Prośba o poradę w sprawie anteny

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Problem z odbieraniem kanałów TV

Post autor: K63 »

Uszkodzony odbiornik lub przerwa w instalacji i tv "nie widzi" sygnału w gnieździe ant. Sprawdź tv na sprawnej instalacji i uzyskasz odpowiedź gdzie leży przyczyna.

arek77_1971
Posty: 60
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 08:13
Miejscowość: Świerzawa
Odbiornik: LG 3DLA620S
LG 49 SM8600
Instalacja antenowa: televes boss 790
televes elipse
televes dat
Nadajnik - obiekt nadawczy: śnieżne kotły,świerzawa,ślęza

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: arek77_1971 »

Witam, czy anteny zamontowane na jednym maszcie jedna pod drugą będą się zagłuszać?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: poxipol »

Obrazek

Można na wspólnym maszcie,byle zachować pewne odległości.

arek77_1971
Posty: 60
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 08:13
Miejscowość: Świerzawa
Odbiornik: LG 3DLA620S
LG 49 SM8600
Instalacja antenowa: televes boss 790
televes elipse
televes dat
Nadajnik - obiekt nadawczy: śnieżne kotły,świerzawa,ślęza

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: arek77_1971 »

Dzięki,a czy doświetlacz Mux 3 w odległości 1km pod kątem 90 st(widoczność wzrokowa) będzie wpływał na odbiór z nadajnika w odległości 40km?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: poxipol »

Przypuszczam że masz problem z synchronicznym K 49.
W takim przypadku najkorzystniej jest.
Dwie anteny.
Zwrotnica kanałowa,pełniąca również filtrację kanałów.
ZW K 49 / K 30,35 / VHF
Można zamówić taką zwrotnicę.

arek77_1971
Posty: 60
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 08:13
Miejscowość: Świerzawa
Odbiornik: LG 3DLA620S
LG 49 SM8600
Instalacja antenowa: televes boss 790
televes elipse
televes dat
Nadajnik - obiekt nadawczy: śnieżne kotły,świerzawa,ślęza

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: arek77_1971 »

Dzięki za rady.

rickross
Posty: 5
Rejestracja: 11 marca 2016, o 19:44

Pierwszy zestaw DVB-T

Post autor: rickross »

Witam :)
Dwa dni temu wpadłem na pomysł aby zakupić na piętro zestaw dvb-t , nie potrzeba mi tam żadnej nc+ itd. Niestety , jestem w tym temacie ciemny , i zdaje się że łatwe to to nie jest . Zakupiłem dekoder http://wiwa.info.pl/produkty/tunery-dvb ... 0-evo.html oraz wymieniłem antene na http://nowa.lamex.com.pl/antena-dvbt-ve ... nd/p/12449 bo wybrałem wewnętrzną ale się nie nadała . Pytanie następujące . jutro wchodzę na dach i podłączam wszystko .. czego mogę się spodziewać . jestem mieszkańcem kotliny jeleniogórskiej , dokładnie kowar górnych natomiast mam zamiar odbierać sygnał z śnieżnych kotłów . antena podobno według sprzedawcy dobra , da radę i wogóle malina .. ale czytam teraz nagle że vhf, uhf , kanały , częstotliwości .. nie pojmuje tego ;D liczyłem że kupię zestaw , podłączę, ustawię i dzięki . sąsiedzi problemów z odbiorem nie mają , chwalą dvb-t .. jednak chodzi mi o tą antenę .. czy nie dałem się wpuścić w maliny ? czy uchwyci trzy mux'y ? czy ewentualnie można takową antenkę przerobić na uhf/vhf by odbierać mux8 albo ewentualnie tanim kosztem jakiś konwerter czy coś ? Szczerze , to liczyłem że będzie to zabawa rzędu 100-150 złotych , tym czasem zaraz się podwoi .. Nie żebym psioczył , ale chcę spokojnie wrócić do domu po pracy i pooglądać nie martwiąc się sygnałem , tym że co chwilę muszę zmieniać antenę ..

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Pierwszy zestaw DVB-T

Post autor: poxipol »

Jeżeli chodzi o MUX-8 to nieco się pospieszyłeś z wyborem anteny.
Antena posiada wzmacniacz,przy tej odległości do nadajnika może pogorszyć odbiór.Wzmacniacz dobiera się w ostateczności,jak również filtr LTE.
MUX-8 ze Śnieżnych Kotłów będzie nadawany K 6 polaryzacja pionowa.
Do istniejącej anteny trzeba dokupić drugą VHF i połączyć zwrotnicą.
Do odbioru wszystkiego z jednej anteny,może spełnić antena typu LPD w cenie 35 zł.

rickross
Posty: 5
Rejestracja: 11 marca 2016, o 19:44

Re: Pierwszy zestaw DVB-T

Post autor: rickross »

ehh .. wychodzi na to że z drugą anteną pójdę do sklepu i chyba tam ją zostawie . Wyraznie tłumaczyłem sprzedawcy warunki , że kotlina , że góry w oddali , kilometry w linii prostej ... zapewniał że ta ma super zasięg , problemów nie będzie , odbierać będzie super... do tego fajnie było by odbierać niebawem mux 8 . mam rozumieć że nie ma szans na uzyskanie pakietu mux 8 na tej antenie mimo wszystko ? wychodzi na to , że drugi raz zostałem potraktowany produktem nie spełniającym mych oczekiwań, czymś co pewnie nie schodzi . Totalnie się na tym nie znam .. poczekam z tymi emocjami do jutra . skoro na zwykłe antenki łapią , to i wierzę w tą antenę . aa .. no i ta moja antena . ma żebra i w pionie i w poziomie , można to nazwać pionowo poziomą ? : )

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Pierwszy zestaw DVB-T

Post autor: poxipol »

Antenka którą posiadasz jest bardzo dobra w swojej klasie.
Powinna być z symetryzatorem bez wzmacniacza.
Za duży poziom wzmocnienia wzmacniacza może powodować przesterowanie sygnału.
Pracuje ona w kanałach 21-60 UHF
Dodatkowe programy będą na kanale 6 VHF
Nadajnik UHF jest w polaryzacji poziomej,VHF w polaryzacji pionowej.
Ustawienie anteny do pol.pionowej,to jest obrót anteny o 90 stopni.

rickross
Posty: 5
Rejestracja: 11 marca 2016, o 19:44

Re: Pierwszy zestaw DVB-T

Post autor: rickross »

Symetryzator kosztuje parę złotych , można gdyby było coś nie tak otworzyć tą puchę w antenie i wymienic wzmacniacz na symetryzator ?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Pierwszy zestaw DVB-T

Post autor: poxipol »

Zawsze wychodzi się z założenia że najlepszym wzmacniaczem jest sama antena.
Na wstępie montuje się antenę pasywną z symetryzatorem,a potem ewentualnie dobiera się przedwzmacniacz o odpowiednim wzmocnieniu aby nie przeholować.
Przy ustawieniu anteny przede wszystkim należy zwracać uwagę na jakość sygnału.
W twojej antenie nie powinno być problemu z wymianą wzm.na symetryzator SA IV-V
Do MUX-8 jeszcze daleka droga.

rickross
Posty: 5
Rejestracja: 11 marca 2016, o 19:44

Re: Pierwszy zestaw DVB-T

Post autor: rickross »

Dzięki bardzo za porady , skorzystam z nich napewno . Mi póki co ręce opadają na jakoś usług w media expert .. tym razem wcisneli mi końcówkę która nie pasuje do anteny mimo iż oglądali antenę . zmuszony jestem spróbować jakoś ten kabel upchnąć aby łączyło w miejsce gdzie powinna być skręcana wtyczka . Dzięki raz jeszcze ! ; )

rickross
Posty: 5
Rejestracja: 11 marca 2016, o 19:44

Re: Pierwszy zestaw DVB-T

Post autor: rickross »

edit. Jestem po robocie i efekt jest piorunujący ! ;) MUX 1 2 3 bez żadnego gadania , nawet i kanały 4fun itd się załapały tak więc pełny sukces . Dziękuje kolego bardzo raz jeszcze za porady ; ) // w tej chwili antena leży na stole , byle jak ciapnięta przy samej ścianie ;D

malojk
Posty: 53
Rejestracja: 16 maja 2013, o 12:24
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kossztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: malojk »

Witam ponownie!

Jakiś czas temu pisałem w tym temacie na temat mojego problemu dotyczącego zakłóceń przejezdrzajacymi motorkami :). Problem powrócił w takim stopniu że już miałem to olać gdyby nie pojawił się kolejny. Mux 1,2,3 leci u mnie z chorągwicy. Problem jest z mux 3 częstotliwość 706. Parametry jak do tej pory miałem stabilne:
-Anetana Dipol 19/21-60 + symetryzator
-Rozgałęźnik RIP 2/1F

MUX 1,2,3 - Chorągwica ( ~32 km) - 24 kanały (skanowanie ręczne)
siła sygnału - 73 %
jakość - 90 %

Mux 3 z siły 73 spadło na 70 i skacze w dół nawet do 50 kilku i nie da się oglądać. Wcześniej wymieniłem kable ale po tym zabiegu było jeszcze ok. Tak się zastanawiam czy nie zmienić anteny na ATX 91 lub zastosować jakis wzmacniacz ale jaki współgrający z moim rozgaleznikiem, LNA 177?
Proszę o poradę.

TELMOR
Posty: 30
Rejestracja: 30 czerwca 2015, o 11:42

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: TELMOR »

Witam,
myślę, że nie ma potrzeby zmiany anteny. Ta 19-tka Dipol'a jest dobra. Przy odległości ok. 32 km i nadajniku 100/63/100kW antena 14-16dB da radę. Może jakieś warunki "po drodze" się zmieniły.
Posprawdzałby jeszcze raz wszystkie złącza, styki, spróbował ominąć rozgałęźnik i sprawdzić czy jest poprawa na jednym czy drugim TV (naprzemiennie). Może rozgałęźnik zmienił parametry i bardziej tłumi.
Jeśli to nic nie da skłaniałbym się na wymianę rozgałęźnika na aktywny, niż wymianę anteny. Mniej kłopotu.
Rozgałęźnik np. taki: http://www.telmor.pl/Katalog-produktow/ ... ezniki-RTV

malojk
Posty: 53
Rejestracja: 16 maja 2013, o 12:24
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kossztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: malojk »

TELMOR pisze:Witam,
myślę, że nie ma potrzeby zmiany anteny. Ta 19-tka Dipol'a jest dobra. Przy odległości ok. 32 km i nadajniku 100/63/100kW antena 14-16dB da radę. Może jakieś warunki "po drodze" się zmieniły.
Posprawdzałby jeszcze raz wszystkie złącza, styki, spróbował ominąć rozgałęźnik i sprawdzić czy jest poprawa na jednym czy drugim TV (naprzemiennie). Może rozgałęźnik zmienił parametry i bardziej tłumi.
Jeśli to nic nie da skłaniałbym się na wymianę rozgałęźnika na aktywny, niż wymianę anteny. Mniej kłopotu.
Rozgałęźnik np. taki: http://www.telmor.pl/Katalog-produktow/ ... ezniki-RTV
Zrobiłem tak.
Zmieniłem trochę ustawienie anteny. Siła podskoczyła na mux 3 z 70 na 71-72 ( waha się ). Ale jakoś jak niby jest 90 % to nagle potrafi zlecieć do 55 co jaikiś czas i szatkuje.
Następnie odłączyłem rozgałęźnik podłączyłem tylko jeden TV - > siła waha się teraz między 72 a 73 % ale jakość dalej nie stabilnie, co jakiś czas spadnie do poziomu jak poprzednio.
Jakiś czas temu wymieniłem kablem na TRISET 113 ( bez PE) - mógłby to on powodować takie chwilowe zakłócenia ? Zaraz po jego instalacji nie zauważyłem takich ceregieli ze spadkiem jakości .
Ten rozgałęźnik który poleciłeś to chyba do zastosowania w domu a ja mam instalację na zewnątrz.
Chyba spróbuję jeszcze z LNA , tylko jaki wybrać :
- LNA-101 15dB ekranowany czy
- LNA-169 24dB ekranowany

bo większych chyba już nie ma sensu przy mojej odległości, do tego jakiś zasilacz regulowany ....
Będzie lepiej ??

TELMOR
Posty: 30
Rejestracja: 30 czerwca 2015, o 11:42

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: TELMOR »

TRISET 113 to dobry kabel i nie powinien wprowadzać zakłóceń pod warunkiem prawidłowego zarobienia złącz (dobry styk i brak zwarć- jakiś włosek od oplotu się zaplątał).
Nie rozumiem - trochę dziwne rozwiązanie z rozgałęźnikiem na zewnątrz i a przez to dłuższym prowadzeniem kabli,... no ale,...może i taka potrzeba była.
Skłaniałbym się za rozwiązaniem "lżejszym" czyli LNA-101 15dB, 24 to może być za dużo i "wylecimy" poza zakres. Przypominam, że rozgałęźnik musi mieć możliwość przepuszczenia napięcia do tego wzmacniacza, od strony jednego z jego wyjść. W przeciwnym razie będzie jeszcze gorzej,.... czyli nic nie będzie :D

malojk
Posty: 53
Rejestracja: 16 maja 2013, o 12:24
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kossztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: malojk »

TELMOR pisze:TRISET 113 to dobry kabel i nie powinien wprowadzać zakłóceń pod warunkiem prawidłowego zarobienia złącz (dobry styk i brak zwarć- jakiś włosek od oplotu się zaplątał).
Nie rozumiem - trochę dziwne rozwiązanie z rozgałęźnikiem na zewnątrz i a przez to dłuższym prowadzeniem kabli,... no ale,...może i taka potrzeba była.
Skłaniałbym się za rozwiązaniem "lżejszym" czyli LNA-101 15dB, 24 to może być za dużo i "wylecimy" poza zakres. Przypominam, że rozgałęźnik musi mieć możliwość przepuszczenia napięcia do tego wzmacniacza, od strony jednego z jego wyjść. W przeciwnym razie będzie jeszcze gorzej,.... czyli nic nie będzie :D
mam taki Rozgałęźnik RIP 2/1F :http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_rip ... _C0920.htm
to taki LNA- 101 powinien działać ??

TELMOR
Posty: 30
Rejestracja: 30 czerwca 2015, o 11:42

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: TELMOR »

Nie widzę przeciwwskazań.
Ten rodzaj przepuszcza napięcie na jednym wyjściu (do tego wyjścia musisz podpiąć ten TV, który poda napięcie lub zasilacz ze zwrotnicą/separatorem). Wzmacniasz "wepniesz" pomiędzy antenę a rozgałęźnik.

Zablokowany