Parametry MUX8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Maciejek »

Oczywiście ja popieram odnośnie kiepskiej informacji o planach OPERATORA tego MUXa czyli Emitela.

Sam chcę dokonać kilku modernizacji kilku systemów antenowych ale nie wiem jak Skrzyczne będzie nadawać.
Niby wg planu podziału tak ja Kosztowy na k.6 H, ale pojawiły się plotki, że będzie to k.7 i polaryzacja V (!) jako SFN z Krakowem.

Panie Jarosławie proszę o jakiś komentarz odnośnie tych planów. Nie chcę zimą przed świętami łazić po dachu.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Parametry MUX-8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Rozumiem problem. Cześć informacji o przyszłych emisjach postaram się opublikować w najbliższych tygodniach.
Modyfikacja anteny na podstawie danych TEORETYCZNYCH też nie jest dobrym pomysłem. Dopóki na danym obszarze nie ma sygnału, trudno będzie dobrać i ustawić antenę.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Parametry MUX-8

Post autor: hadam »

Drugi etap, mapka pokazuje dość znaczne pokrycie, więc jak sądzę wtedy będzie najwięcej uruchomień, wtedy też nadawcy deklarują gotowość do emisji.
Problem w tym, że to przypada na dosyć niefortunny zimowy czas jak na modernizację instalacji antenowej, stąd pewnie niepokój niektórych osób w tym mój.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Parametry MUX-8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Z jednej strony konieczność chodzenia po oblodzonym dachu, z drugiej ryzyko nietrafionego zakupu i niepotrzebnej pracy.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: AdamP »

Na dvbtmap.eu pojawiły się już zasięgi pracujących nadajników Mux 8. Można sobie sprawdzić co i jak.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Parametry MUX-8

Post autor: hadam »

Mapy są obiecujące, wychodzi że mam dużo lepszy zasięg niż pozostałych MUX'ów z Kosztów.
Rzeczywistość nie do końca jest taka, trzeba by to skonfrontować z mapami Emitela gdzie według ogólnej mapki w ogóle jestem poza zasięgiem.
W stronę Tarnowskich Gór jest spore wycięcie sygnału.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Poland »

Krakowski MUX8 się chyba poprawił gdyż zobaczyłem u siebie stabilne 90 procent jakości a jeszcze wczoraj miałem 77 procent. Dodatkowo parę procent mi dodało wycofanie aktualnego oprogramowania na rzecz starszego.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Parametry MUX-8

Post autor: DVB-T/S »

Parę procent więcej na wskaźniku TV czyli tyle samo :lol:
W nowszym oprogramowaniu coś poprawili i najprawdopodobniej TV pokazuje lepiej a że jest mniej to wróciłes do wcześniejszej wersji softu :lol: :lol: :lol:

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Parametry MUX-8

Post autor: BiTCity »

ObywatelDVB-T pisze:Mapy są obiecujące, wychodzi że mam dużo lepszy zasięg niż pozostałych MUX'ów z Kosztów.
Rzeczywistość nie do końca jest taka, trzeba by to skonfrontować z mapami Emitela gdzie według ogólnej mapki w ogóle jestem poza zasięgiem.
W stronę Tarnowskich Gór jest spore wycięcie sygnału.
Mapki są obiecujące i nawet odzwierciedlają rzeczywistą sytuację bo miejscami MUX-8 z Gdańska dochodzi swoim zasięgiem głęboko wgłab Kujaw prawie pod Inowrocław a to z 180 km jak nie więcej. Sam niedawno też odebrałem strzępki sygnału w Bydgoszczy. Pytanie tylko czy rzeczywiście minimalny sygnał 23 dBμV jaki można znaleźć na mapkach dvbtmau.eu w normalnych warunkach troposferycznych wystarczy do odbioru tego MUX-a ? Pewnie na forum były podawane parametry kodowania i FEC ale przeoczyłem tą informację.

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Rozsądny »

Parametry MUX8: 7MHz, 64-QAM, Okres ochronny 1/4, Kodowanie korekcyjne 5/6 = 21,772MBit/s
http://i63.tinypic.com/k1v0cp.jpg
Przepustowość stąd, strona 60 http://www.etsi.org/deliver/etsi_en/300 ... 10601p.pdf

Są to parametry identyczne (poza oczywiście pasmem 7MHz zamiast 8MHz a co za tym idzie ogólną przepływnością) z MUX1,2,3 (24,882MBit/s).

Co daje wymagany minimalny poziom sygnału dla odbiornika 51 dBµV.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Poland »

DVB-T/S pisze:Parę procent więcej na wskaźniku TV czyli tyle samo :lol:
W nowszym oprogramowaniu coś poprawili i najprawdopodobniej TV pokazuje lepiej a że jest mniej to wróciłes do wcześniejszej wersji softu :lol: :lol: :lol:
No właśnie nie. W wersji oprogramowania oznaczonej końcówką B4 miałem maksymalnie 58 proc. bez przyciskania anteny, w B5 już 65 proc ale po cofnięciu się B2 mam pełne 90 procent a zaraz po instalacji stacji wczoraj miałem 77 procent.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Parametry MUX-8

Post autor: DVB-T/S »

Różne cyferki a sygnał o tej samej wartości. W każdym kolejnym oprogramowaniu inaczej interpretowany.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Parametry MUX-8

Post autor: BiTCity »

@Rozsądny
Dzięki za info.

To by oznaczało, że jak trafiłem na śladowy sygnał MUX-8 to musiało być też spore tropo w paśmie VHF ale DAB+ nie sprawdzałem, bo na UHF normalnie MUX-y z Chwaszczyna się zgłaszały kanały 35,37,48 jak i radio FM w bardzo dobrej jakości.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Poland »

DVB-T/S pisze:Różne cyferki a sygnał o tej samej wartości. W każdym kolejnym oprogramowaniu inaczej interpretowany.
No chyba tak zważywszy że sygnał jest widoczny dopiero powyżej 70 procent jakości. Po prostu mój Ferguson T650i za bardzo lubi lecieć w kulki.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Parametry MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Poland pisze:
DVB-T/S pisze:Parę procent więcej na wskaźniku TV czyli tyle samo :lol:
W nowszym oprogramowaniu coś poprawili i najprawdopodobniej TV pokazuje lepiej a że jest mniej to wróciłes do wcześniejszej wersji softu :lol: :lol: :lol:
No właśnie nie. W wersji oprogramowania oznaczonej końcówką B4 miałem maksymalnie 58 proc. bez przyciskania anteny, w B5 już 65 proc ale po cofnięciu się B2 mam pełne 90 procent a zaraz po instalacji stacji wczoraj miałem 77 procent.
Kolego już Ci to wyjaśniałem. Odbiornik STB który posiadasz to chińska najtańsza wersja odbiorników dvb-t. Jego wskazania bardziej zależą od jakości tego sprzętu jakości samego oprogramowania, niż rzeczywistego pomiaru ;)
Warunki pogodowe na pewno też mają tu swój udział, ale nie podniecaj się że Ci skacze procentami. Te odbiorniki tak mają ;)


Jako ciekawostkę mogę jeszcze dodać, że u siebie na bloku w Krakowie w wieżowcu wykonaliśmy we wspólnocie zbiorczą instalację wg obecnych standardów (nowe anteny, kable, złączki, gniazdka...)
Użytkownicy mają różne odbiorniki, ale jedną wspólną cechę, każdy korzysta z tej samej instalacji.
Widok na Chorągwicę niczym nie osłonięty, widzimy maszt z dachu budynku.
I markowe odbiorniki telewizyjne z wbudowanym tunerem dvb-t pokazują jakość i moc sygnału 100%.
Odbiorniki STB różnie, od 60% do 90%, w zależności od producenta.

Jak to świadczy o odbiornikach STB? Gdybym chciał pod nie ustawiać anteny, to mógłbym kręcić anteną w nieskończoność i nie osiągnąłbym 100% ;)

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: AdamP »

ObywatelDVB-T pisze: W stronę Tarnowskich Gór jest spore wycięcie sygnału.
I całkowicie niezrozumiałe, w stronę granicy czeskiej jest emitowany wielokrotnie silniejszy sygnał. Ciekawe jak chcą pokryć ten teren sygnałem (w tej chwili jest "nędza"), ze Skrzycznego :?:

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Waldek1968 »

JaroslawMroczkowski pisze:Rozumiem problem. Cześć informacji o przyszłych emisjach postaram się opublikować w najbliższych tygodniach.
Modyfikacja anteny na podstawie danych TEORETYCZNYCH też nie jest dobrym pomysłem. Dopóki na danym obszarze nie ma sygnału, trudno będzie dobrać i ustawić antenę.

Panie Administratorze, co prawda minęło dopiero 10 dni - nie dałoby się uchylić rąbka tych jakże "tajnych" danych i podać parametry odnośnie najbliższej emisji planowanej w IV kwartałe br.?

przemekw
Posty: 1
Rejestracja: 23 sierpnia 2016, o 09:08

Re: Parametry MUX-8

Post autor: przemekw »

Wskazane byłoby chociaż podanie polaryzacji w jakich będzie emisja z poszczególnych nadajników - to już chyba jest ustalone a informacja dla odbiorców ważna.

krysy
Posty: 31
Rejestracja: 29 grudnia 2010, o 19:04

Re: Parametry MUX-8

Post autor: krysy »

Ja mam u siebie z Krakowa sygnał 100/100 na tv Samsung.

szczepaniu
Posty: 4
Rejestracja: 28 sierpnia 2016, o 12:03
Odbiornik: Manta LED93205
Instalacja antenowa: Zbiorcza/Blok
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk ?

Re: Parametry MUX-8

Post autor: szczepaniu »

Panowie mam problem
Z telewizją satelitarną radziłem sobie bez problemu,ale przyszły czasy gdy nc+ odmawia współpracy poprzez balkony.
Otóż to korzystam z anteny zbiorczej w bloku. Wszystkie mux-y dobrze działają oprócz mux8 a automatycznym skanowaniu nic nie wychodzi mi wychodzą tylko mux1-mux3. ale nie znajduje mux8. Więc chciałbym się upewnić czy mux8 u mnie będzie na 100% działał to co mam tu wpisać
Obrazek
Ps.Nie kierować się paskami zasięgu bo to był przeskok chwilowy zbiorcza tak ma ;)

Zablokowany