Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

A tak do weryfikacji OFF RK I PR Rytm mają po tyle samo tj. 96 kbps/aac+ pytanie dlaczego te dwie stacje tak bardzo różnią się jakością dzwięku??

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Po rozpętanej burzy przez słuchaczy Czwórki w tym tygodniu lub najpózniej w przyszłym Czwórka ma zwiększyć bitrate no jestem ciekaw czy PR dotrzyma słowa :D

Xtomala
Posty: 23
Rejestracja: 15 września 2016, o 17:50
Odbiornik: AEG AR 4029 DAB+ car
iRIVER B20 - DAB+ z LCD i band L
Instalacja antenowa: Dolaczona do radia,
Podobno 3dbi, przyklejona V do busa na zewnątrz
Nadajnik - obiekt nadawczy: DAB-Żórawina, DVBT- Ślęża, Jesenik-CZ

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Xtomala »

DAMIAN KATOWICE pisze:
pswiatki pisze:
DAMIAN KATOWICE pisze:Nie mogę sie jednej rzeczy doczytać non stop mnie irytuje radio opole 2 czy faktycznie nadaje heaac v1??? u mnie na tunerze nie mam takiej informacji a z informacji opole wynika ze nadaje heaac v2 ?? drugie pytanie z nadajnika Opole odbieram radio opole,opole 2 i pr3 co z resztą?? :mrgreen:
Kto to wie? Może resstę Twój odbiornik bierze z innego MUXa (lepsze parametry odbioru pozostałych programów / serwisów)? Zależy jak napisali do niego SOFT - czy lista programów jest per MUX (ensemble), czy też per program (nie ważne z którego MUXa poochodzi - generalnie jeśli jego ID jest to samo, to ma być ta sama zawartość; jeśli jest inaczej, to nielegalka w świetle specyfikacji DAB).
Ciekawostką jest to że tylko Trójka jest podwójnie czyli z nadajnika Opole i Katowic??a powinne być wszystkie podwójnie,jest tryb manual zatwierdzilem muxa Opole ale i tak odbiornik wybiera Kosztowy+Opole z Podwójną Trójką :mrgreen:
Witam.
Właśnie zapoznaję się z moim nowym radyjkiem DAB w aucie (AEG AR 4029) , i gdy znalazłem się w zasięgu 3 muxów dziś zauważyłem właśnie, że radio zapamiętuje stacje się różniące tylko, a pozostałe (dublowane) grają z najsilniejszego muxa...
Aczkolwiek PR Czwórka została podwójnie z 12B Żórawina i 11C Opole.
Do mojego podstawowego zestawu z Żórawiny doszły dwa OPOLA, i druga PR4, oraz znalazło się MERKURY na 12A.

ps. Wyprzedzam pytanie typu jak 3 muxy :)
Tak tak, byłem na górkach na DX, żeby obadać co się da chytnąć..
Lokalizacja: okolice Wałbrzycha (PODLESIE), górka ponad 600mnpm, otwarty teren pod BTSami komórkowymi


I odnośnie kompresji...

Słychać jak wół spłasczenie i kompresję...
Tylko dziwi mnie dlaczego???

Troszkę siedzę przy komputerkach i bawię się w filmy od czasów divixa 3, itp. Własnoręcznie kompresowałem domowe filmy z apratów, kamer analogowych jeszcze, itp. Coś tam w temacie kompresji z autodoświadczenia liznąłem...
Dziś przy kompresji MPG4 i AAC pliki wynikowe są mega malutkie a jakość przwyższjąca stare DIVIxy i mp3.

Jednak, jak to jest klasyczne stare MPtrójki w 128kbit z USB grają lepeij niz DAB+ a AAC na tym samym radiu???
Od kilku lat słuchałem radyjek netowych AAC 32kbit, żeby oszczędzić malutkie pakiety netu mobilnego, dziś przy obecnych LTE no limit jest mi już obojętne;)
Aczkoliwek pokuszę się o stwierdzenie, że moje stacje AAC 32 stereo! grają lepiej po BLUETOOTH niż nasz DAB+ ...
o co tu kaman ??
Również kompresowane bajki dla dziecka z netu MKV 720p AAC VBR 32-96kbit, waga pliku rzędu 450MB mają czystszy dzwięk ??

Czyżby kompresja w locie była tak bardzo osłabiona i nie dawała rady do kompresji kilkuprzebiegowej VBR...

Pozdrawiam znawców tematu.....

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

No prośby wysłuchane :D moje również :D Czwórka napierdziela 128kbps/AAC LC i jestem zaskoczony bo gra to dobrze nawet bardzo dobrze wreszcie skonczyło się dudnienie są wysokie tony jednak DAB+może grać dobrze,a już miałem wątpliwości nie było trzeba od razu tak wystartować ;)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Rzeczywiście.
To jesteś taki wpływowy w PR? :D To może załatw Dwójkę na 144 kbps. :D
Zwiększyli bitrate Czwórki, to może nie zamkną DAB-u.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Chciałbym ci to załatwić ale teraz może to być problem :lol: ale teraz słychać że Dab może ładnie grać,nie potrzebnie PR startowało z tak niskim bitrate,rano jak włączyłem radio zaraz rzuciła się w uszy różnica jakości :shock:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

W 2013 zaraz po starcie "stałego" nadawania DAB+ podwyższono nieznacznie bitraty. W chwili startu były jeszcze niższe. Czekam na podwyższenie Trójce. :D

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: ziutek4444 »

antypyra pisze:Czekam na podwyższenie Trójce. :D
A nie lepiej podwyższyć Dwójce do 192 kbps? Trójkę, tak jak Jedynkę, można w całym kraju odbierać na FM-ie (nie jest trudno ustawić dobry sygnał bo mają silne nadajniki) i w sytuacji gdy FM ma być utrzymywany Jedynka i Trójka nie są mnie w DAB-ie do niczego potrzebne (skoro mam je na FM-ie) - to tylko kwestia wygody, że jak mam przełączyć na Trójkę na FM-ie to muszę wcześniej zaprogramować częstotliwość i użyć do przełączenia jednego klawisza więcej (bo jeszcze przełączyć z DAB-u na FM), ewentualnie ciut więcej pomachać teleskopem niż przy DAB-ie aby nie było odbić. Zrobiliśmy się wygodni i chcielibyśmy zmieniać stację jednym klawiszem, a przecież 20 lat temu były czasy gdy trzeba było przy zmianie kanału zmieniać zakresy, co więcej często nie można było odbierać dwóch kanałów na tym samym odbiorniku, bo jeden był na OIRT (jak Dwójka) a inny na CCIR.
Natomiast Dwójka ze względu, że na muzyce bywają ciche fragmenty i ma nadajniki na FM o niskiej mocy - jest potrzebna w DAB-ie bo trudniej na niej ustawić bezszumowe stereo na FM (i zwłaszcza na tych najcichszych fragmentach muzyki słychać nieraz jeśli nie szumy to jakieś inne "pasożyty" - nawet nie wiem jak je określić).
No i DAB powiększa zasięg PR24 (który na FM-ie nie jest duży), aczkolwiek nadajniki DAB-u pouruchamiano w tych miastach gdzie PR24 ma nadajniki FM (choć słabe - mają tam zasięg lokalny, DAB ma większy), a pominięto te miasta i obszary gdzie tych nadajników na FM-ie nie ma. Więc ja uważam, że Dwójka powinna mieć bardzo dobry sygnał na DAB-ie (i Czwórka której nie ma na FM-ie), a Jedynka i Trójka - jest mi to obojętne (choć nieraz słucham Jedynki i Trójki).

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Pewnie! Można dać Dwójce 192 kbps, ale tego menagi chyba nie łykną. Zresztą przejście z 160 kbps na 192 kbps na pewno już nic nie dałoby jakiejś wyraźnie zauważalnej zmiany, ale z 128 na 160 z pewnością podniesie jakość, eliminując artefakty kompresji. Mówię tak na podstawie obserwacji testów INFO TV z 2013 roku, które nagrywałem w oryginalnym formacie.

Myślę, że liczni w stosunku do innych słuchacze Dwójki, świadomie słuchający radia i chcący jej słuchać na terenach nie objętych zasięgiem UKF, pokusiliby się o odbiornik z DAB lub nawet tuner.
Tylko, co wtedy? Wyłączyć Dwójkę na UKF tam, gdzie jest DAB+? Chyba wtedy, gdy DAB będzie miał wszędzie zasięg.
W praktyce wystarczyłoby 160 kbps.
http://forum.radiopolska.pl/index.php?s ... t&p=358231

Polak katolik
Posty: 1
Rejestracja: 23 września 2016, o 13:32

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Polak katolik »

A ja mam inny pomysł. Stacjom niewymagającym małego opóźnienia można poświęcić więcej czasu na kompresję. Wyśmiejcie, jeśli wypisuję głupoty.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: JaroslawMroczkowski »

To nie za bardzo się da. Kodery nie mają takiej opcji, a kompresja "off line" i granie z wcześniej przygorowanych plików nie jest rozwiazaniem stosowanym w DAB. Taki pomysł wymagał by przebudowania systemów emisyjnych stacji radiowej i pelnej integracji ze stacją czołową DAB+. Nie słyszałem by takie rozwiazanie było oferowane przez dostawców playoutów. O kosztach takiego rozwiazania juz nie wspomnę...

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

antypyra pisze:
Myślę, że liczni w stosunku do innych słuchacze Dwójki, świadomie słuchający radia i chcący jej słuchać na terenach nie objętych zasięgiem UKF, pokusiliby się o odbiornik z DAB lub nawet tuner.
Tylko, co wtedy? Wyłączyć Dwójkę na UKF tam, gdzie jest DAB+? Chyba wtedy, gdy DAB będzie miał wszędzie zasięg.
W praktyce wystarczyłoby 160 kbps.
http://forum.radiopolska.pl/index.php?s ... t&p=358231

Jak na razie nic nie można wyłączać na UKF z tego powodu że zasięg Dab-a w mieszkaniach jest praktycznie zerowy, sprawadziłem to radiem przenośnym a mieszkam 10 km w lini prostej od nadajnika u mnie również na 4 pietrze nie ma odbioru antena wylądowała na balkonie a co z tymi którzy mieszkają na parterze ???to już w ogóle mogą pomarzyć o odbiorze więc Dab trzeba traktować jako dodatek..Dab chodzi dobrze ale w otwartym terenie :cry:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

To prawda. Wiele razy pisałem o tym, jak w centrum Białegostoku na osiedlu Piaski pomiędzy blokami sygnał DAB+ z Krynic ginie, zanika, a w mieszkaniu często nie jest możliwy odbiór. A to tylko 13 km od Krynic.

jaszek
Posty: 59
Rejestracja: 31 marca 2016, o 08:52
Odbiornik: DUAL DAB 10S
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn (Pieczewo)

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: jaszek »

Coś o jakości, kompresji i zdaniu Polskiego Radia na jej temat:

http://mvno-gsm.pl/cyfryzacja-wciaz-zam ... ie-bedzie/

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

"Parametry te zostały ustalone z uwzględnieniem charakteru poszczególnych programów na podstawie badań odsłuchowych przeprowadzonych w Polskim Radiu z udziałem realizatorów dźwięku i muzyków i są naszym zdaniem w chwili obecnej optymalne. Testy wykazały, że przy w/w granicznych wartościach przepływności odbiór poszczególnych programów był satysfakcjonujący dla słuchaczy, zaś dalsze zwiększanie wartości tego parametru nie powodowało już zauważalnego skoku jakościowego w tym zakresie – czytamy w odpowiedzi przesłanej nam przez biuro prasowe Polskiego Radia"



Nawet nie wiem co powiedzieć :evil: ci realizatorzy dzwięku to dziadki które doczekali w PR emerytury i słuchali Dab+ przez aparat słuchowy!! jak nie odróżnili jakości 96 a 128kbps to nie mam pytań a analogu nie słuchali??jak można pisać takie bzdury(może słuchali na radyjku monofonicznym) eksperci :lol:

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Tak się składa, że byłem przy testach jakości i zapewniam, że nie były to dziadki, a wszystko było nadzorowane przez eksperta od psychoakustyki. Jakość oceniały osoby w rożnym wieku. W tamtych warunkach (materiał dźwiękowy, odbiornik, system nagłośnienia) różnice były naprawdę niewielkie.

Być może trzeba by było zrobić testy porównawcze wielu odbiorników DAB, każdy brzmi inaczej (!) oraz sprawdzić wpływ np. obecnych ustawień kompresorów dynamiki na jakość dźwięku po kompresji AAC/HE-AAC.

jaszek
Posty: 59
Rejestracja: 31 marca 2016, o 08:52
Odbiornik: DUAL DAB 10S
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn (Pieczewo)

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: jaszek »

Na moje ucho na moich odbiornikach DAB+ zupełnie inaczej brzmią Jedynka i Trójka. A przecież nadają z tą samą przepływnością. Podobnie różnią się nadające z niemal tą samą przepływnością PR Rytm (96 kbps) i PR Olsztyn (104kbps) (paradoksalnie na korzyść PR Rytm). Może więc nie dopilnowano czegoś później, już po testach? Wiem, że porównanie samej przepływności to nie wszystko, bo jeszcze kodeki odgrywają rolę, ale akurat PR1 i PR3 mają chyba taki sam? Co do PR Rytm i PR Olsztyn nie wiem.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Brzmią inaczej, bo pewnie są inaczej przygotowane w studio.
JaroslawMroczkowski pisze:Tak się składa, że byłem przy testach jakości i zapewniam, że nie były to dziadki, a wszystko było nadzorowane przez eksperta od psychoakustyki. Jakość oceniały osoby w rożnym wieku. W tamtych warunkach (materiał dźwiękowy, odbiornik, system nagłośnienia) różnice były naprawdę niewielkie.

Być może trzeba by było zrobić testy porównawcze wielu odbiorników DAB, każdy brzmi inaczej (!) oraz sprawdzić wpływ np. obecnych ustawień kompresorów dynamiki na jakość dźwięku po kompresji AAC/HE-AAC.
Może nie dziadki ale głuchale.
Nie, nie trzeba robić testów odbiorników, tylko zaprowadzić przedstawicieli nadawcy do otolaryngologa!
Na przenośnym Dual 5.1. słychać, że Dwójka na UKF i w DAB to nie to samo. Z korzyścią dla UKF.
jaszek pisze:Coś o jakości, kompresji i zdaniu Polskiego Radia na jej temat:

http://mvno-gsm.pl/cyfryzacja-wciaz-zam ... ie-bedzie/
A jednak w PR czytają to, co piszemy na forach. Ale dalej idą w zaparte.
Ostatnio zmieniony 26 kwietnia 2017, o 00:28 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Kolor »

JaroslawMroczkowski pisze:Tak się składa, że byłem przy testach jakości i zapewniam, że nie były to dziadki, a wszystko było nadzorowane przez eksperta od psychoakustyki. Jakość oceniały osoby w rożnym wieku. W tamtych warunkach (materiał dźwiękowy, odbiornik, system nagłośnienia) różnice były naprawdę niewielkie.

Być może trzeba by było zrobić testy porównawcze wielu odbiorników DAB, każdy brzmi inaczej (!) oraz sprawdzić wpływ np. obecnych ustawień kompresorów dynamiki na jakość dźwięku po kompresji AAC/HE-AAC.
Będzie dobrze jak widmo sygnału nadawanego (po demodulacji FM) w analogu, będzie takie samo jak widmo sygnału nadawanego (po demodulacji cyfrowej) w DAB+. Oczywiście są tego konsekwencje, na które nie ma zgody, prawda?
Reszta to marketing i próba oszukania organów słuchu. Także być może powinno być ze dwóch dziadków którzy też mogą z racji uszkodzeń słuchu wypowiedzieć się co do czytelności przekazu (choćby słownego). Żyjemy w epoce cyfryzacji, bo wciąż nam za mało miejsca na jeszcze więcej przekazów. A częstotliwości nie są z gumy.
Są tacy co nie ruszą krążka CD i wybierają winyl, takich zatrudnijcie w tym swoim laboratorium.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

PR idzie w zaparte i zamiast zwiększyć przepływność dla programów muzycznych do 144 -160 (Trójka i Dwójka), a pozostałych stacji stereofonicznych do 128 kbps (Jedynka, REG, Rytm), powołuje się na psychoakustyków. Oczywiście AAC LC. Stacje czysto informacyjne i mono jak np. PR 24 mogą być 64-72 kbps z HE AAC. Poland w ogóle nie jest potrzebny w emisji programów z natury rzeczy skierowanych na kraj a nie poza niego. To czysta strata i wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Zablokowany