MUX8 w Krakowie

Awatar użytkownika
exmartino
Posty: 109
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 09:34
Odbiornik: TV LG 42LF652V oraz OPTICUM XTS703 Radio: GoGEN DAB502
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i kierunkowa LOG 2-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: Mux8 Krakow

Post autor: exmartino »

Poxipol ta antena to Logarytmiczna 5-69 ??

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: poxipol »

Zgadza się,z drobną kosmetyką.
Dwa dipole półfalowe VHF zostały postawione do pionu,umożliwiając tym samym odbiór w pol.V.
Trochę temu montowałem sąsiadowi taką samą na dachu na wszystkich kanałach łącznie z 7 wskazania się zamykają pomimo że sygnał przechodzi przez dwie zwrotnice RTV-SAT + rozgałęźnik.
Oprócz tego z boku chodzą stabilnie MUX-y ze Skrzycznego.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Mux8 Krakow

Post autor: K63 »

poxipol pisze:Jako ciekawostkę dodam że sygnał z Suchej Góry nieźle propaguje,odległość 132 km
@poxipol - pod tym wpisem umieściłeś zdjęcie z parametrami sygnału na k.8, a jak zapewne wiesz Sucha Góra nadaje na k.6. Na k.8 nie nadaje jeszcze nikt, chyba że ... Św. Krzyż? :o

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: poxipol »

Faktycznie masz rację,tylko skąd się wziął ten sygnał na 8 K ?.
Sprawdziłem na 6 K ,jest nawet nieco mocniejszy sygnał.
Obrazek
Przypuszczam że jest to ten wspomniany,gdyż DAB+ jest odbieralny z Rzeszowa.
Na innych kanałach nie ma nic.
Obrazek

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Mux8 Krakow

Post autor: Poland »

A jakie wskaźniki DAB+ są na innych częstotliwościach ? Z tego co wiem to Wiwy mają to do siebie że ściągają sygnał radia cyfrowego.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: poxipol »

Szkopuł w tym że w kraju nie ma emisji DAB+ na 8 K
Żeby coś wyjaśnić,nie pozostaje nic innego jak udać się na dach.
Na 12 K pokazuje się sygnał krakowskiego Daba.
Obrazek

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Mux8 Krakow

Post autor: Poland »

W moim odczuciu to ciekawe co jest na kanale numer 8. DAB+ możemy wykluczyć bo ono tam nie nadaje.
To musi być zatem jakiś przekaz telewizyjny.

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Mux8 Krakow

Post autor: tranzystor »

Poland pisze:To musi być zatem jakiś przekaz telewizyjny.
Mogą to być jakieś zakłócenia na paśmie VHF to nic dziwnego, mój odbiornik podobnie "szalał" jeszcze przed uruchomieniem MUX8 - nawet odbiornik pod USB również "coś" wykrywa na VHF już od dawna, to muszą być zakłócenia, może jakieś cyfrowe krótkofalówki, itp? niedaleko na paśmie działają chyba radia taxi, policyjne 172 MHz, może to jakieś interferencje? :roll:

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: Mux8 Krakow

Post autor: a.d. »

poxipol pisze:tylko skąd się wziął ten sygnał na 8 K ?.
  • W pasmie VHF tak jest, zbiera wszystkie sygnaly,
  • u mnie na STB Cabletech w odleglosci 80km od Suchej Gory i ok.70km od Choragwicy na antenie siatkowej(bez directorow) w pol.V pod dachem na strychu+swa-9701 skierowanej na Slowacje(St.-Lubovnia-Kotnik)
  • STB pokazuje,kolor niebieski(sila sygnalu):sygnal DVB-T
  • kolor szary(sila sygnalu): sygnal Dab/GSM/inne
Obrazek
  • SUCHA GORA K6
  • jakosc skacze od 0-25%
Obrazek
  • CHORAGWICA K7
  • jakosc skacze od 0-25%
Obrazek
  • KANALY 8 i 9
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Mux8 Krakow

Post autor: Poland »

U mnie taki skaczący sygnał występuje na trzech częstotliwościach w paśmie UHF tj. na kanale 33, kanale 34 i kanale 45 a czasami także na kanale 36 i 37 i o ile pierwsze przypadki mam wyjaśnione o tyle nie wiem skąd pochodzą ostatnie dwa sygnały.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: poxipol »

Problem niewiadomego sygnału się wyjaśnił.
Tak jak twierdzi kol.tranzystor są to " zakłócenia " w moim przypadku od kablówki ( UPC )
Akurat poniżej gdzie zamontowałem antenę,sąsiad korzysta z kablówki i rozdzielił sobie sygnał kiepskiej jakości kablem.
Po odcięciu sygnału ( w piwnicy sztukowane kable ) sygnał na K 8 zniknął.
Na K 6 pozostał i pewnie coś tam dolatuje na nim z Suchej Góry

Osobiście korzystam z UPC ( internet + telefon ).
Jak podepnę kabel,pomimo że mam zamontowany filtr,który powinien odciąć pasmo telewizyjne,po podpięciu do dekodera na wszystkich kanałach bez wyjątku są różne wskazania sygnału.
Na niektórych kanałach analogowych można nawet w miarę oglądać.
Jak kiedyś zgłosiłem żeby dali mi lepszy filtr ( w analogu były takie problemy ) to wyłączyli mi internet,bo jak twierdzili trzeba było zapłacić 50zł za nieuzasadnione przyjście..

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Mux8 Krakow

Post autor: Martens »

poxipol pisze:Jak podepnę kabel,pomimo że mam zamontowany filtr,który powinien odciąć pasmo telewizyjne,po podpięciu do dekodera na wszystkich kanałach bez wyjątku są różne wskazania sygnału.
Taka sytuacja ma miejsce w przypadku podłączenia kabla UPC do dekodera DVB-C czy DVB-T? Na dekoderze DVB-T raczej nie powinno być śladu sygnału, bo UPC nadaje w standardzie DVB-C i stosuje inną modulację.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: poxipol »

Ale tutaj chodzi o poziom sygnału a nie o możliwości odbioru.
Niektóre STB wykrywają sygnał czy to cyfrowy czy analogowy.,podobnie jak miernik.
Jak mówiłem pasmo telewizyjne mam blokowane,a mimo to coś się przebija.
Niektóre analogowe można nawet oglądać.
Jeżeli podepnę swojego Korra do nie blokowanego sygnału to w jego zakresie częstotliwości znajduje programy cyfrowe a na paru niekodowanych cyfrowych można oglądać.Jeżeli miałby gniazdo CI to z aktywną kartą też by odbierał.
Odbiornik DVB-C umożliwia jedynie odbiór na innych częstotliwościach nie wykorzystywanych przez radiodyfuzję naziemną.
Przy czym kompresja jest chyba nadal w MPEG-2
Parę zdjęć
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

od 60 K to już pewnie bez filtracji telefon,internet

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Mux8 Krakow

Post autor: Martens »

OK, odbiornik wskazuje jakąś siłę, ale jakości brak. Nie bardzo rozumiem w jaki sposób umożliwił Ci on odbiór niekodowanych kanałów UPC. Nadawane są one w paśmie (114 - 226) MHz w standardzie DVB-C (szerokość kanału 8 MHz, a nie 7 MHz jak w DVB-T), modulacja QAM 256, SR 6900. Więc wszystko jest totalnie inne.
Muszę z ciekawości podłączyć swój odbiornik DVB-T do sygnału UPC i zobaczyć jak to u mnie wygląda. ;)

P.S. Dziwne jest to, co pokazuje Twój odbiornik na częstotliwości 866 MHz. Ostatni kanał w paśmie UHF ma częstotliwość 858 MHz, a UPC nie nadaje powyżej kanału 69.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: poxipol »

Jako że nie korzystam z telewizji kablowej poza internetem i telefonem,nieco się zapoznałem w tej materii.
Każde miasto a nawet dzielnice mają zróżnicowany podział częstotliwości i układ kanałów.
Nawet ostatnio kurczą się programy analogowe.
Co do dekoderów to DVB-T ,DVB-C DVB-H wszystkie mają modulację Q PSK ,16 QAM ,64 QAM
Na wyższych częstotliwościach są wydzielone pasma dla internetu i telefonu.
Z moich obserwacji wynika że duża część osób rezygnuje z dedykowanych dekoderów i wstawia moduły CAM z parowaną kartą do gniazda CI telewizora.

Osobiście korzystam z NC+ taniej ,wygodniej,lepsza jakość i nie muszę ciągnąć kabla za sobą jak wyjeżdżam.A w domu zostaje druga niezależna karta.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Mux8 Krakow

Post autor: Martens »

No więc podłączyłem swój odbiornik DVB-T do sygnału UPC i zgodnie z oczekiwaniami pokazuje 0% siły i 0% jakości sygnału na wszystkich kanałach - zarówno w paśmie VHF jak i UHF.
Dodam, że w moim przypadku sygnał UPC nie jest wycinany za pomocą filtru, bo obok internetu i telefonu mam wykupioną także usługę TV.
Owszem, w różnych regionach paczki TV cyfrowej umieszczane są na różnych częstotliwościach, ale 4 paczki z niekodowanymi kanałami w każdym regionie umieszczone zostały w dolnym paśmie 114 - 226 MHz . Zrobiono to celowo, aby osoby z wykupionym najniższym pakietem tv analogowej (tzw. pakiet mini) mieli także dostęp do około 30 niekodowanych cyfrowych kanałów (wszystkich tych z MUX-1, MUX-2 i MUX-3 + kilku dodatkowych).
Mój dekoder DVB-C posiada możliwość wyboru modulacji: QAM 16, QAM 32, QAM 64, QAM 128, QAM 256 i oczywiście odbiera kanały tylko wtedy, gdy ustawiona jest wartość QAM 256.
Niekodowane kanały cyfrowe – wymagania techniczne

Do odbioru niekodowanych kanałów cyfrowych potrzebny jest telewizor z wbudowanym tunerem cyfrowej telewizji kablowej DVB-C w standardzie MPEG-4 (kanały SD i HD). Niekodowane kanały należy wyszukać zgodnie z instrukcją.

Ponadto telewizor musi być na liście odbiorników, dla których UPC zapewnia prawidłowe działanie usługi.

Przystawki naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T nie umożliwiają odbioru niekodowanych kanałów cyfrowych w sieci UPC.
Źródło

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: Mux8 Krakow

Post autor: a.d. »

poxipol pisze:Problem niewiadomego sygnału się wyjaśnił.
Tak jak twierdzi kol.tranzystor są to " zakłócenia " w moim przypadku od kablówki ( UPC )
Akurat poniżej gdzie zamontowałem antenę,sąsiad korzysta z kablówki i rozdzielił sobie sygnał kiepskiej jakości kablem.
Po odcięciu sygnału ( w piwnicy sztukowane kable ) sygnał na K 8 zniknął.
Na K 6 pozostał i pewnie coś tam dolatuje na nim z Suchej Góry
  • Ja mieszkam w domu jednorodzinnym gdzie w okolicy niema kablowki a synal w pasmie III,IV-V jest(to tak dla uzupelnienia problemu).
poxipol pisze:od 60 K to już pewnie bez filtracji telefon,internet
  • Powyzej K60 stb Cabletech bardzo dobrze pokazuje sygnaly GSM/LTE, po precyzyjnym skierowaniu anteny na BTS sygnal osiaga 100%
ObrazekObrazek
  • Sygnal LTE siega nawet do K57 dlatego kto niema filtra LTE w przypadku Krakowa moga byc problemy z odbiorem
  • Skrzyczne K58
  • Magurka K59

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: poxipol »

Pomijając wszelkie kablówki,gdzie przy odbiorze naziemnym możemy je jedynie postrzegać jako źródło zakłóceń.
Przy odbiorze z anteny,jedynie na 64 K jest ful sygnał - pewnie LTE.
Przy zastosowaniu wzmacniacza coś tam się wychyla,są to zapewne szumy własne wzmacniacza i wszelaki śmietnik.

Co do kanału 58 to się nieco przyjrzałem temu MUX-owi i nie stwierdziłem żadnych zakłóceń BER - 0
Na słabiutkim K 59 również 0 zakłóceń.
Jednak
Na K 26 i 59 pol.V jakieś 2 razy jak ktoś korzystał u sąsiadów z LTE pol.V przy wysyłaniu danych było chwilowe zamrożenie sygnału.
Wpięcie filtra LTE w nieuzasadnionych przypadkach powoduje nieznaczne pogorszenie odbioru -coś za coś.
W moim przypadku stosuję anteny o dobrych właściwościach dyskryminacyjnych,bez wzmacniaczy.
Jedyny problem to przesterowanie sygnału na pasywnych antenach.
Obrazek
Obrazek
Wracając do tematu.
Na antenie ATZ-12 aby wskaźnik siły sygnału zaczął spadać poniżej 100% konieczny jest tłumik antenowy co najmniej 20 dB

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: poxipol »

Wczoraj będąc w Nowopolu pow.tarnowski gm.Wietrzychowice,zmodernizowałem nieco instalację do odb.VHF
Stara antena ATZ 5 10-12 połączona zwrotnicą, przestawiona do pol V.
Na wskazaniach odb.95/100 stopa bitowa błędów 10e-8 oscyluje od 6-12.i jest to do przyjęcia w naziemnym odbiorze.
Dla porównania przy podobnych wskazaniach na antenie siatkowej czy innej UHF stopa bitowa błędów to już kosmos ok.15 tys.
Antenę VHF trudno jest ustawić do dobrych parametrów jakości,bliskość różnych obiektów,konstrukcja wsporcza anteny.
Nie mając miernika BER trzeba się ratować dużym doświadczeniem.
W tym przypadku polepszenie jakości poprawiło podniesienie anteny nieco wyżej (metalowa konstrukcja dachu ) i przesunięcie uchwytu anteny na min.odległość 10cm licząc od osi reflektora do pionowego masztu.( pol.V )
Odległość do Chorągwicy 56 km K 7 pol.V

Awatar użytkownika
lkamino
Posty: 6
Rejestracja: 8 czerwca 2016, o 09:04
Odbiornik: Karta DVB-T Creatix PCI
Instalacja antenowa: Polaris 60-elementowa, SWA-9
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bardejov - Magura

Re: Mux8 Krakow

Post autor: lkamino »

Ja mam taki obraz na kanale 7. Nie wiem skąd.
Tarnów mam 30 stopni od kierunku anteny a Kraków ze 45.
Antena w pionie.
Jakość pływa od 15 do 20, obraz bez najmniejszych zakłóceń.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zablokowany