Parametry MUX8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
Rychu81
Posty: 12
Rejestracja: 17 lutego 2016, o 10:11
Odbiornik: Sony
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Rychu81 »

Jak mamy rozumieć:
"Przewidziane do uruchomienia, a nie (na pewno) uruchomione."

W danym etapie czy w ogóle?

Nie rozumiem czemu już teraz nie można podać jakie nadajniki będę nadawać w MUX8. Zapewne dawno już to wiadomo i nie ma znaczenia czy w etapie drugim czy trzecim. Przed zimą ludzie mogliby by już przygotować z antenami. A tak dowiemy się, że trzeci etap jest w lutym kiedy lód na dachu.

Rozsądny też mam takie wrażenie o czym pisałem już wcześniej. Jeśli Mikstat nie będzie nadawał to nie widzę sensu kupować drugą antenę na MUX8 w szczególności, że wydałem sporo kasy na Televes UHF/VHF i mam ją ustawioną na Mikstat.
Myślę, że mało ludzi zdecyduje się na zakup drugiej anteny aby mieć dodatkowe 8 kanałów.

Pozdrawiam

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Parametry MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

A ja myślę, a nawet jestem przekonany, że pasjonaci i Ci co chcą mieć bogatszą ofertę nie zrezygnują z możliwości odbioru MUX 8 tylko dlatego że sygnał dochodzi z innego kierunku niż MUX1-3.
Tak że tym akurat się nie martwię i idę o zakład że prędzej, czy później zmienisz jednak zdanie, bo na własne życzenie ograniczysz sobie ofertę :D

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Parametry MUX-8

Post autor: hadam »

Trochę się nie zgadza. Wręczyca i Dobromierz w drugim etapie kanał 9, zgoda. Ale zgodnie z załączoną mapką która też dotyczy drugiego etapu zielone pole pojawia się także w okolicy Kamieńska, który nie został ujęty w tabeli.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: AdamP »

Na te mapki raczej nie ma co zwracać uwagi. Popatrz na woj. śląskie - tam gdzie w pierwszym etapie rzekomo jest sygnał, w drugim i trzecim etapie jest biała plama. Czyli co, sygnał podobno jest ale potem go nie będzie :) :?:

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Tomciosz »

"Papier przyjmie wszystko" ;)

Także, spokojnie, nie ma się co gorączkować. Na wiosnę będzie można pokręcić.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Parametry MUX-8

Post autor: hadam »

Istotnie, jest taka wąska długa biała plama wzdłuż województwa śląskiego która pojawia się dopiero na drugiej i trzeciej mapce. Możliwe, że to chodzi o jakieś interferencje, czyli wpływ nadajników z innych województw i ograniczenia z tym związane.
Natomiast jeśli chodzi o Kamieńsk czy inny nadajnik w tym rejonie, to tu sytuacja jest odwrotna, bo na mapie drugiego etapu w tym miejscu wyraźnie pojawia się sygnał, co nie jest ujęte w tabeli.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: K63 »

Moje spostrzeżenia są podobne. Nie dość, że plany nie przekładają się na mapki, to są przypadki że brak jest powiązania mapek I i II etapu. Np. na mapce I etapu jest zasięg na południe od Nowego Targu, a na mapce II etapu już go nie ma. Tym bardziej to dziwne że tabelka II etapu przewiduje uruchomienie nadajnika w Rabce. Mapka II etapu tego jednak nie uwzględnia.
Wygląda na to że pomiędzy publikacją mapek, a publikacją harmonogramu zmieniły się plany. I mogą jeszcze się zmienić.
Emitel pisze:Dane mogą ulec zmianie bez powiadomienia

Rychu81
Posty: 12
Rejestracja: 17 lutego 2016, o 10:11
Odbiornik: Sony
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Rychu81 »

Tak że tym akurat się nie martwię i idę o zakład że prędzej, czy później zmienisz jednak zdanie, bo na własne życzenie ograniczysz sobie ofertę :D
Zależy czy programy które będą nadawać w MUX8 na tyle będą miały interesującą ofertę programową aby kupować drugą antenę. Chyba jednym kanałem który by mnie skusił to TVP Sport :)

Istnieje jeszcze szansa, że jak włączą Chełmce to i tak Televes chwyci MUX8 :P

Poza tym trochę to dziwne - SLR Chełmce ma wysokość 74m (słaby zasięg) i ma nadawać MUX8, a RTCN Mikstat 273m (większy zasięg) i miało by nie nadawać MUX8. Emitel i tak jest właścicielem obu obiektów.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
akoss22
Posty: 99
Rejestracja: 18 września 2016, o 18:29
Miejscowość: Osiedle
Odbiornik: AMIKO Mini 4K Combo
Instalacja antenowa: Antena log 5-69 HV pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przusucha 53km Góra Kamieńsk 72 km

Re: Parametry MUX-8

Post autor: akoss22 »

Wiadomo już kiedy będą uruchomione kolejne nadajniki i jakie? Prace z tym związane pewnie nie będą wykonywane zimą, więc może już niebawem coś się ruszy. Pytam, bo moja lokalizacja po 3 etapach na białej plamie :/ Zygry nie zapewnią stabilnego odbioru, więc już odpuściłem i czekam na Przysuchę. Polaryzacja V, więc nie obędzie się bez modernizacji instalacji antenowej. Pozdrawiam

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Parametry MUX-8

Post autor: pablo82 »

Zasięg z Przysuchy również nie został zaznaczony na mapce w drugim etapie uruchamiania Mux-8, mimo, że w tabelce Przysucha jest uwzględniona. Dobrze, że zasięg z Radomia(Wacyna) został przedstawiony.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Parametry MUX-8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Wiele osób prosiło o informacje o polaryzacji, już są.

Jak widzicie nie ma ani mocy ani dat uruchomienia. Te informacje pojawią się później.
Na prawdę nie ma potrzeby emocjonowania się tym, czy dana emisja ruszy pod koniec grudnia, czy na początku stycznia, w etapie 2 czy 3. W dużej mierze wplyw na to będą mieli nadawcy i ich plany.

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Waldek1968 »

To niby po co w takim razie był 1 etap uruchomienia? Przyznaję nie mogę doszukać się tu logiki.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Puma »

JaroslawMroczkowski pisze:Wiele osób prosiło o informacje o polaryzacji, już są.
Bardzo potrzebna informacja, cieszy mnie fakt że z Trzeciewca poleci w polaryzacji jak inne MUXy :)

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Martens »

Adminie, czy można prosić o rozwianie wątpliwości odnośnie emisji MUX-8 z Jagodnika? Jeśli w tabelce nie ma błędu i rzeczywiście emisja będzie na kanale 6, to jak rozumiem nie ma szans na emisję MUX-8 z Jaśkowej Kopy w III etapie. Tylko jeśli potwierdzi się moc 2,8 kW, która jest podana na nieoficjalnej stronie, to raczej do Gdańska i tak nic nie doleci.
Kompletnie nie rozumiem tych niskich mocy MUX-ów z Jagodnika. Gdyby MUX-1 i MUX-2 nadawano z mocami chociaż 20 kW (zamiast 10 kW), to Gdańsk byłby ładnie doświetlony przez ten obiekt i byłaby jakaś alternatywa dla osób pozbawionych odbioru z Chwaszczyna.
Natomiast z MUX-8 jest jeszcze gorzej. Z Szymbarku i Lęborka wg nieoficjalnych informacji MUX ten ma być nadawany z mocą 7 kW, a z Jagodnika tylko 2,8 kW. Skoro zasięg MUX-8 ma być podobny do MUX-1 i MUX-2, to dlaczego Jagodnik nie będzie nadawał MUX-8 także z mocą 7 kW, skoro moce MUX-1 i MUX-2 nadawanych z Lęborka i Jagodnika są identyczne (po 10 kW)?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Parametry MUX-8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Waldek1968 pisze:To niby po co w takim razie był 1 etap uruchomienia?
Etap pierwszy był wypełnieniem wymogów regulacyjnych. EmiTel musiał rozpocząć "wykorzystanie" częstotliwości na 7 obszarach pod groźbą utraty rezerwacji częstotliwości.

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Waldek1968 »

Ok, teraz wszystko jasne. :) Czym się kierowano wybierając uruchomienia 1 etapu?

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Kamilx »

Martens pisze: Kompletnie nie rozumiem tych niskich mocy MUX-ów z Jagodnika. Gdyby MUX-1 i MUX-2 nadawano z mocami chociaż 20 kW (zamiast 10 kW), to Gdańsk byłby ładnie doświetlony przez ten obiekt i byłaby jakaś alternatywa dla osób pozbawionych odbioru z Chwaszczyna.
Natomiast z MUX-8 jest jeszcze gorzej. Z Szymbarku i Lęborka wg nieoficjalnych informacji MUX ten ma być nadawany z mocą 7 kW, a z Jagodnika tylko 2,8 kW. Skoro zasięg MUX-8 ma być podobny do MUX-1 i MUX-2, to dlaczego Jagodnik nie będzie nadawał MUX-8 także z mocą 7 kW, skoro moce MUX-1 i MUX-2 nadawanych z Lęborka i Jagodnika są identyczne (po 10 kW)?
W paśmie VHF sygnał się lepiej rozchodzi niż w paśmie UHF i stąd niższe moce. Zakłada się, ze 1 kW ERP w VHF-ie to około 3 kW ERP w UHF-ie (a może być nawet jeszcze lepiej). 2,8 kW ERPx3=8,4 kW ERP, więc moc jest zbliżona do MUX1 i MUX2 (o 0,7 dB). Zasięg zalezy jeszcze od kierunkowości i wysokości zawieszenia anten.

Awatar użytkownika
akoss22
Posty: 99
Rejestracja: 18 września 2016, o 18:29
Miejscowość: Osiedle
Odbiornik: AMIKO Mini 4K Combo
Instalacja antenowa: Antena log 5-69 HV pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przusucha 53km Góra Kamieńsk 72 km

Re: Parametry MUX-8

Post autor: akoss22 »

JaroslawMroczkowski pisze:W dużej mierze wplyw na to będą mieli nadawcy i ich plany.
Jeśli dwa kanały będą gotowe do startu pod koniec października, to kolejne nadajniki będą stopniowo uruchamiane? Wyraźnie da się odczuć odbijanie piłeczki pomiędzy Emitelem, a nadawcami. Większość nie rozumie trochę już patologicznej sytuacji mux-8, a odpowiedź jest bardzo prosta. Jeśli nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Martens »

Kamilx pisze:W paśmie VHF sygnał się lepiej rozchodzi niż w paśmie UHF i stąd niższe moce. Zakłada się, ze 1 kW ERP w VHF-ie to około 3 kW ERP w UHF-ie (a może być nawet jeszcze lepiej). 2,8 kW ERPx3=8,4 kW ERP, więc moc jest zbliżona do MUX1 i MUX2 (o 0,7 dB). Zasięg zalezy jeszcze od kierunkowości i wysokości zawieszenia anten.
No ja to doskonale wiem co napisałeś, tylko chodziło mi o coś zupełnie innego. ;) Zauważ, że z Lęborka MUX-1 i MUX-2 nadawane są z mocami 10 kW, a MUX-8 ma być nadawany (nieoficjalnie) z mocą 7 kW. Z Jagodnika MUX-1 i MUX-2 też są nadawane z mocami 10 kW, więc dlaczego MUX-8 z tego obiektu ma być nadawany (nieoficjalne) z mocą ledwo 2,8 kW, a nie 7 kW - analogicznie jak z Lęborka?

Pablo70
Posty: 93
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:26
Odbiornik: nBox dongle
Panasonic 42ST50
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz-Mikstat

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Pablo70 »

Rozsądny pisze:
JaroslawMroczkowski pisze:Przewidziane do uruchomienia, a nie (na pewno) uruchomione. Warto o tym pamiętać.
OK.
Krótka piłka czy Mikstat jest w kategorii "Przewidziane do uruchomienia" czy nie?
Jest mi to obojętne czy w 2gim czy w 3cim etapie.
Czy jest JAKAŚ/JAKAKOLWIEK szansa?

Bo patrząc na mapkę 2-3 etap mam wrażenie, że jednak zostanie on pominięty - tym samym ładnie robiąc w bambuko posiadaczy anten w byłym województwie kaliskim - w szczególności z powodu tego że będą oni musieli mieć 2 anteny skierowane w dwóch wykluczających się kierunkach...

Szopka niczym sygnał dla Łodzi z Zygr.

Alternatywy jeszcze gorzej... Konin / Żółwieniec w drugą stronę tak jak i Poznań / Śrem - a ten jeszcze w polaryzacji innej...

Zasięg z nisko położonego nadajnika w Chełmcach nie ma szans na pokrycie obszaru zaznaczonego na mapce. A już na pewno nie z mocą "5kW"
Patrząc na mapkę wygląda na to że Mikstat faktycznie został pominięty.Postawiono na stare obiekty nadawcze które kiedyś nadawały w paśmie VHF stąd Zygry i Chełmce.Szkoda.

Zablokowany