Przyszłość pasma UHF

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: a.d. »

AdamP pisze:Przykład: w analogu korzystałem z nadajnika Kosztowy i było O.K., natomiast przy DVB-T musiałem z niego zrezygnować na rzecz Skrzycznego.
Załoz antene siatkową z gestym ekranem(2x8 pretow, bez directorow) +
symetryzator antenowy na kanały 21-69 (firmy BADMOR) + przewod koncentryczny(o srednicy 7mm, gr.zyły miedzianej 1mm) kolor kabla moze byc biały lub czarny(bez znaczenia) a bedziesz miał odbior z nadajniika Kosztowy

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: DVB-T/S »

Masa anten na ścianie. Ma znaczenie czy "talerzy" czy "drabinek?
Chyba nikt nie wmówi drugiemu że w miastach wszyscy korzystają z anten pokojowych.

Tak wygląda dach "typowego" bloku w Polsce.
http://iv.pl/images/55997526686773973166.jpg

Jak nadawca nie chce nadawać na całą Polskę to może nadawać wiązką na określony obszar.
I w żadnym razie nie chodzi o kodowane transmisje, bo te są od dawna, u kilku operatorów.

PS. Niezły fotoszop z tymi antenami :lol:

fred
Posty: 285
Rejestracja: 13 kwietnia 2012, o 01:17
Odbiornik: Ferguson Ariva T65
Ferguson Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź, ECIV Zygry

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: fred »

W blokach są anteny zbiorcze. Jedna antena może zasilać setki odbiorników. W przypadku talerza jest to niemożliwe. Ogólnie jeden do jednego.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Możliwe i wymagane w przypadku nowych budynków, ale w starych nikt nie będzie robił takiej instalacji. Zbiorcza do naziemnej była i wielu przypadkach nadal jest.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: Martens »

Wymienione przez Pana "zalety" odbioru satelitarnego idealnie pasują do mojego odbioru naziemnego!
1. Brak odbioru przy gorszych warunkach atmosferycznych - wieje, pada deszcz/śnieg, pojawia się tropo, nagrzeje się powietrze w dzień, a pod wieczór schładza i odbiór DVB-T (MUX-1 i MUX-2) jest albo mocno zakłócony, albo zupełnie niemożliwy.
2. Konieczność montowania stosunkowo dużych anten skierowanych w konkretnym kierunku - w mojej dzielnicy (miasto Gdańsk!), aby uzyskać choćby niestabilny odbiór MUX-1 i MUX-2 z Jagodnika muszę stosować zewnętrzną wieloelementową antenę kierunkową. O odbiorze z nadajnika Chwaszczyno, który rzekomo ma pokrywać mój region, nie ma mowy.
3. Duża podatność na (celowe) zakłócenia - wystarczy, że sąsiad włączy jakieś urządzenie elektryczne - np. piłę czy kosiarkę i na ekranie pikseloza.

Aha, UKE stwierdził, że jedyną możliwością poprawy odbioru w moim regionie jest albo doświetlenie sygnału MUX-1 i MUX-2 z miejskiego nadajnika (tak jak nadawany jest MUX-3), albo zwiększenie mocy z alternatywnego nadajnika Jagodnik. Niestety oni tego nakazać nie mogą, a nadawcy jak i operator (Emitel) ochoty na to nie mają.

Tak więc moje zdanie jest następujące - albo DVB-T należy zrobić porządnie i doświetlić sygnał tam, gdzie go nie ma, albo niech sobie zabierają to pasmo. Na co mi DVB-T, które tylko teoretycznie działa? I tak muszę wykupić usługę telewizyjną u operatora kablowego czy satelitarnego, bo sam MUX-3 to za mało. Operatorzy telekomunikacyjni przynajmniej gęsto stawiają nadajniki, aby zapewnić dobry i stabilny odbiór swoich usług abonentom. A tutaj ktoś zrobił jakieś symulacje komputerowe, z których wyszło mu, że jednym nadajnikiem pokryje całe Trójmiasto i okolice!
Zgadzam się z tym, co napisał @AdamP odnośnie odbioru DVB-T w trudnym terenie. Ja także na własnym przykładzie doskonale widzę, że zarówno odbiór analogu z Chwaszczyna jak i Jagodnika choć nie był rewelacyjny, to jednak o wiele lepszy niż obecne DVB-T. Być może gdyby cyfra nadawana była z tymi samymi mocami co analog, to odbiór byłby porównywalny, a nawet i lepszy.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: DVB-T/S »

fred pisze:W blokach są anteny zbiorcze. Jedna antena może zasilać setki odbiorników. W przypadku talerza jest to niemożliwe. Ogólnie jeden do jednego.
Kolega chyba nie słyszał o multiswitchach (w tym przelotowych) ani o konwerterach TWIN, QUAD czy octo.
Teoretycznie z jednej anteny satelitarnej da się podłączyć nieograniczoną ilość abonentów.
Co do problemów z odbiorem z satelity. Wszystko wynika z niewiedzy i oszczędności ludzi. Na antenie 80cm nawet przy najgorszej pogodzie zapas S/N jest tak duży że nie ma mowy o braku odbioru. Co więcej zasłaniając pół anteny dalej jest stabilny odbiór (taki jak na niezasłoniętej antenie 60cm). To że platformy cyfrowe wciskają swoje małe anteny a klienci je montują to sami są sobie winni. Lepiej dołożyć 20 zł do większej anteny.

Z odbiorem DVB-T nie mam problemu jednak trochę antena się nawędrowała zanim miałem niezakłócony (przerywany) odbiór. Nie jest tak kolorowo jak to niektórzy opisują i Emitel doskonale zdaje sobie z tego sprawę.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: AdamP »

a.d. pisze:
AdamP pisze:Przykład: w analogu korzystałem z nadajnika Kosztowy i było O.K., natomiast przy DVB-T musiałem z niego zrezygnować na rzecz Skrzycznego.
Załoz antene siatkową z gestym ekranem(2x8 pretow, bez directorow) +
symetryzator antenowy na kanały 21-69 (firmy BADMOR) + przewod koncentryczny(o srednicy 7mm, gr.zyły miedzianej 1mm) kolor kabla moze byc biały lub czarny(bez znaczenia) a bedziesz miał odbior z nadajniika Kosztowy
Bujdy piszesz, o antenach i instalacjach wiem trochę więcej od Ciebie. Akurat siatki dają niższą jakość sygnału niż inne typy anten (Yaga, Log-per). Nigdzie nie pisałem, że nie mam sygnału z nadajnika Kosztowy - jest, ale ma podłą jakość, jest niestabilny.

fred
Posty: 285
Rejestracja: 13 kwietnia 2012, o 01:17
Odbiornik: Ferguson Ariva T65
Ferguson Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź, ECIV Zygry

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: fred »

DVB-T/S pisze:
fred pisze:W blokach są anteny zbiorcze. Jedna antena może zasilać setki odbiorników. W przypadku talerza jest to niemożliwe. Ogólnie jeden do jednego.
Kolega chyba nie słyszał o multiswitchach (w tym przelotowych) ani o konwerterach TWIN, QUAD czy octo.
Teoretycznie z jednej anteny satelitarnej da się podłączyć nieograniczoną ilość abonentów.
Co do problemów z odbiorem z satelity. Wszystko wynika z niewiedzy i oszczędności ludzi. Na antenie 80cm nawet przy najgorszej pogodzie zapas S/N jest tak duży że nie ma mowy o braku odbioru. Co więcej zasłaniając pół anteny dalej jest stabilny odbiór (taki jak na niezasłoniętej antenie 60cm). To że platformy cyfrowe wciskają swoje małe anteny a klienci je montują to sami są sobie winni. Lepiej dołożyć 20 zł do większej anteny.

Z odbiorem DVB-T nie mam problemu jednak trochę antena się nawędrowała zanim miałem niezakłócony (przerywany) odbiór. Nie jest tak kolorowo jak to niektórzy opisują i Emitel doskonale zdaje sobie z tego sprawę.
Ale czy każdy może wybrać program, czy wszyscy muszą ten sam.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Każdy wybiera dowolny program z dowolnego transpondera, ale to nie temat na to forum, a już na pewno nie na dyskusje w wątku o przyszłości pasma UHF

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: a.d. »

AdamP pisze:
a.d. pisze:
AdamP pisze:Przykład: w analogu korzystałem z nadajnika Kosztowy i było O.K., natomiast przy DVB-T musiałem z niego zrezygnować na rzecz Skrzycznego.
Załoz antene siatkową z gestym ekranem(2x8 pretow, bez directorow) +
symetryzator antenowy na kanały 21-69 (firmy BADMOR) + przewod koncentryczny(o srednicy 7mm, gr.zyły miedzianej 1mm) kolor kabla moze byc biały lub czarny(bez znaczenia) a bedziesz miał odbior z nadajniika Kosztowy
Bujdy piszesz, o antenach i instalacjach wiem trochę więcej od Ciebie. Akurat siatki dają niższą jakość sygnału niż inne typy anten (Yaga, Log-per). Nigdzie nie pisałem, że nie mam sygnału z nadajnika Kosztowy - jest, ale ma podłą jakość, jest niestabilny.
  • Nie chce sie wdawac w polemike bo widze ze nie warto, pelno na tym portalu pseudo profesjonalistow z teori od anten pseudo profesionalnych(typu Yagi itp. badziewia)
  • Testowalem w praktyce anteny profesionalne typu Yagi,logarytmiczno-periodyczne i sily oraz jakosci sygnalu nawet sladu nie bylo a na typowej siatce odbior bezpoblemowy, to tyle w temacie krotkej repliki
  • Dodam tylko ze na antenie siatkowej jestem w stanie odebrac z polskich nastepujace nadajniki:
  • Przehyba odleglosc 15km (ok.1,5km od mojej lokalizacji w lini nadajnika 200m gora)
  • Sucha Gora odleglosc ok. 80km (ok.2.5km od mojej lokalizacji w lini nadajnika 300m gora)
  • Choragwica odleglosc 70km
  • Swiety Krzyz odleglosc ponad 150Km
  • Mysle ze wiecej zalet prawidlowo skonfigurowanej anteny siatowej podawc nie musze chyba juz tyle wystarczy

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: DVB-T/S »

Wygląda że z ciebie jest niezły pa***cz bo próbujesz złapać sygnał przez górę :lol:
Turbo siatka pewnie łapie z odbicia a ty nawet o tym nie wiesz.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: a.d. »

DVB-T/S pisze:próbujesz złapać sygnał przez górę :lol:
Turbo siatka pewnie łapie z odbicia a ty nawet o tym nie wiesz.
  • "Nie uczyl sie Jasiu na lekcji fizyki na temat zagiecia fali?",
  • doskonale zdaje sobie sprawe ze nie ktore nadajniki odbieram z odbicia(np. Gora Sw. Marcina) ale wtedy antena jest przekierowana w zupelnie innym kierunku niz azymut nadajnika ,
  • natomiast wracajac do preferowanego przez ciebie odbioru DVB-S to w przypadku silnej burzy na na talerzu 80cm jest zupelny brak sygnalu a w DVB-T odbior bezproblemowy

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: DVB-T/S »

a.d. pisze:natomiast wracajac do preferowanego przez ciebie odbioru DVB-S to w przypadku silnej burzy na na talerzu 80cm jest zupelny brak sygnalu a w DVB-T odbior bezproblemowy[/list]
Serio? Nigdy nie sprawdzałem bo podczas silnej burzy cały sprzęt elektroniczny odłączam od sieci energetycznej i telefonicznej.
Morał z tego taki że podczas burzy nie ma żadnych problemów bo na wyłączonym z prądu TV i tak nie pooglądam :lol:

Jarosław Masłowski
Posty: 127
Rejestracja: 7 października 2015, o 13:45
Miejscowość: Lubań
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON - Jelenia Góra

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: Jarosław Masłowski »

Albo NTC zmieni się kanały na lepsze (przejście do DVB-T2), oraz zapewnienie w Polsce nadawania naziemnego TV Łużyce, NTL Radomsko, TVT, Echo24 TV i TVL oraz reorganizacja stacji powstrzyma zapęd Sieci komórkowych do brania następnych pasm. W Lubaniu jest aż 6 BTS-ów na 20 000 tys. mieszkańców. I jak ktoś stwierdzi mi że powinno się zabrać NTC to jest błędzie. i tu moje pytanie brzmi : Gdzie nadawcy lokalni będą nadawać po zabraniu NTC. Jedyne co się może uchować to VHF dla kilku stacji Telewizyjnych współdzielony z DAB+.
Drekan pisze: Czesi skłaniają się do koncepcji stworzenia 6 ogólnokrajowych multipleksów (dzięki rozleglejszej sieci SFN i kosztem lokalnych multipleksów), zamiast pierwotnej wersji 4+1.
I tu Czesi uniemożliwiają stacja lokalnym nadawać w NTC.
Czy likwidacja UHF (przez niektórych postrzegana dobrze) będzie dobrą drogą oraz likwidacji nadawania naziemnego stacji lokalnych przy "mocno okrojonym" UHF? Uważam że okrojone UHF spowoduje powolną śmierć DVB-T przy nie przejściu na DVB-T2.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: DVB-T/S »

I tak UHF umrze, prędzej czy później. Są wywierane wielkie naciski ze strony telkomów bo to wiąże się z ogromną kasą. Nadawcy lokalni nadają z satelity np. TVL Radomsko. Jak widać można.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: Drekan »

NTL Radomsko może sobie pozwolić nadawać na satelicie tylko dlatego, że posiada lokalny multipleks DVB-T, który zarabia, dzięki obecnym w nim nadawcom, płacącym za możliwość emisji. Popyt na miejsca w NTC jest tak duży, że nadawcy którzy wiedzą, że nie zyskają miejsca w ogólnokrajowych multipleksach (czyli stacje muzyczne, które byłyby konkurencją dla promowanych przez prezesa KRRiT stacji ZPR), zadowalają się obecnością w lokalnych multipleksach. Zysk z prowadzenia multipleksu, idzie w nadawanie satelitarne. Inaczej skończyliby, jak kaszubska lokalna telewizja CSB TV, TVN Warszawa (nawet TVN nie potrafił utrzymać lokalnej telewizji), czy musieliby odejść od lokalnego charakteru na rzecz ogólnokrajowego jak dawna TV Silesia, która wyewoluowała w obecną TVS. :cry:

Co się tyczy śmierci UHF, to jeśli zostanie maksymalnie wykorzystane przez nadawców (pełna obsada wszystkich możliwych multipleksów), to naciski telekomów będą odparte i szybki internet będzie bazował głownie na światłowodach a nie transmisji radiowej. :)

Czesi są praktycznym narodem i znajdą jakieś rozwiązanie dla nadawców lokalnych. Poza tym, nie wiadomo czy koncepcja 6 ogólnokrajowych multipleksów się utrzyma. Operatorzy techniczni, chcieliby łącznie mieć 6 multipleksów, ale to oznacza, że taką samą ilość multipleksów, powinni uwzględnić i dla przygranicznych terenów sąsiednich krajów. Na styku trzech krajów, może być z tym problem. Dopiero w 2018 roku ma się pojawić TPP (Techniczny Plan Przejścia na DVB-T2), czyli dopiero wtedy poznany docelowe częstotliwości, na których będą nadawane planowane multipleksy (bez pasma 700MHz). Do tego czasu jeszcze dużo może się zmienić. ;)

Jarosław Masłowski
Posty: 127
Rejestracja: 7 października 2015, o 13:45
Miejscowość: Lubań
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON - Jelenia Góra

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: Jarosław Masłowski »

No to pada szkodząco na lokalnych nadawców. Oby to rozsądnie ułożyli.

ced
Posty: 2
Rejestracja: 4 maja 2016, o 08:06

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: ced »

Myślę, że umrze śmiercią naturalną.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: DVB-T/S »

Umrze i to jest tylko kwestią czasu. Obecnie bardzo mocno jest promowana TV po satelicie i IPTV (światłowód itp.). Internet dziś nie jest luksusem i ludzie dopłacą 20 zł za kilkadziesiąt programów. W obecnej formie NTC ma bardzo słabą ofertę mimo obecności 24 programów. Dodatkowe 7 w MUX8 nie zmienią tej sytuacji.

Zdaję sobie sprawę z tego że części odbiorców obecne programy wystarczą ale są w zdecydowanej mniejszości.
Jestem za sprzedaniem pasma UHF na dowolne cele (nie tylko LTE).

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Ta "zdecydowana mniejszość" to obecnie trochę ponad 30%.
Nie wszyscy mają tak podzielną uwagę by oglądać kilkadziesiąt kanałów ;) A płacenie nawet 20 zł za dostarczenie tych samych treści tylko inną drogą dla wielu z nas jest bez sensu. Nadal oglądamy te same reklamy, tylko tym razem za pieniądze ... to ja wolę za darmo.

Jest wiele pasm częstotliwości, które mogą być przeznaczone na LTE. Pasmo UHF jest jednak łatwym celem, a przy okazji można ograniczyć konkurencję. Gdy oferta telewizji naziemnej zostanie ograniczona, operatorzy zaoferują usługi telewizyjne, być może nawet w tym samym paśmie, ale za dodatkową opłatą.

Zablokowany