DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
radosuaf
Posty: 27
Rejestracja: 8 września 2016, o 13:34
Odbiornik: TechniSat DigitRadio 450
Instalacja antenowa: antena teleskopowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań "Piątkowo" / Poznań "Śrem"

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: radosuaf »

Max van Org pisze:W Polskim Radiu mam problem, że można ich słuchać przez powiedzmy godzinę, wtedy w Jedynce, Trójce i niektórych rozgłośniach regionalnych zmieniają format. Rozgłośnia muzyczna staje się gadana. Mój refleks jest taki, zmieniam rozgłośnię. Jeżeli chce gadkę, nastawiam PR24 albo TOK FM. Jedynka i Trójka muszą być odmłodzone i między 6 a 18 każda godzina musi mieć ten sam podział na muzykę i mowę. Muzykę powinni ustalać słuchacze.
1. Jeśli ktoś lubi słuchać tylko muzyki, są tysiące stacji w internecie, w których muzyka leci przez 99% czasu. Dokładnie sprofilowana pod konkretnego słuchacza.
2. Jeśli ktoś lubi słuchać różnej muzyki, a przy okazji czegoś się dowiedzieć, zostaje mu tylko Polskie Radio, bo gdzie znajdę magazyny filmowe, książkowe itp.? Przecież nie w Esce albo Zetce.
3. Słuchacze już ustalają, czego lubią słuchać, w stacjach komercyjnych. I w 99% jest to niestrawna papka, ja od radia oczekuję, że to ono będzie kreować mój gust i wskazywać mi wykonawców czy gatunki, o których nie mam pojęcia. Jak będę chciał słuchać muzyki, którą znam i lubię bez gadania, to odpalę sobie moją plejlistę MP3. Mam tego na gigabajty.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Max van Org pisze: Przez lata czytam na forach, że radio cyfrowe musi działać na smartfonach. Mam smartfony dwóch producentów, na których działa DAB+. Możesz mi napisać jak mam do nich podłączyć antenę 4 elementową i transportować ją w przepełnionej SKM-ce? DAB+ musi działać dla każdego na dipolu nie dłuższym niż 20 cm. Nie jest to koniecznie w pierwszej fazie rozbudowy sieci, ale na samym końcu. Każde inne rozwiązanie jest dyskryminacją słuchaczy mieszkających daleko od obiektów nadawczych.
Nie trzeba daleko mieszkać od nadajnika,sygnał w Katowicach jest tak słaby że w mieszkaniach na antence teleskopowej można słuchać od 6 piętra wzwyż poniżej sygnał niknie,teraz albo zwiększyć moc nadajników,lub rozbudować dodatkowo sieć lokalnych nadajników coś na zasadzie GSM inaczej będzie problem z odbiorem ,przecież nikt nie będzie podłączał radyjka przenośnego do anteny zewnętrznej głupota..

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

No czasem trzeba. Ale przecież taka sieć DAB nie jest ostateczna i byłoby pewnie w przyszłości mnóstwo doświetleń. :lol:

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Ciekawostką jest to że nadajnik 10kW nie może zasiać obszaru 10km od nadajnika :shock: jak bym odpalił nadajnik fm 200W to słychać mnie spokojnie w Krakowie ;)

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Pamiętam że to samo było tv analogową 8 kanał TVP1 praktycznie brak odbioru na antenie pokojowej,ogólnie to Kosztowy nie jest dobrą lokalizacją dla centrum Katowic i okolic południowych.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

Prawidłowy odbiór zależny jest od nadawanego sygnału oraz ukształtowania terenu, gęsta i wysoka zabudowa nie sprzyja odbiorowi na urządzeniach przenośnych.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Oczywiście,tylko moc nadajnika musiała by mieć 20 kW (dookólna) po drugie większe tłumienie jest właśnie na centrum Katowic oraz południowe dzielnice nie wiedzieć czemu :?: :x

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

radosuaf pisze: 1. Jeśli ktoś lubi słuchać tylko muzyki, są tysiące stacji w internecie, w których muzyka leci przez 99% czasu. Dokładnie sprofilowana pod konkretnego słuchacza.
2. Jeśli ktoś lubi słuchać różnej muzyki, a przy okazji czegoś się dowiedzieć, zostaje mu tylko Polskie Radio, bo gdzie znajdę magazyny filmowe, książkowe itp.? Przecież nie w Esce albo Zetce.
3. Słuchacze już ustalają, czego lubią słuchać, w stacjach komercyjnych. I w 99% jest to niestrawna papka, ja od radia oczekuję, że to ono będzie kreować mój gust i wskazywać mi wykonawców czy gatunki, o których nie mam pojęcia. Jak będę chciał słuchać muzyki, którą znam i lubię bez gadania, to odpalę sobie moją plejlistę MP3. Mam tego na gigabajty.

Cóż mogę dodać. Popieram. :D

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

Podobnie kreowali programy muzyczne redaktorzy muzyczni PR w PRL- u, może należy wrócić do dobrych wzorców.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: poxipol »

Teraz Wojtek Man w telewizji, sugeruje dzieciom jaki to był be PRL

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

Obłuda i jak wiatr zawieje w żagle, to żegluje za kasą w nowym systemie.

radosuaf
Posty: 27
Rejestracja: 8 września 2016, o 13:34
Odbiornik: TechniSat DigitRadio 450
Instalacja antenowa: antena teleskopowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań "Piątkowo" / Poznań "Śrem"

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: radosuaf »

janusz44 pisze:Podobnie kreowali programy muzyczne redaktorzy muzyczni PR w PRL- u, może należy wrócić do dobrych wzorców.
No tak, zaraz się dowiemy, że Beksiński, Niedźwiecki czy Mann to jakaś żenada, za to "dziennikarze" RMF czy Eski to są prawdziwe tuzy.
W stacjach komercyjnych prowadzący audycje mają problemy z dykcją, pomijając już to, co mają (a raczej nie mają) do powiedzenia. Patrząc pod tym kątem, dziennikarze z PRL-owskiego PR byli kilka razy lepsi.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Koniec dygresji. Wracmy do tematów technicznych!

Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Cyfrowy »

À propos przyszłości radiofonii w Polsce, o której pan Jarosław Mroczkowski wcześniej wspominał - Polskie Radio nie chce wycofywać się z cyfrowego radia, lecz oczekuje opracowania jednolitej formuły technologii DAB+ w całej Europie. http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/po ... ej-europie

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Nie wiem co nazywają " formułą", ale europejskiej strategii cyfryzacji radia się nie spodziewam.

Natomiast EBU (europejska unia nadawców) wyraźnie rekomenduje DAB+ dla swoich członków.

radosuaf
Posty: 27
Rejestracja: 8 września 2016, o 13:34
Odbiornik: TechniSat DigitRadio 450
Instalacja antenowa: antena teleskopowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań "Piątkowo" / Poznań "Śrem"

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: radosuaf »

Cyfrowy pisze:À propos przyszłości radiofonii w Polsce, o której pan Jarosław Mroczkowski wcześniej wspominał - Polskie Radio nie chce wycofywać się z cyfrowego radia, lecz oczekuje opracowania jednolitej formuły technologii DAB+ w całej Europie. http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/po ... ej-europie
"Nie jestem zwolenniczką całkowitego wycofania się z cyfry" - nie bardzo rozumiem, jak powinienem to odbierać. Że nie skasują cyfry, ale trochę się z niej wycofają? PR od 2 dni mówi o tej konferencji i padają określenia, że "w zasięgu radia cyfrowego jest 55% Polaków", czy jakoś tak. Ja, mieszkając w centrum Poznania, jestem w tym zasięgu dość teoretycznie...

"Potrzebna jest większa strategia na poziomie państwa, czy Europy." - a w czym ma pomóc strategia dot. radia w Portugalii w sytuacji w Polsce?

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

Trwa transmisja konferencji o DAB:
http://embed.polskieradio.pl/stream/efr_pl.html

14:00 – 15:00 Trzecia sesja
Rene Zavoral – Dyrektor Generalny, Czeskie Radio
Patrick Hannon – Prezes, WorldDAB
Graham Dixon – Dyrektor Radia, EBU
Dr Michal Šimůnek – Beko, Skoda DAB + provider

15:15 – 17:00 Dyskusja: w którym kierunku zmierza cyfryzacja radia? DAB+, internet czy radio hybrydowe?

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: kaem3 »

Nie podoba mi się, że konferencja ma miejsce akurat w Krakowie. Czyżby efekt lobbingu tak "lubianego" przeze mnie p. Gródka z RMF FM?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Organizatorem konferencji jest nadawca publiczny, żeby nie powiedzieć Narodowy.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

No i konferencja się zakończyła,wiadomo tylko tyle że PR nie rezygnuje z cyfryzacji no niestety trzeba przyciągnąć komercyjnych nadawców,lokalne radio i dalej ruszać ;)

Zablokowany