Parametry MUX8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Parametry MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Administratorzy zrobią to, kiedy uznają za stosowne.
Proszę o nie zadawanie w kółko tych samych pytań ;)

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Waldek1968 »

To był tylko taki delikatny przypominacz. Jak nie będziemy konsekwentni, to administracja uzna za stosowne podać parametry kilka dni przed uruchomieniem nadajników. Mnie już właściwie chodzi o to jaka będzie polaryzacja MUX-8 z Trzeciewca, nr kanału jest mniej istotny.

mek
Posty: 54
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 13:03
Odbiornik: Samsung D 6500
Instalacja antenowa: telmor digit kompakt bierna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Parametry MUX-8

Post autor: mek »

Popieram w calej rozciaglosci jak juz kiedys tez o tym pisalem przede wszystkim polaryzacja chyba Emitel ma jakies plany chyba ,ze to scisle tajne ta lokalizacja to nie wojewodztwa przygraniczne gdzie trzeba prowadzic ustalenia.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Parametry MUX-8

Post autor: BiTCity »

Koledzy z Kujaw zapytajcie w bydgoskim oddziale UKE bydgoszcz@uke.gov.pl chociaż mogą was odesłać do Emitela ja zapytałem już w lutym, ale wtedy wiadomo jeszcze nie było konkretów poza kanałem.
dvbtowiec pisze:Administratorzy zrobią to, kiedy uznają za stosowne.
Proszę o nie zadawanie w kółko tych samych pytań ;)
Wzorem MUX1-3 już dawno powinna być znana lokalizacja i polaryzacja i co też ważne przy MUX-8 moc nadajnika czy "wycięcia" sygnału w danym kierunku. I pytanie do kogo pukać z tym UKE czy Emitel ? ale raczej UKE
Drugi sprawa to testy w całym kraju bo uruchomienie komercyjne zapowiadane jest na koniec tego roku a jak na razie tylko kilka lokalizacji może testować swój sprzęt odbiorczy a reszta liczy na tropo.

mek
Posty: 54
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 13:03
Odbiornik: Samsung D 6500
Instalacja antenowa: telmor digit kompakt bierna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Parametry MUX-8

Post autor: mek »

Wystapilem z zapytaniem do UKE w Bydgoszczy odnosnie mux8 o jego parametry dostalem e-maila w odpowiedzi ,ze Emitel jeszcze nie wystapil o pozwolenie radiowe tym samym nie moga podac parametrow e-mail na dzien 17.08.2016r

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Poland »

BiTCity pisze:Koledzy z Kujaw zapytajcie w bydgoskim oddziale UKE bydgoszcz@uke.gov.pl chociaż mogą was odesłać do Emitela ja zapytałem już w lutym, ale wtedy wiadomo jeszcze nie było konkretów poza kanałem.
dvbtowiec pisze:Administratorzy zrobią to, kiedy uznają za stosowne.
Proszę o nie zadawanie w kółko tych samych pytań ;)
Wzorem MUX1-3 już dawno powinna być znana lokalizacja i polaryzacja i co też ważne przy MUX-8 moc nadajnika czy "wycięcia" sygnału w danym kierunku. I pytanie do kogo pukać z tym UKE czy Emitel ? ale raczej UKE
Drugi sprawa to testy w całym kraju bo uruchomienie komercyjne zapowiadane jest na koniec tego roku a jak na razie tylko kilka lokalizacji może testować swój sprzęt odbiorczy a reszta liczy na tropo.
Pukaj do Emitela bo on o wszystkim decyduje. Mnie osobiście to czy w drugim etapie Kraków zostanie wzmocniony bo jak na razie odbiór jest ale jego stabilności brak.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Drekan »

Chcecie zniszczyć wieloletnią "tradycję Emitela"? :?:

Na początku użytkownicy informują o prowadzonych testach i starcie emisji, następnie te informacje potwierdza Rzeczpospolita lub wyspecjalizowane portale. Dopiero po fakcie, na forum Emitela pojawia się oficjalna informacja o uruchomieniu nadawania. :!:

Zapewne uzyskanie zgody na podanie na forum informacji, wymaga zebrania tuzina podpisów rożnych dyrektorów. Dlatego publikowane na forum harmonogramy, pojawiają się dopiero po starcie nadawania i są dostępne wcześniej z innych źródeł. Zasłanie się tajemnicą firmową, jest kiepską wymówką w sytuacji, gdy każdemu nadawcy, zależy na promowaniu stacji. Wielu z nich wydaje fortunę, by odbiorcy wiedzieli gdzie i jak można oglądać ich stacje. Celowo nadawcy informują wcześniej o dacie uruchomienia nadawania, by widzowie oczekiwali na start, tylko Emitel trzyma wszystko w ścisłej tajemnicy do samego końca. :evil:

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Rozsądny »

Bo łatwo powiedzieć a później ciężko odkręcić...

To jest typowe/normalne chronienie własnej d.. tfu! własnego zadka.

Chcesz żeby ci administrator w imieniu Emitela powiedział, że w np. Gdańsku MUX8 będzie z tegotam nadajnika w polaryzacji poziomej i moc 25kW - a pozwolenia od UKE brak, uzgodnień międzynarodowych brak... ?

A potem UKE powie nie. Niemcy powiedzą nein. Rosjanie z Kalingradu niet. Bo ma być poziomo, 5kW z innego kierunku, bo im zakłóca, itp.

A ty będziesz będziesz ogniem pluł, że na dachu już masz antenę, że kupiona a po co a kto mi teraz zapłaci za montera i antenę?!! Że administrator winny i zwolnić drania :evil: i kolega poleci na bruk bo ktoś z działu PR ruszy się ratować "wizerunek" firmy.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Parametry MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

@Rozsądny
Dokładnie te aspekty mam na myśli, pisząc że administratorzy powiedzą o tym w stosownym czasie.
Zadawanie w kółko tych samych pytań nie przyspieszy tej decyzji.

Mam wrażenie że niektórym osobom się wydaje że napisanie o tak ważnych kwestiach jest jak luźna rozmowa między kolegami.
Panowie cierpliwości. Rozumiem wasze argumenty, ale to jest biznes.
Dopóki nie będzie wszystko dopięte na ostatni guzik, ta informacja nie będzie oficjalnie publiczna.
Wasze dopytywanie niczego tu nie zmienią, ani nie przyspieszą.


@Poland czy Ty w końcu zmieniłeś już swoją antenę do MUX8, bo znowu biadolisz o mocy nadajnika, a idę o zakład że masz takie samo dziadostwo na ścianie jak miałeś ;)

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Poland »

U mnie nadal bez zmian aczkolwiek dostałem od znajomego wewnętrzną część anteny (od rozdzielacza do tunera) która to wątpie czy coś pomoże. Poza tym dzisiaj zauważyłem ciekawą rzecz - otóż znikł mi kielecki MUX3 z kanału 47 a MUX8 nagle się polepszył i to mimo wiatru na dworze. Co się dzieje?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Parametry MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Co się dzieje? Instalacja antenowa do wymiany człowieku.
Nie kombinuj z jakimiś wewnętrznymi antenami (cokolwiek to jest :lol: ) tylko udaj się do sklepu kup i zrób porządną instalację, a nie spamuj że to Ci znika, tamto Ci się polepsza ;) Tak to jest jak się badziewie za oknem ma, zamiast profesjonalnej instalacji. Nie ma się czemu dziwić.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Poland »

dvbtowiec pisze:Co się dzieje? Instalacja antenowa do wymiany człowieku.
Nie kombinuj z jakimiś wewnętrznymi antenami (cokolwiek to jest :lol: ) tylko udaj się do sklepu kup i zrób porządną instalację, a nie spamuj że to Ci znika, tamto Ci się polepsza ;) Tak to jest jak się badziewie za oknem ma, zamiast profesjonalnej instalacji. Nie ma się czemu dziwić.
Z tą wewnętrzną częścią anteny mam na myśli ten kabel:
Obrazek
Obrazek
Ten kabel podłącza się z jednej strony do rozdzielacza a z drugiej do tunera.

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Waldek1968 »

dvbtowiec pisze:Mam wrażenie że niektórym osobom się wydaje że napisanie o tak ważnych kwestiach jest jak luźna rozmowa między kolegami.
Panowie cierpliwości. Rozumiem wasze argumenty, ale to jest biznes.
Dopóki nie będzie wszystko dopięte na ostatni guzik, ta informacja nie będzie oficjalnie publiczna.
Wasze dopytywanie niczego tu nie zmienią, ani nie przyspieszą. ;)

Mam rozumieć, że do ostatniego momentu "ważą" się kwestie danych technicznych kolejnych uruchomień? Sądziłem, że są one już dawno ustalone, skoro już w części kraju takowe uruchomienie nastąpiło. Reszta (pozostałe uruchomienia) to tylko kwestia czasu. Mam rozumieć, że są "równi" i "równiejsi", tzn. jeśli parametry techniczne uruchomień z pierwszego etapu są znane, to pozostałe też powinny?

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Parametry MUX-8

Post autor: tranzystor »

Poland pisze:
dvbtowiec pisze:Co się dzieje? Instalacja antenowa do wymiany człowieku.
Obrazek
Matko jedyna, ta nakrętka F coś ma ze średnicą nie tak, kabel zbyt cienki a nakrętka ma o wiele za duże fi (średnicę) i ktoś zamiast ją wkręcić na kabel to po prostu ścisnął. Nic tylko temu komuś jebut w głowę trzeba zrobić za tą zbrodnię. :ugeek: :lol: :cry:

Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 21 sierpnia 2016, o 18:23

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Nowy »

Trzeba będzie zrzucić się na chrust , aby Go spalić na stosie oczywiście żart na koniec weekendu .

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Parametry MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

@Poland ja mam do Ciebie gorącą prośbę, nie rób kabaretu z tego portalu ;)
Wewnętrzna część anteny :P
Prezentujesz zwykły kabel antenowy a piszesz jakby Twoja antena miała dwie części ;)
Co do średnic eFki i kabla się nie wypowiadam, na zdjęciach za bardzo tego nie widać, ale faktycznie chyba nie pasują do siebie, nie mówiąc już o tym że jedna końcówka została zgniecona hehe
Jak takie coś ludzie używają, to nic dziwnego że są problemy z odbiorem ;))))

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Rozsądny »

Jeżeli to jest "upgrade" to boję się zapytać co było wcześniej...
Wyprostowane wieszaki od ubrań owinięte papierem? ;)
dvbtowiec pisze:Wewnętrzna część anteny :P
Prezentujesz zwykły kabel antenowy a piszesz jakby Twoja antena miała dwie części ;)
Więc może mu wcześniej ten poprzedni "kabel" odbierał i to również była wtedy "antena"? :mrgreen:

No dobra humor przed poniedziałkiem poprawiony, teraz serio.

Weź zdejmij tę nieszczęsną "F-kę" i zobacz jaki jest ten kabel bo wygląda na taki cieniutki 5mm (tak są takie raz kładłem pod starymi listwami bez miejsc na nic lepszego, u znajomego z powodu wcz.w. konieczności) z supermarketu za 0,49gr/mb i w środku zamiast oplotu jest tylko aluminiowa folia i parę luźnych drucików.

Bo jak chcesz brać sygnał z pasywnej anteny i jest tego parę metrów to lepiej zainwestować w coś co ma 6,8 - 7,0mm i gruby oplot.
Wtedy też i F-ki najczęściej spotykane pasują.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Parametry MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Dokładnie @Rozsądny
Zapomniałem o tym, że średnica kabla przy dużych odległościach, zwłaszcza że kolega @Poland pisze jeszcze o rozdzielaczu na kilka telewizorów, ma tu ogromne znaczenie.

Pasywna antena bez wzmacniacza i rozdzielaczem, to także znaczne pogorszenie jakości odbioru. To się sprawdzi tylko w warunkach kiedy sygnał jest bardzo mocny, lub przynajmniej antena ma wysoki zysk.
Niestety @Poland jak się okazuje ma kiepską antenę, do tego nie nadaje się do VHF, bo inna polaryzacja, prawdopodobnie pasywny odbiór, rozdzielacz, cienkie kable i Fki o zbyt dużej średnicy i pisze że mu odbiór szwankuje ;)

Aż się boje pomyśleć do do tej pory była za tym rozdzielaczem do tunera podłączone, skoro teraz niby miałoby coś lepszego :lol:

@Poland dobra rada dla Ciebie, wiemy już wszystko. Albo robisz porządną instalację, albo przestajesz spamować że masz za słabe moce nadajników. Bo Twój słaby odbiór MUX8 to w 100% stara, nieprzystosowana, jak się okazuje także na kablach instalacja antenowa.

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Waldek1968 »

Napisałem do UKE O/Bydgoszcz w sprawie parametrów MUX-8 z Trzeciewca. Wiadomo tyle, że będzie to kanał 8. Emitel do tej pory nie wystąpił o pozwolenie radiowe, stąd nie jest znana polaryzacja.

Pełna treść odpowiedzi:


OBY.WKR.521.75.2016.2 Bydgoszcz, dnia 5 września 2016 r.




Szanowny Panie

Odpowiadając na Pana pytanie przesłane e-mailem dnia 2 września br. uprzejmie informuję, iż MUX-8 będzie nadawany w paśmie VHF. Jego operatorem wyłonionym w drodze konkursu jest firma EmiTel która posiadając rezerwację częstotliwości występuje do UKE o wydanie pozwolenia radiowego. Do chwili obecnej operator nie wystąpił o pozwolenie radiowe dla obiektu nadawczego RTCN Bydgoszcz/Trzeciewiec.
MUX- 8 będzie emitowany z w/w obiektu w kanale 8 – szerokość kanału 7MHz, częstotliwość środkowa 198,5MHz (polaryzacja nie jest znana i będzie zależna od wniosku EmiTel-a).
Szczegółowe informacje nt. harmonogramu wdrażania MUX-8 zawarte są na stronie internetowej:
http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... wdrazania/


Z poważaniem

Sprawę prowadzi:
Inspektor Andrzej Walczyk

mek
Posty: 54
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 13:03
Odbiornik: Samsung D 6500
Instalacja antenowa: telmor digit kompakt bierna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Parametry MUX-8

Post autor: mek »

Witam, czyli nic nie wiadomo jak w czeskim filmie ,trzeba czekac az Emitel kiedys wystapi -jedyny pozytyw ,ze przesyl sygnalu bedzie z tego samego nadajnika tj. kierunku w tym przypadku z Trzeciewca.

Zablokowany