Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: tranzystor »

eter pisze:Ale wydaje mi się, że chyba jednak dźwięk, aby przebyć drogę analog-cyfra-analog potrzebuje więcej czasu od wizji pokonującej tę samą drogę i mamy te rozejścia w przypadku złej elektronicznej synchronizacji?
...
Podłączając źródło sygnału audio do wejścia laptopa ładnie możemy sobie uzmysłowić, jakie opóźnienie występuje tylko na takim krótkim odcinku. Słyszymy bardzo duży pogłos i to jest właśnie to największe zło techniki cyfrowej.
Mielenie przez kodery / dekodery (opóźnienie tym bardziej większe im bardziej jest ustawiona moc kodowania czyli lepsza jakość wyjściowa obrazu i dźwięku) - to całe zło i przyczyna sporych opóźnień i czasem desynchronizacji dźwięku z obrazem, ten kto się zajmuje konwertowaniem/renderowaniem audio/video ten dobrze zna te bolączki a jeśli do tego dochodzi rendering w locie (na żywo jak w przypadku cyfrowej telewizji czy streamingu w internecie nawet na youtube się czasem coś rozreguluje) to sprawia że problemów może być jeszcze więcej. A jak są problemy na żywca to czasem coś zostaje pominięte wystarczy jedna klatka w tył, jakieś pixele/błędy i już się rozregulowuje dźwięk. Ja się spotkałem też z tym że sam odbiornik cyfrowy może się rozregulować i będzie desynchronizacja dźwięku z obrazem mimo że u kogoś innego jest normalnie i czasem technika potrafi to naprawić w locie (jakaś pauza/przyśpieszenie video lub coś w tym stylu) a czasem dopiero przełączenie na inny kanał może sytuację naprawić!

Tak samo ma się rzecz z wyżej wymienionym analogiem "mielonym" przez przetwornik analogowo-cyfrowy w kartach dźwiękowych (w tym też laptopie albo np. w stacjonarnych nagrywarkach DVD). We wszystkich przypadkach opóźnienie wynika z tego że układy przetwarzają i kompresują dźwięk do postaci cyfrowej a to musi zająć ileś tam czasu (tak jak przeładunek w firmie kurierskiej :lol: ) czasem setne sekundy jeśli chodzi o dźwięk a czasem i parę sekund jeśli chodzi o obraz, (to zależy od tego ile pracy musi wykonać komputer/koder, przy materiale video musi wykonać najwięcej!) stąd tyle opóźnień w technice satelitarnej i naziemnej telewizji. :roll:

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: eter »

Ja mam ten problem w tunerze Wiwy podłączonej poprzez HDMI, ma stały "rozjazd" między fonią a obrazem.
Jak znalazłem wyjście z sytuacji (audio jest zsynchronizowane dobrze, nie wiedzieć czemu z wyjściem analogowym z Wiwy - czyli obraz po HDMI a dźwięk na wzmacniacz z analogowego wyjścia).
To pech chciał, że akurat na tym analogowym wyjściu wysiadł mi jeden kanał.
I tak oglądam z efektem "łapania powietrza" i wspominam dobre czasy, kiedy w analogu, to trzeba było się "gimnastykować", żeby uzyskać przesunięcie.
No, ale taki urok cyfry :(

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Poland »

Pod koniec września czekają nas dodatkowe po 8TV zmiany w telewizji naziemnej. Zgodnie z zapowiedziami ruszy TVP Info HD: http://www.---------/tvp-info-ze-zm ... nia-mux-3/

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: K63 »


piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: piotrek93 »

Mam pytanie odnośnie TVP INFO HD o której godzinie dołączy do MUX-3 i czy będzie dołączona ścieżka e-ac-3 dd+ tak jak jest w przypadku innych kanałów w jakości HD od TVP.

Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Cyfrowy »

Uruchomienie TVP Info HD nastąpiło o godz. 1:00. Dostępna jest wyłącznie jedna ścieżka dźwiękowa - MPEG.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Puma »

Logo będzie chyba zmienione?
U mnie TVP Info znikło i pojawiło się w innym miejscu.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: hadam »

Jak na razie różnica jest niewielka, aczkolwiek w dobrym kierunku.
Jakość obrazu: 1920x1080 (poprzednio 704x576), 16:9, ok. 3,5 Mbit/s (poprzednio ok. 2,1 Mbit/s)
Jakość dźwięku: 128 kbit/s MPEG stereo

Na ekranie nie ma wyraźnych zwiastunów przełączenia, logotyp nie uległ zmianie, obraz zyskał na jakości (mniej widoczne efekty kompresji), ale nie trudno dostrzec, że materiały studyjne są realizowane w SD i upscalowane. Z uwagi na brak zauważalnych różnic (to samo logo i identyfikator) wiele osób może się nawet zastanawiać, czy emisja jest faktycznie realizowana w HD - potwierdzamy jednak, że rozdzielczość wideo została podniesiona.
Na prawdziwe HD przyjdzie nam trochę poczekać a zapowiedzi prezesa Kurskiego, że od stycznia 2017 stoją pod znakiem zapytania.
Wg wcześniejszych zapowiedzi pełny rozruch TVP Info w HD miałby nastąpić po wykonaniu niezbędnych prac polegających na wymianie urządzeń wykorzystywanych w procesie produkcji. Pierwotnie mówiło się o styczniu 2017, ale trudno aktualnie stwierdzić, czy zakładany termin zostanie utrzymany.

Czytaj więcej na: http://satkurier.pl/news/152079/tvp-inf ... adaje.html

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pikaczu »

mogliby, przenieść tvp rozrywka do mux 8.

Awatar użytkownika
akoss22
Posty: 99
Rejestracja: 18 września 2016, o 18:29
Miejscowość: Osiedle
Odbiornik: AMIKO Mini 4K Combo
Instalacja antenowa: Antena log 5-69 HV pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przusucha 53km Góra Kamieńsk 72 km

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: akoss22 »

Bez fajerwerków, ale zawsze trochę lepiej, choć mogło by być lepiej ;) Do pełnego HD jeszcze sporo brakuje. Może stopniowo będą podmieniać programy w full hd.

Pakos
Posty: 74
Rejestracja: 29 grudnia 2009, o 20:31
Miejscowość: Debowiec
Odbiornik: Hitachi 4K
Instalacja antenowa: Siatka+ symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice/Maślana Góra

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Pakos »

Bitrate TVP Info video średnio 3500 kbit/s, audio 128 kbit/s.

rancor
Posty: 50
Rejestracja: 10 maja 2012, o 18:38
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań-Śrem

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: rancor »

ObywatelDVB-T pisze:Jak na razie różnica jest niewielka, aczkolwiek w dobrym kierunku. Jakość obrazu: 1920x1080 (poprzednio 704x576), 16:9, ok. 3,5 Mbit/s (poprzednio ok. 2,1 Mbit/s)
Jakość dźwięku: 128 kbit/s MPEG stereo
To chyba jakiś żart, u mnie w kablówce (City-Net Swarzędz) nadal jest wesja SD z bitratem powyżej 5 Mbit/s. Dobrze że chociaż większe kablówki mają dostęp do bezpośrednich łącz z TVP. TVP1 HD i TVP2 HD mają około 12 Mbit/s.

Niestety, ciągle przy cyfrowej emisji padają zwroty "cyfrowa jakość", czy "jakość HD".

Pakos
Posty: 74
Rejestracja: 29 grudnia 2009, o 20:31
Miejscowość: Debowiec
Odbiornik: Hitachi 4K
Instalacja antenowa: Siatka+ symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice/Maślana Góra

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Pakos »

Chyba to zależy od tego co nadają teraz jest program na żywo i jest lepiej 4300-4512 kbit/s.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: kupon »

Przepraszam modków i wrażliwych czytaczy forum...........
..........nosz k..........progresja......w..... jakości........
Gdybym był odpowiedzialny za takie coś to zapadł bym się pod ziemię ........ze wstydu .......

vigoo
Posty: 504
Rejestracja: 9 lipca 2010, o 11:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin/Kołowo

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: vigoo »

Polskie HD dla polskiego, mało wymagającego widza...
Cytując klasyka: "Ciemny lud to kupi" ;)

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: eter »

Zamiast dać TVP Kultura w HD, to dali gadające głowy, nie wiadomo po co, z materiałami SD w technice HD.
Wiem marudzę, ale faktycznie większy pożytek byłby z kultury i filmów w HD.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DanielK »

Zwróćcie uwagę, że jest to jedynie tymczasowa sytuacja. W przyszłym roku będzie lepiej.

Francuski Canal+ na satelicie Astra 1 nadaje wiele kanałów robiąc upscale...

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Robert03 »

rancor pisze: To chyba jakiś żart, u mnie w kablówce (City-Net Swarzędz) nadal jest wesja SD z bitratem powyżej 5 Mbit/s. Dobrze że chociaż większe kablówki mają dostęp do bezpośrednich łącz z TVP. TVP1 HD i TVP2 HD mają około 12 Mbit/s.
Niestety, ciągle przy cyfrowej emisji padają zwroty "cyfrowa jakość", czy "jakość HD".
Tylko po co 5 Mbit/s dla obrazu statycznego w którym siedzą gadające głowy, nic się nie rusza tylko ich wargi :-).
Zwroty "cyfrowa jakość" czy "jakość HD" są uprawnione. Za tymi określeniami wcale nie kryje się przekaz "najlepszy". Inną sprawą jest że "ciemny lud" interpretuje te określenia w zależności od posiadanej wiedzy, percepcji wzrokowo-słuchowych, doświadczenia technicznego i potrzeb jakie ma w danym zakresie. Tak jest z każdą dziedziną techniki, nie tylko z jakością przekazu telewizyjnego.
Z drugiej strony nawet taki, nie pozbawiony wad, przekaz cyfrowy jaki mamy obecnie w DVB-T jest znacznie lepszej jakości u 99,9% odbiorców niż dotychczasowy przekaz analogowy. Nie ma odbicia, śnieżenia, obraz jest ostrzejszy i bardziej wyraźny. Dodatkowo przekaz cyfrowy cechuje się znacznie mniejszymi wymaganiami dot. instalacji antenowych niż było to w analogu. Dlatego mimo wszystko mamy do czynienia ze znacznym postępem i to nie ulega wątpliwości.

Radol
Posty: 64
Rejestracja: 10 kwietnia 2012, o 22:51
Odbiornik: DVB-T MANTA
Instalacja antenowa: Antena siatkowa bez wzmacniacza umieszczona na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Radol »

Co do TVP INFO pseudoHD i temu podobnymi zmianami.
Po co komu taki kanał w jakości HD? Nawet gdyby faktycznie miał docelowe/prawidłowe parametry HD.

Pytam się, bo kompletnie nie rozumiem usuwania jakiegoś kanału po to by móc uruchomić kanał informacyjny w jakości HD.
Jak mam być szczery to dla mnie ta zmiana to nie jest in plus, bo te HD do szczęścia nie jest mi w tym przypadku tego kanału kompletnie potrzebne.
Jak dla mnie, po prostu straciłem jeden kanał z listy i tyle (TVP Polonia)

Rozumiem taki FocusTV , Stopklatka czy inny program gdzie naprawdę jest co jakis czas co pokazywać w tym HD.
Co ja mam "W tyle wizji" oglądać w HD czy może prognozę pogody ??

Niestety wygląda to tak, że "damy w HD bo mamy takie możliwości i możemy" a nie dlatego że jest takie zapotrzebowanie i ramówka programowa by tego wymagała.

Kompletnym argumentem bezsensownych takich zmian jest to że nawet posiadacze ponad 48' TV mówią że różnicę ledwo co widać - a na czym ma to niby widać?? Na krawędziach biurka prowadzącego jakąś bezsensowną paplaninę czy na maszynie do losowania podczas transmisji losowania LOTTO ?

Teraz to już mnie nic nie zdziwi.Aż dziw, że jeszcze nie wystartował żaden program typu MANGO24 w HD.

rancor
Posty: 50
Rejestracja: 10 maja 2012, o 18:38
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań-Śrem

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: rancor »

Robert03 pisze:Z drugiej strony nawet taki, nie pozbawiony wad, przekaz cyfrowy jaki mamy obecnie w DVB-T jest znacznie lepszej jakości u 99,9% odbiorców niż dotychczasowy przekaz analogowy. Nie ma odbicia, śnieżenia, obraz jest ostrzejszy i bardziej wyraźny.
No nie wiem, czy aż tak dobrze jest z tą "cyfrową jakością", w mojej kablówce jest jeszcze analog i TVP Info w analogu wygląda lepiej niż wersja cyfrowa. W "cyfrze" widać artefakty cyfrowej kompresji, zwłaszcza przy szybkim ruchu w obrazie, analog jest bardziej "spokojny" od tych cudownych cyfrowych efektów.

Po prostu w cyfrowym przekazie za dużo jest możliwości zepsucia odbioru, a że jest to kompresja stratna, to żadne cudowne instalacje antenowe, czy TV tego nie naprawią.

Zablokowany