Porównanie Televes - Telmor

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Porównanie Televes - Telmor

Post autor: danmuz »

Witam,

Przymierzam się do zakupu anteny DVB-T VHF/UHF.
Zainteresowały mnie 2 konstrukcje.
Antena Televes:

http://www.televes.com/pl/catalogo/prod ... pojedyncze

Antena Telkom-Telmor:

http://www.telmor.pl/Katalog-produktow/ ... tena-DVB-T

Czy ktoś z Forumowiczów posiadających którąś z owych mógłby podzielić się swoimi uwagami ?
Na jakiej wysokości jest zamontowana i w jakiej odległości od nadajnika....ewentualnie jakie są wskazania poziomu/jakości sygnału.

U mnie antena będzie wisiała na wysokości 1 piętra bloku w Płońsku. Sygnał jaki chce odbierać to MUX1-3 z Raszyna i MUX-TVN z PKiN.

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: Porównanie Televes - Telmor

Post autor: danmuz »

Skoro nikt nie mógł ich porównać to poinformuje że zakupiłem Televes DAT 790 HD Boss. Antena solidnie wykonana. Może pracować też jako pasywna. Sygnał ma wtedy około 20-30% słabszy poziom ale jakość 100% BER 0.0. Dzielę sygnał na 3 tv. W tym celu dokupiłem zasilacz/wzmacniacz/rozgałęźnik w jednym z serii PICOKOM 560543. Wszystko fajnie pięknie ale ostatnio zauważyłem że czasem pikseluje mi MUX3 z kanałami TVP. To najmocniejszy mux z Raszyna i pierwsze co mi przyszło na myśl to że może za dużo tego "wzmocnienia".... PICOKOM ma możliwość manualnie odciąć zasilanie anteny - pracuje ona wtedy jako pasywna. W antenie i zasilaczu są podobno mechanizmy które automatycznie dobierają sobie wzmocnienie wiec myślałem, że samo się to jakoś steruje ale widzę że chyba jednak trzeba "im pomóc". Trudno mi ocenić czy to "pomogło" bo to pikselowanie mux3 występowało tylko czasem na jakieś 20-30 min po czym znów wszystko wracało do normy..... będę to obserwował jak teraz to będzie działało. Pozostałe MUXy bez zastrzeżeń w tym ten słabiutki mux tvn. Miał może ktoś podobne objawy na mux3 z raszyna ? Jak to udało się rozwiązać ?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Porównanie Televes - Telmor

Post autor: poxipol »

Nie ma sie co dziwić że nikt nie chciał angażować się w tej sprawie narażając cię na wysokie koszty.
Stosując tego typy anteny,często w złożonych warunkach odbioru,inteligencja tych wzmacniaczy szwankuje i trzeba przejąć stery ręcznie.

Antena ma zysk energetyczny 17 dBi -2.1 dB =14.9 dBd
Porównywałem ją z klasyczną 19 el Yagi o zysku 14 dBd

Parametry klasycznej Yagi były nieco lepsze.
Układ przedwzmacniacza Televesa ma większe straty w trybie pasywnym aniżeli typowy symetryzator.
Zasilacz powinien być dedykowany.

Problem z odbiorem MUX-3 K 27,pozostałe 48,58
Im wyższy kanał tym sygnał jest bardziej tłumiony.
Antena Televesa ma wzrastający zysk w funkcji częstotliwości kończąc na K 60 17 dBI

PKiN,Raszyn to dwa synchroniczne nadajniki nadające na tych samych kanałach o różnych mocach.
Może występować przesterowanie K 27
Może też być problem z LCN
Elektronika Televesa przy zbyt dużym sygnale może pomijać Raszyn przełączając się na słabiutki PKiN

Idealnym wykonaniem całej instalacji jest jej pasywność bez żadnych wzmacniaczy.

Do podziału sygnału powinien wystarczyć pasywny rozgałęźnik o wąskim paśmie pracy,bez sat.

Trzeba również pamiętać że przy zmieniającej się propagacji poziomy sygnałów się wahają.

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: Porównanie Televes - Telmor

Post autor: danmuz »

Nie chodziło mi o to żeby ktoś specjalnie angażował się w testy finansowo :)
Myślałem że ktoś na tym forum ma może taką antenę i może coś powiedzieć....
Akurat trafiła się promocja więc nie zapłaciłem za nią tyle ile sobie niektóre sklepy liczą za nią....ale to mniej ważna kwestia. Kierowałem się raczej tym żeby antena miała oba zakresy czyli VHF i UHF. Łapie w Płońsku syg tego testu MUX-8 w VHF.

Zasilacze PICOKOM są dedykowane do tej anteny.

Jeśli dobrze rozumiem lepiej byłby żeby to był układ całkiem pasywny ?
Myślę, że mogłoby się to działać z małym wyjątkiem - MUX z kanałami TVN w HD, który ma tylko 3kW mocy.
Podejrzewam, że miałbym problem z jego odbiorem. Reszta pewnie by działała. Mógłbym to sprawdzić bo taki zwykły pasywny rozgałęźnik to niewielki koszt.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Porównanie Televes - Telmor

Post autor: poxipol »

Zapewne masz antenę DAT HD BOSS 790 Mix,a to zasadnicza różnica.
Ma słabsze parametry na UHF.

TVN HD i inne są emisją testową i mogą być w dowolnej chwili wyłączone,bez konsekwencji dla odbiorców..

Jeżeli nie sprawi ci to kłopotu,to czy nie mógłbyś podać uzyskanych parametrów w odbiorze MUX-8

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: Porównanie Televes - Telmor

Post autor: danmuz »

Mam antenę taką jak podałem w pierwszym poście...
Testowanie TVN HD trwa już chyba ze 4 lata ;)

Dlatego też jestem sceptycznie nastawiony do typowo pasywnej instalacji w mojej lokalizacji.
Może gdyby to była ta antena Televes 75 na UHF i sygnał nie byłby dzielony rozgałęźnikiem to mogłoby się to sprawdzić..... jak ten MUX-8 ruszy potrzebna by była zwrotnica która też coś tam "kradnie" z dB.... dlatego dokonałem takiego wyboru - jedna antena. Druga kwestia to taka, że zwyczajnie nie mam miejsca na maszcie....

Nie podam Ci wartości dB MUX-8 bo nie posiadam miernika. Jedyne co mogę powiedzieć to sygnał propaguje tzn są momenty że ma poziom 90% i jakość 100% BER 0.0 a czasem jest 60% i 30-40% jakość z różnymi wartościami BER.... ale to są testy z mocą 2kW.... docelowa ma być 17 kW więc nie powinno być problemów. Czas pokaże.

Od soboty kiedy wyłączyłem przekazywanie przez picokom zasilania do anteny nie zauważyłem tych zjawisk na mux3. Będę to dalej obserwował - bo jak pisałem nawet przy włączonym przekazywaniu napięcia do te zjawiska były tylko od czasu do czasu. Na początku to w ogóle myślałem, że może któryś z sąsiadów włącza jakąś tanią kosiarkę czy coś podobnego :) Może jeszcze coś pokombinuje z kierunkiem anteny.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Porównanie Televes - Telmor

Post autor: poxipol »

Dzięki za odpowiedz.
Raz miałem tego typu problem z Televesem bez VHF, podobnie jak u ciebie.
Chodziło o wyrównywanie poziomów sygnału z którym sobie nie radziła.
Usunięcie tej elektroniki jest dość kłopotliwe.Pozostała służąc jedynie do desymetryzacji.
Myśl dobra,w praktyce różnie bywa..
Zastosowałem filtr 4-kanałowy,który tłumi sygnały zakłócające i wyrównuje je,oraz przedwzmacniacz rurkowy.Wszystko strojone ręcznie i pracuje poprawnie do tej pory.

Co do odbioru testowego MUX-8.
Są to spore wahania,które mogą wynikać ze zmiennej propagacji,względnie negatywnego wpływu mocniejszego DAB+

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: Porównanie Televes - Telmor

Post autor: danmuz »

A myślisz że u mnie taki filtr by się sprawdził jakbym go wpiął za anteną a przed tym wzmacniaczem PICOKOM ?
I wtedy zredukował trochę moc kanału 27 czyli MUX3 ?
Jak go się stroi ?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Porównanie Televes - Telmor

Post autor: poxipol »

Instalacja twoja składa się z przedwzmacniacza w antenie,oraz wzmacniacza w rozgałęźniku,względnie dołożony do niego.
Przedwzmacniacz a wzmacniacz,to zasadnicza różnica.
Takim prostym porównaniem może być np.sprzęt audio
-Przedwzmacniacz mikrofonowy,gramofonowy a wzmacniacz mocy.
Ogólnie jeden i drugi określa się mianem wzmacniacza,pod warunkiem ze wiadomo o co chodzi.

Takim naturalnym,idealnym wzmacniaczem jest sama antena o odpowiednim zysku energetycznym,dostosowanym do swoich warunków odbioru + dobre inne parametry równie istotne.

Można wyżyłować zysk dipola,anteny,jednakże automatycznie lecą inne parametry,co może się objawiać bitową stopą błędów parametru BER.
Nieraz się dziwimy
Kupiłem nowoczesną antenę - pojawiły się problemy
Odkurzyłem starą antenę ze strychu z ubiegłego wieku - problem zniknął.

Wspomniany filtr kanałowy to
http://www.dipol.com.pl/filtr_4_kanalow ... R90212.htm
Jest tam opis jego zastosowania.
W paśmie przepustowym ma tylko 0,5 dB tłumienia.
Dobry symetryzator,zwrotnica pasmowa to 1,2 dB
Sama desymetryzacja Televesa,to przypuszczam że ponad 2 dB

Nie wiem jaki zastosowałeś rozgałęźnik - aktywny czy z dodatkowym wzmacniaczem.
Żeby nie wchodzić w dodatkowe koszty, na początek zastosował bym pasywny rozgałęźnik np
http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_ind ... _E2097.htm
i zobaczył co się dzieje.

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: Porównanie Televes - Telmor

Post autor: danmuz »

Mam taki wzmacniacz - zasilacz i rozgałęźnik w jednym:

http://televes24.pl/pl/p/TELEVES-PICOKO ... 560543/263

Ten rozgałęźnik 3wyj który podałeś też mam :) więc mogę poeksperymentować.
Tylko wtedy będzie to całkowicie pasywne i moim zdaniem TVN HD z mocą 3kW będzie "szatkował"....
Reszta pewnie pójdzie z mniejszym poziomem sygnału. W sobotę mógłbym to sprawdzić.

Odnośnie strychu to leży na nim stara Telkom Telmor ASR-860 ale z przedwzmacniaczem 25 dB.
Może by ją wykorzystać i skierować na Płock/Sierpc?

Tylko wtedy trzeba by jakiś sumator/zwrotnice z przesyłaniem napięcia bo ASR-860 w ogóle bez zasilania 12V nie zadziała. Televes może działać bez zasilania albo z 12V lub 24V.

piotr l
Posty: 21
Rejestracja: 17 sierpnia 2019, o 22:39
Miejscowość: brody
Odbiornik: toshiba
Instalacja antenowa: autorska przeróbka anteny tridigit 10m nad terenem z kablem triset
Nadajnik - obiekt nadawczy: raszyn + PKiN

Re: Porównanie Televes - Telmor

Post autor: piotr l »

danmuz pisze: 20 czerwca 2016, o 20:17 Nie chodziło mi o to żeby ktoś specjalnie angażował się w testy finansowo :)
Myślałem że ktoś na tym forum ma może taką antenę i może coś powiedzieć....
Akurat trafiła się promocja więc nie zapłaciłem za nią tyle ile sobie niektóre sklepy liczą za nią....ale to mniej ważna kwestia. Kierowałem się raczej tym żeby antena miała oba zakresy czyli VHF i UHF. Łapie w Płońsku syg tego testu MUX-8 w VHF.

Zasilacze PICOKOM są dedykowane do tej anteny.

Jeśli dobrze rozumiem lepiej byłby żeby to był układ całkiem pasywny ?
Myślę, że mogłoby się to działać z małym wyjątkiem - MUX z kanałami TVN w HD, który ma tylko 3kW mocy.
Podejrzewam, że miałbym problem z jego odbiorem. Reszta pewnie by działała. Mógłbym to sprawdzić bo taki zwykły pasywny rozgałęźnik to niewielki koszt.
Wbrew pozorom 3kw tvn to nie jest mało ,PKiN inne muxy nadaje z 2kw .Większy problem jest z mux8 przy twojej antenie a gdy z nim nie ma problemu to wszystko będzie śmigać ,televes jak większość anten w polsce jest anteną na uhf z dostawką czyli pracuje reflektor z wibratorem i co odbierze to wzmacniacz wzmocni .

Zablokowany