Prośba o poradę w sprawie anteny

malojk
Posty: 53
Rejestracja: 16 maja 2013, o 12:24
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kossztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: malojk »

K63 pisze:
malojk pisze: Próbować z mocniejszym wzmacniaczem, jak sądzicie?
Bez sensu - tylko wzmocnisz sygnał zakłócający. Musisz szukać lepszej jakości, a nie silniejszego sygnału.
Nic nie piszesz czy wyłączyłeś zasilanie routera/anteny LTE i jaki był tego efekt.
Zero poprawy. Jakość na mux 3 nie regularnie skacze i to ciężko określić od czego dokładnie. Mux 1 i mux 2 stabilne. Zamówiłem filtr LTE zewnętrzny zobaczymy wtedy

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: K63 »

Czasami jeden filtr nie wystarcza. W kilku przypadkach czytałem, że dopiero dołączenie drugiego pomogło. Spróbowałbym jeszcze zdiagnozować dlaczego
malojk pisze:sprawdzając kable od TV przy rozgałęzniku, na jednym (ariva) było napięcie (w ariva wylaczone)

malojk
Posty: 53
Rejestracja: 16 maja 2013, o 12:24
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kossztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: malojk »

Fakt muszę to jescze sprawdzić. Jescze jedno pytanie. Jak sprawdzić jeżeli dwa muxy nadają na tej samej częstotliwości np. W moim przypadku mux 3 chorągwicy i mux 3 Góra św Marcina Tarnów. Niby dwa różne kierunki ale czy przypadkiem któryś z nich nie jest z odbicia? Kanały 50, 706 Mhz

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: K63 »

To czy nadajniki (SFN) nawzajem nie zakłócają się, można stwierdzić jedynie na mierniku który ma pomiar echa. W takich przypadkach trzeba eksperymentować z ustawieniem anteny. Gdyby tak było to akurat
poxipol pisze:Arivy gorzej sobie radzą z synchronizacją
Ale zapewne nie tylko one, bo dekodery zewnętrzne - jak wspomniałem - są sprzętem stosunkowo prostym.
Zakłócenia ze strony innych nadajników można próbować wyeliminować stosując anteny bardziej kierunkowe. Niestety, takie eksperymenty wiążą się z wydatkami, a oczekiwany efekt nie jest gwarantowany.
Mniemam że nie jesteś całkowicie pozbawiony odbioru mux-3, bo odbierałeś chyba poprawnie wersję katowicką.
malojk pisze:Poza Chorągwicą łapie jeszcze Kosztowy
malojk pisze:z Katowic -Kosztowy też ładnie leci

malojk
Posty: 53
Rejestracja: 16 maja 2013, o 12:24
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kossztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: malojk »

Z Katowic był, ale teraz go juz niema przynajmniej nie mogę złapać. Wczoraj próbowałem wychwycić jakieś muxy z przeciwnej strony domu(na wschod) na antenie siatkowej. Pojawił się mux 1,2,3 ale chyba chorągwicy z odbicia bo na częstotliwości 666 MHz sygnał waha się między 33 a 60 dla siły (zero kanałów) więc to na pewno nie z góry św. Marcina. A mux 1 jest na 506 MHz i odbiera poprawnie

malojk
Posty: 53
Rejestracja: 16 maja 2013, o 12:24
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kossztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: malojk »

Założyłem filtr LTE i chyba jest poprawa, tzn.. Zamrozenia obrazu nie znikły całkiem ale jest ich dużo mniej niż było. Poobserwuje kilka dni i zobaczymy, myślę jescze czy nie włożyć symetryzatora z powrotem zamiast wzmacniacza.
K63 pisze:Czasami jeden filtr nie wystarcza. W kilku przypadkach czytałem, że dopiero dołączenie drugiego pomogło.
na zasadzie czego nie wyłapie jeden to drugi napewno coś jescze pomoze?

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: Tomciosz »

Jak jeden zmniejszy o te 3 dB to drugi o kolejne 3 dB. A to już będzie bardzo dużo. Ale to tak bardziej obrazowo.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: K63 »


malojk
Posty: 53
Rejestracja: 16 maja 2013, o 12:24
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kossztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: malojk »

K63 pisze:edit
Długa lektura mnie czeka. Teraz tak się zastanawiam czy ten filtr tak działa, czy moze to przez pogodę że pada bo zdecydowanie jest mnie j pikselozy.... Raptem kilka od południa.
Ostatnio zmieniony 16 maja 2016, o 08:25 przez Jarosław Bałuka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytuj posta pod postem. Regulamin forum.

Kryszard
Posty: 10
Rejestracja: 26 maja 2016, o 15:36

Proszę o pomoc w doborze anteny.

Post autor: Kryszard »

Witam.
Potrzebuję pomocy w dobraniu anteny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Obecnie odbieram sygnał na antenie kierunkowej z symetryzatorem nieznanego mi producenta. Antena jest 12 elementowa (4 góra, 4 dół, 4 poziom) i skierowana jest jak na poniższym obrazku :) Odbieram z balkonu na drugim piętrze cztero piętrowego bloku. Sprawa ma się tak, że obraz lubi się pixelować a nawet całkowicie wyłączyć na kilka sekund - zwłaszcza przy odbiorze drugiego multipleksu.

Wszystko wygląda następująco:

Obrazek

Czarne prostokąty - kształt bloku.
Niebieska linia - kierunek w stronę nadajnika w Skórowie (odległość ok. 17km).
Czerwona linia - kierunek skierowania obecnej anteny dający najlepszą jakość sygnału.
Zielone kółeczka - wysokie drzewa.

Chciałbym się dowiedzieć jaka antena sprawdzi się najlepiej w takiej sytuacji. Kierunkowa, czy może siatkowa? Ze wzmacniaczem czy bez?
Pozdrawiam.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Proszę o pomoc w doborze anteny.

Post autor: systemlan »

Instalacja na dachu budynku.

Kryszard
Posty: 10
Rejestracja: 26 maja 2016, o 15:36

Re: Proszę o pomoc w doborze anteny.

Post autor: Kryszard »

systemlan pisze:edit
Odpada. Antena musi być zamocowana na balkonie w zaznaczonym na rysunku punkcie.
Ostatnio zmieniony 7 czerwca 2016, o 16:20 przez Jarosław Bałuka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytuj posta pod postem. Regulamin forum.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Proszę o pomoc w doborze anteny.

Post autor: systemlan »

Jak odpada to nie licz na cud. Drzewa, zabudowy itd. są swoistą zaporą.

Kryszard
Posty: 10
Rejestracja: 26 maja 2016, o 15:36

Re: Proszę o pomoc w doborze anteny.

Post autor: Kryszard »

systemlan pisze:edit
Rozumiem, czyli twoim zdaniem mam się pogodzić ze słabą jakością odbieranego sygnału? Nie da rady polepszyć sygnału i koniec?

A tych drzew jest właściwie tyle co na obrazku, dalej jest w miarę otwarta przestrzeń.
Ostatnio zmieniony 7 czerwca 2016, o 16:20 przez Jarosław Bałuka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytuj posta pod postem. Regulamin forum.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Proszę o pomoc w doborze anteny.

Post autor: systemlan »

Twoja linia niebieska odbiega od czerwonej co wynika z rysunku, że antena nie jest w kierunku nadajnika, ale żeby szła w linii nadajnika to musiałbyś skierować ja na ścianę budynku, oczywiście patrząc na rysunek. W chwili obecnej jedziesz z jakiegoś odbicia co powoduje taki,a nie inny odbiór. Sprawdzałeś poziom sygnałów? Zastosowanie wzmacniacza to już w ogóle jest chore na taką odległość.

Kryszard
Posty: 10
Rejestracja: 26 maja 2016, o 15:36

Re: Proszę o pomoc w doborze anteny.

Post autor: Kryszard »

A siatka nie sprawdziłaby się lepiej?

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Proszę o pomoc w doborze anteny.

Post autor: systemlan »

Siatka to nie lekarstwo na budowę prawidłowej instalacji. Siatka jest jeszcze bardziej czuła na zakłócenia. Sprawdzałeś poziom sygnałów na MUXach?

Kryszard
Posty: 10
Rejestracja: 26 maja 2016, o 15:36

Re: Proszę o pomoc w doborze anteny.

Post autor: Kryszard »

Antena jednak była ustawiona trochę inaczej niż na załączonym przeze mnie obrazku. Wygląda to tak:

Obrazek

Czarne prostokąty - kształt bloku.
Niebieska linia - kierunek w stronę nadajnika w Skórowie (odległość ok. 17km).
Czerwona linia - poprzedni kierunek skierowania anteny.
Zielona linia - obecny kierunek skierowania anteny.
Zielone kółeczka - wysokie drzewa.

Gdy antena była skierowana tak, jak pokazuje linia czerwona - To siła sygnału była wysoka (ok. 100%) na MUX1 i MUX3, a niska/średnia (wahania między 20%-70% czasem zanik sygnału) na MUX2.
Teraz skierowałem antenę wbrew logice mniej więcej tak, jak zaznaczyłem zieloną linię i odbiera ze średnią siłą (~70%) na wszystkich trzech MUXach. Zostawię tak na testy.

Jednak chciałbym, by wszystkie 3 MUXy łapało mi przyzwoicie.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Proszę o pomoc w doborze anteny.

Post autor: poxipol »

Na pewno nie wbrew logice.
Fale radiowe rozchodzą się jak w optyce.Ulegają odbiciu, załamaniu itp
Przy odbiorze wielodrożnym sygnały dostają się pod różnymi kątami,gdzie może być problem z poprawnym odbiorem wszystkich MUX-ów.
W takiej sytuacji dobiera się antenę o odpowiedniej charakterystyce promieniowania.

Posiadasz tzw krokodylka,który składa się z trzech anten Yagi pobudzanych synfazowo.Zysk energetyczny tych anten nie jest taki duży,gdyż podawany jest w odniesieniu do anteny izotropowej.
Ze względu na jej charakterystykę promieniowania niezbyt sprawdza się w warunkach miejskich ze względu na to że jest bardziej podatna na zakłócenia ( szumy ulicy )

W twojej sytuacji sytuacji lepiej może się sprawdzić boczno kierunkową siatkę,ze względu na szerszy kąt promieniowania w płaszczyźnie poziomej i lepszą dyskryminację w pionie
Można też zastosować wzdłużnie kierunkową klasyczną Yagi
Nieraz się zdarza w takich sytuacjach że konieczne jest stosowanie dwóch anten ze względu na różne kąty odbicia.. .

Kryszard
Posty: 10
Rejestracja: 26 maja 2016, o 15:36

Re: Proszę o pomoc w doborze anteny.

Post autor: Kryszard »

Mógłbym w takim razie prosić o podanie linków do takich anten?

Jaką konstrukcję wybrać?
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zablokowany