Domowa sieć DVB-T

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: K63 »

marekns pisze:Jeszcze mam jedno pytanie na przyszłość jaka jest najmocniejsza antena combo uhf+vhf?
Najmocniejsza? No cóż - w ogóle to zbyt dużego wyboru nie ma. Myślę że oferta może poszerzyć się po starcie mux-8.
Oprócz Maximum masz np. takiego "dziwoląga" od Fracarro lub "inteligenta" Televesa. Jeszcze niedawno Dipol w swojej ofercie miał telewizyjny zestaw antenowy 26/6-12/21-69 Digital.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: poxipol »

Z najmocniejszych na VHF to 12 el wąskopasmowa Yagi z zyskiem 10 dB
Szerokopasmowa 13 el 9 dB

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: Domel28 »

poxipol pisze: Dużą poprawę w LNA daje wylutowanie tej miniaturki i zastąpienie go pętlą lub np SA IV-V
Czyli jeżeli w miejsce tej miniaturki przylutuję taki transformatorek np. ze zwykłego symetryzatora lub płytki SWA to parametry wzmacniacza ulegną poprawie? To dlaczego montuje się taki badziew w tego typu wzmacniaczach?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: poxipol »

Jest to pewnie podyktowane do wymiarów typowych puszek antenowych.
Antenę ,kabel też można zminiaturyzować.Np.w antenie można dać dipol ćwierćfalowy,w kablu cieńszą żyłę -jak wiadomo odbije się to na parametrach.

Taki autotransformator w celu zwiększenia pasma częstotliwości nawija się na rdzeniu ferrytowym o dużej i stałej w całym paśmie roboczym przenikalności magnetycznej,a uzwojenie wykonuje się jako bifilarne ( dwunitkowe ) z miniaturowego przewodu symetrycznego.
Mamy bardzo wiele rodzajów symetryzatorów w zależności od odbieranego pasma.
Oprócz typowych parametrów,istotną sprawą jest sprawność symetrii.
Kiepskiej jakości,zdeformowany,umieszczony w szczelinie między zaciskami anteny,powoduje zniekształcenia charakterystyk promieniowania i niedopasowanie impedancji na wejściu anteny,a tym samym jest przyczyną wielu zakłóceń.
Kanałowych symetryzatorów nie ma w sprzedaży,wyjątek stanowią anteny Yagi GSM ,gdzie fabrycznie zamontowana jest wspominana pętla symetryzująca w puszcze antenowej w celu uzyskania mniejszych strat.
Dobre rezultaty dają wzm.rurkowe,połączone F-ką z ekranowanym symetryzatorem.

marekns
Posty: 92
Rejestracja: 9 września 2015, o 18:51
Instalacja antenowa: ATX-107 + SWA 6000/6T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica 75 km

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: marekns »

poxipol, w przypadku tych pętli te dwie żyły co zaznaczyłem czerwonymi strzałkami na poniższym rysunku mają być przykręcone do dipoli anteny?
Obrazek

Czy jak zastosuje zamiast tych pętli zwykłe symetryzatory zwrotnica będzie poprawnie działała? Oczywiście pomijając już że symetryzator będzie miał trochę większe tłumienie. Te pętle dobrane są pod konkretne kanały a symetryzatory są pod całe pasmo UHF dlatego pytam czy to zda egzamin. Symetryzatory mają taką zaletę że można je zamknąć w puszcze antenowej a pętle będą wisieć.

I jeszcze ktoś by mógł poleci jakiś tani i zarazem mocny wzmacniacz liniowy. Ważne żeby był tani bo nie chce sie już pakować w koszty. Wzmocnienie w granicach SWA-6000 albo wieksze

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: poxipol »

Dokładnie tak jak napisałeś na wstępie.Kabel można zwinąć w kłębek i spokojnie mieści się w puszcze.Przy skręcaniu kabla do zacisków,dobrze jest dać odpowiednie podkładki i zabezpieczyć ( aluminium z miedzą nie bardzo się lubią )
Symetryzator szerokopasmowy ma się tak jak antena szerokopasmowa.Im szersze pasmo tym parametry się pogarszają.
Wspomniana pętla w zakresie UHF pracuje poprawnie w paśmie 5 kanałów,w zakresie VHF w paśmie 2 kanałów,w VHL tylko 1 kanał

Przy wyborze przedwzmacniacza trzeba brać również pod uwagę jego szumy własne im mniejsze tym lepiej.
Dla przykładu taki z ogólnie dostępnych.
http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4013.htm

Dobre są też Telmora z tą uwagą że ten z filtrem LTE ma dwukrotnie większe szumy własne.
Jeżeli chodzi o zwrotnicę
http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_mm-30 ... 902042.htm
Jak już coś skompletujesz to musisz pokombinować różnych układów łączenia do uzyskania optymalnych parametrów.
Jeżeli chodzi o symetryzatory szerokopasmowe to SA IV-V
Ewentualnie zawsze można dołożyć filtr lub tłumik.
Efektem końcowym powinien być poprawny odbiór o zbliżonych parametrach jak z pojedynczych anten.

panaho
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2012, o 10:27

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: panaho »

Chcę wymienić przewody w swojej instalacji. Dotychczasowe to zlepek różnych kawałków z różnych lat.
Myślałem o tych przewodach:
wewnętrzny i zewnętrzny.

Przewody miały by biec inaczej niż dotychczas i zastanawiam się czy poniżej przedstawione instalacje działały by prawidłowo.
Posiadam to co jest na rysunkach.
Satix RSS-1DC
Axing SWE 20-01/O
Mezon ZS100
Signal R-3
Signal RTV-SAT

1. Jeden kabel przez ścianę - mniejsza dziura.
Obrazek

2. Trzy kable przez ścianę.
Obrazek

PS. Myślałem też za jakiś czas o drugim tunerze i zamianie konwertera monoblock na monoblock twin ale pewnie znowu trzeba by było to "przebudować".

Pozdrawiam.
panaho

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: poxipol »

Przy takim podłączeniu uszkodził byś tuner sat ,który podaje dwa różne napięcia zasilania do konwertora do zmiany polaryzacji.
Powinieneś się zaopatrzyć w taką zwrotnicę.
http://www.hollex.pl/akcesoria/zwrotnic ... -dse-ssc-2
lub
http://www.hollex.pl/akcesoria/zwrotnic ... -dse-ssc-4
Dodatkowo zwrotnica do anten naziemnych w zależności od potrzeb.i klasyczne gniazdka RTV-SAT

panaho
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2012, o 10:27

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: panaho »

Czy teraz odnosisz się do tego co napisałem w PS. czyli o zmianie z monoblock na monoblock twin czy ogólnie do tych schematów?
Czy przy obecnym konwerterze monoblock single obie instalacje są nieprawidłowe?
----------------------------

Ten sumator Satix do zsumowania anteny radiowej i tv dali m w Dipolu zamiast ams ZA-106BMs bo tej już nie mieli.

Jeśli chodzi o schemat 1. to nie wiem czy z tunera do konwertera monoblock single przejdzie przez to wszystko np. sygnał diseq.
Po za tym czy jeśli sumuję sygnały R/TV/SAT to na końcu koniecznie muszę dać gniazdko albo rozdzielacz?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: poxipol »

Odniosłem się do pierwszego układu gdzie rozgałęźnik R3 powodował by zwarcie.
Tego typu rozgałęźnik można stosować w instalacji multiswitchowej.
podałem ci przykład do dwóch lub więcej niezależnych odb sat.



Rozwiązań jest wiele.
np.stosowanie konwertora i tunerów unicable.

Jeżeli chcemy wprowadzić wszystkie sygnały jednym kablem ( tylko jeden tuner sat bez unikable ).
Sumatorów należy unikać.
Taka najprostsza instalacja
Zwrotnica na zew.
http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... -mezon-z14
druga zwrotnica wew.
http://www.hollex.pl/akcesoria/zwrotnic ... ca-maximum
Do wyjścia zwrotnicy RTV podpinamy R3

Jeżeli poziom sygnału z anteny naziemnej jest niewystarczający to wtedy podpinamy rozgałęźnik aktywny.

Wiele tego typu instalacji wykonałem , nawet do czterech gniazdek bez deka wzmacniacza.

panaho
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2012, o 10:27

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: panaho »

Dzięki za odpowiedzi i cierpliwość.

Czyli podsumowując:

1. Spinam wszystkie anteny na zewnątrz zwrotnicą zewnętrzną którą podałeś.
2. Do domu prowadzę jeden przewód.
3. Tam rozdzielam wszystko poprzez R3 (wszędzie muszą być gniazdka RTVSAT)
(nie wiem czy to ma znaczenie ale ten R3 ma w opisie 5-1000MHz)

Tylko, że ta Dexta potrzebuje zasilania.
Czy mogę pomiędzy tą zwrotnicę i R3 wpiąć zasilacz?

Ostatecznie, jeśli bym chciał zostać przy tym co na razie mam, stosuję schemat nr 2.
Bo do niego nie miałeś zastrzeżeń (nie licząc sumatorów).

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: poxipol »

Wszystkie elementy które podałem są pasywne,nie wymagające zasilania.ale umożliwiające przesyłanie zasilania jeżeli korzysta się z przedwzmacniaczy antenowych ( funkcja autoswitch dla wejść UHF,VHF )
W ostatniej propozycji co ci podałem nie są wymagane gniazdka RTV-SAT

Ostatnia zwrotnica w domu ;Maximum; oddziela sata od telewizji
Do gniazda Terr podpinasz dowolny rozgałęźnik,ew.jeszcze jedną dodatkową zwrotnicę TV-FM

panaho
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2012, o 10:27

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: panaho »

OK. Teraz skumałem :oops:
Dziękuję poxipol za poświęcony czas. :)

Pawele
Posty: 5
Rejestracja: 20 września 2014, o 19:16

Dobór anteny i zwrotnicy

Post autor: Pawele »

Bardzo prosiłbym o pomóc w wyborze sprzętu do DVB-T tak aby to zrobić raz a porządnie ;)

Aktualnie posiadam antenę siatkową ze wzmacniaczem. Jednak średnio co kwartał jakość i moc sygnału skaczą (przez co obraz się zacina) i skutkuje wymiana na przemian albo zasilacza albo płytki. Planuję zmienić ją na kierunkową, i osobno dokupić antenę do MUX 8. Od nadajnika w Raszynie mam ~31km, co MUX 8 trochę dalej i w innym kierunku.

Głównie prosiłbym o poradę jak to połączyć, gdyż chcę aby sygnał z tych 2 anten rozdzielić na 2 TV. Tu w sumie wystarczy zwrotnica i problem rozwiązany. Jednak mam jeszcze trzecią antenę do MUX 4 :) I w niej sygnał jest najsłabszy i chciałbym uniknąć dużych strat, antena do MUX4 nie musi być rozdzielona do 2 TV a jedynie do 1.
Wszystkie te anteny będą miały wzmiacniacze.

Jak to dobrze połączyć? I jak z zasilaniem aby było wystarczające na te 3 anteny.
Szukać zwrotnicy, która daje możliwość podłączenia tych 3 anten? Czy najpierw zwrotnicę łączącą MUX1,2,3 i MUX8 a potem MUX 4 dołączyć (czym?) do przewodu który idzie do TV? No i jeszcze gdzieś musi być rozdzielacz sygnału na 2 TV..

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Dobór anteny i zwrotnicy

Post autor: Kolor »

Na czym odbierasz telewizję naziemną? Jeśli chcesz odbierać MUX4, to jesteś w posiadaniu THD1000 z Polsatu. Ten tuner posiada dwa wejścia antenowe, co ja skwapliwie bym wykorzystał. Jedno z wejść pozostawiłbym dla anteny na MUX4 bo nie będzie rozdzielona Drugie wejście antenowe podłączył bym do zespołu anten VHF (MUX8) i UHF (MUX1-2-3). Anteny te połączył bym zwrotnicą. Na dole w mieszkaniu w dogodnym miejscu, rozdzieliłbym sygnał na dwa TV. Z tego co napisałem wynika, że anteny na MUX4 nie łączyłbym z pozostałymi. Także unikał bym montowania jakichkolwiek wzmacniaczy. Dobór anten, zwrotnicy i rozdzielacza w Twojej lokalizacji nie wydaje mi się krytyczny, jednak jak piszesz montaż musi być perfekcyjny.

Pawele
Posty: 5
Rejestracja: 20 września 2014, o 19:16

Re: Dobór anteny i zwrotnicy

Post autor: Pawele »

Racja ;) To chyba będzie najlepsze rozwiązanie.
A czy mogę wykorzystać taką zwrotnicę czy kupić inną?Obrazek

Rozdzielić na 2 TV wystarczy takim najzwyklejszym rozgałęźnikiem? Typu Obrazek

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Dobór anteny i zwrotnicy

Post autor: Kolor »

Ta zwrotnica ma wejście radiowe i TV, jest nieodpowiednia dla Ciebie. Dla siebie wybrał bym tą: http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0325.htm. Rozgałęźnika nie znam, jeśli się nie sprawdzi zawsze można kupić inny, one nie kosztują wiele.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Dobór anteny i zwrotnicy

Post autor: poxipol »

Jeżeli instalacja ma być wykonana fachowo,bez ciągnięcia dodatkowego kabla.
Jak opisujesz konieczne będą trzy anteny.
UHF MUX-1,2,3 bez przedwzmacniacza
UHF MUX-4 pewnie polaryzacja V, ew.przedwzmacniacz.
VHF wąskopasmowa ATZ-5 /6-8/ bez przedwzmacniacza

Wszystko łączymy dobrej klasy zwrotnicą http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_maszt ... 902044.htm
Wybór rozgałęźnika jest uzależniony od uzyskania poziomów sygnałów.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Dobór anteny i zwrotnicy

Post autor: Kolor »

Ciągnięcie dodatkowego kabla powinno być wyborem użytkownika i chyba nie ma nic wspólnego z profesjonalizmem. Szczególnie jeśli wziąć pod uwagę trudności ułożenia sieci w poziomie lub pionie budynku. Jeśli wpuści Mux4 razem do jednego kabla potrzebny będzie rozgałęźnik z minimum trzema wyjściami.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Dobór anteny i zwrotnicy

Post autor: poxipol »

Niepotrzebnie mieszasz ,przeczytaj ze zrozumieniem.
Użytkownik posiada dwa odbiorniki w tym jeden z możliwością odbioru kodowanych i niekodowanych programów.
Więc po co R3

Zablokowany