Posty: 53
Rejestracja: 16 maja 2013, o 12:24
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kossztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: malojk »

Czyli mam rozumieć ze ATX moglby byc lepszym rozwiazaniem w tym przypadku .... No coz ....

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: hadam »

poxipol pisze:Nie wiem czemu te fredki tak mają.Mam combo i przy jakości sygnału 56% to już szatkowanie.
Na innych odbiornikach 100/100 a na Arivie różnie
Podzielam Twoją opinię rzeczywiście fredki tak mają, mam Ariva T-60 i jest to samo poniżej 56% szatkuje.
Dodam więcej. W mojej lokalizacji jak ustawię antenę na Św. Krzyż to z boku pod kontem około 25 stopni mam Włoszczowę w SFN'nie i ferdek głupieje, (brak sygnału), podczas gdy telewizor z wbudowanym tunerem na tej samej antenie radzi sobie w miarę dobrze. Taki sam problem synchronizacji jest z innych kierunków np. na linii Wręczyca mam idealnie Błeszno, z kolei Wisła i Kosztowy to kat jakieś 5 - 10 stopni.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: poxipol »

Co do odbiorników to prawie każdy producent stosuje różne metody synchronizacji / C/I /
Nieraz najlepsze nie zdają egzaminu i trzeba walczyć z anteną.
U siebie mam jeden taki,ale jeszcze nie spotkałem się żeby z nim był problem.

malojk
Posty: 53
Rejestracja: 16 maja 2013, o 12:24
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kossztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: malojk »

Podziękowania dla użytkownikapoxipol oraz K-63 .Zestaw zaproponowany tu na forum podłączony i jak na razie spisuję się dobrze.
-Anetana Dipol 19/21-60 + symetryzator
-Rozgałęźnik RIP 2/1F

MUX 1,2,3 - Chorągwica ( ~32 km) - 24 kanały (skanowanie ręczne)
siła sygnału - 73 %
jakość - 90 %
( antena ustawiona na szybko - bez dokładnego celowania)
Dodam tylko że podłączenie drugiego TV nie zmieniło parametrów .
Proszę mi jeszcze powiedzieć czy aby odbierać tvp Katowice muszę przeskanować kanał 634 ( mux3 ) kosztowy ?
Albo jak dodać jeden kanał z nadajnika na Arivie t 650i?
Poza Chorągwicą łapie jeszcze Kosztowy ale nie chce innych programów tylko tvp Katowice chciałbym dodać do listy programów

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: K63 »

Musisz przeskanować i zapisać k.41 (634 MHz). Ale zapisze Ci się cały multipleks nadawany z Kosztowych. Aby mieć tylko TVP Katowice, musisz wykasować z listy wszystkie 7 pozostałych kanałów TVP które zapisały Ci się na k.41.
Jak to zrobić masz napisane i pokazane na str. 30 instrukcji
http://www.ferguson-digital.eu/pl/pobie ... no_html,1/
Instrukcja Obsługi Ferguson Ariva T650i pisze:Jak usunąć kanał?
Przejdź do edycji listy kanałów. Wybierz kanał i naciśnij OK, aby zobaczyć jego podgląd w
małym okienku. Naciśnij niebieski przycisk, aby przejść do menu edycji kanału. Naciśnij
niebieski przycisk, aby włączyć funkcję usuwania kanału i OK na kanale, który chcesz usunąć.
Obok nazwy kanału pojawi się symbol X.
Następnie naciśnij ponownie niebieski przycisk, aby wyłączyć funkcję usuwania kanałów.
W ten sposób możesz zaznaczyć symbolem X, jeden lub kilka kanałów, które chcesz usunąć. Po
zakończeniu naciśnij BACK. Pojawi się komunikat, w którym należy potwierdzić wprowadzone
zmiany. Jeśli tego nie zrobisz kanał(y) nie zostaną usunięte.
Ciesze się że nasze sugestie okazały się trafione. :D

malojk
Posty: 53
Rejestracja: 16 maja 2013, o 12:24
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kossztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: malojk »

super dzięki już dodałem :) z Katowic -Kosztowy też ładnie leci :
siła 70 %
jakość 90 %

Jeszcze raz dzięki. Teraz czekać na MUX 8 ale to już nowa antena chyba .... ?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: poxipol »

Prosta klasyczna antena Yagi-Uda licząca prawie 100 lat jak zwykle niezawodna.
Podobna na VHF na pewno też nie zawiedzie.
Jak na razie w sprzedaży,trochę combo i parę wyłącznie uniwersalnych-szerokopasmowych.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: K63 »

malojk pisze:U mnie sprawa wyglada tak że z symetryzatorem odbieram sygnal - antena skierowana na prawo a nie na lewo jak na fotce. Problem w tym ze lapie co jakis czas zaklócenia od samochodow czy motorow.mieszkam blisko drogi i nie moge sie z tym uporac . może kierunkowa antena by pomogła?
@malojk - no a jak teraz z tymi zakłóceniami?

malojk
Posty: 53
Rejestracja: 16 maja 2013, o 12:24
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kossztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: malojk »

na razie czysto, ale powiem więcej za jakiś czas. Sezon motocyklowy co prawda już się skończył, ale jeszcze coś tam przejedzie od czasu do czasu ...

Dodam jeszcze że jakby trochę jakość obrazu uległa poprawie - ale mogę się mylić bo niby jak ...

TELMOR
Posty: 30
Rejestracja: 30 czerwca 2015, o 11:42

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: TELMOR »

poxipol pisze:Prosta klasyczna antena Yagi-Uda licząca prawie 100 lat jak zwykle niezawodna.
Podobna na VHF na pewno też nie zawiedzie.
Jak na razie w sprzedaży,trochę combo i parę wyłącznie uniwersalnych-szerokopasmowych.
Zgadzam się, Yagi są niezawodne. Dobrze obliczona podoła niemal każdemu zadaniu.
Odnośnie do VHF, proponuje poczekać na nasze wykonanie.
Wszystko jednak zależy od tego, jaką propozycję nam przyszykują emitenci w kwestii propozycji ciekawych programów na MUX8. Jeśli będzie "kiszka" to i zapotrzebowanie będzie marne. Produkcja może nie być wystarczająco opłacalna. Pożyjemy, zobaczymy ;)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: poxipol »

Myślę że najlepiej jest wznowić dawną produkcję anten VHF o podobnym asortymencie.
Pewne, sprawdzone i niezawodne.
Przedtem nie były dostępne w sprzedaży detalicznej.
Były kierowane do punktów Azartu.
Żeby mieć je w instalacji indywidualnej trzeba było zamówić usługę w tych punktach.
Obecnie mamy bardzo dużo instalacji zbiorczych,gdzie są odpowiednie wymogi.
Dla chętnych indywidualnych odbiorców na pewno będzie też popyt.

malojk
Posty: 53
Rejestracja: 16 maja 2013, o 12:24
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kossztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: malojk »

K63 pisze:
malojk pisze:U mnie sprawa wyglada tak że z symetryzatorem odbieram sygnal - antena skierowana na prawo a nie na lewo jak na fotce. Problem w tym ze lapie co jakis czas zaklócenia od samochodow czy motorow.mieszkam blisko drogi i nie moge sie z tym uporac . może kierunkowa antena by pomogła?
@malojk - no a jak teraz z tymi zakłóceniami?
\

no i kiszka - przejechał mały motorek i dalej zakłócenia są. nie chce myśleć co będzie latem ( kosiarki, motory itp ...)

marekns
Posty: 92
Rejestracja: 9 września 2015, o 18:51
Instalacja antenowa: ATX-107 + SWA 6000/6T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica 75 km

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: marekns »

malojk, u mnie dużo mniej zakłóceń zbiera antena siatkowa od kierunkowej. Jeżeli antena kierunkowa "patrzy" w strone drogi to dosyć mocno bedzie zbierac zakłócenia od przejeżdzajacych motorowerów. Możesz spróbować jeszcze zastosować jakiś filtr np LTE ktory wytnie wysokie czestotliwosci w których antena ma najwiekszy zysk.

malojk
Posty: 53
Rejestracja: 16 maja 2013, o 12:24
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kossztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: malojk »

Mam taką antenę i ona ma " LTE BLOCK" http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm

antena jest ustawiona w innym kierunku niż droga. wcześniej na siatce było podobnie ale dokładnie będę wiedział jak sezon się zacznie. ... Siatka reagowała dodatkowo na kosiarki itp :) Są jeszcze jakieś inne filtry ?

marekns
Posty: 92
Rejestracja: 9 września 2015, o 18:51
Instalacja antenowa: ATX-107 + SWA 6000/6T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica 75 km

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: marekns »

malojk, istnieją filtry kanałowe wycinające różne częstotliwości, ale nie wiem na ile to pomoże bo te skutery sieją zakłócenia pewnie także w zakresie 470-790 MHz gdzie nadaje tv. Proponowałbym poczekać do wiosny i zobaczyć jak duże będą zakłócenia bo może okazać się, że tylko znikomy procent pojazdów będzie siał zakłócenia lub zakłócenia będą niewielkie. Ilość zakłóceń może tez zależy od czułości tunera dvb-t, spróbuj na innym tunerze czy tez tak jest.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: K63 »

@malojk
Prawdopodobnie - pomimo stosunkowo dobrej jakości sygnału - masz niezbyt wysoki MER, co przy nagłym jego spadku o kilka jednostek - poniżej wartości minimalnej - może powodować chwilową utratę stabilności odbioru.
Moja "19-ka" także czasami (ale stosunkowo rzadko) łapie chwilowe zakłócenia od pojazdów i to pomimo że ustawiona jest do drogi "plecami" (odległość ok.10 m). Dzieje się to na kanałach słowackich, na których właśnie mam stosunkowo niski MER (ok.18-20 dB).
Jeżeli masz 19-kę Dipola, to zapewne ma ona możliwość regulacji kąta elewacji (w pionie). Spróbuj zadrzeć jej "nos" lekko w górę, bez pogorszenia parametrów odbioru.
W sezonie gdy wszelkiego rodzaju "pierdziawki" mogą zakłócać sygnał, na instalacji pasywnej zapewne będzie to mniej uciążliwe, niż na aktywnej.

Zablokowany