MUX-5 (w planach)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Martens
Posty: 460
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: Martens »

ObywatelDVB-T pisze:W dodatku w grę wchodzi jeśli już to tylko MUX-1 i 2 bo trzeci jest własnością TVP.
TVP przecież także mogłaby dostać jakieś sloty na MUX-5, ponadto w MUX-1 jest TVP ABC i ten kanał w przyszłości mógłby zostać przeniesiony do MUX-3.

Awatar użytkownika
ObywatelDVB-T
Posty: 2113
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Samsung UE40D6500 / Ferguson DAB+150
Instalacja antenowa: UHF 44/21-69 Tri Digital + UHF 19/21-69 + VHF Dipol 11/5-12 + wzm. Terra MA-062
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kamieńsk, Św.Krzyż

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: ObywatelDVB-T »

Decyzja o wycofaniu wniosku najpewniej ma związek z WRC-15. MUX-5 miał być dla kanałów HD obecnych nadawców, tymczasem niektórzy już nadają w HD w Warszawie i w MUX-L4 we Wrocławiu.
Jeśli zaś idzie o wykorzystanie DVB-T2 to czas bliżej nieokreślony i zapewne odległy bo brak jest odpowiednich regulacji prawnych a nikt dobrowolnie nie obciąży się dodatkowymi kosztami w skali ogólnokrajowej.
Zapomnieliśmy o jednej ważnej kwestii, jeśli zaczną wprowadzać u nas DVB-T2 lub nowszy to nie stanie się to z dnia na dzień i przykładem innych państw będą nadawać w dwóch standardach jednocześnie, jak np. w Czechach gdzie równoległa transmisja DVB-T i DVB-T2 będzie trwać cztery i pół roku. Taki czas jest potrzebny nie tylko dla odbiorców aby zaopatrzyli się w odpowiedni sprzęt do odbioru, ale także na zmianę i przebudowę infrastruktury nadawczej. Możliwe, że z powodu braku częstotliwości będą bardziej rozbudowywać sieci SFN, wtedy większe nadajniki stracą nieco na znaczeniu.
Do tego potrzebna jest przestrzeń aby UKE miało manewr a tej po oddaniu części pasma 700MHz nie zostanie wiele.
Dlatego taka decyzja może wynikać równie dobrze ze zmiany sposobu wykorzystania tego multipleksu, być może będą chcieli najpierw nadawać na nim transmisję równoległą aby po okresie przejściowym wykorzystać go na docelowe kanały.

Jarosław Masłowski
Posty: 122
Rejestracja: 7 października 2015, o 13:45
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON - Jelenia Góra , Rząsiny

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: Jarosław Masłowski »

Ja tu zauważam ze można by wziąć z którego z obecnych Częstotliwości na siec komórkową , bo jak 700 i 800 mhz są zabierane pod LTE to powinno się zmaleć dla NTC . Chodzi o to że MUX 7 nie będzie 6 też nie z , a dyskutowany Mux 5 to wg mnie można by "uratować" i plus 6 to można by wziąć zabrać np. 1800 MHz , ale to już by musiały się kraje między sobą . Pierwotny z 2006 zakładał dla polski 8 MUX a dziś zostało 4 (3 darmowe i jedno płatny MUX-4 ) oraz 1 z budowie MUX-8 . Dochodzą też s 8 MUX lokalnych zostało 5 . to ja dlatego proponuje "zabrać" np. z 1800 lub/i 2100 . Czyli podsumowując moją wypowiedź : Trzeba zrobić reorganizację lub przejście do DVB-T2 .

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 2240
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: LG 26LK330
WIWA HD-90 NEW+MC-001
OPTICUM Dekoder STB(HD N2)
Instalacja antenowa: Odbiornik cd.:
OPTICUM BLUE XS65 COMBO
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krosno/Sucha Góra

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: Krosnoludek »

I wszystko jasne dlaczego Emitel zawiesił postępowanie w sprawie MUX-5

KE: 700 MHz na Internet mobilny najpóźniej od 2020
http://www.satkurier.pl/news/125047/ke- ... -2020.html

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 919
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Czyli MUX5 jak już to tylko w DVB-T2 jak i chyba również inne MUXy. Dobrze rozumuję ?

maker3
Posty: 49
Rejestracja: 29 kwietnia 2010, o 12:23

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: maker3 »

Nie, DVB-T czy DVB-T2 to całkiem inna decyzja.

To czy będzie MUX-5 zależy jak zrobią rekonfiguracje kanałów, jeśli komuś będzie się chciało to można to zrobić.
Tutaj szczegóły: http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_pub ... awczy.pptx

Awatar użytkownika
ObywatelDVB-T
Posty: 2113
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Samsung UE40D6500 / Ferguson DAB+150
Instalacja antenowa: UHF 44/21-69 Tri Digital + UHF 19/21-69 + VHF Dipol 11/5-12 + wzm. Terra MA-062
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kamieńsk, Św.Krzyż

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: ObywatelDVB-T »

To wyjaśnia dlaczego został wycofany wniosek w sprawie MUX-5, widać UKE i Emitel wiedzieli albo przypuszczali że tak może być.
Cóż pisałem o tym wcześniej, że nie ma to żadnego związku z MUX-8 jak niektórzy sugerowali. No niestety nie są to dobre wieści bo PE pewnie projekt klepnie bo tu chodzi o dużą kasę. Tym samym MUX-6 jest przesądzony a MUX-5 niepewny, jeśli w ogóle powstanie to nie wcześniej niż po reorganizacji obecnych multipleksów.
Jednym słowem jest gorzej niż po ustaleniach WRC-15, tam była mowa o 2023.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2597
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: DVB-T/S »

przyjęcie i opublikowanie przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) krajowego planu dotyczącego zasięgu sieci i zwolnienia pasma 700 MHz przed dniem 30 czerwca 2017 r.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 919
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

MUX5 i MUX6 powstaną jednak na pewno później(obecnie będą zamrożone)... W Polsce nastąpi przejście z DVB-T na DVB-T2/HEVC.

E-mail od UKE w którym zostało zawartych więcej informacji:

"Szanowny Panie,

W odpowiedzi na Pańskie żądanie uprzejmie informujemy, że zgodnie z art. 189 ust. 2 pkt (t.j.: Dz. U. z 2014 r., poz. 243, z późn. zm.) Minister Cyfryzacji i Prezes UKE prowadzą politykę regulacyjną, mając na celu, w szczególności:
a) wspieranie konkurencji w zakresie dostarczania sieci telekomunikacyjnych, udogodnień towarzyszących lub świadczenia usług telekomunikacyjnych, w tym:
- zapewnienie użytkownikom, także użytkownikom niepełnosprawnym, osiągania maksymalnych korzyści w zakresie cen oraz różnorodności i jakości usług,
- zapobieganie zniekształcaniu lub ograniczaniu konkurencji (na rynku telekomunikacyjnym),
- efektywne inwestowanie w dziedzinie infrastruktury oraz promocję technologii innowacyjnych,
- wspieranie efektywnego wykorzystania oraz zarządzania częstotliwościami i numeracją,
- zapewnienie przewidywalności regulacyjnej;
b) wspieranie rozwoju rynku wewnętrznego, w tym:
- usuwanie istniejących barier rynkowych w zakresie działalności telekomunikacyjnej,
- wspieranie tworzenia i rozwoju transeuropejskich sieci oraz interoperacyjności usług ogólnoeuropejskich,
- zapewnienie równego traktowania (niedyskryminacji w traktowaniu) przedsiębiorców telekomunikacyjnych,
- współpracę z innymi organami regulacyjnymi państw członkowskich, BEREC i Komisją Europejską, w celu spójnego wdrażania i stosowania przepisów,
- współpracę z innymi organami regulacyjnymi państw członkowskich i Komisją Europejską w zakresie:
- planowania strategicznego, koordynacji i harmonizacji wykorzystania częstotliwości w Unii Europejskiej, mając na celu optymalizację wykorzystania częstotliwości oraz unikanie szkodliwych zakłóceń oraz
- promowania koordynacji polityki widma radiowego w Unii Europejskiej, a także zharmonizowanych warunków w odniesieniu do dostępności i efektywnego wykorzystania widma, koniecznego do ustanowienia i funkcjonowania rynku wewnętrznego usług telekomunikacyjnych.

Zatem obowiązkiem organów regulacyjnych jest tworzenie miejsca dla nowych technologii poprzez coraz bardziej efektywne gospodarowanie częstotliwościami radiowymi. Odnosi się to do wszystkich krajów Unii Europejskiej, które przez spójna politykę w dziedzinie widma radiowego przyczyniają się do budowy tzw. Jednolitego Rynku Cyfrowego dla Europy. Co z kolei ma zapewnić krajom UE wzrost gospodarczy poprzez umożliwienie przedsiębiorcom świadczenia usług globalnych a także poprzez inwestowanie w ultraszybką infrastrukturę ITC (teleinformatyczną) i w takie technologie jak chmura obliczeniowa i duże zbiory danych, oraz badania i innowacje, które zwiększą konkurencyjność przemysłową, doprowadzając do udoskonalenia wielu dziedzin użyteczności publicznej, a także poszerzenia kręgu osób korzystających z osiągnięć gospodarki cyfrowej i poprawy ich umiejętności w funkcjonowaniu w „świecie cyfrowym”. Jednocześnie polityka regulacyjna musi być tak prowadzona, żeby nie doprowadzić do dyskryminowania przedsiębiorców z żadnej gałęzi telekomunikacji (np. nadawców TV względem dostawców usług szerokopasmowych).
Polityka europejska względem zagospodarowania pasma 700 MHz dąży do spełnienia powyższych celów i ma trzy główne założenia:
harmonizacja (ujednolicenie) warunków technicznych bezprzewodowych usług szerokopasmowej łączności elektronicznej w zakresie częstotliwości 700 MHz z poszanowaniem zasad neutralności w zakresie technologii i usług;

ustalenie wspólnego terminu (wstępne propozycje to połowa 2020 r.) faktycznego udostępnienia pasma 700 MHz dla bezprzewodowych usług szerokopasmowej łączności elektronicznej zgodnie ze wspomnianymi wyżej zharmonizowanymi warunkami technicznymi z towarzyszeniem środków koordynacji wspomagających to przejście ;

priorytetowe traktowanie audiowizualnych usług medialnych (a więc również naziemnej telewizji cyfrowej) w paśmie częstotliwości poniżej 700 MHz przy zachowaniu elastyczności zastosowania tego zakresu częstotliwości, co jest nieodzowne dla uwzględnienia zróżnicowania znaczenia sektora DVB–T w poszczególnych krajach członkowskich.

Przeniesienie usług telewizyjnych z pasma 700 MHz do pasma poniżej (zakres 470-694 MHz) stanowi oczywiście niedogodność dla operatorów multipleksów (przestrojenie obwodów nadawczych) oraz widzów (przestrojenie odbiorników) i faktem jest, że na pewien okres odsunie w czasie możliwość uruchomienia multipleksów MUX5 i MUX6 w Polsce, gdyż częstotliwości przypisane wstępnie tym multipleksom będą potrzebne na wypełnienie luk w pokryciu sygnałami MUX1-4, spowodowanymi wyłączeniem emisji w kanałach nr 49-60.

Jednakże jeśli połączy się dwa procesy, a właściwie zespoli w jeden proces: zwolnienie pasma 700 MHz na potrzeby mobilnych usług szerokopasmowych oraz przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2 w sposobie transmisji sygnałów multipleksów naziemnej TV, wówczas korzyści osiągną wszyscy użytkownicy pasma, co będzie wymiernym dowodem na efektywne gospodarowanie częstotliwościami.

Przejście na bardziej zaawansowane i efektywne pod względem wykorzystania zasobów częstotliwości technologie dostarczania treści audiowizualnych drogą naziemną (np.: wspomniane: standard transmisji naziemnej DVB-T2 i standard kodowania wizji HEVC) jest i tak nieuchronne. Żeby platformy naziemne mogły skutecznie konkurować o widza z platformami satelitarnymi i kablowymi, muszą mieć możliwość dostarczania treści jakości Full HD. Nadawcy i operatorzy prowadzą już emisje eksperymentalne z wykorzystaniem nowych technologii w obszarze transmisji sygnałów naziemnej TV (DVB-T2, HEVC). Wprowadzenie tych technologii w przyszłości umożliwi bądź wspomniane polepszenie jakości nadawanych programów lub zwiększenie oferty programowej w jakości SD, i to pomimo omawianego zwolnienia pasma 700 MHz na potrzeby usług szerokopasmowych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że możliwość budowania przy wykorzystaniu standardu DVB-T2 wielkoobszarowych sieci SFN dużej mocy pozwoli odtworzyć w zakresie 470-694 MHz dwie początkowo utracone sieci ogólnokrajowe dla MUX5 i MUX6.

Zatem pomimo uszczuplenia zasobów widmowych dla naziemnej TV, dzięki wykorzystaniu efektywnego widmowo systemu DVB-T2/HEVC możliwe stanie się zaoferowanie nadawcom 6 ogólnokrajowych multipleksów naziemnej TV. Natomiast pasmo 700 MHz będzie wykorzystywane przez systemy inne niż radiodyfuzyjne.

Kluczową kwestią będzie ustalenie właściwego terminu/terminów przełączenia naziemnych emisji TV z DVB-T/AVC na DVB-T2/HEVC ze względu na możliwość wymiany sprzętu odbiorczego przez widzów. Powinien on korespondować z terminem naturalnego zestarzenia się i niewymuszonej wymiany odbiorników. Jednakże wspomniane przełączenie powinno nastąpić przed 1 stycznia 2025 r., kiedy zgodnie z sugestia zawartą w raporcie Lamy’ego http://ec.europa.eu/digital-agenda/en/n ... e-uhf-band Komisja Europejska przeprowadzi, we współpracy z państwami członkowskimi, ocenę stopnia wykorzystania zakresu częstotliwości 470-694 MHz i złoży Radzie i Parlamentowi Europejskiemu sprawozdanie uwzględniające społeczne, gospodarcze, kulturowe i technologiczne aspekty wykorzystania tego zakresu, sugerując pozostawienie go na potrzeby telewizji lub wydzielenie kolejnej dywidendy cyfrowej.

Reasumując, zagospodarowanie drugiej dywidendy cyfrowej w paśmie 700 MHz przez mobilne usługi szerokopasmowe i jednoczesne unowocześnienie sposobu transmisji sygnałów TV w paśmie poniżej przyniesie korzyści dla szeroko pojętego rynku usług telekomunikacyjnych w odniesieniu do Polski i całej UE, a zamrożenie udostępnienia multipleksów MUX5 i MUX6 będzie jedynie czasowe."

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2597
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: DVB-T/S »

Jednakże jeśli połączy się dwa procesy, a właściwie zespoli w jeden proces: zwolnienie pasma 700 MHz na potrzeby mobilnych usług szerokopasmowych oraz przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2 w sposobie transmisji sygnałów multipleksów naziemnej TV, wówczas korzyści osiągną wszyscy użytkownicy pasma, co będzie wymiernym dowodem na efektywne gospodarowanie częstotliwościami.
Ze zwolnienia pasma? Ten człowiek rozumie co pisze?

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 919
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Ten człowiek podpisał mi się z imienia i nazwiska i stanowiska w UKE ale nie będę tego pisał. Nie wiem też czy ma on rację czy nie.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2597
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: DVB-T/S »

Jak ma być "lepsza TV" to niech zabiorą jeszcze pasmo 600MHz :lol:
Potem będzie jeszcze lepsza jak zabiorą 500MHz :lol: :lol: :lol:

Sądzę że to co napisał ten pan nijak ma się do rzeczywistości i zrobił to abyś go nie nękał tego typu tekstami :mrgreen:
Jeśli w planie genewskim dla 6 muxów potrzebne było pasmo 470-790MHz to w jaki to cudowny sposób teraz nie jest potrzebne?
DVB-T2 umożliwi jedynie uzyskanie większej ilości programów w jednym muxie (w tym treści w HD).

Awatar użytkownika
ObywatelDVB-T
Posty: 2113
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Samsung UE40D6500 / Ferguson DAB+150
Instalacja antenowa: UHF 44/21-69 Tri Digital + UHF 19/21-69 + VHF Dipol 11/5-12 + wzm. Terra MA-062
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kamieńsk, Św.Krzyż

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: ObywatelDVB-T »

Może miał na myśli lepsze wykorzystanie widma częstotliwości przy użyciu znacznie większych sieci SFN, co przy DVB-T2 byłoby bardziej możliwe, ja to tak rozumiem.
Tylko że to będzie wymagało znacznych inwestycji zwłaszcza poniesionych przez Emitel na infrastrukturę.

Pisałem o tym już wcześniej a ta odpowiedź niejako potwierdza moje przypuszczenia:
ObywatelDVB-T pisze:Zapomnieliśmy o jednej ważnej kwestii, jeśli zaczną wprowadzać u nas DVB-T2 lub nowszy to nie stanie się to z dnia na dzień i przykładem innych państw będą nadawać w dwóch standardach jednocześnie, jak np. w Czechach gdzie równoległa transmisja DVB-T i DVB-T2 będzie trwać cztery i pół roku. Taki czas jest potrzebny nie tylko dla odbiorców aby zaopatrzyli się w odpowiedni sprzęt do odbioru, ale także na zmianę i przebudowę infrastruktury nadawczej. Możliwe, że z powodu braku częstotliwości będą bardziej rozbudowywać sieci SFN, wtedy większe nadajniki stracą nieco na znaczeniu.
Do tego potrzebna jest przestrzeń aby UKE miało manewr a tej po oddaniu części pasma 700MHz nie zostanie wiele.
Dlatego taka decyzja może wynikać równie dobrze ze zmiany sposobu wykorzystania tego multipleksu, być może będą chcieli najpierw nadawać na nim transmisję równoległą aby po okresie przejściowym wykorzystać go na docelowe kanały.
Ja tę odpowiedź UKE traktuje raczej jako osobiste przemyślenia podobnie jak moje, ewentualnie jako ogólny zarys a nie konkretny plan, bez prawnych zapisów to jak przepowiadanie pogody na pół roku do przodu.
Nie przywiązywałbym się do tego typu odpowiedzi, bo ja też miałem rożne zapewnienia z UKE a potem decyzje się zmieniły. Tak było miedzy innymi kiedy napisałem na forum, że MUX-8 w całym woj. śląskim będzie w polaryzacji poziomej bo tak mnie zapewniali, że skoro w Kosztowych jest system antenowy w poziomej a mają pracować w SFN to musi myć tak samo. Co jest oczywiście nieprawdą, na co ja nie zwróciłem uwagi, a co słusznie zauważył moderator, bo jeśli wziąć MUX-3 w śląskim to choć jest w polaryzacji poziomej to w Bytkowie jest w pionowej.
Jedno co dosyć jasno z tego wynika to fakt, że pozwolenia na MUX-5 i 6 zostały wstrzymane na potrzeby przemanewrowania, właśnie z powodu zabrania części pasma 700 MHz. Dlatego Emitel wycofał wniosek.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3051
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 + DIPOL 19/21-60 w polar. V, wzm.Telmor WWK-840, rozg. Telmor RDM-2F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: K63 »


Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2597
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: DVB-T/S »

Ten sam gość napisał to samo :lol:

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: kupon »

Nie wiem czy było i ile w tym prawdy ale wkleję

Spółka EmiTel, pomimo tego, że UKE pod koniec stycznia 2016 roku zawiesiło postępowanie wobec wniosku o przyznanie częstotliwości dla piątego multipleksu (MUX-5) Naziemnej Telewizji Cyfrowej, nie zrezygnuje z MUX-5. Na początku luetgo br. EmiTel w stanowisku skierowanym do UKE, które było odpowiedzią na konsultacje zmiany Planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz, wniósł o sporządzenie dodatkowego planu zagospodarowania częstotliwości (kanałów TV) dla zakresu 470-790 MHz wykorzystywanych w służbie radiokomunikacyjnej radiodyfuzyjnej, na obszarze całego kraju, przeznaczonych do rozpowszechniania lub rozprowadzania w sposób cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną programów telewizyjnych w multipleksie nr 5 (MUX5).

Jednocześnie EmiTel wskazał, że istnieje możliwość rozpowszechniania lub rozprowadzania programów telewizyjnych w standardzie DVB-T w ramach tak urządzonego multipleksu telewizyjnego w następujących obszarach wykorzystywania częstotliwości oraz następujących numerach kanałów dla multipleksu telewizyjnego:
– Białogard – 21
– Białystok – 32
– Bieszczady – 48
– Bydgoszcz – 30
– Częstochowa – 29
– Dęblin – 38
– Elbląg – 21
– Gdańsk – 22
– Giżycko – 24
– Gniezno – 56
– Gorlice – 56
– Iława – 31
– Jelenia Góra – 37
– Kalisz 37
– Katowice – 21
– Kielce – 28
– Kłodzko – 59
– Konin – 58
– Koszalin – 54
– Kraków – 22
– Leżajsk – 24
– Lębork – 22
– Lublin – 25
– Łódź – 21
– Olsztyn – 60
– Opoczno – 28
– Opole – 56
– Ostrołęka – 30
– Piła – 56
– Płock – 59
– Poznań – 28
– Przemyśl – 24
– Rabka – 56
– Rzeszów – 48
– Siedlce – 37
– Suwałki – 24
– Szczawnica – 56
– Szczecin – 35
– Świnoujście – 35
– Tarnów – 22
– Warszawa – 29
– Wisła – 21
– Wrocław – 33
– Zakopane – 56
– Zamość – 34
– Zielona Góra – 21
– Żagań – 21

EmiTel wskazał również, że potrzeba stworzenia planu związana jest z dużym zapotrzebowaniem na częstotliwości wykorzystywane na cele działalności nadawców telewizyjnych oraz przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

Także cztery inne podmioty, obok EmiTela, z sześciu biorących udział w konsultacjach, wskazały na potrzebę dodania częstotliwości, które pozwolą na powstanie MUX-5, do Planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz.

Źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej

Jak było proszę usunąć :)

poxipol
Posty: 1941
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: poxipol »

Jak na razie jedynym problemem to śpiewające LTE.
W wykazie nożna dostrzec sporo SFN.
Ciekawostką może być wg.wykazu K21 przydzielony dla Katowic,a obecna emisja eksperymentalna jest na K59
K 22 dla Krakowa w moim odczuciu,może nieco kolidować z obecną emisją K23.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3051
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 + DIPOL 19/21-60 w polar. V, wzm.Telmor WWK-840, rozg. Telmor RDM-2F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: K63 »

kupon pisze:Nie wiem czy było i ile w tym prawdy
Było. Trzy posty wyżej - > Stanowisko Emitel-a (o ile komuś chciało się otworzyć link ;))
Na marginesie, nie bardzo cieszy mnie SFN na wysokim k. 56 -> Gorlice - Szczawnica - Rabka - Zakopane. Czyli w oparciu o te same nadajniki co SFN mux-2. Podobnie jest w wypadku SFN Kraków - Tarnów -> k. 22. No, ale na razie nie ma powodów do zmartwienia, bo to póki co tylko pobożne życzenia.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 919
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Szkoda, że tak mało stanowisk... Stanowisk popierających rozpoczęcie i zarezerwowanie(wpisanie do planu zagospodarowania) częstotliwości pod MUX5. A mógł napisać każdy z nas...

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 919
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX-5 (w planach)

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Z przedstawionych wniosków tylko T-Mobile broni swojego pieniądza(zysku) nie patrząc na ludzi - chce bezprzewodowej szerokopasmowej łączności elektronicznej.

Reszta jest za MUX5 dla NTC.

Odpowiedz