Tesco DR1502W-CE

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Tesco DR1502W-CE

Post autor: Robertus »

Na rynku pojawił się ostatnio odbiornik Tecsco DR1502W-CE.
Wygląda identycznie jak ten: http://www.tesco.com/direct/tesco-woode ... d=220-6449

Zakupiłem ten odbiornik w promocyjnej cenie 64,50 PLN i chciałem się podzielić spostrzeżeniami na jego temat.

Odbiornik oparty jest o nowy moduł Frontier Silicon FS2445 (Verona2), wersja softu mojego odbiornika: „dab-mmi-FS2445-0000-0019_V6.0.20.71020-1A22”.
Zasilanie odbiornika możliwe ze znajdującego się w komplecie impulsowego zasilacza sieciowego (6V, 1A) lub z baterii (4 ogniwa AA).
Jest to prosty odbiornik i nie oceniam go przez pryzmat audiofilskiego ucha.
Odbiornik posiada pojedynczy głośnik (średnica ok. 70mm), emitowany dźwięk jest czysty bez zauważalnych zniekształceń, nie drażni „ucha”. Regulacja głośności odbywa się obrotowym enkoderem ze wskazaniami poziomu głośności na wyświetlaczu. Wyjście słuchawkowe jest "stereofoniczne".
Odbiornik wyposażony w antenę teleskopową o maksymalnej długości ok. 53 cm.
Czułość odbiornika jest dobra. Porównując do odbiornika Technisat DigitRadio 210, w budynku w tym samym miejscu i przy zbliżonej długości anteny teleskopowej, wskazania sygnału na „klockometrze” oraz poziomu błędów w obu odbiornikach były porównywalne.
W odróżnieniu od Technisat DigitRadio 210, który oparty jest o starszy moduł FS2052 (Verona), w odbiorniku DR1502W-CE nie zauważyłem spadku czułości w FM na częstotliwości 98,30 MHz. Tak się składa, że w Warszawie na tej częstotliwości nadaje RMF Classic, którego często słucham jako radio towarzyszące.
Na razie nie zauważyłem problemów z wyświetlaniem polskich znaków, ale dokładnie będzie można to ocenić po dłuższej eksploatacji.

EDIT (24.01.2016 r.):
Pomimo tego, że gniazdo słuchawkowe odbiornika obsługuje słuchawki stereofoniczne, a w trybie FM wskazywane jest czy ma miejsce odbiór stereo lub mono (istnieje w menu FM także funkcja "Forced Mono"), okazało się, że w rzeczywistości odsłuch przez gniazdo słuchawkowe jest także nonofoniczny. Dobrałem sie więc do wnętrza radioodbiornika i okazało się, że styki obu kanałów gniazda słuchawkowego są zmostkowane. Oprócz tego, sygnały obu kanałów (L, R) doprowadzone z modułu FS2445 są na płycie głównej zsumowane obwodami RC. Tak więc odbiornik w rzeczywistości jest monofoniczny.
Co zaś do brzmienia tego odbiornika, to porównując do Technisat DigitRadio 210, jest ono bardziej płaskie (mniej tonów wysokich i niskich). W końcu to prosty odbiornik (radiobudzik) pod marką sieci handlowej.
Ostatnio zmieniony 24 stycznia 2016, o 13:45 przez Robertus, łącznie zmieniany 1 raz.

puntur
Posty: 11
Rejestracja: 8 września 2015, o 11:32
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Piaski

Re: Tesco DR1502W-CE

Post autor: puntur »

Ważne informacje:
Funkcje zegara i radiobudzika NIE działają na zasilaniu bateryjnym.
Prawa gałka scroll to nie pokrętło - nie obraca się, tylko klika o jedną pozycję.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Tesco DR1502W-CE

Post autor: antypyra »

Robertus pisze: Pomimo tego, że gniazdo słuchawkowe odbiornika obsługuje słuchawki stereofoniczne, a w trybie FM wskazywane jest czy ma miejsce odbiór stereo lub mono (istnieje w menu FM także funkcja "Forced Mono"), okazało się, że w rzeczywistości odsłuch przez gniazdo słuchawkowe jest także nonofoniczny. Dobrałem sie więc do wnętrza radioodbiornika i okazało się, że styki obu kanałów gniazda słuchawkowego są zmostkowane. Oprócz tego, sygnały obu kanałów (L, R) doprowadzone z modułu FS2445 są na płycie głównej zsumowane obwodami RC. Tak więc odbiornik w rzeczywistości jest monofoniczny.
Co zaś do brzmienia tego odbiornika, to porównując do Technisat DigitRadio 210, jest ono bardziej płaskie (mniej tonów wysokich i niskich). W końcu to prosty odbiornik (radiobudzik) pod marką sieci handlowej.
Czyli pełna chałtura!
System DAB+ jest z reguły stereofoniczny. Pomijam stacje gadające w emisji monofonicznej. I każdy odbiornik powinien dawać odbiór stereo - ten z jednym głośnikiem - także, choć tylko na słuchawki. Odbiór stereo w DAB+ nie podlega zanikaniu i zaszumieniu wynikającym z niskiego poziomu sygnału w miejscu odbioru, jak to jest przy FM. Jeśli sygnał jest dostateczny i odblokowuje dekoder, stereo także jest. Dodano elementy RC, które kosztują, żeby zmostkować gniazdo słuchawkowe. Po co to zrobiono?
Jeśli już to zrobiono, to po co w takim odbiorniku funkcja"forced mono"? Niekonsekwencja. Ot, projektanci...
puntur pisze:Ważne informacje:
Funkcje zegara i radiobudzika NIE działają na zasilaniu bateryjnym.
O, następny pseudowynalazek.

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Tesco DR1502W-CE

Post autor: tranzystor »

Robertus pisze:gniazdo słuchawkowe mono ... styki obu kanałów gniazda słuchawkowego są zmostkowane
Żartujesz? :shock: XXI wiek :lol:
No to klops, odbiornik trafia na czarną listę :|

Zablokowany