DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór Poznań - Śrem - Centrum Miasta

Post autor: K63 »

Twoje problemy z Mux-3 wynikają zapewne z tego że jesteś w polu oddziaływania mocnego doświetlacza w Piątkowie. Nie stosuj wzmacniacza, bo jeszcze pogorszysz. Musisz spróbować znaleźć inne ustawienie lub lokalizację dla anteny. Czasami jej przesunięcie w pionie lub w poziomie o kilkanaście centymetrów zmienia radykalnie parametry odbioru. Najczęściej to jednak całkowita zmiana lokalizacji anteny pomaga w odbiorze wszystkich mux-ów z podobnymi parametrami.
http://www.emitel.pl/strona-glowna/jak- ... ierac-mux3

Dobromir78
Posty: 1
Rejestracja: 9 października 2015, o 13:50

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Dobromir78 »

Witam!

Od paru dni moja mama zgłasza problem - w ciągu dni jakość sygnału spada do poziomu 10-20% (totalna sieczka na ekranie), wieczorem (po 18-19) jakość sygnału jest na 100% i można w końcu cokolwiek oglądać. Do tej pory wszystko było OK.

Sprawdziłem, że nie ma żadnych planowych konserwacji.

Czy to kwestia pory roku, że tak naiwnie spytam? :-)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: poxipol »

Niestety bez jakiegokolwiek opisu nikt nic nie wywróży,a na początek pasuje sprawdzić wszystkie elementy instalacji.
Nic nie jest wieczne.

leszem
Posty: 20
Rejestracja: 29 listopada 2011, o 18:09
Miejscowość: Siechnice
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: leszem »

Od kilku dni w godzinach popołudniowych mam "sieczkę" na tv i dziwne jest to, że raz "sieczka" jest na TVN, Polsat itp ( TVP 1,2 w tym czasie jest ok) a za chwile jest odwrotnie TVP sieczka a Polsaty ok. Czym to może być spowodowane? Czy jest coś robione ewentualnie konserwowane?

tomw8
Posty: 4
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 17:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: tomw8 »

Witam! U mnie też wczoraj i dziś sieczka i to na wszystkich odbiornikach (każdy ma osobną antenę). Czy to przez pogodę? dodatkowo pojawiły się jakieś kanały niemieckie które nie działają.

tomas8806
Posty: 6
Rejestracja: 19 stycznia 2016, o 19:56
Odbiornik: vivanco tva 402
Instalacja antenowa: instalacja pokojowa 3m przewodu i antena

POZNAŃ PIĄTKOWO - ŚREM

Post autor: tomas8806 »

Witam,

Czy mam szansę z mojej lokalizacji odbierać sygnał ze śremu (drugie piętro):

http://www.sat-charts.eu/nadajnik,23PoznanSrem.html

za pomocą anteny pokojowej VIVANCO TVA 402?
może polecicie jakąś lepszą antenę pokojową lub ewentualnie jakieś inne rozwiązanie.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: poxipol »

Jeżeli jest tylko możliwość zamontowania anteny na zewnątrz,to nie ma co sobie zawracać tym głowy.Z odbiorem wew.pomieszczenia różnie bywa,jak w loterii.
Podobnie jak z odbiorem GSM,gdzie nieraz trzeba wyjść na zew.albo do innego pomieszczenia.

tomas8806
Posty: 6
Rejestracja: 19 stycznia 2016, o 19:56
Odbiornik: vivanco tva 402
Instalacja antenowa: instalacja pokojowa 3m przewodu i antena

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: tomas8806 »

własnie jestem po zakupie wyżej wymienionej anteny pokojowej i odbieram tylko kanały z mux3. mux1, mux2 w ogóle nie ma. Z anteną kierunkową będzie problem bo do dyspozycji mam tylko balkon a dookoła same bloki, które pewnie będą blokować sygnał. Może lepszym rozwiązaniem będzie antena siatkowa? co o tym myślicie?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Potrzebujesz anteny o większym zysku. Mówiąc szczerze to prawdopodobnie potrzebujesz w ogóle anteny, a nie plastikowego pudełeczka z kawałkiem drutu i wzmacniaczem w środku. (Nie znam budowy tej anteny, ale nie spodziewam się jakiejś zaawansowanej konstrukcji, a obiecane 48dB nie wróży nic dobrego.) Pamiętaj, że sygnał TV się odbija i budynki za oknem mogą się okazać niezłym "lustrem".

tomas8806
Posty: 6
Rejestracja: 19 stycznia 2016, o 19:56
Odbiornik: vivanco tva 402
Instalacja antenowa: instalacja pokojowa 3m przewodu i antena

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: tomas8806 »

dzięki za poradę. Myślałem że im więcej dB tym lepiej. A jaką antenę mógłbyś polecić?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: poxipol »

MUX-3 odbierasz z synchronicznego nadajnika Poznań-Piątkowo.
Ze Śremu brak odbioru.
Może to być przyczyną złego ustawienia anteny.
W takich sytuacje poszczególne MUX-y wyszukuje się ręcznie w odbiorniku.
Po kolei ustawiamy kanały 23,39,27 patrząc na wskaźniki,zmieniamy położenie anteny do optymalnych parametrów.
Jeżeli nie będzie efektów,antena na zew.Może być siatkowa.
Jeżeli są przeszkody do nadajnika,to nic strasznego-łapie się wtedy sygnał z odbicia.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: cyber »

No właśnie ...w bardzo wielu przypadkach NTC w Poznaniu można odebrac tylko dzięki doświetleniu z Piątkowa (MUX3) ...Mux 1/2 niestety bywa często w warunkach miejskich nieosiągalny lub niestabilny z pobliskiego Śremu ale warto próbowac z antenami - a nie produktami antenopodobnymi -pewnie podobnie będzie z MUX8 ...obym się mylił :!: .

tomas8806
Posty: 6
Rejestracja: 19 stycznia 2016, o 19:56
Odbiornik: vivanco tva 402
Instalacja antenowa: instalacja pokojowa 3m przewodu i antena

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: tomas8806 »

własnie jestem po montażu anteny DIPOL 19/21-60 antena ustawiona na śrem (zamontowana na balkonie drugie piętro) i niestety są problemy, kanał 27 jakość sygnału 100%, kanał 39 jakość 100% a kanał 23 jakość 0%. nawet wpadł kolega z miernikiem i na kanale 27 - 62dB, 39 - 45dB, 23-0dB nic nie może złapać. Czy może zmienić antenę?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: poxipol »

Istotna sprawa, czy w antenie jest symetryzator czy wzmacniacz

tomas8806
Posty: 6
Rejestracja: 19 stycznia 2016, o 19:56
Odbiornik: vivanco tva 402
Instalacja antenowa: instalacja pokojowa 3m przewodu i antena

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: tomas8806 »

symetryzator

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: poxipol »

Wygląda na to że brakuje MUX-1
Jak można zauważyć odbiór Śremu w mieście jest problemowy.
Z opisu wynika że bezpośredni odbiór jest utrudniony z uwagi na bliskie przeszkody.
W takich sytuacjach sygnał łapie się z odbicia od nich.Niekoniecznie przy antenie skierowanej bezpośrednio na nadajnik.
Mamy tutaj trzy różne sygnały,które załamują się pod różnymi kątami.
Często się zdarza że wyłapujemy dwa kanały.po przestawieniu anteny wskakuje nam brakujący,ale pozostałe znikają.
W twojej sytuacji trzeba ustawić K 23 i szukać go anteną.
Jeżeli się pojawi,a pozostałe znikną to wtedy można pomyśleć o innej antenie.Można też dać wzmacniacz,pod warunkiem że cokolwiek się pojawi.
W dalszym etapie,inne miejsce zamontowania anteny najlepiej na dach.

tomas8806
Posty: 6
Rejestracja: 19 stycznia 2016, o 19:56
Odbiornik: vivanco tva 402
Instalacja antenowa: instalacja pokojowa 3m przewodu i antena

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: tomas8806 »

dziękuje za poradę, jutro będę walczył może uda się coś znaleźć.

janks32
Posty: 1
Rejestracja: 25 października 2016, o 14:17

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: janks32 »

Witam szanownych forumowiczów, chciałbym się poradzić. Niedawno przeprowadziłem się do mieszkania w wieżowcu na 3 piętro w którym nie diziała system anten zbiorczych. Więc aby odbierać sygnał DVB-t będe musiał zainwestować w antene którą chciałbym zamontować na balkonie, gdyż do dachu mam spory kawałek zważywszy ze wieżowiec ma 10 pięter. Sygnał miałby dochodzić do smart tv wyposażonego w dekoder DVB-t. Czy ktoś mogłby mi poradzić od czego mam zacząć poszukiwania.
Parametry które udao mi się uzyskać dzięki forum to :
http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... kmNHU3ODY=
Będe wdzięczny za każdą pomoc.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: poxipol »

Najbliższy nadajnik masz Poznań-Śrem.
Uwzględniając nowy MUX-8,nadający w innym paśmie można zastosować antenę typu combo.
Z obecnie dostępnych w sprzedaży,można zaproponować np.LOG 5-69 lub LOG 2-65.Ten ostatni ma nieco większy zysk energetyczny w paśmie VHF.

Na wpływ poziomu sygnału mają najbliższe przeszkody terenowe w kierunku nadajnika.Może się też okazać że antenę trzeba będzie zamontować nieco wyżej,lub zastosować inne anteny.

kurdupel
Posty: 3
Rejestracja: 27 października 2016, o 18:53
Odbiornik: Samsung
Instalacja antenowa: DPM GT-961 / częst. VHF 88-230 MHz, UHF 470 -790 MHz / kanały 4-12, 21-60
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań/Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: kurdupel »

Dobromir78 pisze:Witam!

Od paru dni moja mama zgłasza problem - w ciągu dni jakość sygnału spada do poziomu 10-20% (totalna sieczka na ekranie), wieczorem (po 18-19) jakość sygnału jest na 100% i można w końcu cokolwiek oglądać. Do tej pory wszystko było OK.

Sprawdziłem, że nie ma żadnych planowych konserwacji.

Czy to kwestia pory roku, że tak naiwnie spytam? :-)
Ja w takim przypadku, gdy pojawia się "totalna sieczka na ekranie" wymieniam zasilacz na nowy. Kupiłem 5 zasilaczy po 8 złotych i średnio co 8-10 miesięcy wymieniam i sieczka znika. Spróbuj.

Zablokowany