MUX-8 w Warszawie

LDRT
Posty: 6
Rejestracja: 5 stycznia 2016, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk Chwaszczyno

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: LDRT »

AdamP pisze:
poxipol pisze: Siatka,w tym paśmie ma bardzo kiepskie parametry,była projektowana tylko na UHF.
Dla maksymalnego zysku przy k.68. To akurat można łatwo zmienić, wystarczy zrobić nowe dipole/wąsy - najlepiej 200mm (zamiast fabrycznych 170mm) dla górnego i dolnego dipola a 300-320mm dla środkowych. Maksymalny zysk przesunie się z k.68 na k.55 i wykres będzie bardziej płaski w dół pasma, odbiór VHF też poprawi się w porównaniu do oryginału ;)
Jeśli komuś zalega gdzieś jakaś siatka, to może się tak "pobawić".
Czy warto się tak bawić ? Myslę że ludzie wolą podłączyć odpowiednią antenę , ustawić i po kłopocie . Żeby zrobić nowe wąsy trzeba mieć materiał , metr rurki fi 5mm alu kosztuje około 10 zł czyli żeby przerobić antene trzeba z 5m rurki koszt około 50 zł gdzie tu sens ? A raczej nie da sie odzyskać z innej siatki bo tam też wymiary takie same no chyba że bedziesz spawał rurki - lutowie i spawanie też kosztuje .
Nie lepiej kupić odpowiednią antene na te kanały ?
Dodatkowo z różnych nadajników będzie nadawany mux w innej polaryzacji .

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: AdamP »

Nie zauważyłeś słowa "pobawić". Rozwiązanie które podałem jest dla hobbystów, którzy mają chęć coś zrobić samemu i mają materiały

LDRT
Posty: 6
Rejestracja: 5 stycznia 2016, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk Chwaszczyno

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: LDRT »

AdamP pisze:Nie zauważyłeś słowa "pobawić". Rozwiązanie które podałem jest dla hobbystów, którzy mają chęć coś zrobić samemu i mają materiały
Zauwazyłem i gdyby twoje rozwiązanie było jakieś sensowne to bym się nie czepiał . Większość osób na forum to użytkownicy którzy chcą podłączyć i ma działać .

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: Kolor »

Mnie zastanawia słaba znajomość tematu. Informacji należy szukać w internecie, bo większość odpowiedzi tutaj jest mocno enigmatyczna. Odbiór samej częstotliwości VHF w DVBT, niczym się nie różni od odbioru analogowego na tym samym paśmie. To było tak niedawno... Należy wrócić do tamtych anten, dedykowanych na 2 lub 3 kanały tego zakresu. Przykład dla Łodzi: Jedynka emitowana na kanale 7, nadajnik w Zygrach. Nie demontowałem anteny, jeśli zaczną nadawać mux8, będzie jak znalazł. Ze względu na zupełnie odwrotny kierunek anten dla mux1, 2 i 3, do mux8 (prawie 180 stopni), a także duży rozrzut prawidłowych wymiarów anteny, zamontowanie jakiejś wspólnej jest niemożliwe. Na dachu są dwie anteny, stąd na maszcie puszka ze zwrotnicą i zadowolenie z poziomu odbioru.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: AdamP »

Kolor pisze: Ze względu na zupełnie odwrotny kierunek anten dla mux1, 2 i 3, do mux8 (prawie 180 stopni), a także duży rozrzut prawidłowych wymiarów anteny, zamontowanie jakiejś wspólnej jest niemożliwe.
To się zgadza, dlatego pokazana wcześniej siatka z dostawioną Yagą dla pol. V wydaje się być pomysłem nieco dziwnym i nielogicznym.
Jedna antena dla 2 zakresów będzie miała rację bytu tylko w miejscach, gdzie Mux 8 będzie w pol. H lub bardzo blisko dużych nadajników z pol. V.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: poxipol »

Trzeba sobie zdać sprawę że antena siatkowa składa się z dwóch lub czterech niezależnych anten połączonych transformatorem rozwidlającym.
Żeby było wiadomo o co chodzi,trzeba znać tematykę synfazowego łączenia anten popartą praktyką w tej dziedzinie.

Produkt ten,czyli antena synfazową boczno kierunkowa z reflektorem płaskim,niestety nie spełnia podstawowych norm do zastosowań w instalacjach profesjonalnych czy półprofesjonalnych,nawet w jej pierwotnej wersji.
Obecnie robi się z nich przeróżne choinki,żerując na nieświadomości jej użytkowników.
Z pojedynczego jej dipola,owszem można zyskać bardzo wiele ale synfazowe łączenie kolejnych dipoli to już inna bajka,gdzie w efekcie dojdziemy do wniosku że zysk nie jest najważniejszy tylko spełnienie podstawowych innych parametrów zapewniających nam jakość odbioru na przyzwoitym poziomie.
Nieraz się zdarza aby poprawić jakość sygnału ,konieczne jest odpowiednie wytłumienie sygnału.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: hadam »

Antenę tego typu podałem jako przykład dlatego, że były takie w sprzedaży. Co nie oznacza że jestem zwolennikiem jakichkolwiek anten siatkowych. Sam używam dwóch anten kierunkowych (jak w profilu) trzecia też kierunkowa VHF leży na strychu i czeka na MUX-8.
Dwie anteny siatkowe w tym jedna prawie nowa też leżą u mnie na strychu i nie zamierzam ich montować.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: poxipol »

Dla uzupełnienia
Wbrew pozorom nie jestem przeciwnikiem anten siatkowych.
W trudnych warunkach odbioru wielodrożnego-gęsta zabudowa miejska,pomieszczenia zamknięte ( strychy ) nieźle sobie radzi w porównaniu do innych anten.
Ze względu na niezłą charakterystykę promieniowania w płaszczyźnie pionowej,nieźle też sobie radzi z odbiorem w polaryzacji pionowej.
Oczywiście chodzi tu o odbiór UHF,bez stroików.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: hadam »

Jakkolwiek to brzmi, to ja także nieprecyzyjnie się wyraziłem, więc doprecyzuję.
Nie jestem zwolennikiem co nie oznacza że jestem przeciwnikiem. Chcę przez to powiedzieć że dla mnie lepszym rozwiązaniem było zastosowanie anten kierunkowych, wcześniej miałem siatkową.
Faktycznie masz rację na siatce słabo ale odbierałem MUX-4 w pól. V na tri digit już go nie odbieram, chyba że bym ją odwrócił, tylko że nie mogę ze względu na pozostałe MUX'y ale i po co.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: poxipol »

No cóż,myślę że nieco odbiegamy od tematu w tym wątku.
Powinno się oczekiwać rzetelnych sprawozdań,zwłaszcza z anten dostosowanych do odbioru tego pasma.Chodzi mi między innymi o anteny wzdłużno-kierunkowe typu combo.
Należy też zdać sobie sprawę,że nawet mając taką konkretną antenę nie oznacza że wszystko będzie cacy.podobnie jak nieraz z odbiorem UHF
W analogu też różnie z tym bywało.
Jeżeli skoncentrujemy się na jakiejś jednej nieodpowiedniej antence,to w rezultacie będziemy kombinować jak najlepiej skonsumować zupę widelcem.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: DVB-T/S »

Lepiej kupić odpowiednią antenę niz kombinować.

grek
Posty: 3
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 18:23
Odbiornik: WIWA90,ARIVA 153,TVLG
Instalacja antenowa: Profesjonalna na yagach i wzmacniacz kanałowy
Nadajnik - obiekt nadawczy: W-wa

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: grek »

Potwierdzam sygnał bardzo dobry, oczekuję na coś do oglądania.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: poxipol »

Ale to nam wiele nie mówi .Może coś więcej.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: bogdanzieba »

A dziś odbiór MUX-8 (TEST) PKiN na tym moim drugim (problematycznym) TV Samsung UE32D5000 przedstawiał się następująco 24.01.2016 r. odbiór test MUX-8 PKiN. Jak widać MUX-1,2 i 3 odbierają idealnie.

Przypomnę, że mam antenkę UHF 11-elementowa Dipol 11/21-60, odległość do nadajnika 3,8 km, igilica PKiN widoczna z balkonu.

Pod tą samą instalację antenową mam podpięty drugi TV Sony KDL-40W5500, który można powiedzieć nie sprawia problemów z odbiorem MUX-8 (TEST): filmik z odbioru z dnia 24.01.2016 r. Sony KDL-40W5500.
Ostatnio zmieniony 24 stycznia 2016, o 18:20 przez bogdanzieba, łącznie zmieniany 1 raz.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: poxipol »

" Przy jednej dziurze to i kot zdechnie "

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: rotalplus »

bogdanzieba pisze:A dziś odbiór MUX-8 (TEST) PKiN na tym moim drugim (problematycznym) TV Samsung UE32D5000 przedstawiał się następująco 24.01.2016 r. odbiór test MUX-8 PKiN. Jak widać MUX-1,2 i 3 odbierają idealnie.

Przypomnę, że mam antenkę UHF 11-elementowa Dipol 11/21-60, odległość do nadajnika 3,8 km, igilica PKiN widoczna z balkonu.

Pod tą samą instalację antenową mam podpięty drugi TV Sony KDL-40W5500, który można powiedzieć nie sprawia problemów z odbiorem MUX-8 (TEST): filmik z odbioru z dnia 24.01.2016 r. Sony KDL-40W5500.

Różnica w czułości głowicy czy telewizora czy dekodera to rzecz naturalna - chyba widać, które telewizory są lepsze... Wcale nie te popularniejsze

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: DVB-T/S »

Może masz za silny sygnał. Mógłbyś na próbę włączyć tłumik 10dB i od razu będzie wiadomo.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: bogdanzieba »

Chłopaki zrobiłem test tak jak radziliście, mianowicie do TV Samsung UE32D5000 puściłem sam kabel koncentryczny na końcu którego umieściłem metalowy wieszak w kształcie dipolu. Wynik jest zdumiewający sygnał 100%, 0 błędów i to na tym TV ze słabszą głowicą, proszę zobaczcie FILMIK :)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: poxipol »

rotalplus pisze:
bogdanzieba pisze:A dziś odbiór MUX-8 (TEST) PKiN na tym moim drugim (problematycznym) TV Samsung UE32D5000 przedstawiał się następująco 24.01.2016 r. odbiór test MUX-8 PKiN. Jak widać MUX-1,2 i 3 odbierają idealnie.

Przypomnę, że mam antenkę UHF 11-elementowa Dipol 11/21-60, odległość do nadajnika 3,8 km, igilica PKiN widoczna z balkonu.

Pod tą samą instalację antenową mam podpięty drugi TV Sony KDL-40W5500, który można powiedzieć nie sprawia problemów z odbiorem MUX-8 (TEST): filmik z odbioru z dnia 24.01.2016 r. Sony KDL-40W5500.

Różnica w czułości głowicy czy telewizora czy dekodera to rzecz naturalna - chyba widać, które telewizory są lepsze... Wcale nie te popularniejsze
W tym konkretnym przypadku większa czułość głowicy nie wpływa na jakość odbioru,a może nawet pogorszyć.
Jak ktoś pamięta,dawniej w odbiornikach były dwa gniazda antenowe do dalekiego i bliskiego odbioru.To ostatnie miało po prostu tłumik w celu osłabienia sygnału,poprawiającego jakość odbioru.
Obecnie też można się spotkać że odbiornik marnej marki ma lepszą jakość odbioru niż na ful wypas.
W tym przypadku wygląda na to że jeden z odbiorników lepiej sobie radzi ze zniekształconym sygnałem z nieodpowiedniej antenki.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: MUX-8 w Warszawie

Post autor: bogdanzieba »

Co myślicie o tym "wieszaku"? Wychodzi na to, że chyba najlepiej kupić taką antenkę DIPOL-1/DAB i spiąć je obie czyli z UHF 11-elementowa Dipol 11/21-60 zwrotnicą?

Jak tak to jaką zwrotnicę polecacie? Np. ZA-106BMs FM/21-69/75 złącza F?

Zablokowany