MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
K63
Posty: 3591
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: K63 »

vigoo pisze:Emisja kanału WP1 ruszy 1 grudnia br
Dla ścisłości cytuję - "w okolicach 1 grudnia" (w internecie - we wrześniu).
vigoo pisze:Tego samego dnia ma ruszyć Zoom TV
Dla ścisłości - mniej więcej w tym samym terminie.

http://audycje.tokfm.pl/odcinek/Rusza-n ... ze-audycje# (czas audycji 46:37)

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1367
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200 ze wzmacniaczem Terra AB011
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: bogdanzieba »

Pytanie do Pana Jarosława Mroczkowskiego czy planowane jest uruchmienie nadajnika MUX-8 TARNOBRZEG-MACHÓW?

giaur500
Posty: 1652
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: giaur500 »

Jest git. 7 obrazów kontrolnych i jeden czarny ekran. Wystartowano z przytupem.

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: tranzystor »

Jak na to patrzę to niezła parodia, nadajniki uruchomione, inne gotowe od zaraz do uruchomienia, a chętnych do nadawania treści nie ma :o , co najwyżej dwóch nadawców ale dopiero od grudnia (zimy), a teraz jest sierpień (lato), kto płaci za prąd, emitel? straty w spółce? bo musieli zgodnie z prawem uruchomić do sierpnia? Szczerze to uważam że to patologia, nie zdziwiłbym się gdyby nadajniki pracowały z niewielką mocą (niedocelową) dziś prawie przez cały dzień Katowice Kosztowy nie nadają, nie dziwię się :roll: po co marnować prąd, po co promieniować bez sensu "puste fale radiowe"? Nawet TVP nic nie zrobiła, gdzie TVP Sport? "Śpijcie" dalej. Co tu się wyprawia?! Dziki zachód czy republika Madagaskaru? Pingwin by się uśmiał :cry: :?

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Rozsądny »

Nie za bardzo się chyba orientujesz jak działa jakikolwiek biznes...

Umknął ci fakt, że postępowania odwoławcze od wydanych koncesji dla nadawców dopiero co się zakończyły (no te przed KKRiT bo te przed sądami to dopiero wchodzą na wokandę (ba może się okazać nawet, że i w sprawie samego MUX8 toczy się/będzie postępowanie sądowe bo takie prawo mają ci którzy konkursu nie wygrali...)).

Nikt nie będzie inwestował milionów w niepewną sprawę - stąd wszyscy czekali aż się konkurs uprawomocni.
Żaden bank/inwestor się w coś takiego nie wpakuje zanim koncesja nie będzie pewna.

Na koniec roku deklarują się chyba już wszyscy zresztą a nie tylko dwóch.

Prąd to pikuś - sprzęt to jest to co kosztuje. Zresztą jest to wliczone w "koszta" To się nazywa inwestycja...
Zachowujesz się trochę niepoważnie tutaj... Pewnie jak byś firmę budował/zakładał to też byś chciał by to w jeden dzień było i już zysk na czysto? :roll:

" Nawet TVP nic nie zrobiła, gdzie TVP Sport?"
Tam gdzie był dotychczas - w płatnych platformach/kablówkach.
Pan Kurski jest na wylocie - a nawet on tylko "zlecał rozpoczęcie prac" i to na początek przyszłego roku...
A było to wtedy kiedy TVP miało być finansowane z powszechnego nowego abonamentu - i miały być z tego pieniążki wystarczające na coś więcej niż tylko 20-30% kosztów operacyjnych TVP.
Abonament wejdzie najwcześniej od 1 stycznia 2018 roku.
Jak wejdzie - pytaj się o TVP Sport.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: naziemna-ntrc »

Tylko, że data wejścia w życie abonamentu nie ma żadnego znaczenia, jeśli TVP Sport ma pozostać płatnym kanałem dla platform i kablówek. :)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2823
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG + AB TereBox 2T
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: hadam »

Właśnie, że może mieć znaczenie w tym sensie, że można by zrekompensować wpływy od operatorów wpływami z opłaty audiowizualnej, gdyby była oczywiście. Widać nie wszystko da się zrobić tak jak prezes sobie zapowiedział, wymarzył jak kto woli.
Przede wszystkim TVP musi być na to stać, inaczej nie ma o czym marzyć. Scenariusz może być taki, że albo TVP zrezygnuje z opłat za udostępnianie od operatorów, albo operatorzy wywalą ten kanał z oferty, bo i tak mają za tyle dużo lepszych kanałów sportowych w swoich ofertach, tak czy siak TVP pozbędzie się znacznych wpływów, reklamy z dystrybucji naziemnej tego nie zrekompensują a prawa do transmisji kosztują krocie.

Artykuły archiwalne które są reakcją na zapowiedzi prezesa:
Koniec TVP Sport w sieciach kablowych? Po dodaniu TVP Sport do oferty naziemnej telewizji cyfrowej, kanał ten będzie osiągalny dla praktycznie każdego mieszkańca Polski, w sposób bezpłatny. Jak wiadomo, TVP pobiera od operatorów opłaty za TVP Sport. Jak wynika z wypowiedzi prezesa Kurskiego, TVP nie zamierza rezygnować z pobierania tych opłat. - Jedno drugiego nie wyklucza. Będziemy mieli jeszcze więcej środków: i z reklam, i z opłaty. Na multipleksie TVP Sport będzie kanałem o zasięgu kilka-kilkanaście razy większym i jestem przekonany, że wygeneruje o wiele większe przychody - powiedział Jacek Kurski (za „Presserwis”). Co na to operatorzy, którzy nadal musieliby płacić TVP za TVP Sport, mimo że byłby to kanał ogólnodostępny drogą naziemną? Jarosław Pijanowski, członek zarządu sieci kablowej Inea, powiedział dla „Presserwisu”, że sieć nigdy nie płaciła nadawcom za kanały, które nie są kodowane. Nie rozumie sytuacji, w której jego klienci mieliby płacić za coś, co można oglądać za darmo. Pijanowski grozi rezygnacją z dystrybucji TVP Sport, jeśli TVP będzie chciała nadal pobierać za niego opłaty. Uważa, że podobnie zareagują inni operatorzy. Abonenci mogą jednak być bardzo niezadowoleni, jeśli operatorzy zdecydowaliby się na wycofanie kanału TVP Sport.

Czytaj więcej na: http://satkurier.pl/news/128115/kablowk ... sport.html
Telewizja Polska zapowiada, że TVP Sport po rozpoczęciu emisji MUX-3, może być nadal w formie płatnej dystrybuowany w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych. Operatorzy zapowiadają, że się na to nie zgodzą. - Albo opłata od operatorów, albo udostępnienie kanału za darmo - mówi Wirtualnemedia.pl Jerzy Straszewski, szef Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/op ... -tworczosc

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: naziemna-ntrc »

A platformy czy kablówki udostępniają TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TVN, TV Puls i TV4 w 100% za darmo swoim abonentom (operatorzy nie płacą za te stacje)? Znam wielu ludzi, którzy dysponują dekoderami platformowymi nieopłaconymi i do wyżej wymienionych stacji nie mają dostępu. Dostęp uzyskają dopiero wtedy, gdy wniosą opłatę na zasadzie pre paid lub podpiszą umowę.
Jeżeli więc abonent płaci platformom czy kablówkom za darmowe kanały to czemu operatorzy nie mogliby płacić za darmowe kanały TVP?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2823
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG + AB TereBox 2T
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: hadam »

Widocznie to tak nie działa. Czym innym jest abonament płacony za pakiet przez abonenta a czym innym opłaty płacone przez operatorów nadawcom za udostępnianie kanału.
Widocznie kodowane są dlatego, że są ograniczenia terytorialne koncesji.
Podam Ci przykład: mam z jednym TV moduł CI TNK HD i wszystkie kanały które są w naziemnej idą w pakiecie bez opłat i to w dodatku TVP 1 i 2, Polsat, Polsat 2, TVN, TVN7 i TV-4 idą w HD przez rok, potem wystarczy na miesiąc wykupić najtańszy pakiet z całkiem ciekawymi kanałami między innymi, wspomniany TVP Sport HD też jest.
Wcześniej miałem dekoder TNK SD i też wszystkie kanały TVP, Polsat i TVN szły w pakiecie bez opłat i to bez ograniczeń czasowych, od 2016 tej oferty już nie ma.
Nie sądzisz chyba, że operatorzy płacą nadawcom np. TVP za udostępnianie kanałów a potem dają je nieodpłatnie odbiorcom. Dlatego TVP Sport jest już w płatnym pakiecie.
Wiem że z naszej perspektywy, widza to tak wygląda, że jak chcesz oglądać to zapłać, ale widocznie niektóre kanały muszą być kodowane ze względu na ograniczenia terytorialne do transmisji np. niektórych transmisji sportowych czy filmów.
Tak było choćby w przypadku TVP Info, od kiedy na satelicie znowu jest FTA to już nie ma tam sportowych transmisji, są co najwyżej informacje sportowe.
Z drugiej strony takie kodowanie to pewnie też nie jest za darmo, więc albo nadajesz byle co FTA albo korzystasz z usług operatorów. Dziś za wszystko trzeba płacić nawet muzykę jak puszczasz publicznie to płacisz tantiem, im więcej ludzi słucha tym więcej płacisz.

A tak przy okazji Zoom TV dostał też koncesję na nadawanie satelitarne, pewnie wszystkie kanały które będą w MUX-8 będą też u operatorów jak zwykle.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: naziemna-ntrc »

ObywatelDVB-T pisze:Widocznie to tak nie działa. Czym innym jest abonament płacony za pakiet przez abonenta a czym innym opłaty płacone przez operatorów nadawcom za udostępnianie kanału.
Jakby abonenci się zaczęli buntować, podobnie jak operatorzy przeciwko TVP, to byłoby nie czym innym tylko tym samym.
ObywatelDVB-T pisze:Widocznie kodowane są dlatego, że są ograniczenia terytorialne koncesji.
Tylko, że to nie ma znaczenia. :) Mówimy przecież o sytuacji, gdy posiadamy dekoder czy moduł operatora.
ObywatelDVB-T pisze:Podam Ci przykład: mam z jednym TV moduł CI TNK HD i wszystkie kanały które są w naziemnej idą w pakiecie bez opłat i to w dodatku TVP 1 i 2, Polsat, Polsat 2, TVN, TVN7 i TV-4 idą w HD przez rok, potem wystarczy na miesiąc wykupić najtańszy pakiet z całkiem ciekawymi kanałami między innymi, wspomniany TVP Sport HD też jest.
Po prostu płacisz z góry za bardzo długi okres. :)
ObywatelDVB-T pisze:Wcześniej miałem dekoder TNK SD i też wszystkie kanały TVP, Polsat i TVN szły w pakiecie bez opłat i to bez ograniczeń czasowych, od 2016 tej oferty już nie ma.
Nie ma, bo faktycznie było za darmo. ;)
ObywatelDVB-T pisze:Nie sądzisz chyba, że operatorzy płacą nadawcom np. TVP za udostępnianie kanałów a potem dają je nieodpłatnie odbiorcom. Dlatego TVP Sport jest już w płatnym pakiecie.
A płacenie operatorom za kanały, które dostają za darmo, już jest takie normalne?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2823
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG + AB TereBox 2T
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: hadam »

Wracając do początku naszej dyskusji, to chciałem tylko powiedzieć, że opłata audiowizualna może mieć wpływ na decyzję w sprawie TVP Sport. W reszcie argumentów w większości podzielam Twoje opinie jednak zwracam uwagę, że fakty są niestety takie a nie inne.

Martens
Posty: 464
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Martens »

naziemna-ntrc pisze:
ObywatelDVB-T pisze:Wcześniej miałem dekoder TNK SD i też wszystkie kanały TVP, Polsat i TVN szły w pakiecie bez opłat i to bez ograniczeń czasowych, od 2016 tej oferty już nie ma.
Nie ma, bo faktycznie było za darmo. ;)
Jak nie ma, jak mam i w dalszym ciągu korzystam? Oferta TNK SD z bezpłatnym pakietem jest gwarantowana do 31.10.2016 r.
naziemna-ntrc pisze:A płacenie operatorom za kanały, które dostają za darmo, już jest takie normalne?
Drobne opłaty są jak najbardziej zrozumiałe. Operator przecież ponosi koszty retransmitując nawet bezpłatne kanały.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: naziemna-ntrc »

Niech będzie, że nie będzie. :)

TVP też ponosi koszty nadawania TVP Sport, więc na jakiej podstawie operatorzy liczą, że dostaną kanał za darmo?

Czym innym też jest udostępnienie TVP Sport na MUX, bo TVP znacznie wzrosną przychody z reklam, co z kolei będzie efektem znacznego wzrostu oglądalności. Konkludując. TVP udostępniając za darmo TVP Sport na powiedzmy MUX-3 ma korzyść, bo wzrastają jej przychody z reklam, czyli nie do końca jest to takie za darmo. Natomiast gdyby TVP udostępniła za darmo TVP Sport operatorom to byłoby to faktycznie za darmo, bo TVP z takiego zabiegu nie miałaby żadnej korzyści. :)

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2031
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Poland »

Ja tymczasem dowiedziałem się że UKE nie będzie kontrolować MUX8 - będzie to robić Emitel który pod warunkiem zrobienia zasięgu ma dowolność w kwestii parametrów technicznych. Tak więc z pretensjami i propozycjami idziemy do Emitela.
Ostatnio zmieniony 11 sierpnia 2016, o 13:12 przez Poland, łącznie zmieniany 1 raz.

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Rozsądny »

Chyba chciałeś napisać pod warunkiem wypełniania warunków koncesji.
A te są jasne. Tyle i tyle % ludności, konkretny poziom sygnału, nadajniki w konkretnej odległości od miast określonych w konkursie na MUX8 itd...

Tak samo jak w pozostałych muxach.
Jedyna "dowolność" to parametry polaryzacji (bo to czy pionowa czy pozioma nie określono w wymaganiach) i to że Emitel może dawać "więcej" i parametry "jak chce" o ile spełni te minimum:
"9. Zapewnienia przepływności netto multipleksu MUX8 na poziomie nie mniejszym niż 19 Mb/s."

Tak jak obecnie MUX8: 7MHz, 64-QAM, Okres ochronny 1/4, Kodowanie korekcyjne 5/6 = 21,772MBit/s
czyli więcej niż muszą.

-----

Co do toczącej się dyskusji o opłatach pobieranych przez TVP od retramsitientów (? czy jak ich tam zwał) to już temat z brodą.
2005 rok: http://wyborcza.pl/1,75248,2858414.html

bartosz4
Posty: 248
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: bartosz4 »

Czy to taki problem dla TVP wrzucić tu TV Polonię? Tyle czasu bronili się przed wyłączeniem w mux 3, to teraz to zrobili, jak po prostu mogli przenieść na mux 8.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: AdamP »

Przecież Polonia to zlepek materiałów z TVP1 i TVP2 - program przeznaczony dla widzów mieszkających poza granicami RP. W NTC nigdy nie powinno go być. Komu bardzo na nim zależy, to odbiera go z satelity ;)

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2031
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Poland »

Rozsądny pisze:Chyba chciałeś napisać pod warunkiem wypełniania warunków koncesji.
A te są jasne. Tyle i tyle % ludności, konkretny poziom sygnału, nadajniki w konkretnej odległości od miast określonych w konkursie na MUX8 itd...

Tak samo jak w pozostałych muxach.
Jedyna "dowolność" to parametry polaryzacji (bo to czy pionowa czy pozioma nie określono w wymaganiach) i to że Emitel może dawać "więcej" i parametry "jak chce" o ile spełni te minimum:
"9. Zapewnienia przepływności netto multipleksu MUX8 na poziomie nie mniejszym niż 19 Mb/s."

Tak jak obecnie MUX8: 7MHz, 64-QAM, Okres ochronny 1/4, Kodowanie korekcyjne 5/6 = 21,772MBit/s
czyli więcej niż muszą.
No właśnie nie. Jak poinformowało mnie UKE:
Z zapisów rezerwacji częstotliwości (dedykowanych dla MUX8) dokonanej na rzecz Emitel Sp. z o.o. wynika, że operator ten ma swobodę w doborze parametrów stacji nadawczych, byleby tylko spełnił obowiązki zapewnienia stosownego zasięgu odbioru sygnału tego multipleksu.
Oznacza to że UKE nie ma wpływu na działania Emitela no chyba że emisje doprowadzałyby do zakłóceń w innych sieciach i systemach.

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: tranzystor »

AdamP pisze:Polonia to zlepek materiałów ... W NTC nigdy nie powinno go być. Komu bardzo na nim zależy, to odbiera go z satelity ;)
A jak ktoś nie może mieć satelity bo mieszka w niefortunnym miejscu i jedyna opcja to NTC? Czemu ludzie zawsze widzą tylko własny czubek nochala :roll:

bartosz4
Posty: 248
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: bartosz4 »

Chyba lepiej TVP Polonia niż pasy łowickie.

ODPOWIEDZ