DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

A niektóre stacje w dab+ w ogóle nie nadawają jaki utwór leci a na RDS wiem co leci,jaka stacja ,skąd,częstotliwość, więc głupotą jest gadać że jest łatwiejsze wyszukiwanie,nie mówiąc już o polskich znakach które robią tylko zamęt hocki klocki itd.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

DAMIAN KATOWICE pisze:A niektóre stacje w dab+ w ogóle nie nadawają jaki utwór leci a na RDS wiem co leci, jaka stacja
Nowe odbiorniki radiowe w samochodach same szukają dostępne rozgłośnie i wyświetlają nazwy na ekranie. Gdzie jest różnica między FM i DAB, jeżeli nie ma różnicy w wyświetlaniu rozgłośni.
Polskie Radio nadaje utwory w DAB+, również nazyw rozgłośni:

Obrazek
DAMIAN KATOWICE pisze: skąd,częstotliwość
Większość słuchaczy nie wie skąd leci program na UKF-ie. Przecież to co wyświetlają w RDS PS niektóre rozgłośnie, nie mówi nic o tym, skąd jest nadawany program. Jeżeli czytasz w RDS PS Radio coś tam 3-miasto, to nadal nie wiesz czy leci z Gdańska czy z Gdyni.

To jak rozróżnisz czy program leci z Koszalina czy Kołobrzegu, Jemiołowa czy Ptasiej w Zielonej Górze, Piątkowa czy Śremia albo Pisek czy Raabego w Lublinie. Podobnie jest w Kielcach i Opolu, Rzeszowie i Krośnie. Ty negujesz najlepszą zaletę DAB+, którą jest oszczędzanie częstotliwości. Jedna częstotliwość, jeden multipleks, cały kraj. Ty myślisz po Polsku, w tym jest wada. Dlaczego Norwegom, Brytyjczykom, Holendrom albo Niemcom udaje się nadawać jeden multipleks na tej samej częstotliwości w całym kraju a w Polsce nie?
DAMIAN KATOWICE pisze: więc głupotą jest gadać że jest łatwiejsze wyszukiwanie,nie mówiąc już o polskich znakach które robią tylko zamęt hocki klocki itd.
Polskie Znaki robią zamęt, bo Polska przespała DAB+. Gdyby była poważnym rynkiem, to producenci sprzedawaliby odbiorniki z dobrym oprogramowaniem. Problem są również w RDS, czyli nie ma różnicy.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: hadam »

W moim radiu samochodowym fabrycznym jest tak, że jak ustawię dajmy na to RMF FM i będę jechał przez całą Polskę do w miarę jak będę gubił zasięg z jednego nadajnika to połączy się z innym z którego jest silniejszy sygnał bez względu na inną częstotliwość i cały czas słucham tej samej stacji nie gubiąc synchronizacji. Myślę, że i z dab'em będzie podobnie. Problem jednak w tym, że to radio w samochodzie ma tylko FM i gdybym miał wymienić takie porządne radio to aż żal serce ściska, tym bardziej, że mam sterowanie przy kierownicy i osobny wyświetlacz na przednim panelu.
W grę wchodzi tylko jakaś przystawka do gniazda zapalniczki z transmiterem FM, ale to nie najlepsze rozwiązanie.
Obecnie radyjko gra pięknie i czysto na 8 fabrycznych ośnikach, wszystkie stacje z RDS'em domowe radia na FM już tak pięknie nie grają, przez transmiter to już nie będzie to samo, poza tym to dodatkowe sidła bo do transmitera potrzebna będzie osobna antena a może i wzmacniacz.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

W rds jest taka różnica że można się doczytać bo nie ma polskich znaków,w dab+ nie, więc nie jest to samo.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pswiatki »

ALe pierwotna teza była tylko taka, że radio DAB dodane jako odiobrrnik dodatkowy do auta ma ten problem, że nie bardzo jest jak wyświetlić informacje o MUXie DAB zdecydowanie przydatne do zorientowania się jakie stacje są w nim (w MUX) zawarte. Podobnie - kierowcy może nie być banalnie łatwo nawigować po liście stacji.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

DAMIAN KATOWICE pisze:W rds jest taka różnica że można się doczytać bo nie ma polskich znaków,w dab+ nie, więc nie jest to samo.
Nie musisz uczyć się dodatkowych literek, może poza „ó”, które można również wyświetlać w RDS-ie.
Dużo programów zmieniło swoją nazwę w internecie i DAB+. Radio Gdańsk nazywają w internecie radiogdansk.pl, przecież polskie znaki diakrytyczne można wykorzystywać w adresach internetowych. Również w DAB+ rozgłośnia identyfikuje się jako „Radio Gdansk”, slogan wyświetlany w DAB+: „Radio Gdansk – sluchaj od rana.” Podobnie wygląda sprawa w Radio Slupsk i Radio Wroclaw. Typowy komunikat w radiu Szczecin (DAB+):
„Koniec pucharowej przygody Blekitnych. Festiwal bramek w Stargardzie [ZDJECIA]
Bez polskich literek i nie wiem dlaczego nie wyświetlają zdjęcia, jeżeli już o tym piszą.

Jeżeli odbiorniki w samochodzie wyposażony jest w Bluetooth, to można połączyć telefon komórkowy z DAB+. Do odbioru potrzebne są słuchawki.
ObywatelDVB-T pisze:W moim radiu samochodowym fabrycznym jest tak, że jak ustawię dajmy na to RMF FM i będę jechał przez całą Polskę do w miarę jak będę gubił zasięg z jednego nadajnika to połączy się z innym z którego jest silniejszy sygnał bez względu na inną częstotliwość i cały czas słucham tej samej stacji nie gubiąc synchronizacji. Myślę, że i z dab'em będzie podobnie.
Piszesz o RDS AF, czyli częstotliwościach alternatywnych. W RDS nie jest nadawana tylko nazwa rozgłośni, ale również na których częstotliwościach możesz odbierać np. RMF FM. Żeby zaoszczędzić miejsce nie nadaje się częstotliwości w formie 107,9 MHz tylko dwucyfrowy kod heksadecymalny od 01 = 87,6 MHz do CC = 107,9 MHz i liczbę częstotliwości od E0 = 0 częstotliwości alternatywnych (AF) do F9 = 25AF. Dalsze kody były zarezerwowane dla fal długich, ale AMDS nie wprowadzono.

Eksperymenty z samochodowym odbiornikiem DAB+ pokazują następującą sytuację: Odbiór DAB+ rozpoczyna się bezpośrednio na granicy słowackiej, pisze użytkownik na niemieckim forum. Na wschód od Rzeszowa jest możliwy odbiór z Kielc. Na A4 jest prawie wszędzie możliwy odbiór z anteną na dachu a od Legnicy przejmują Niemcy, konkretnie Löbau. Już nie długo uruchomią DAB+ z Calau, co umożliwi lepszy odbiór w drodze w kierunku Berlina. Czyli od Rzeszowa do Szczecina można słuchać DAB+. Jeżeli rozgłośnia jest dostępna na UKF-ie i w DAB+, to odbiornik samochodowy przełącza miedzy jednym a drugim systemem.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Konsultacje Zielonej księgi cyfryzacji radia

http://www.krrit.gov.pl/regulacje-prawn ... radia.html

"Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przekazuje do konsultacji społecznych "Zieloną księgę cyfryzacji radia w Polsce". Celem konsultacji jest zebranie opinii i uwag zainteresowanych osób i instytucji w zakresie proponowanych rozwiązań, w szczególności:
- zasad konwersji analogowo-cyfrowej ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych stacji radiowych;
- sposobu wykorzystania dostępnych zasobów częstotliwości i zagospodarowania multipleksów radiowych;
- kryteriów i terminu wyłączenia emisji analogowej;
- udziału w procesie konwersji poszczególnych uczestników rynku radiowego;
- kampanii informacyjno-promocyjnej;
- niezbędnych zmian legislacyjnych.
Zapraszamy do nadsyłania uwag i opinii do dokumentu w nieprzekraczalnym terminie do 31 października 2016 r.
"

Wydaje mi się, że jest to dobry moment by wypowiedzieć się na temat przyszłości radiofonii w Polsce. Opinia słuchaczy jest równie ważna jak firm związanych z radiofonią. Proszę jednak o wyważone komentarze i spojrzenie dalej i szerzej niż tylko "to co mam dziś w domu". Informacja gdzie przekazać stanowisko w tej sprawie znajduje się na stronie KRRiT.

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: kaem3 »

Jak znam życie, to pierwszy do tych "konsultacjii" będzie wszystkowiedzący pan Gródek z pewnej polskojęzycznej sieci radiowej...

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Zielona księga. Na chybił - trafił znalazłem tam taki tekst:
(podkreślenie - moje)
Jak widać, zagospodarowanie multipleksu to kompromis pomiędzy jakością dźwięku, a liczbą programów. Jeśli przyjmiemy założenie, że nadawcy publiczni powinni nadawać program o jakości bliskiej do tej, którą obecnie mamy w FM to jakość programu w emisji cyfrowej powinna kształtować się na poziomie nie mniejszym 128 kb/s – 112 kb/s bez względu na to, czy jest to program muzyczny czy słowny (język polski z uwagi na tzw. „głoski szeleszczące” wymaga strumienia jak dla programu muzycznego). Ponadto w pojemności multipleksu (1152 kb/s) należy uwzględnić miejsce na usługi dodatkowe. Oznacza to, że optymalna liczba programów na multipleksie nadawanych z jakością najbardziej zbliżoną do nadawanej w FM powinna oscylować między 8 a 10. Z powyższego wynika, że należałoby zastanowić się, czy na multipleksie publicznym nie powinno znaleźć się 8 programów z możliwością zwiększania ich liczby do 9. Pytanie, co to oznacza dla przyszłej oferty radia publicznego na multipleksie?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Dlatego warto poświecić chwilę na przejrzenie tego dokumentu i ewentualne poparcie niektórych postulatów lub ich konstruktywną krytykę w piśmie do KRRiT.
Najważniejsze by dokument nie przeszedł bez echa.

Wrzucajcie też swoje spostrzeżenia na forum.
Przedyskutujemy je, a wnioski mogą się przydać innym forumowiczom. Czytają nas też przedstawiciele firm, uczestników tego rynku, nie wykluczone, że też z tego skorzystają.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: K63 »

Polskie Radio dopuszcza rozwiązanie umowy na nadawanie w DAB+
rpkom.pl pisze:- Większość umów z Emitelem obowiązuje do końca września 2017 roku. Współpracujemy z tą firmą także przy nadawaniu w FM, więc rozwiązanie umowy na nadawanie cyfrowe nie oznaczałoby zerwania współpracy w ogóle – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Barbara Stanisławczyk, prezes Polskiego Radia.

Jak tłumaczy, Emitelowi także nie opłaca się stan „zamrożenia" prac nad rozwojem cyfrowego radia DAB+ , które publiczny nadawca wdraża w Polsce samotnie. - Chcemy wspólnie wypracować jakąś decyzję – mówi Barbara Stanisławczyk. Jak dodaje, cyfrowa emisja kosztuje PR rocznie ponad 4 mln złotych. - Zamroziliśmy rozwój cyfrowego radia, ale - by nie niszczyć lekkomyślnie tego, co już zostało zbudowane - chcemy wypracować jakąś formułę dotyczącą tej technologii w całej Europie. Wydaje się, że przyszłość radia jest jednak raczej w nadawaniu FM, a jeśli także w innej formie przekazu, to bardziej w Internecie, gdzie można tworzyć kanały tematyczne i streamingować sygnał. Z drugiej jednak strony, młodzi dużo podróżują i słuchają radia w samochodzie. Niestety póki co przemysł samochodowy jest niechętny angażowaniu się w cyfryzację radia, a dopóki ta branża i nadawcy komercyjni nie przyłączą się do cyfryzacji, nie będzie ona miała sensu. Po konferencji będziemy bliżsi odpowiedzi na pytanie, co robić z cyfryzacją. Długo w takim stanie zamrożenia tego procesu nie ma co trzymać – mówi Stanisławczyk.

6 października PR organizuje w Krakowie międzynarodową konferencję nt. cyfryzacji, na którą zaproszono przedstawicieli rozgłośni publicznych z całej Europy, dziennikarzy, przedstawicieli świata politycznego i przemysłu samochodowego.
http://rpkom.pl/artykul/1288623.html

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pswiatki »

Zaraz muszę się porozumieć z PR, bo ja też chcę tam być i usłyszeć te rewelacje osobiście.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Czyli co,wyłączą nadajniki Dab+??? :lol:

Awatar użytkownika
radier
Posty: 300
Rejestracja: 24 stycznia 2012, o 23:07
Odbiornik: Samsung UE48H6400 + UPPLEVA 2.1
Instalacja antenowa: DPM GT-961
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: radier »

Ostatni gasi światło.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: AdamP »

Gdyby faktycznie mieli zrezygnować z DAB+, nie byłoby w tym nic dziwnego. Ilość słuchaczy jest zapewne poniżej 1% a koszty niemałe.
Nadawcy komercyjni na pewno nie są zainteresowani cyfryzacją - mieliby większą konkurencję.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Dokładnie nie będzie czego żałować,to nie to samo co cyfrowa telewizja HD (zresztą też jakby nie było obrazu HD to analog odbierał lepiej)a co tu mówić o radiu niewypał totalny,mam nawet wątpliwości jakby zapodali 160kbps czy by to wystarczyło pewnie dalej byłoby brak "góry" takich mamy fachowców :lol:

Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Cyfrowy »

Raczej nie zrezygnują z DAB+, lecz uprzednio chcą sfinalizować prace nad dyrektywą audiowizualną oraz połączyć KRRiT z UKE, a następnie podjąć się realizacji DAB+. http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/wi ... -telewizji

radosuaf
Posty: 27
Rejestracja: 8 września 2016, o 13:34
Odbiornik: TechniSat DigitRadio 450
Instalacja antenowa: antena teleskopowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań "Piątkowo" / Poznań "Śrem"

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: radosuaf »

antypyra pisze:@pswiatki

Dla Dwójki powinno być AAC LC 160 kbps AAC (brutto) jak w testach INFO 2013. Obecne 128 kbps to jest za mało ze względu na różnorodność emitowanego materiału i duże wymagania wobec dźwięku dla tego typu stacji. Trójka to stacja muzyczna - 144 kbps AAC LC (też jak w testach INFO/2013) Pozostali stereo (Jedynka, Czwórka, REG) - AAC LC 128 kbps, Rytm 112 kbps AAC LC, PR 24 80 kbps AAC+ mono, Dzieci 80 kbps.
W Czwórce jest procentowo pewnie sporo więcej muzyki niż w Trójce. Powinna mieć ten sam albo wyższy bitrate - tak, jak w tej chwili :). Mogliby jeszcze popracować nad mocą nadajników, bo w Poznaniu w mieszkaniu na antenie teleskopowej sygnał jest ledwo ledwo...

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

DAB+ może paść. Zależy to od decyzji,o której mówił Kołodziejski. Patrz link powyżej.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: monter1981 »

Tymczasem Polskie Radio S.A. ogłosiło przetarg na usługi związane z emisją programów w systemie DAB+ na obszarze Katowic i Warszawy http://www.prsa.pl/zamowienia/zamowienie.aspx?id=1062.
Przedmiotowe usługi mają być świadczone w okresie 15.01-30.09.2017r.
Nowością jest zmiana bloku kanałowego w Katowicach na 11A (obecnie 10A). Niestety będzie się to wiązało ze zmianą charakterystyki kierunkowej anten - z zasięgu wycięty zostanie obszar Zach. Małopolski. (vide: str. 27 SIWZ).

Zablokowany