Jaka antena do MUX-8?

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Waldek1968 »

W opisie technicznym napisano: zakres częstotliwości: 174-790 MHz, więc MUX-8 w polaryzacji H obsłuży.

Obrazek

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: AdamP »

Nikt nie powie Ci jak ta antena spisuje się w zakresie VHF z prostej przyczyny - producent podaje wykres zysku tylko dla zakresu UHF a w antenie nie ma żadnego elementu wymiarami odpowiadającemu zakresowi VHF. Antena zapewne "coś tam odbierze w VHF" ale nikt nie wie jaki to jest zysk (raczej znikomy). Blisko nadajnika można próbować, tak jak każdą inną anteną UHF np. siatką.
Na dzień dzisiejszy najlepszym rozwiązaniem (pojedynczej anteny) przy tej samej polaryzacji jest log-per VHF/UHF. Dotychczas uruchomione nadajniki mux 8 (ze względu na moce i wytłumienia) i tak wymuszają montaż dwóch anten, nawet przy tej samej polaryzacji.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

AdamP pisze:Nikt nie powie Ci jak ta antena spisuje się w zakresie VHF z prostej przyczyny - producent podaje wykres zysku tylko dla zakresu UHF a w antenie nie ma żadnego elementu wymiarami odpowiadającemu zakresowi VHF. Antena zapewne "coś tam odbierze w VHF" ale nikt nie wie jaki to jest zysk (raczej znikomy). Blisko nadajnika można próbować, tak jak każdą inną anteną UHF np. siatką
Przy starym modelu ASR (860) podawano zysk dla III pasma, ale przy nowej (pomniejszonej) wersji tej anteny już nie. Tylko dla zakresu 470-782 MHz. Szczerze mówiąc na starej ASR-ce na VHF szału nie było, więc i na nowych zapewne cudów nie ma się co spodziewać - szczególnie dalej od nadajnika.

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: sampler »

Czy jest na rynku jakaś antena na polaryzację H+V w jednym położeniu?

adamus31
Posty: 17
Rejestracja: 13 kwietnia 2010, o 18:11
Odbiornik: Cabletech URZ0086, Skymaster DVB-T2-IPTV TNT-5, Netia Player
Instalacja antenowa: Antena pasywna MLOG 6-69 pol. VHF-V, UHF-H (12 el)parter.Kabel TRISET 113 PE.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk/Chwaszczyno

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: adamus31 »

sampler pisze:Czy jest na rynku jakaś antena na polaryzację H+V w jednym położeniu?
Jest taka antena firmy Barczak. UHF polaryzacja H, VHF polaryzacja V. http://www.barczak.com.pl/oferta/anteny ... 69-hv.html
Czy o coś takiego chodziło?
Ja takiej używam i spisuje się u mnie świetnie.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: AdamP »

sampler, dlaczego odbierasz ze Śnieżnych Kotłów, skoro masz pokrycie sygnałem z bliższej Ślęży :?: Póki co, tylko Ślęża nadaje u Ciebie Mux 8. Do Śnieżnych Kotłów masz ponad 80km i brak Mux 8.

bartekzz1
Posty: 3
Rejestracja: 24 sierpnia 2016, o 11:18
Odbiornik: Samsung TV DVB-T x2
Seat Media System 2.2 DAB+
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: bartekzz1 »

A jaka sytuacja jest z tą anteną Televes DAT HD BOSS MIX 790 ona ma tą cała H+V ?, może ktoś powiedzieć ?
http://televes.pl/pl/catalogo/producto/ ... pojedyncze

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: AdamP »

To nie jest antena do dwóch różnych polaryzacji.

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: sampler »

AdamP pisze:sampler, dlaczego odbierasz ze Śnieżnych Kotłów, skoro masz pokrycie sygnałem z bliższej Ślęży :?: Póki co, tylko Ślęża nadaje u Ciebie Mux 8. Do Śnieżnych Kotłów masz ponad 80km i brak Mux 8.
Moje miasto jest tak ukształtowane, że część mieszkańców nie ma szans na odbiór ze Ślęży. Mieszkam w dolinie a dodatkowo na wzniesieniu jest cale osiedle 10-cio piętrowców

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: sampler »

adamus31 pisze:
sampler pisze:Czy jest na rynku jakaś antena na polaryzację H+V w jednym położeniu?
Jest taka antena firmy Barczak. UHF polaryzacja H, VHF polaryzacja V. http://www.barczak.com.pl/oferta/anteny ... 69-hv.html
Czy o coś takiego chodziło?
Ja takiej używam i spisuje się u mnie świetnie.
Dokładnie o to chodziło. Ta płytka to jakiś wzmacniacz? 8dB to zysk anteny czy całkowity.
A muszę dać taką antenę bo jakiś geniusz wymyślił polaryzację V dla MUX-8 a nie mam szans dać w bloku na maszcie za oknem drugiej anteny. Jedna uniwersalna załatwiłaby tą sprawę.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: AdamP »

8 dB to zysk samej anteny.

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: sampler »

Dowiedziałem się u producenta. 8db to zysk anteny. Można dokupić wzmacniacz 15dB i 25 dB. Cena atrakcyjna.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

8 dB to zapewne zysk w pasmie UHF. W VHF prawdopodobnie będzie ok. 2 dB. Nie wiem czy na tym "maluchu" złapiesz coś z 80 km. Chyba że masz idealny profil :?:

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: pablo82 »

@K63 na tym "maluszku" da radę spokojnie odebrać DVB-T w promieniu do 50km (bez stosowania wzmacniacza i przy korzystnym profilu terenu). Fajnie, że w końcu jest produkowana antena niewielkich rozmiarów na dwa pasma tv : VHF i UHF i jednocześnie przystosowana do odbioru dwóch różnych polaryzacji.
Ps. zawsze można zastosować w antenie logarytmicznej "patent ze zmianą polaryzacji @Poxipol" opisany niedawno w wątku o odbiorze z Chorągwicy.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Jeżeli ktoś ma dobre miejsce ,to i na pokojowej można w miarę dobrze odbierać.
Dla przykładu.
Porównano dwa dipole półfalowe
Szerokopasmowy 5-12 o zysku -1 < 0 > -1 dB
Kanałowy K 7 ,wykonany z uwzględnieniem współczynnika skrócenia,a desymetryzację wykonano w postaci pętli symetryzującej,o zysku 0 dB

Może ktoś przypisze dipole do wskazań.,gdzie najistotniejszym wskazaniem jest bitowa stopa błędów BER
Wskazania na odb.Ariva,gdzie parametry nie przekraczają 90 %

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
akoss22
Posty: 99
Rejestracja: 18 września 2016, o 18:29
Miejscowość: Osiedle
Odbiornik: AMIKO Mini 4K Combo
Instalacja antenowa: Antena log 5-69 HV pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przusucha 53km Góra Kamieńsk 72 km

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: akoss22 »

Witam, mój pierwszy post. Z racji, że też korzystam z Arivy, wiem jak ciężko o BER=0. Z racji, że mieszkam w bloku miałem problemy z uzyskaniem zadowalających rezultatów MUX 1, 2 i 3. Dopiero antena LOG rozwiązała problemy. Antena skierowana na Kozłowiec, ale mux 8 chyba dopiero w ostatnim etapie. Moja miejscowość na biało na mapkach nawet po 3 etapie ale Zygry wskakują wieczorem. Do łódzkiego EC-3 mam 30km, Zygry 70km, Przysucha 53km.

@poxipol w najlepszym przypadku mam ok 83% na LOG (osiągi z odbicia bo antena w drugą stronę) na Arivie i mniej więcej podobna wartość BER. W przypadku regularnej emisji chyba nie ma co liczyć na spokojny odbiór?

Na czym osiągnąłeś BER 0? Daleko do nadajnika?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Odległość od nadajnika,nie ma tu istotnego znaczenia.
Liczy się tu przede wszystkim antena.
Antenkami bawiłem się u sąsiada na ostatnim piętrze,a z dachu przy odległości do niego 13 km jest widoczność wzrokowa.
Na dobrą wartość BER ma dobra rzeczywista jakość sygnału oraz eliminacja przeróżnych zakłóceń.
Przy stosowaniu anteny przeznaczonej na inne pasma ,sygnał jest zdeformowany,nawet przy dobrych wskazaniach prostych parametrów w odbiorniku i może oscylować nawet do 150 tys błędów.
Pasmo VHF jest bardziej podatne na zakłócenia ,a .zwłaszcza na wielodrogowość,czyli odbite sygnały przesunięte w czasie.
W analogu było to widoczne jako przesunięte obrazy echowe-zjawy.

Wracając do testu.
W tym przypadku można pominąć wielodrogowość dzięki mniejszej obecnej mocy nadawczej.
Żeby osiągnąć dobry BER konieczne było maksymalne zawężenie kanału roboczego,tak jak opisałem.
Zamiast szerokopasmowego symetryzatora I-III zastosowałem symetryzator kanałowy ( można było też zastosować filtr kanałowy )
Dodatkowo nieco osłabiono sygnał ,korektą dipola.
Powodem gorszego parametru BER z dipola szerokopasmowego było negatywne oddziaływanie DAB+ w jego bliskim sąsiedztwie z tej samej polaryzacji.
W paśmie UHF w zasadzie nie ma większych problemów.
W instalacji zbiorczej ,z uwagi między innymi na stosowanie wzmacniaczy nie jest też łatwo uzyskać dobry BER i dla jego poprawy zaczyna się stosować transmodulatory sygnału

Awatar użytkownika
akoss22
Posty: 99
Rejestracja: 18 września 2016, o 18:29
Miejscowość: Osiedle
Odbiornik: AMIKO Mini 4K Combo
Instalacja antenowa: Antena log 5-69 HV pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przusucha 53km Góra Kamieńsk 72 km

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: akoss22 »

Z racji, że nie jestem zwolennikiem wzmacniaczy i zasilaczy w antenach włożyłem do anteny siatkowej symetryzator 5-60 i połączyłem ją z log 5-69 taką zwrotnicą
http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa ... 8/1879.dat
Pasmo UHF (Log) w miarę nie straciło, ale już VHF nie było w cale. 70km to jednak sporo w dodatku z odbicia. Realna szansa na antenę pasywną chyba nie istnieje w moim przypadku na tą chwilę? Duży biquad, pojedynczy dipol? Może za pół roku jak ruszy Przysucha (o ile ruszy, bo nie ma oficjalnych wiadomości).

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Anteny LPD są dobrymi antenami ,ale mają ograniczony zasięg.
Opisana antena ma zysk w niższym paśmie niecałe dwa dBd w zależności od odbieranego kanału i w zasadzie można to traktować jako dodatek.
Wzmacniacz służy jedynie do zrekompensowania strat na kablu i zwrotnicy.
Jeżeli na zaciskach anteny nie będzie minimalnego napięcia to każdy wzmacniacz można sobie wsadzić w buty.

maker3
Posty: 49
Rejestracja: 29 kwietnia 2010, o 12:23

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: maker3 »

kocin77 pisze:Wczoraj wszedłem na dach, po sprawdzeniu symetryzator mam Badmor na kanały 6-69 sorry :oops:
Moja instalacja to antena atx-91, symetryzator jw oraz rozdzielacz sygnału ARS-113K (na telewizor i komputer).
Zadziwia mnie że na instalacji rodziców (antena dokładnie w tym samym miejscu): antena Synaps AHD 353 (na której jest puszka w której nie wiem co jest, nie da się rozebrać) + zasilacz sygnał mux 8 jest do przyjęcia, a u mnie brak.
Proszę nie hejtować mnie jak mi tutaj ktoś nie podpowie to się po prostu nie dowiem i instalator murowany.
Pytam bo jak widać po antenie rodziców która jest również przeznaczona na kanały 21-69 nie muszę chyba kupować anteny która obsługuje również kanały 5-12.
To mnie załamałeś. Wszedłem na forum poszukać jak radzi sobie ATX-91 w polaryzacji pionowej, a okazało się, że ta kupa aluminium nawet w poziomej nie działa. :cry:

A zastanawiałem się czy dokręcenie dwóch pionowych drutów jak tutaj pomoże http://www.barczak.com.pl/uploaded_file ... d58dbc.jpg

Zablokowany