Przyszłość pasma UHF

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: rotalplus »

Potwierdzenie ze strony EBU:
Do 2023 nie ma żadnych zmian w zakresie pasma 700Mhz!
http://www3.ebu.ch/news/2015/11/broadca ... 5-decision

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: DVB-T/S »

Może mux5 i 6 jednak będzie ;)

Bartosz Czach
Posty: 44
Rejestracja: 13 października 2014, o 10:33
Odbiornik: Ferguson Ariva 250 Combo
Signal HD-507
CPT T-HD1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gdańsk/Chwaszczyno

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: Bartosz Czach »

Oby był. Liczę na to, ze na MUX 5 i 6 będzie kilka kanałów, które obecnie są jedynie w platformach satelitarnych/sieciach kablowych.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: Poland »

Tymczasem jak informuje serwis --------- dobrze znany nam Urząd Komunikacji Elektronicznej chce oddać pasmo 700 MHz pod internet szerokopasmowy. Zapewnie to wina tych międzynarodowych ustaleń na których to pewni decydenci z innych krajów zmusili UKE do zdrady narodu (a ten miał stanowisko by pasmo zostało po stronie 700 MHz) i dzięki temu mamy teraz takie plany.
Urząd Komunikacji Elektronicznej jednak nie pomyślał że tej decyzji nie da się wprowadzić bez przejścia na DVB-T2 a ten mają rzekomi decydenci z innych krajów. Ogólnie mówiąc plany UKE to dno i wodorosty tak jak i całe ITU w którego to ramach rzekome ustalenia zapadły.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: Krosnoludek »

KE: 700 MHz na Internet mobilny najpóźniej od 2020

Komisja Europejska (KE) przedstawiła 2 lutego br. wniosek dotyczący koordynacji wykorzystania pasma 700 MHz (tzw. drugiej dywidendy cyfrowej, częstotliwości z zakresu 694-790 MHz) na potrzeby usług mobilnych. Według niej, działanie to poprawi dostęp do Internetu wszystkich Europejczyków i przyczyni się do rozwoju usług transgranicznych.

zęstotliwości radiowe nie znają granic: aby uniknąć zakłóceń oraz zapewnić na całym kontynencie funkcjonowanie nowatorskich usług, takich jak inteligentne samochody czy zdalna opieka zdrowotna, wykorzystywanie widma należy poddać ściślejszej koordynacji na szczeblu unijnym. UE musi również zaspokoić rosnący popyt na mobilne usługi szerokopasmowe. Do 2020 r. przepływ danych w sieciach Internetu mobilnego wzrośnie niemal ośmiokrotnie.

Komisja wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. W ramach swojej strategii na rzecz utworzenia jednolitego rynku cyfrowego Komisja proponuje zrównoważone, długofalowe podejście do wykorzystywania pasma ultrawysokich częstotliwości (UHF) (470–790 MHz). Obecnie pasmo to jest wykorzystywane głównie na potrzeby telewizyjnych usług nadawczych. We wniosku przewiduje się udostępnienie do 2020 r. większej liczby częstotliwości w paśmie 700 MHz (694–790 MHz) na potrzeby usług mobilnych.

Pasmo 700 MHz nadaje się idealnie do dostarczania wysokiej jakości usług dostępu do Internetu, niezależnie od miejsca pobytu użytkowników – czy to w dużym ośrodku miejskim, na terenach wiejskich, czy też na autostradzie. Pasmo częstotliwości poniżej 700 MHz (470–694 MHz) pozostanie dostępne, w pierwszej kolejności, na potrzeby usług audiowizualnych.

Przyjęte podejście zapewni Europejczykom dostęp do kreatywnych treści na (coraz bardziej popularnych) tabletach i smartfonach, a także za pośrednictwem tradycyjnych usług telewizyjnych. Wniosek jest również zgodny z najnowszymi międzynarodowymi umowami dotyczącymi wykorzystania pasma UHF, w tym pasma 700 MHz.

Andrus Ansip, wiceprzewodniczący do spraw jednolitego rynku cyfrowego, powiedział:

Utrzymywanie w UE 28 różnych strategii zarządzania częstotliwościami radiowymi nie ma ekonomicznego uzasadnienia w warunkach jednolitego rynku cyfrowego. Dzisiaj przedstawiamy nasz pierwszy wniosek mający na celu lepszą koordynację wykorzystania widma w UE. Proponujemy przyjęcie wspólnego podejścia w sprawie przeznaczenia pasma 700 MHz do świadczenia usług mobilnych. Pasmo to oferuje idealne warunki dla szerokiego zasięgu usług i wysokich prędkości. Zapewni ono najwyższej jakości dostęp do Internetu wszystkim Europejczykom, nawet na obszarach wiejskich, oraz utoruje drogę do wprowadzenia technologii 5G – nowej generacji sieci łączności. Jednocześnie rezerwujemy częstotliwości dla sektora audiowizualnego i pobudzamy rozwój technologii, które wydajnie wykorzystują fale radiowe. Widmo jest cennym zasobem: musimy je jak najlepiej wykorzystywać.

Günther H. Oettinger, komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego, powiedział:

Nie możemy zapewnić dostępności wysokiej jakości mobilnego Internetu każdemu, wszędzie i do wszelkich celów, nie posiadając nowoczesnej infrastruktury ani aktualnych przepisów. Niniejszy wniosek pokazuje, że możemy mieć zarówno prężny sektor audiowizualny, jak i zasoby widma potrzebne do wprowadzenia technologii 5G. Pasmo 700 MHz zapewni idealne warunki do nowych obiecujących zastosowań, takich jak inteligentne samochody połączone z siecią i Internet przedmiotów. Chciałbym, aby Europa stała się liderem technologii 5G. Dlatego do 2020 r. wszystkie państwa członkowskie muszą podjąć odpowiednie działania.


Wniosek obejmuje dwa główne elementy:

jeśli chodzi o pasmo 700 MHz – wspólny harmonogram prowadzący do faktycznego udostępnienia tego pasma na potrzeby mobilnych usług szerokopasmowych zgodnie ze zharmonizowanymi warunkami technicznymi oraz środki mające na celu skoordynowanie działań prowadzących do tej zmiany;
jeśli chodzi o pasmo poniżej 700 MHz – jako priorytet w długim okresie przyjęto dostarczanie audiowizualnych usług medialnych masowemu odbiorcy; przyjęto także elastyczne podejście w kwestii przeznaczenia widma na potrzeby naziemnej telewizji cyfrowej (DTT), uwzględniające różne stopnie wykorzystania w państwach członkowskich.


Jak twierdzi Komisja, przedstawiony 2 lutego br. wniosek ułatwi prace nad innowacyjnymi urządzeniami i usługami w UE oraz obniży ich koszty: zniknie konieczność zmieniania pasm częstotliwości oraz dostosowywania się do rozbieżnych wymogów krajowych.

Skoordynowane przygotowania do zmiany w 2020 r.

Komisja proponuje, aby pasmo 700 MHz zostało przeznaczone na potrzeby mobilnych usług szerokopasmowych we wszystkich państwach UE najpóźniej do dnia 30 czerwca 2020 r. Termin ten zbiega się z rozpoczęciem wprowadzania technologii 5G, planowanym na 2020 r. Aby dotrzymać tego terminu, państwa członkowskie będą musiały przyjąć i opublikować krajowe plany dotyczące zasięgu sieci i zwolnienia tego pasma przed dniem 30 czerwca 2017 r. Będą one również musiały zawrzeć porozumienia w sprawie transgranicznej koordynacji do końca 2017 r. Takie rozplanowanie działań ułatwi wprowadzenie zmiany i zapewni duży zasięg sieci, co przyczyni się do zlikwidowania przepaści cyfrowej i stworzenia odpowiednich warunków umożliwiających wprowadzenie inteligentnych pojazdów i zdalnej opieki zdrowotnej.

Dwa państwa członkowskie Francja i Niemcy zezwoliły już na wykorzystanie pasma 700 MHz do świadczenia usług mobilnych. Kolejne państwa członkowskie Dania, Finlandia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo przedstawiły plany dotyczące zmiany przeznaczenia pasma 700 MHz w ciągu najbliższych kilku lat.

Komisja liczy na szybkie przyjęcie wniosku przez Parlament Europejski i państwa członkowskie, co pozwoli zapewnić zorganizowaną i terminową zmianę przeznaczenia pasma.

Co to oznacza dla Polski?

W Polsce na potrzeby naziemnej telewizji cyfrowej wykorzystywany jest praktycznie cały zakres pasma UHF, w tym częstotliwości w ramach 700 MHz. Jeśli wniosek Komisji zostanie przyjęty przez Parlament Europejski i państwa członkowskie, w tym Polskę, konieczne będzie przyjęcie i opublikowanie przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) krajowego planu dotyczącego zasięgu sieci i zwolnienia pasma 700 MHz przed dniem 30 czerwca 2017 r. Polska będzie również musiała zawrzeć porozumienia w sprawie transgranicznej koordynacji do końca 2017 r.

Przeznaczenie pasma 700 MHz na Internet mobilny będzie oznaczało w przypadku Polski utracenie dwóch pełnych pokryć na potrzeby naziemnej telewizji cyfrowej (MUX 5 i MUX 6). Przy odpowiedniej rekonfiguracji sieci, możliwe jednak będzie uruchomienie jednego z tych multipleksów.

Rekonfiguracja sieci naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce jest kwestią nieuniknioną. Pytanie tylko, kiedy to nastąpi - czy tak, jak chce tego Komisja, jeszcze przed 30 czerwca 2020 roku, czy później? Co więcej, mało prawdopodobne wydaje się uruchomienie MUX 5 przed rekonfiguracją sieci NTC w Polsce.

Przypomnijmy, że spółka EmiTel jeszcze w 2015 roku złożyła wniosek o częstotliwości dla MUX 5 (więcej tutaj), jednak po jakimś czasie wystąpiła do UKE o zawieszenie postępowania (więcej tutaj).

Kontekst

Pasmo ultrawysokich częstotliwości (UHF) obejmuje zakres 470–790 MHz i jest obecnie wykorzystywane na potrzeby naziemnej telewizji cyfrowej oraz mikrofonów bezprzewodowych podczas realizacji programów i imprez specjalnych. W Europie odnotowywany jest dynamiczny wzrost popytu na mobilne usługi szerokopasmowe, pobudzany głównie przez korzystanie z treści wideo na urządzeniach mobilnych. Coraz większa ilość danych przesyłana przez sieci łączności ruchomej wywiera presję na przepustowość istniejących sieci oraz powoduje wzrost zapotrzebowania na dodatkowe częstotliwości.

Przedstawiony przez Komisję wniosek przyznaje dodatkowe częstotliwości na potrzeby łączności szerokopasmowej w paśmie 700 MHz (694–790 MHz). Jednocześnie ma on na celu utrzymanie europejskiego modelu audiowizualnego, w ramach którego zapewnia się darmowo bezprzewodową emisję programów radiofonicznych i telewizyjnych w interesie publicznym oraz wymaga zrównoważonego wykorzystania zasobów pasma częstotliwości poniżej 700 MHz (470–694 MHz).

W 2014 r. Komisja powierzyła byłemu komisarzowi Pascalowi Lamy'emu stanowisko przewodniczącego grupy wysokiego szczebla skupiającej przedstawicieli operatorów komórkowych, nadawców i mediów, której celem było wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie przyszłego wykorzystania pasma UHF. W „Sprawozdaniu przewodniczącego” zalecono zwolnienie pasma 700 MHz na potrzeby mobilnych usług szerokopasmowych i jednoczesną ochronę europejskiego modelu audiowizualnego poprzez zagwarantowanie dostępu do pasma częstotliwości poniżej 700 MHz do celów radiodyfuzji naziemnej.

Respondenci, którzy wzięli udział w późniejszych konsultacjach społecznych, wyrazili poparcie dla skoordynowanego działania UE. Przedstawiciele państw członkowskich w Zespole ds. Polityki Spektrum Radiowego (RSPG) przyjęli opinię, w której również opowiedzieli się za skoordynowanym podejściem UE w zakresie świadczenia mobilnych usług szerokopasmowych w paśmie częstotliwości 700 MHz. W opinii tej zalecono przyjęcie zharmonizowanych warunków technicznych i wspólnego terminu w odniesieniu do efektywnego wykorzystywania pasma oraz zapewnienie długoterminowego użytkowania pasma częstotliwości poniżej 700 MHz do celów dystrybucji mediów audiowizualnych, w tym jego dostępności na potrzeby naziemnej telewizji cyfrowej (DTT).

Opierając się na wynikach konsultacji z zainteresowanymi stronami na szczeblu europejskim i na międzynarodowych umowach (zawartych w ramach Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego), Komisja opracowała podejście dotyczące długookresowego wykorzystania pasma UHF, które ma na celu wspieranie jednolitego rynku cyfrowego i zapewnienie efektywnego zarządzania tym cennym widmem radiowym, uwzględniającego jego wartość społeczną, kulturową i gospodarczą.

Postępy na drodze do jednolitego rynku cyfrowego

Przedstawione 2 lutego br. nowe przepisy dotyczące pasma 700 MHz nawiązują do pierwszych wniosków ustawodawczych, które przedstawiono w grudniu 2015 r. w ramach strategii jednolitego rynku cyfrowego, dotyczących prawa autorskiego i umów cyfrowych. Strategia jednolitego rynku cyfrowego obejmuje 16 głównych inicjatyw, które zostaną przedstawione do końca 2016 roku.

Dalsze działania dotyczące koordynacji widma są spodziewane w ramach reformy unijnych przepisów telekomunikacyjnych, która zostanie przedstawiona w tym roku.

źródło: http://www.satkurier.pl/news/125047/ke- ... -2020.html


A miało być pasmo 700 MHz zagwarantowane dla DVB-T chyba do 2023 roku

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Zapowiada się ciekawie. Nadawcy posiadają ważne rezerwacje częstotliwości więc jakakolwiek zmiana przed upływem ich ważności wymagać będzie ugody z Nadawcami lub potężnych odszkodowań. Nie jestem pewien, czy chętnie oddadzą zwoje zasoby bez "odpowiedniej rekompensaty". Podobna sytuacja jest nie tylko w Polsce...

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Tak tym "urzędniczkom" się śpieszy z tym internetem...

Panie Jarosławie jak przykładowo mogła by wyglądać sieć NTC w Polsce po tych przebudowach ?

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: AdamP »

Najpierw zabrali pasmo 800 MHz teraz 700 MHz, na następnej konferencji WRC zabiorą 600 MHz a na kolejnej 500 MHz. TV pozostanie już tylko w kablówkach i na satelitach ;)

P.S.
Będzie "wesoło" po uruchomieniu LTE - większość anten UHF dostępnych w sprzedaży wciąż jest robiona z maksymalnym zyskiem dla pasma 800 MHz (k.65 - 68). Ciekawe kiedy producenci "obudzą" się i zaczną produkować anteny z maksymalnym zyskiem dla pasma 600 MHz (k.47-49).

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: hadam »

JaroslawMroczkowski pisze:Zapowiada się ciekawie. Nadawcy posiadają ważne rezerwacje częstotliwości więc jakakolwiek zmiana przed upływem ich ważności wymagać będzie ugody z Nadawcami lub potężnych odszkodowań. Nie jestem pewien, czy chętnie oddadzą zwoje zasoby bez "odpowiedniej rekompensaty". Podobna sytuacja jest nie tylko w Polsce...
To nie będzie oddanie zasobów, tylko zmiana zasobów częstotliwość za częstotliwość, ale zgadzam się, że ugoda jakaś musi być skoro mają ważne rezerwacje.
Myślę, że choćby uwzględnić odpowiednie rekompensaty to i tak dla państwa (rządu) będzie to opłacalny interes, tu chodzi o duże pieniądze a zyski ze sprzedaży częstotliwości pod LTE są ujęte w budżecie.
Większe zagrożenie widzę w tym, że tak łatwo w ogóle mogą zabrać to pasmo, co stoi na przeszkodzie ażeby za kilka lat kiedy przy wykorzystaniu obecnych zasobów po 2020 kiedy rozwinie się technologia 5G w ogóle przeznaczyć to pasmo i może VHF również pod internet.
My tu dyskutujemy o konkurencji NTC z operatorami sat. i kablówkami a przecież jak się głębiej zastanowić to internet może być większą konkurencją, bo takie wykorzystanie zasobów częstotliwościowych może być o wiele efektywniejsze. Nawet może się to lepiej opłacać niż jakakolwiek zmiana na DVB-T2 czy inny bo wystarczy, że ten internet będzie szybki i ogólnodostępny a zdaje się że takie są założenia. Przecież już teraz jest radio i telewizja internetowa. Przy zastosowaniu technologii IPTV można przesyłać nieograniczoną ilość kanałów. Do oglądania kanału SD potrzeba około 4Mb/s a kanału HD około 8Mb/s, tuner łączy się z ruterem za pomocą Wi-fi nie potrzeba żadnych kabli (ja mam taki), więc myślę, że nie byłoby problemu aby taki tuner za pomocą dodatkowej antenki odbierał bezpośrednio z nadajnika LTE, po przejściu na ipv6 adresów nie braknie. Oczywiście nie wiem czy tak będzie, podałem to za przykład zagrożenia dla NTC.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: DVB-T/S »

Jak będzie za darmo albo za opłatą miesięczną 10 zł to już dziś mogą zabrać całe pasmo TV.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: JaroslawMroczkowski »

I dochodzimy do sedna.
TV naziemna jest dostępna za darmo. TV przez internet będzie wymagać opłat, choćby za łącze internetowe. O to właśnie walczą operatorzy.
Ciągle słyszę, że "internet będzie szybki i ogólnodostępny". Nigdzie, że tani. Że zapewni bezpieczeństwo transmisji. Że nie będzie głównie nośnikiem reklam i różnego rodzaju mechanizmów ciągłego śledzenia zachowań użytkowników, itp.
Porównujemy istniejącą telewizję naziemną z obietnicami przyszłych usług internetowych. Zgadnijcie co wygląda bardziej atrakcyjnie dla większości uczestników takich dyskusji...

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: hadam »

Za transmisję danych trzeba płacić, ale z drugiej strony czy ktoś zakłada internet żeby oglądać telewizję, czy telewizję ogląda przy okazji, nie mówiąc już o mobilności.
Internet ma bardzo szerokie zastosowanie, tymczasem wykorzystanie częstotliwości pod DVB-T to około 24Mb/s, DVB-T2 niewiele więcej a LTE nawet w dzisiejszym kształcie nie mówiąc o 5G to ponad 100Mb/s a nawet w testach laboratoryjnych 150Mb/s i więcej. Wnioski nasuwają się same.
Oczywiście jestem za NTC tylko czy przetrwa próbę czasu i czy się obroni?
Pewnie ważne tu będą też preferencje społeczne, czyli konkretne dane ile procent ludności korzysta z tradycyjnej telewizji a ile np. z internetu i serwisów Vod. Gdyby to przełożyć na konkretnych widzów to pewnie młodsi częściej korzystają z internetu a starszych niestety z czasem będzie coraz mniej.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Brawo. Skoro LTE pozwala na szybkie transfery, "każdy" go ma (albo będzie MUSIAŁ zamówić), a młodzież wioli internet, to nad czym my się zastanawiamy...

DVB-T wykorzystuje kanał 8MHz i daje ponad 40Mbps (w wersji T2) i całym obszarze pokrycia.
LTE do pełnej prędkości wymaga 20MHz. Przepływność spada w zależności od odległości.

Trendy są wyraźnie widoczne, ale zarówno wśród użytkowników, jak i części decydentów bardzo często brakuje merytorycznej dyskusji. Chwytliwe hasła zastępują konkretne porównania i analizy.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: poxipol »

Tak się zastanawiam,zapotrzebowanie na internet mobilny ma wzrosnąć 8-krotnie.Chyba dla narastającej fali emigrantów z Bliskiego Wschodu,czy Afryki ?
Z własnych obserwacji mogę stwierdzić że NTC zyskuje coraz większą popularność.Z różnych względów wiele osób,czy to starszych czy młodych rezygnuje z kablówek,czy płatnych pakietów operatorów sat.

Niemcy,Szwajcaria mogą przepychać ustawy o nowych dywidendach.
Mają ku temu powód,odbiór naziemny jest u nich znikomy.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: K63 »

EBU zaniepokojona propozycją KE ws. pasma 700 MHz
SatKurier pisze:Europejska Unia Nadawców (EBU), której jednym z członków jest Telewizja Polska, jest zaniepokojona propozycją Komisji Europejskiej (KE) dotyczącą przyszłości pasma UHF. Zdaniem EBU, propozycja ta niesie za sobą duże obciążenie dla nadawców, którzy obecnie inwestują i wprowadzają innowacje w sieć naziemnej telewizji cyfrowej w paśmie UHF.
Przypomnijmy, że KE proponuje, aby pasmo 700 MHz zostało przeznaczone na potrzeby mobilnych usług szerokopasmowych we wszystkich państwach Unii Europejskiej najpóźniej do 30 czerwca 2020 roku. Dla Polski oznaczałoby to konieczność rekonfiguracji sieci NTC, ponieważ obecnie do nadawania multipleksów w naszym kraju używane są częstotliwości również z puli 700 MHz.

Szefowa EBU ds. spraw europejskich, Nicola Frank, powiedziała:

Migracja usług naziemnej telewizji cyfrowej poza pasmo 700 MHz najpóźniej w 2020 jest dużym wyzwaniem, szczególnie dla tych państw członkowskich, dla których naziemna telewizja cyfrowa jest główną platformą dla odbioru telewizji. W Europie 250 mln osób odbiera swoje usługi telewizyjne za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej.

Nadawcy będą musieli dokonać kosztownych zmian w ich infrastrukturze. Państwa członkowskie bezspornie powinny być w stanie zapewnić kompensatę zarówno konsumentom, jak i nadawcom w celu obsługi inwestycji potrzebnych do wprowadzenia tej zmiany.

Według wcześniejszych ustaleń, przyjętych na szczeblu europejskim, pasmo 700 MHz miałoby zostać przeznaczone od 2020 roku na Internet mobilny, ale z całkowitą ochroną oferowanych dotychczas usług naziemnej telewizji cyfrowej do 2030 roku. Natomiast w 2025 roku miałby zostać przeprowadzony przegląd rynku i podjęte zostałyby nowe decyzje w sprawie pasma UHF. Jednak, jak proponuje KE, ochrona ta nie byłaby zapewniona przez tak długi czas, a nadawcy musieliby jeszcze przed 30 czerwca 2017 r. przyjąć i opublikować krajowe plany dotyczące zasięgu sieci i zwolnienia tego pasma, by dotrzymać terminu 30 czerwca 2020 roku na opuszczenia pasma 700 MHz.

W swojej propozycji Komisja Europejska ustaliła ścisły termin dla opuszczenia przez naziemną telewizję cyfrową pasma 700 MHz na 2020 rok, zabierając nadawcom elastyczność wymaganą przez niektóre państwa członkowskie, uważa EBU.

Podczas gdy propozycja KE ma na celu zachowanie pasma poniżej 700 MHz dla naziemnej telewizji cyfrowej, zgodnie z decyzją Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) z listopada 2015 roku, to chce jednocześnie wprowadzić tak zwaną opcję elastyczności, oferując innym usługom dostęp do tych częstotliwości w pewnych okolicznościach.

EBU uważa, że opcja elastyczności powinna być wcześniej starannie zbadana i przetestowana oraz że powinna zostać uznana tylko wtedy, gdy jest zgodna z nadawaniem w państwie członkowskim, w którym bierze się ją pod uwagę, i wyraźnie poparta przez rynkowy popyt.

Propozycja Komisji Europejskiej jeśli chodzi o pasmo UHF zostanie teraz osobno zbadana przez Parlament Europejski i państwa członkowskie UE. Zostanie przyjęta jeśli te dwie instytucje zgodzą się co do jej treści. Jak twierdzi EBU, proces ten może trwać od kilku miesięcy do ponad roku.
http://satkurier.pl/news/125080/ebu-zan ... 0-mhz.html

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: hadam »

JaroslawMroczkowski pisze: DVB-T wykorzystuje kanał 8MHz i daje ponad 40Mbps (w wersji T2) i całym obszarze pokrycia.
LTE do pełnej prędkości wymaga 20MHz. Przepływność spada w zależności od odległości.
Przepływność LTE spada w zależności od odległości to fakt tylko, że nadajników LTE jest po kilka w jednym mieście a nadajników DVB-T po kilka w województwie.
No cóż o argumentach za i przeciw można by dyskutować bez końca, ja też jestem przeciwny przeznaczeniu tego pasma pod LTE kosztem NTC.
To co piszę to tylko takie moje przypuszczenia, wizje czy gdybanie jak kto woli, tego typu wnioski wyciągam po ostatnich wydarzeniach bo wyraźnie widać co dla decydentów jest priorytetem. Po prostu luźna dyskusja.

fred
Posty: 285
Rejestracja: 13 kwietnia 2012, o 01:17
Odbiornik: Ferguson Ariva T65
Ferguson Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź, ECIV Zygry

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: fred »

Pasmo NTC jest wspólne dla wszystkich (tysiące, jeżeli nie miliony odbiorców). Przy telekomunikacji (w tym LTE), każdy odbiorca ma osobny transfer. Cały należy podzielić przez ilość odbiorców. Nawet jakość YT jest teraz lepsza.

Dodatkowo przy takim obciążeniu znikną pakiety bez limitu. Policzcie sobie transfer razy czas w miesiącu i sprawdźcie ile za to zapłacicie. A gdy nie będzie alternatywy (czytaj konkurencji) ceny wzrosną.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: poxipol »

Co to za określenie wspólne pasmo NTC ? Limit ,obecnie nie ma problemu,wystarczy dołożyć odpowiedni płatny pakiet TV.

Odległość można zwiększyć,poprzez większą liczbę baz.Zwiększenie mocy,nasze urządzenie mogło by nas poparzyć.
Schodzenie na niższe częstotliwości,może zwiększyć zasięg.Jednak z drugiej strony narastają inne zagrożenia,pomijając NTC.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Miejmy nadzieję, że ta decyzja KE upadnie lub zostanie zmodyfikowana m.in. może EBU coś zdziała...

fred
Posty: 285
Rejestracja: 13 kwietnia 2012, o 01:17
Odbiornik: Ferguson Ariva T65
Ferguson Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź, ECIV Zygry

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: fred »

poxipol pisze:Co to za określenie wspólne pasmo NTC ? Limit ,obecnie nie ma problemu,wystarczy dołożyć odpowiedni płatny pakiet TV.

Odległość można zwiększyć,poprzez większą liczbę baz.Zwiększenie mocy,nasze urządzenie mogło by nas poparzyć.
Schodzenie na niższe częstotliwości,może zwiększyć zasięg.Jednak z drugiej strony narastają inne zagrożenia,pomijając NTC.
Pasmo NTC jest rozsiewane i dostępne dla wszystkich chętnych. Ilość odbierających nie ma znaczenia. Przy telekomunikacji każdy użytkownik ma swoje niezależne pasmo. Pasmo każdego sumuje się. Oblicz ile potrzeba na kilkaset tysięcy odbiorców w jakości HD.

Zablokowany