Parametry MUX8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Parametry MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Zapewne polaryzacja H jest wygodniejsza w odbiorze dla rodzin, których instalacje pamiętają jeszcze czasy analogu i używali anten kierunkowych, bo nie wymaga żadnych modyfikacji , aczkolwiek mnie osobiście bardzo odpowiada bycie w zasięgu polaryzacji V.
Rozwiązuje to problem kompatybilności w przyszłości z DAB+ i o jedną antenę mniej.

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Rozsądny »

maker3 pisze:
Rozsądny pisze:To:
Kobyla Góra (Parzynów/Wieża GSM - Orange) (https://goo.gl/maps/gvoKStPgBum) K8 15kW, H, D, Hter+Hant: 265+68m

raczej na to nie wskazuje bo kanał 8 jest dla opolskiego (poniżej) a na terenie byłego kaliskiego jest K7
Kalisz / Chełmce, kanał 7, moc 5 kW
Z K8 to będzie bardzo mocno kierunkowa emisja w kierunku Opola i nie załatwia pokrycia obszaru południowej części ~byłego woj. kaliskiego sygnałem na kanale 7.
Przecież w MUX-8 nie ma żadnych stacji lokalnych, żeby nadawanie na kanale 8 w czymś przeszkadzało. Tylko się cieszyć z polaryzacji H.
Pomimo, że dla opolskiego, to nadajnik dosyć głęboko wchodzi w Wielkopolskę. Kobyla Góra znajduje się w tym samym powiecie, co Mikstat. Z wiązką kierunkową spokojnie pokryje południe kaliskiego (plus zachód dolnośląskiego, skrawek łódzkiego i oczywiście północ opolskiego), a jej zasięg akurat współgra Chełmcami dla północy kaliskiego.
Ależ ja nie mam nic przeciwko poziomej polaryzacji ani kanałowi 8, ba było by fajnie GDYBY ten nadajnik nadawał dookolnie a nie kierunkowo.

Widziałem, że na http://forum.satkurier.pl/topic/10632-mux-viii/page-87 zrobiłeś poglądową mapkę z kierunkami w jakich nadaje ten obiekt
Obrazek
Teraz gdyby on nadawał te 15kW bez tłumień to mieszkańcy np. Kalisza mieli by go niemal w jednej linii z Mikstatem. Ale przy takim kierunkowym nadawaniu wyłącznie na południe nici z tego.

Brak Mikstatu to problem dla byłego woj. kaliszkiego - gdyby wszystko było z jednego obiektu na który bardzo dużo ludzi na obecnie skierowane anteny to nie było by takiego zamieszania na jakie się zapowiada.
Np. ponownie w Kaliszu.
Budynki ustawione są północ-południe aby łapać słońce rano-wieczór.
Jak mieszkasz w bloku to masz: Mikstat na (południowy)zachód z jednej strony, Chełmce na wschód z drugiej.
Pozostaje tylko odbiór z odbić albo dwie anteny.
(Ostrów Wielkopolski będzie miał trochę lepiej.)

Zobacz jak to wygląda na mapie - rzadko kto będzie miał te dwa obiekty (Mikstat+Chełmce) w jednej linii - a ci co tak będą mieć akurat już mieszkają w zasięgu innych lepszych/bliższych obiektów.
Bo Chełmce będą nadawały z nisko położonych anten i do tego słabo... Co to jest 5kW?

maker3
Posty: 49
Rejestracja: 29 kwietnia 2010, o 12:23

Re: Parametry MUX-8

Post autor: maker3 »

Rozumiem twoje argumenty i się z nimi zgadzam.
Chciałem tylko zaznaczyć, że oba nadajniki zrobią dla Emitela wymagane pokrycie, więc szanse na Mikstat są już zerowe.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Parametry MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Swoją drogą ciekawe są te decyzje z tłumieniem i nadawaniem kierunkowym. Zrozumiałe jest to dla obiektów położonych blisko granicy, ale w tym przypadku o którym rozmawiacie nie wiem czym to jest podyktowane.

Rychu81
Posty: 12
Rejestracja: 17 lutego 2016, o 10:11
Odbiornik: Sony
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Rychu81 »

Witam,

Ja antenę Televes-a ustawiłem na Chełmce a Mux 1,2 i 3 z Mikstatu dalej odbieram. Jedynce co to, że Televes ma dipole poziomo a Chełmce będą nadawać w polaryzacji pionowej. Jak nic nie odbiorę to będę zmuszony przerobić antenę co akurat jak patrzyłem technicznie jest możliwe. Pożyję zobaczę albo i nie zobaczę bo nie będę odbierał :P

Pozdrawiam

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: AdamP »

Rychu81 pisze: Jedynce co to, że Televes ma dipole poziomo a Chełmce będą nadawać w polaryzacji pionowej. Jak nic nie odbiorę to będę zmuszony przerobić antenę co akurat jak patrzyłem technicznie jest możliwe. Pożyję zobaczę albo i nie zobaczę bo nie będę odbierał :P
Jeśli to jest log-per Televes'a to przerobisz, ale jeśli to jakaś Yaga, to szkoda Twojej roboty - zniszczysz antenę a nie osiągniesz celu.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Parametry MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Anteny na pasmo VHF i zwrotnice nie są bardzo drogie. Nie wiem czy jest sens się bawić, chyba ze hobbistycznie ;)

Rychu81
Posty: 12
Rejestracja: 17 lutego 2016, o 10:11
Odbiornik: Sony
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Rychu81 »

Jestem z pokolenia gdzie wszystko się robiło samemu :) i choć wiem, że można kupić zwrotnicę i drugą antenę na VHF ale nie po to kupowałem Televes-a UHF/VHF, żeby teraz kupować kolejną antenę.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Parametry MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Rozumiem. W takim razie powodzenia ;)

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Parametry MUX-8

Post autor: blockbuster »

dvbtowiec pisze:Swoją drogą ciekawe są te decyzje z tłumieniem i nadawaniem kierunkowym. Zrozumiałe jest to dla obiektów położonych blisko granicy, ale w tym przypadku o którym rozmawiacie nie wiem czym to jest podyktowane.
Podyktowane to jest decyzją rezerwacyjną dla MUX-8 wydaną przez UKE, która to obliguje takie a nie inne pokrycie sygnałem w danym miejscu na konkretnym kanale, a Emitel jako operator MUX-a musi się do tego zastosować.

https://www.uke.gov.pl/decyzje-rezerwac ... jnych-5150

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: AdamP »

Rychu81 pisze:Jestem z pokolenia gdzie wszystko się robiło samemu :) i choć wiem, że można kupić zwrotnicę i drugą antenę na VHF ale nie po to kupowałem Televes-a UHF/VHF, żeby teraz kupować kolejną antenę.
No to chyba jesteśmy z tego samego pokolenia :) Podaj, jaki to konkretnie model Televes'a - nie wszystko da się zrobić samemu, a można niechcący nieodwracalnie uszkodzić/zniszczyć antenę.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Parametry MUX-8

Post autor: hadam »

Są nowe pozwolenia dla:

SZYMBARK - kanał 6, ERP 7 kW, charakterystyka kierunkowa, polaryzacja V.
GIŻYCKO / Miłki – kanał 7, ERP 2 kW, , charakterystyka kierunkowa, polaryzacja V.

Pablo70
Posty: 93
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:26
Odbiornik: nBox dongle
Panasonic 42ST50
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz-Mikstat

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Pablo70 »

blockbuster pisze:
dvbtowiec pisze:Swoją drogą ciekawe są te decyzje z tłumieniem i nadawaniem kierunkowym. Zrozumiałe jest to dla obiektów położonych blisko granicy, ale w tym przypadku o którym rozmawiacie nie wiem czym to jest podyktowane.
Podyktowane to jest decyzją rezerwacyjną dla MUX-8 wydaną przez UKE, która to obliguje takie a nie inne pokrycie sygnałem w danym miejscu na konkretnym kanale, a Emitel jako operator MUX-a musi się do tego zastosować.

https://www.uke.gov.pl/decyzje-rezerwac ... jnych-5150
Patrząc na tą mapkę widać że Mikstat lepiej pokryłby byłe kaliskie niż dwa planowane nadajniki - Chełmce i Kobyla Góra.No chyba że w przyszłości Chełmce zwiększą moc ale i tak nie zmieni to faktu utrudnionego odbioru z dwóch kierunków.Np. u rodziców z jednej strony bloku mam kierunek na Chełmce a tył bloku na Mikstat.Chcąc odbrać Mux8 muszę montować na drugim oknie nową antenę.


Obrazek

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Ikey »

No i muszę trochę skrytykować Emitela.
Pierwsza sprawa - parametry emisji. Pasmo VHF to wiadomo, nie jest kwestia wyboru tylko czynnik niezależny. Ale polaryzacja, małe moce i wybór obiektów nadawczych jest... hmmm... no nie ułatwia życia. Czemu tak? Nie dowiesz się.
Druga (taki drobiazg) - niedopracowane mapki. Np II etap: w wykazie Wichów, na mapie biała plama dokładnie w miejscu nadajnika.

No ale i tak jest z pewnością lepiej niż gdyby inna firma została operatorem mux8. Aż strach pomyśleć co by było gdyby wygrało jakieś np TV-INFO-coś tam. Jestem przekonany, że do dziś nie pracowałby żaden nadajnik mux8.

ikcyzor
Posty: 63
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Parametry MUX-8

Post autor: ikcyzor »

Zrobiłem dziś porządek w telewizorze bo wchodzi we Wrocławiu Echo24. Test wyszukało mi 15 razy Echo24 znalazło się na 1017 dlaczego. ( ITI 2849ST )

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Parametry MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Co do MUX8 już o tym pisałem 2 strony tremu. Kolejne "test" pisane z małych liter doszły we wrześniu.
Prawdopodobnie jest to podyktowane jakimiś testami przesyłania dodatkowych usług w MUX8 wraz z kanałami telewizyjnymi.
Nie ma oficjalnego komunikatu Emitela w tej sprawie.
Kanałów TV będzie maksymalnie tyle ile jest obrazów kontrolnych. Pozostałe testy są bez obrazu i dźwięku i nie mają większego znaczenia, wraz z regularną emisją przez nadawców zostaną prawdopodobnie usunięte.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Parametry MUX-8

Post autor: monter1981 »

Kolejny pakiet pozwoleń UKE:

Dobromierz K9 4,2 kW H D
Przysucha/Kozłowiec K8 15,5kW V D
Częstochowa/Wręczyca K9 8kW V D
Dęblin/Ryki K7 8kW V D
Konin/Żółwieniec K7 14kW V D
Radom/ ul. Przytycka K8 8,5kW V D

Awatar użytkownika
Krzysiek25
Posty: 125
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 12:49
Miejscowość: Jedlnia-Letnisko
Odbiornik: WIWA H.265 MAXX,DAB+100,OPTICUM Premium Box H.265
Instalacja antenowa: H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T ze wzmacniaczem LNA-101
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przysucha/Kozłowiec,Radom/ul.Przytycka

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Krzysiek25 »

a kiedy mogą ruszyć już?
Przysucha/Kozłowiec K8 15,5kW V D
Radom/ ul. Przytycka K8 8,5kW V D

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Kamilx »

Na pewno do końca roku. Kiedy wszyscy nadawcy "dogadają się" z Emitelem powinniśmy poznać więcej szczegółów.

Awatar użytkownika
akoss22
Posty: 99
Rejestracja: 18 września 2016, o 18:29
Miejscowość: Osiedle
Odbiornik: AMIKO Mini 4K Combo
Instalacja antenowa: Antena log 5-69 HV pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przusucha 53km Góra Kamieńsk 72 km

Re: Parametry MUX-8

Post autor: akoss22 »

Cieszy mnie fakt, że Przysucha będzie nadawać 15,5kW. Rośnie szansa, że w V doleci na odległość 50km ;)

Zablokowany