DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: atrzkbip »

ziutek4444 pisze:To nie jest sprawa cięć budżetowych tylko uatrakcyjnianie programu dla słuchaczy w Polsce zainteresowanych wydarzeniami z zagranicy i słuchaniem tzw. rozgłośni międzynarodowych (ich wybór jest zresztą dobry - VOA, BBC, RFI, Radio Swoboda).
Chyba przyznasz, że wiele zdań w Twojej wypowiedzi jest napisanych w czasie przeszłym.
Radiofonia i programy dla zagranicy sprzed 10 lat i dzisiaj, to dwie różne epoki.
Przyczyn zmian jest kilka:
1. Przemiany polityczne - wiele programów było nadawanych z powodów politycznych.
2. Rozwój internetu sprawił, że nadawanie programów o takim profilu przy zmniejszającej się drastycznie słuchalności traciło sens.
3. Cięcia budżetowe. Tak dla Twojej wiadomości podam przykład: Deutsche Welle - co jakiś czas cięcia. A co mówili w programach? - że zmieniają ramówkę w celu dopasowania profilu stacji do oczekiwań odbiorców, czyli podawane przez Ciebie "uatrakcyjnianie". Zapewne, miało ono miejsce w pokaźnym rozmiarze, bo nikt nie stoi "w miejscu", jednak druga strona jest stroną finansową.

Mnie osobiście na dzisiaj Radio Poland nie przeszkadza w DABie - niech sobie nadają. Natomiast nie mam powodów - i nie przekonałeś mnie o tym - by zmienić pogląd o zawartości merytorycznej tego kanału. Za mało promocji Polski (lub wcale), a za dużo koncentracji na sobie, czyli na wewnętrznych sprawach Polski. Brak równowagi w tym wszystkim. Nie wspominając już o nikłym wyborze audycji w ogóle. Retransmitowanie programów z rozgłośni zagranicznych uważam za niedopuszczalne. To idzie m.in. z moich podatków i oczekuję, że będzie to kanał na poziomie i nie odbiegający od standardów europejskich i światowych, z Rosją włącznie.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

W czasie przeszłym bo wszystko się zmienia, ale nie wszystko w czasie przeszłym - np. Funkhaus Europa nadal nadaje po polsku.
Te kanały są transmitowane na antenie Radia Poland na kraj, a nie na zagranicę, pewnie z myślą o miłośnikach rozgłośni międzynarodowych więc nie wiem z jakich względów miałoby to być niedopuszczalne.
Przed laty Dwójka transmitowała RFI, Jedynka transmituje Radio Watykan, rozgłośnie regionalne PR transmitowały audycję wieczorną BBC i płaciły za to w twardej walucie, komercyjne lokalne rozgłośnie płaciły za transmisje serwisów BBC oraz transmitowały VOA.
Co prawda były to audycje w języku polskim, ale nie ma już ciekawych stacji nadających po polsku informacje międzynarodowe, więc pozostają jedynie audycje w języku angielskim. Oczywiście wolałbym aby BBC, VOA, RFI nadawało audycje po polsku tak jak kiedyś ale to niemożliwe.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

ziutek4444 pisze:
janusz44 pisze:Według ostatnich informacji w TV, dotychczasowa forma płatności abonamentu zostaje nadal utrzymana.
Zgadza się - Janina Paradowska i Stanisław Jędrzejewski niezależnie od siebie stwierdzili, że żadnej reformy finansowania mediów publicznych nie będzie - abonament pozostanie.
Co nie wróży dobrze przyspieszeniu cyfryzacji czy uruchomieniu nowych kanałów - na to potrzeba kasy.
To pierwsza rzecz która mi się podoba za obecnych rządów. Widać że boją się linczu :lol:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »


Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

atrzkbip pisze:Natomiast nie mam powodów - i nie przekonałeś mnie o tym - by zmienić pogląd o zawartości merytorycznej tego kanału. Za mało promocji Polski (lub wcale), a za dużo koncentracji na sobie, czyli na wewnętrznych sprawach Polski.
Chyba redaktorzy nie są od promocji Polski. Promocję kojarzę z reklamą. Mogliby przedstawiać interesujące projekt w Polsce. Tylko skąd mają mieć materiał? Czy budżet PRdZ jest aż tak duży, że mogą podróżować i tworzyć własne materiały? Czy są to materiały tworzona przez IAR?

Przecież koncentracja na „wewnętrznych sprawach Polski” narzucają politycy, w końcu jest ten kanał utrzymywany z środków MSZ. W tym przypadku nie różni się od VoA, DW itp. Inaczej wygląda sprawa w przypadku Funkhaus Europa, który jest opłacany z abonamentu na ARD i ZDF. Media publiczne w Niemczech nie otrzymują dotacji z budżetu państwa.
atrzkbip pisze:Retransmitowanie programów z rozgłośni zagranicznych uważam za niedopuszczalne.
Przez wiele lat nadawało Funkhaus Europa audycję „Pod księżycem” tworzoną przez Polskie Radio. Chyba z tym nie mamy problemu. Jeżeli Polskie Radio nadaje audycje opłacane z budżetu innego państwa, to raczej nie ma nic wspólnego z wolnymi i niezależnymi mediami. Tylko PRdZ nie jest wolne i niezależne, tylko tubą propagandową MSZ. Próbuję nie odnosić się do retransmisji Radia Watykan na antenie Jedynki.
atrzkbip pisze: To idzie m.in. z moich podatków i oczekuję, że będzie to kanał na poziomie i nie odbiegający od standardów europejskich i światowych, z Rosją włącznie.
Standardy światowe? Czy też z Korea Północnej?

Awatar użytkownika
atrzkbip
Posty: 62
Rejestracja: 24 września 2014, o 21:53
Odbiornik: Yamaha T-D500, Grundig Cosmopolit 7A WEB, Sony ST-S505ES
Instalacja antenowa: DAB+: Yagi Triax 6 el. + UKF: Yagi Triax 3 el. na balkonie 1p. na blokowisku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec/Solec Kujawski/Żółwieniec

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: atrzkbip »

ziutek4444 pisze:W czasie przeszłym bo wszystko się zmienia, ale nie wszystko w czasie przeszłym - np. Funkhaus Europa nadal nadaje po polsku.
Te kanały są transmitowane na antenie Radia Poland na kraj, a nie na zagranicę, pewnie z myślą o miłośnikach rozgłośni międzynarodowych więc nie wiem z jakich względów miałoby to być niedopuszczalne.
Przed laty Dwójka transmitowała RFI, Jedynka transmituje Radio Watykan, rozgłośnie regionalne PR transmitowały audycję wieczorną BBC i płaciły za to w twardej walucie, komercyjne lokalne rozgłośnie płaciły za transmisje serwisów BBC oraz transmitowały VOA.
Co prawda były to audycje w języku polskim, ale nie ma już ciekawych stacji nadających po polsku informacje międzynarodowe, więc pozostają jedynie audycje w języku angielskim. Oczywiście wolałbym aby BBC, VOA, RFI nadawało audycje po polsku tak jak kiedyś ale to niemożliwe.
Chyba się mocno nie rozumiemy. Jeśli jakaś rozgłośnia w Polsce chce transmitować lub retransmitować lub w inny sposób urozmaicać swój program audycjami kupowanymi za granicą i to emitować (dawać) krajowemu słuchaczowi, to nie widzę w tym problemu. Także słuchałem serwisów BBC, czy RFI na antenach Polskiego Radia. Miało to kiedyś jakiś sens, dzisiaj pewnie też by miało. Nawet problemu nie widzę w emisji takich materiałów, jeśli ktoś profiluje stację jako międzynarodową, o znaczeniu społecznie integrującym lub tworzącą jakąś federację (w telewizji są to np. TV5, 3 sat, ARTE, a nawet DW).
Ja jednak mam na myśli kanał rozumiany jako program dla Zagranicy, zgodnie z do niedawna stosowaną nazwą, którego głównym odbiorcą jest słuchacz z innego kraju, obcokrajowiec, a nie Polak przebywający za granicą i nie Polak w Polsce.
Max van Org pisze:Chyba redaktorzy nie są od promocji Polski. Promocję kojarzę z reklamą. Mogliby przedstawiać interesujące projekt w Polsce. Tylko skąd mają mieć materiał? Czy budżet PRdZ jest aż tak duży, że mogą podróżować i tworzyć własne materiały? Czy są to materiały tworzona przez IAR?
Od tego redaktorzy są, by sobie wyprodukować. A politycy mają im materiał stworzyć?
Max van Org pisze:Przecież koncentracja na „wewnętrznych sprawach Polski” narzucają politycy, w końcu jest ten kanał utrzymywany z środków MSZ. W tym przypadku nie różni się od VoA, DW itp. Inaczej wygląda sprawa w przypadku Funkhaus Europa, który jest opłacany z abonamentu na ARD i ZDF. Media publiczne w Niemczech nie otrzymują dotacji z budżetu państwa.
Jeśli coś jest na głowie postawione, to sposób finansowania tego nie zmieni. A rozgłośni Funkhaus Europa jednak bym do porównań nie używał. Nie jest to typowy "external service".
Max van Org pisze: Jeżeli Polskie Radio nadaje audycje opłacane z budżetu innego państwa, to raczej nie ma nic wspólnego z wolnymi i niezależnymi mediami. Tylko PRdZ nie jest wolne i niezależne, tylko tubą propagandową MSZ.
Każdy typowy "external" w pewnych okolicznościach bywa propagandą własnego kraju. Nie widzę w tym nic dziwnego i nienormalnego, ale ta "przypadłość" ogranicza się do polityki, która nie powinna wypełniać całego programu. Powinno być miejsce na różnotematyczną publicystykę, kulturę, turystykę itd. we właściwych proporcjach. W tradycyjnym modelu "external service" jest wizytówką kraju.
Inną sprawą jest, że na europejskim rynku radiowo-telewizyjnym stworzono nowe modele stacji, a część z nich bazuje na kanałach, które kiedyś były typowymi "externalami".

Jarosław Masłowski
Posty: 127
Rejestracja: 7 października 2015, o 13:45
Miejscowość: Lubań
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON - Jelenia Góra

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Jarosław Masłowski »

Mam zapytanie . Przy wyszukiwaniu informacji na stronach poświęconej TV i Radiu na mojego bloga natknąłem się na informacje na stronie Radiopolska o nadawaniu testowym Lokalnego MUX diecezji Tarnowskiej (woj. Małopolskie) pod nazwą "RDN Małopolska" (Mux Diecezjalny) Źródło : http://radiopolska.pl/blog/2016/01/szcz ... estuje-dab Pytanie mam takie : Jaki jest odbiór tego testowego MUX ?
Dziękuje za odpowiedź .

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: naziemna-ntrc »

Wystarczy zajrzeć do właściwego działu:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 60#p209708

Jarosław Masłowski
Posty: 127
Rejestracja: 7 października 2015, o 13:45
Miejscowość: Lubań
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON - Jelenia Góra

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Jarosław Masłowski »

Dziękuje .

Marcin1982
Posty: 90
Rejestracja: 10 października 2014, o 12:24
Odbiornik: Dual Dab 43
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Marcin1982 »

Cyfryzacja radia źle prowadzona http://www.press.pl/newsy/radio/pokaz/5 ... czne-radio
I trudno się z tym nie zgodzić,najwyższy czas chyba ogłosić wstępną datę wyłączenia przestarzałego,szumiącego FM.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Tak Ci się spieszy? :o
Co tu wyłączać, jak DAB raczkuje?

Marcin1982
Posty: 90
Rejestracja: 10 października 2014, o 12:24
Odbiornik: Dual Dab 43
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Marcin1982 »

No ale przecież jakaś wstępna data wyłączenia FM powinna być wyznaczona,nieważne czy to będzie 2020 czy 2025,bo inaczej DAB jeszcze 20 lat będzie raczkował.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Jakie wyłączenie FM. Nie mam zamiaru słuchać siorbania i innych "cyfrowych" dodatków w dab+.
Jakość po prostu jest gorsza niż na FM i to stwierdziło już wielu.
S/N na poziomie 60dB jest wystarczający aby szum nie przeszkadzał i był praktycznie niesłyszalny (no chyba że ktoś czeka na ciszę w programie daje głośności na maxa :lol: ).

Marcin1982
Posty: 90
Rejestracja: 10 października 2014, o 12:24
Odbiornik: Dual Dab 43
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Marcin1982 »

Jakie siorbanie??. Nie mam zamiaru słuchać szumu i innych "analogowych" dodatków w FM.
Jakość DAB+ jest lepsza niż na FM i to stwierdziło już wielu.
Jeśli słyszysz jakiekolwiek zniekształcenia to zmień sprzęt na gorszy i po problemie. :lol:

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Kpisz z tego czego nie rozumiesz!
Na lepszy sprzęt mnie nie stać - mam tylko bardzo dobry :lol:
I na pewno za sugestią osoby która ma dębowe ucho nie będę go zmieniał.
Może całkiem wyłączyć radio? Wtedy FM i DAB+ brzmią identycznie - oba bez zarzutu :lol:

Gorszą jakość DAB+ nie tylko potwierdzają odsłuchy ale także czysto techniczne porównania np. na komputerze.
Co byś nie pisał dalsze nadawanie z identycznymi parametrami tego nie zmieni. Fizyki nie oszukasz, tak samo jak PS i inne cyfrowe dodatki wymyślone na potrzeby odtworzenia tego czego nie nadano :lol:
Takie rzeczy to podobno potrafi tylko Bóg ale na ten temat PR milczy.

Marcin1982
Posty: 90
Rejestracja: 10 października 2014, o 12:24
Odbiornik: Dual Dab 43
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Marcin1982 »

W DAB+ stacje grają odrobinę ciszej niż w FM i to wszystko.Nie udowadniaj czegoś czego nie ma,jeśli słyszysz siorbanie to twój problem. :)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Marcin1982 pisze:Jakie siorbanie??. Nie mam zamiaru słuchać szumu i innych "analogowych" dodatków w FM.
Jakość DAB+ jest lepsza niż na FM i to stwierdziło już wielu.
Jeśli słyszysz jakiekolwiek zniekształcenia to zmień sprzęt na gorszy i po problemie. :lol:
Takie to merytoryczne rady dajesz?
DVB-T/S pisze:Kpisz z tego czego nie rozumiesz!
Gorszą jakość DAB+ nie tylko potwierdzają odsłuchy ale także czysto techniczne porównania np. na komputerze.
Ja również to potwierdzam.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

A ja nie potwierdzam.
Najpierw doprecyzujmy co rozumiemy przez jakość, a potem dyskutujmy, która jest lepsza.

Dla eksperymentu od mniej więcej 3 tygodni słucham praktycznie tylko DABu. Teraz po przełączeniu na FM dźwięk wydaje się jakiś stłumiony, mniej wyraźny. W tej chwili "jakość" DABu rozumiana jako ogólne wrażenie jest dla mnie lepsza. Nie słucham w ciszy, to medium towarzyszące, nie wsłuchuję się aż tak by zauważyć "siorbania" jeśli w ogóle tam są. Wyraźniej słychać też różnicę pomiędzy poszczególnymi stacjami. Subiektywnie, w tej chwili, dla mnie Rytm brzmi trochę gorzej niż RDC czy PR24. Tak, wiem, jedno jest muzyczne, inne bardziej gadane, itp. Ale subiektywnie tak odbieram "jakość" tych przekazów.

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: tranzystor »

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła decyzję o uruchomieniu cyfrowej emisji programów radia publicznego. Cyfryzację radia rozpoczęto bez kompleksowej strategii - informuje Najwyższa Izba Kontroli (NIK). Obecnie wciąż brakuje precyzyjnych terminów i jasno określonych źródeł finansowania. Na razie sygnału analogowego - podobnie jak w całej Europie - nie wyłączono, więc część stacji nadaje programy w obu technologiach: analogowej i cyfrowej jednocześnie, ponosząc podwójne koszty. NIK zwraca uwagę, że jednym z warunków powodzenia cyfryzacji będzie cenowa dostępność nowoczesnych odbiorników radiowych.

http://satkurier.pl/news/124448/nik-kry ... olsce.html

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

I tu dochodzimy do meritum jakości DABu.
Jak napisałeś panie Jarku na FM dźwięk jest mniej wyraźny. Można to tak określić.
Trzeba się zastanowić dlaczego tak jest.

Wyjaśnię to na bardzo prostym przykładzie. Włączmy sobie jakąś współczesną piosenkę z korektorem ustawionym na całym paśmie na 0dB. Będzie to grało załóżmy że równo w całym paśmie.
Potem ściszmy częstotliwości od 125-300Hz o minimum 12 dB (do poziomu -12dB - najlepiej -20dB).
Co się stanie? Dźwięk na pewno będzie pozbawiony pewnej części dźwięków więc powinien grać gorzej.
A jak faktycznie gra? Jest jakby "więcej" basu mimo że go nie wzmocniliśmy.

To samo można zrobić z górą pasma przez pasmowe przepuszczanie dźwięku. Też będzie się wydawało że góra jest bardziej wyrazista. I tak jest to zrobione w dabie. Nie do pominięcia jest fakt że z oryginałem ze studia ma niewiele wspólnego - po prostu marna kopia.

Jeśli tak ma to brzmieć i tak jest lepiej to może całkiem wyciąć wszystko od 100Hz do 10kHz. Będzie słychać tylko BUM-CYK i będzie grało nowocześnie i cyfrowo.
Marcinowi na pewno się spodoba ;)

Zablokowany