DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

radosuaf pisze:
AmoresLatino pisze: 2. Co ma skasowanie z UKF Czwórki do cyfryzacji? Akurat uważam, że w tym przypadku to byłaby szansa na upowszechnienie radia cyfrowego w Polsce, bo wiadomo, że młodzi się szybciej przestawią.
To liczba tych słuchaczy, którzy zakupią odbiornik DAB, wzrośnie o liczbę dotychczasowych słuchaczy Czwórki na UKF. Czyli niewiele w skali kraju.
Max van Org pisze:
radosuaf pisze: Tak, ty zauważyłeś. Przecież Norwegia jest złym przykładem, bo nadaje w DAB a nie DAB+. Jest bogatym krajem i nie należy do grupy W. Przecież na konferencji powiedziano, że część tych ludzi spotka się na następnej konferencji. Jeżeli się nie mylę tydzień później. To było tylko show dla polskich polityków. Myślisz, że eksperci nie wiedzą co dzieje się w innych krajach?
Coś motasz. Nadaje w DAB+ A to?
http://www.stereopluss.no/lyttetest-av- ... 12329.html

To może politycy powinni posłuchać na tym show, jak się dochodzi do wyłączności nadawania w nowym systemie?
Chyba, że to taka gra i pozoranctwo. Niby to robimy DAB, ale tak naprawdę to nie wiemy, czy dobrze robimy.

P. prezes liczy na to, że ktoś jej da odpowiedź, jak w Polsce ma się dokonywać cyfryzacja radia. To dość dziwne, bo to ma być DAB dla Polski przy polskich uwarunkowaniach i to Polacy powinni najlepiej to wiedzieć.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Tak ogólnie można szybko się przestawić z analoga na dab+ stacjom komercyjnym nie przedłużyć umowy i tyle w tamacie PR się wyłącza z analogu i gra tylko pytanie jest po co ??dla mnie analog i dab+ powinien chodzić równolegle chyba że FM zostawimy dla piratów ooo to by była konkurencja :lol:

radosuaf
Posty: 27
Rejestracja: 8 września 2016, o 13:34
Odbiornik: TechniSat DigitRadio 450
Instalacja antenowa: antena teleskopowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań "Piątkowo" / Poznań "Śrem"

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: radosuaf »

antypyra pisze: To liczba tych słuchaczy, którzy zakupią odbiornik DAB, wzrośnie o liczbę dotychczasowych słuchaczy Czwórki na UKF. Czyli niewiele w skali kraju.
Nie, no oczywiście, słuchalność Czwórki to jest coś ok. 0,2%. Tylko że, jak pisałem:
a/ są najmłodsi, ergo powinni być bardziej skłonni do innowacji
b/ są zlokalizowani w większych miastach, gdzie łatwiej i taniej zapewnić sygnał

Podobnie (choć oczywiście nie tak samo - słuchacze starsi i bardziej rozproszeni) będzie z Trójką, a tutaj jest już sporo większy kawałek rynku do ugryzienia. Nie wiem, jak wyglądają słuchacze Dwójki, ale w przypadku Jedynki procent ludzi, którzy przejdą dobrowolnie na DAB będzie znikomy.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze: Coś motasz. Nadaje w DAB+ A to?
http://www.stereopluss.no/lyttetest-av- ... 12329.html

To może politycy powinni posłuchać na tym show, jak się dochodzi do wyłączności nadawania w nowym systemie?
Naprawdę nadają w DAB+. Masz rację. Główne programy NRK nadają nadal w DAB mp2 z 192 kbps.
Med et par Sennheiser HD800 på hodet, og med et par timer innestengt i det musestille studioet, er det etter hvert klare forskjeller mellom de enkelte kodingene og de enkelte bitratene, men jeg tror jeg må si at fra 128 kbps AAC begynner å bli vanskelig å skille fra vanlig CD-kvalitet i en blindtest, og uten muligheten til å loope krevende partier og hele tiden kunne gjøre A/B-testing.
Również uważasz, że AAC z 128 kbps nie rozróżnisz od płyty CD? Ja słyszę różnicę.
Faktisk er 128 kbps AAC vel så godt som mp2 192 kbps.
A tobie 128 kbps dla Dwójki nie wystarcza.
DAB+ kan nemlig låte ganske bra, og langt bedre enn FM - det fant jeg enkelt ut i lytteøvelsen hos NRK.
DAB+ może mieć lepszy dźwięk nić FM? Z tym się również zgadzasz?

Dlaczego uważasz, że politycy rozstrzygnąć jakość dźwięku radia? Uważasz, że ktoś kto jest głuchy na potrzeby wyborców będzie wystarczająco uwrażliwiony na jakość dźwięku, czy tylko może na pomysły lobbystów?
Konklusjon: Kjør nettradio!
Autor doszedł do konkluzji żeby słuchać radio internetowe a DAB+ jest dla odbioru mobilnego. To dlaczego twoja konkluzja jest inna?
antypyra pisze: P. prezes liczy na to, że ktoś jej da odpowiedź, jak w Polsce ma się dokonywać cyfryzacja radia. To dość dziwne, bo to ma być DAB dla Polski przy polskich uwarunkowaniach i to Polacy powinni najlepiej to wiedzieć.
Pisałem wielokrotnie, że Polskie Radio powinno robić program dla każdego słuchacza a nie dla niszowej części społeczeństwa, co widać po wynikach niektórych programów.
radosuaf pisze:
antypyra pisze: To liczba tych słuchaczy, którzy zakupią odbiornik DAB, wzrośnie o liczbę dotychczasowych słuchaczy Czwórki na UKF. Czyli niewiele w skali kraju.
Nie, no oczywiście, słuchalność Czwórki to jest coś ok. 0,2%. Tylko że, jak pisałem:
a/ są najmłodsi, ergo powinni być bardziej skłonni do innowacji
b/ są zlokalizowani w większych miastach, gdzie łatwiej i taniej zapewnić sygnał
Młodzi nie kupią odbiornika DAB+, bo nie będą kupowali sprzęt mono funkcyjny. Oni kochają scyzoryk szwajcarski którym jest smartfon. Dla Czwórki nikt nie kupi odbiornik DAB+, bo przecież ten program nawet na UKF-ie w Łodzi miał tak niską słuchalność, gdzie różnica mocy między ESKĄ a Czwórką był 2,0 kW do 1,5 kW a Eska miała 10 razy więcej słuchaczy. Polskie Radio nie potrafi spełniać misji. W ustawie pisze, że dokładnie:
Publiczna radiofonia i telewizja realizuje misję publiczną, oferując, na zasadach określonych w ustawie, całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom, zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu, cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką jakością i integralnością przekazu.
Pisze w ustawie całemu społeczeństwu a program jest niszowy tylko dla poszczególnych części społeczeństwa. W ten sposób nigdy Polskie Radio nie będzie wsparcia w społeczeństwie. Dodatkowo brakuje programów popularnych dla grup wiekowych od 12 do 40 i od 65 r. życia

radosuaf
Posty: 27
Rejestracja: 8 września 2016, o 13:34
Odbiornik: TechniSat DigitRadio 450
Instalacja antenowa: antena teleskopowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań "Piątkowo" / Poznań "Śrem"

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: radosuaf »

Max van Org pisze:Młodzi nie kupią odbiornika DAB+, bo nie będą kupowali sprzęt mono funkcyjny. Oni kochają scyzoryk szwajcarski którym jest smartfon.

Pisze w ustawie całemu społeczeństwu a program jest niszowy tylko dla poszczególnych części społeczeństwa. W ten sposób nigdy Polskie Radio nie będzie wsparcia w społeczeństwie. Dodatkowo brakuje programów popularnych dla grup wiekowych od 12 do 40 i od 65 r. życia
Cóż, nie jestem już najmłodszy, fakt, ale próbowałem Czwórki słuchać ze smartfona:
a/ znajdź telefon
b/ znajdź kabel audio
c/ znajdź kabel do ładowarki
d/ podłącz telefon do gniazdka
e/ podłącz telefon do amplitunera
f/ włącz amplituner
g/ włącz aplikację PR
h/ kliknij w ikonkę "Czwórka"
i/ odłóż telefon w jakieś sensowne miejsce


przegrało (nie)stety z "wciśnij przycisk TUNER na amplitunerze".

Na szczęście nigdy podczas słuchania nie zadzwonił mi telefon, bo wtedy to by się dopiero działo...

Po drugie, słuchalność wszystkich anten Polskiego Radia (włącznie z lokalnymi) zsumowana daje pewnie najwyższy udział w rynku (anteny ogólnopolskie to ok. 19%, lider RMF ma 24%):
http://www.badaniaradiowe.pl/wyniki/

Jedna stacja radiowa dla wszystkich jest pewnie w Korei Północnej. I pewnie ma słuchalność 100%. Ale chyba nie o to nam chodzi.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze: DAB+ może mieć lepszy dźwięk nić FM? Z tym się również zgadzasz?
Może. Tak było w testach INFO w 2013 roku. Przy Dwójce 160- 192 kbps AAC LC, Trójce 144 kbps LC i pozostałych stacjach stereo 128 kbps AAC LC. W Polsce! Nie przypominasz sobie?
Max van Org pisze: A tobie 128 kbps dla Dwójki nie wystarcza.
Nie wystarcza! Poza tym wolę mp2 192 kbps niż AAC LC 128 kbps w DAB+.
Max van Org pisze: Autor doszedł do konkluzji żeby słuchać radio internetowe a DAB+ jest dla odbioru mobilnego. To dlaczego twoja konkluzja jest inna?
Radio ma grać z dobrą jakością wszędzie - przede wszystkim na tunerze. Wtedy będzie grać i na smartfonie i na tradycyjnym przenośnym odbiorniku. Co to za planowanie radia pod urządzenia, na których zła jakość jest maskowana i można ja przemycać, jak kiepskie odbiorniki przenośne i smartfony?
Gdy wprowadzano UKF, ocenę wyników przeprowadzano na dobrych odbiornikach, jakie wtedy istniały, nie na popularnym kieszonkowym szajsie.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Max van Org pisze: Młodzi nie kupią odbiornika DAB+, bo nie będą kupowali sprzęt mono funkcyjny. Oni kochają scyzoryk szwajcarski którym jest smartfon. Dla Czwórki nikt nie kupi odbiornik DAB+, bo przecież ten program nawet na UKF-ie w Łodzi miał tak niską słuchalność, gdzie różnica mocy między ESKĄ a Czwórką był 2,0 kW do 1,5 kW a Eska miała 10 razy więcej słuchaczy. Polskie Radio nie potrafi spełniać misji.
Brak na rynku tańszych tunerów Dab+,oczywiście że nikt monofonicznego badziewia nie kupi żeby słuchać Czwórki to raz,dwa w samochodach powinni zacząć montować moduły Dab+,co do słuchalności to Eski słuchają 10-15 latkowie na smartfonach,nie porównywać tu Czwórki bo to dwie różne bajki tym bardziej że się pozbyli darmozjadów pt.piatek,piateczek srątunio i innych nieznających się kompletnie na prowadzeniu audycji nie mówiąc już o muzyce. Czwórka jest jednym z lepszych radiostacji pod względem muzyki ,promują młode talenty zapraszane są do studia na żywo,myślę że Czwórka dużo słuchaczy ma i trzeba ją rozwijać dalej a nie siedzieć przy radioodbiorniku i słuchać "w życiu piękne są tylko chwile"

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Sytuacja na Śląsku wygląda całkiem inaczej niż w pozostałej Polsce. Od Rzeszowa do Legnicy możesz jechać A4 i słuchać sobie DAB+. W niektórych okolicach oferta jest większa, bo jesteś jeszcze w zasięgu programów z Czech. Nie zapomnij, że 50 % słuchaczy jest poza zasięgiem DAB+, twierdzi Polskie Radio. Ciężko sprawdzić, ale żeby każdy mógł słuchać radio mobilnie, musieliby uruchomić co najmniej 5 razy więcej nadajników.

W samochodach są montowane moduły DAB+, jeżeli zamówisz nowe auto, musisz zamówić opcję DAB+. Od zachęcania słuchaczy do DAB+ jest Polskie Radio a nie producenci samochodów. Producenci wbudują w auta każdą technologię, na której mogą dodatkowo zarobić.

Twierdzisz, że Czwórka ma dużo słuchaczy, Antypyra jest przekonany, że Dwójka jest wartościowym programem dla społeczeństwa. Wyniki słuchalności wyglądają całkiem inaczej. Tam gdzie Czwórka miała nadajnik z podobną mocą ERP jak ESKA, program nadawcy publicznego miał 10 razy mniej słuchaczy. W ten sposób nie wypromują żadne młode talenty, bo nic nie daje granie utworów w programie, który nikt nie słucha. Można to porównać do grania koncertu przed pustą salą albo w piwnicy. Nic nie daje, że sami w swój głos zakochani DJ-e opowiadają o muzyce i grają muzykę, która im się podoba a słuchacze wybierają inną rozgłośnię. Radio jest dla słuchaczy a nie dla prowadzących audycję. Talenty tylko wtedy wypromuję, jeżeli mam słuchaczy. Polskie Radio robi wszystko, żeby ich nie mieć. Problemem DAB+ nie jest brak sprzętu technicznego i wymiana odbiorników a brak treści, za którymi ludzie stali by w sklepie za odbiornikami, żeby mogli je słuchać. Jeżeli słuchałeś konferencję w Krakowie, to słyszałeś co zrobili Szwajcarzy. Wyłączyli najpopularniejszy program nadawany na falach średnich. Jedyną alternatywą dla słuchacza był DAB. Ludzie ruszyli do sklepów po odbiorniki. Polskie Radio nie jest w tej pozycji, bo nie ma oferty za która ludzie ruszyliby po odbiorniki do sklepów.

radosuaf
Posty: 27
Rejestracja: 8 września 2016, o 13:34
Odbiornik: TechniSat DigitRadio 450
Instalacja antenowa: antena teleskopowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań "Piątkowo" / Poznań "Śrem"

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: radosuaf »

Max van Org pisze:Twierdzisz, że Czwórka ma dużo słuchaczy
Nie wiem, czy to do mnie, ja podawałem wyniki słuchalności - 0,5%. To nie jest dużo, ale biorąc pod uwagę fakt, że Czwórka nie gra takiej sieczki jak ESKA (wybacz, byłem kiedyś zmuszony przez 3 dni słuchać ESKI non stop 8 godzin dziennie, bo była puszczana w radiowęźle w firmie, w której byłem na audycie, myślałem, że podgryzę sobie żyły pod koniec), a po drugie zasięg terytorialny miała dość mocno ograniczony (w samochodzie dało się słuchać w promieniu 30 km od Poznania, w mieście podczas biegania z telefonem i słuchawkami jako anteną nie było możliwości), to ciężko się wypowiadać, jakie by były wyniki przy zasięgu porównywalnym do Trójki na przykład. Obecnie na tych nadajnikach "chodzi" PR24 - nie sądzę, żeby wynikami słuchalności przebiła mocno te 0,5%, zresztą samo PR liczy na aż... 1%:

http://www.press.pl/tresc/45432,polskie ... uchalnosci
Max van Org pisze:Antypyra jest przekonany, że Dwójka jest wartościowym programem dla społeczeństwa. Wyniki słuchalności wyglądają całkiem inaczej.
Zburzmy teatry - przecież w centrach handlowych jest dużo więcej ludzi. Największą frekwencję w kraju notuje warszawski teatr "Roma" (227 tys. osób rocznie), podczas gdy Poznań City Center, największe centrum handlowe w Poznaniu, w roku odwiedza 15 mln osób!!!
Max van Org pisze:Jeżeli słuchałeś konferencję w Krakowie, to słyszałeś co zrobili Szwajcarzy. Wyłączyli najpopularniejszy program nadawany na falach średnich. Jedyną alternatywą dla słuchacza był DAB. Ludzie ruszyli do sklepów po odbiorniki. Polskie Radio nie jest w tej pozycji, bo nie ma oferty za która ludzie ruszyliby po odbiorniki do sklepów.
Pomijając fakt, że mediana wynagrodzenia miesięcznego w Szwajcarii wynosi 5.674 CHF (to jakieś 22 tys. zł), a w Polsce 3.291,56 zł (tak, to prawie 7 razy mniej), a odbiornik DAB za 100 EUR kosztuje w Polsce i w Szwajcarii mniej więcej tyle samo, to wszystko się zgadza...
Inna sprawa, że gdyby ktoś wpadł na pomysł wyłączenia Trójki w UKF, to mógłbyś być zaskoczony wzrostami sprzedaży. Pewnie by zabrakło odbiorników w sklepach.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

@MVO
Wciąż nie możesz przyjąć do wiadomości faktu, że większe g... ma większą słuchalność. Ale to nie znaczy, że PR ma nadawać tylko g. Szczebelki słuchalności są przeznaczone dla tej literki. Nadawca publiczny musi wyrastać ponad szmirę.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

Max van Org pisze: Twierdzisz, że Czwórka ma dużo słuchaczy, Antypyra jest przekonany, że Dwójka jest wartościowym programem dla społeczeństwa. Wyniki słuchalności wyglądają całkiem inaczej. Tam gdzie Czwórka miała nadajnik z podobną mocą ERP jak ESKA, program nadawcy publicznego miał 10 razy mniej słuchaczy. W ten sposób nie wypromują żadne młode talenty, bo nic nie daje granie utworów w programie, który nikt nie słucha. Można to porównać do grania koncertu przed pustą salą albo w piwnicy. Nic nie daje, że sami w swój głos zakochani DJ-e opowiadają o muzyce i grają muzykę, która im się podoba a słuchacze wybierają inną rozgłośnię. Radio jest dla słuchaczy a nie dla prowadzących audycję. .
Masz rację, Polskie Radio powinno zrobić 5 kanałów takich jak RMF FM, słuchalność Polskiego Radia byłaby większa. Tylko nie wiem czy to by przyciągnęło do DAB-u skoro można słuchać oryginalnego RMF-u na FM-ie.
Jedzmy g. - miliard much nie może się mylić :)

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

Max van Org pisze:Niech wyłączą Solec, to znajdą się środki na emisję programów w DAB+. 6,7 Mln. zł kosztowa emisja DAB+ wszystkich programów 18 spółek Polskiego Radia w roku 2015. Ile kosztuje utrzymywanie Solca?
Coś około 6 mln zł, ale Solca słucha więcej osób niż DAB-u.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

radosuaf pisze:
Max van Org pisze:Radio można ukryć na ekranie odbiornika i wpakować w jego miejsce np. Spotify. Jeżeli będzie dostęp do internetu w pierwszym roku za darmo, kto będzie się zastanawiał jak to działa. Jak się ludzie przyzwyczają do Spotify, to radio będzie miało przegrane. Znajomi mają odbiornik samochodowy, który nagrywa wszystkie płyty CD na twardy dysk, można w ten sposób przegrać tysiące utworów i słuchać w drodze wszystkie swoje płyty.
To zależy, czy sprowadzamy radio do roli szafy grającej, czy chcemy posłuchać wywiadów z ciekawymi ludźmi, recenzji filmów czy książek, albo dowiedzieć się o ciekawym nowym zespole z Islandii, który właśnie wydał genialną debiutancką płytę.
W tej sytuacji nie jest dziwne, że stacjom komercyjnym się nie spieszy - bo je łatwo zastąpić Spotify albo plejlistą MP3, a Polskie Radio niekoniecznie.
Ja też nie słucham muzyki z radia bo całą interesującą mnie muzykę mam na cd, ale rozmów jakie są na PR24 z cd czy Spotify (korzystałem) nie posłucham.
Ostatnio zmieniony 11 października 2016, o 18:33 przez ziutek4444, łącznie zmieniany 1 raz.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

radosuaf pisze: Ja mam obiornik TechniSat 450, który na stronie DAB-Swiss:
http://www.dab-swiss.ch/html/empfangsgerate.html
dostał 5/6 punktów. I sygnał w Poznaniu łapię na styk - czyli generalnie gra, ale czasami gubi. W DAB przy optymalnym ustawieniu (czyli w zupełnie innym pokoju, po przeciwnej stronie mieszkania, na parapecie) sygnał ma 2 na 5 kresek, gdzie UKF daje się złapać 5 na 5 (radio ESKA).
Widać taka specyfika Poznania - nadajnik ze Śremu daleko a Piątkowo słabe, albo zamiast się wzmacniać to się wzajemnie wytłumiają. W Warszawie i w Szczecinie DAB gra na druciku (jak jest w innych miastach - nie miałem możliwości sprawdzić).

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

ziutek4444 pisze:
radosuaf pisze: Ja mam obiornik TechniSat 450, który na stronie DAB-Swiss:
http://www.dab-swiss.ch/html/empfangsgerate.html
dostał 5/6 punktów. I sygnał w Poznaniu łapię na styk - czyli generalnie gra, ale czasami gubi. W DAB przy optymalnym ustawieniu (czyli w zupełnie innym pokoju, po przeciwnej stronie mieszkania, na parapecie) sygnał ma 2 na 5 kresek, gdzie UKF daje się złapać 5 na 5 (radio ESKA).
Widać taka specyfika Poznania - nadajnik ze Śremu daleko a Piątkowo słabe, albo zamiast się wzmacniać to się wzajemnie wytłumiają. W Warszawie i w Szczecinie DAB gra na druciku (jak jest w innych miastach - nie miałem możliwości sprawdzić).
Też jakbym miał nadajnik na bloku obok bym odbierał na druciku :lol:
lokalizacja nadajnika dabu dla Katowic i okolic to Bytków :!: :!: nie wiem kto się uparł na te Kosztowy tv może chodzić ale nie radio na druciku mogę złapać RMF 60kW :lol:

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Dyskusja toczy się zawsze w podobny sposób. Zwrócę uwagę, że Polskie Radio nie spełnia misję, bo tworzy treści w taki sposób, że nie są do przyjęcia przez większość słuchaczy, co pokazują wyniki słuchalności. W Radomiu i Warszawie tylko co piąty słuchacz korzysta z oferty nadawcy publicznego. W Szczecinie co 3 słuchacz korzysta z jednego z 6 programów nadawców publicznych dostępnych w tym mieście. Różnice między rozgłośniami regionalnymi są wielkie. Odpowiedz albo powiedzmy echo na moją wypowiedz brzmi przeważnie podobnie: Ale ja słucham coś tam i nie ma się to zmienić. Tylko to nie uratuje gatunku radio, który musi dopasować się do potrzeb słuchaczy.

@radosuaf:
Nie wiem jaki masz amplituner. Nie potrzebuję żaden kabel, żeby połączyć smartfon do amplitunerem. Uruchamiam rozgłośnię na smartfonie, muzyka leci z wbudowanego głośniczka, klikam na airplay i wybieram amplituner. Mogę również podłączyć smartfon przez gniazdko USB i będzie ładowany akumulator.

Tylko dlaczego miałby łączyć smartfon z amplitunerem, jeżeli jest on połączony z wifi i mogę zapisać ulubioną rozgłośnie w pamięci na pilocie i wystarczy kliknięcie na przycisk żeby ją uruchomić ponownie. W kuchni mam tylko odbiornik wifi, bez UKF-u. Od 10 lat nie potrzebuję tego badziewia.

Prowadzimy jakąś loterię wyników słuchalności? Wyniki są publicznie dostępne w internecie. Można zliczyć ile słuchaczy mają media publiczne. 35,4 % w Szczecinie, 21 % w Radomiu.

Porównania zarobków między Polską i Szwajcarią nie mają sensu, bo tam wszystko kosztuje dużo więcej, szczególnie żywność i mieszkania. Nadajnik Beromünster wyłączono w roku 2008. Najtańsze odbiorniki kosztowały wtedy w Szwajcarii 96 Franków, dzisiaj jest to 376 zł, wtedy było to 260 zł. W Polsce najtańszy odbiornik DAB+ kosztuje 120 zł.

@antypyra:
Gdy wprowadzono UKF, nadawano w mono i zasięg był mniejszy niż ma obecnie DAB+ w Polsce. Ludzie cieszyli się, że mają radio. Dzisiaj wymagania są całkiem inne. Media są dostępne wszędzie i zawsze. Rozgłośnie muszą dopasować się do wymagań słuchaczy albo mogą wyłączyć swoje nadajniki. Radio na UKF-ie nie jest dostępne wszędzie i zawsze. Często jest dostępna tylko ograniczona oferta, bo np. Polskie Radio było za leniwe znaleźć częstotliwości na cały kraj dla części swoich programów. Teraz ma szansę rozbudować siec na cały kraj i nie chce.

Piszesz, że radio ma grać z dobrą jakością wszędzie. To dlaczego na twoim ulubionym UKF-ie nie gra w dobrej jakości. Spytaj ludzi na Śląsku, którzy narzekają na dobór częstotliwości albo pomiędzy Bydgoszczą a Trójmiastem. Spróbuj odebrać Dwójkę i PR24 wszędzie na tunerze wbudowanym w najgorszy smartfon? Rozgłośnie przespały rozwój mediów. Nie są przygotowani na XXI wiek. Jakość szwankuje, dostępność jest ograniczona.

Niech Polskie Radio nadaje jeden program lepszy niż RMF FM. Nie potrafią? Trójka w niektórych miastach zyskała słuchaczy, ale wynik na skale kraju jest nadal oddalony od lidera rynku. Niech zrobią tylko jeden program ogólnopolski, który dorówna wynikom np. Radia Szczecin.

Odnośnie Solca. Solec kosztuje na rok 6 mln. zł dla jednego programu. Koszt emisji 8 programów PR do 50 % społeczeństwa przy użyciu 24 nadajników kosztuje 4,65 mln. zł na rok. Za 10 mln zł/rok ile nadajników można by utrzymywać? 60 Nadajników i 80 % ludności? Solec dociera niby do 100 % populacji, ale w miastach są problemy.

Na druciku działa w Krakowie i Gdańsku.

radosuaf
Posty: 27
Rejestracja: 8 września 2016, o 13:34
Odbiornik: TechniSat DigitRadio 450
Instalacja antenowa: antena teleskopowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań "Piątkowo" / Poznań "Śrem"

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: radosuaf »

Max van Org pisze:Dyskusja toczy się zawsze w podobny sposób. Zwrócę uwagę, że Polskie Radio nie spełnia misję, bo tworzy treści w taki sposób, że nie są do przyjęcia przez większość słuchaczy, co pokazują wyniki słuchalności. W Radomiu i Warszawie tylko co piąty słuchacz korzysta z oferty nadawcy publicznego. W Szczecinie co 3 słuchacz korzysta z jednego z 6 programów nadawców publicznych dostępnych w tym mieście. Różnice między rozgłośniami regionalnymi są wielkie. Odpowiedz albo powiedzmy echo na moją wypowiedz brzmi przeważnie podobnie: Ale ja słucham coś tam i nie ma się to zmienić. Tylko to nie uratuje gatunku radio, który musi dopasować się do potrzeb słuchaczy.
1. To po co nam DAB+ i 30-40 stacji w eterze? Żeby wszyscy słuchali jednej albo dwóch?
2. Twoim zdaniem 33% dla radia publicznego to mało? Ma tego słuchać 100% ludzi? A rozgłośnie prywatne mają zbankrutować?
3. Co da "dostosowanie się radia do potrzeb słuchaczy"? Jeśli mam abonament Spotify, to do odtwarzania muzyki radio nie jest mi w ogóle potrzebne. A ogółu słuchaczy nie interesuje publicystyka, reportaże, słuchowiska radiowe, czy cokolwiek innego poza "umpa umpa". Ergo: radio publiczne miałoby być takim erzacem dla plejlisty Spotify niskich lotów dla ludzi, którzy nie ogarniają Spotify, albo nie chcą płacić 19,99 zł miesięcznie...
Max van Org pisze:@radosuaf:
Nie wiem jaki masz amplituner. Nie potrzebuję żaden kabel, żeby połączyć smartfon do amplitunerem. Uruchamiam rozgłośnię na smartfonie, muzyka leci z wbudowanego głośniczka, klikam na airplay i wybieram amplituner. Mogę również podłączyć smartfon przez gniazdko USB i będzie ładowany akumulator.
Onkyo TX-NR579. I nie zamierzam wywalać 2 albo 3 tys. zł na nowy amplituner :)

Max van Org pisze: Tylko dlaczego miałby łączyć smartfon z amplitunerem, jeżeli jest on połączony z wifi i mogę zapisać ulubioną rozgłośnie w pamięci na pilocie i wystarczy kliknięcie na przycisk żeby ją uruchomić ponownie. W kuchni mam tylko odbiornik wifi, bez UKF-u. Od 10 lat nie potrzebuję tego badziewia.
Tylko, że u mnie np. na Onkyo stream Czwórki jest przesunięty o jakieś 2 minuty - przy relaksacyjnym słuchaniu nie ma to znaczenia, ale na przykład rano, kiedy spieszę się do pracy, mnie denerwuje - bo muszę na zegarku sprawdzać, która jest naprawdę godzina.


Max van Org pisze:Porównania zarobków między Polską i Szwajcarią nie mają sensu, bo tam wszystko kosztuje dużo więcej, szczególnie żywność i mieszkania. Nadajnik Beromünster wyłączono w roku 2008. Najtańsze odbiorniki kosztowały wtedy w Szwajcarii 96 Franków, dzisiaj jest to 376 zł, wtedy było to 260 zł. W Polsce najtańszy odbiornik DAB+ kosztuje 120 zł.
Czyli przy 7 razy wyższych zarobkach odbiornik DAB+ powinien kosztować w Polsce 260 / 7 = 37 zł. I przy odpowiedniej promocji radiofonii cyfrowej nie sądzę, żeby ktoś miał opory przed kupnem nowego.

Max van Org pisze:Niech Polskie Radio nadaje jeden program lepszy niż RMF FM.
Ale co to znaczy "lepszy"? Z wyższą słuchalnością? Ktoś wyżej wspomniał: "jedzcie g***o - miliony much nie mogą się mylić". To jakby się czepiać, że filmy Kieślowskiego ogląda mniej ludzi niż kolejne części "American Pie"...

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

radosuaf pisze:
Max van Org pisze:Dyskusja toczy się zawsze w podobny sposób. Zwrócę uwagę, że Polskie Radio nie spełnia misję, bo tworzy treści w taki sposób, że nie są do przyjęcia przez większość słuchaczy, co pokazują wyniki słuchalności. W Radomiu i Warszawie tylko co piąty słuchacz korzysta z oferty nadawcy publicznego. W Szczecinie co 3 słuchacz korzysta z jednego z 6 programów nadawców publicznych dostępnych w tym mieście. Różnice między rozgłośniami regionalnymi są wielkie. Odpowiedz albo powiedzmy echo na moją wypowiedz brzmi przeważnie podobnie: Ale ja słucham coś tam i nie ma się to zmienić. Tylko to nie uratuje gatunku radio, który musi dopasować się do potrzeb słuchaczy.
1. To po co nam DAB+ i 30-40 stacji w eterze? Żeby wszyscy słuchali jednej albo dwóch?
Doprowadźmy wpierw do sytuacji w której mieszkańcy aglomeracji i reszty kraju mieli te same warunki. Dlaczego w miastach nadaje Polskie Radio 6 programów a po za aglomeracjami tylko 3? Czyli mieszkańcy wiosek opłacają programy których nie odbierają i wspierają ofertę w miastach?
radosuaf pisze: 2. Twoim zdaniem 33% dla radia publicznego to mało? Ma tego słuchać 100% ludzi? A rozgłośnie prywatne mają zbankrutować?
Wystarczą wyniki, które ma BBC. Jeżeli spojrzymy na zarządzanie BBC a to co robią politycy z Polskim Radiem to wiadomo dlaczego wyniki słuchalności znają w Polsce od lat tylko jeden kierunek.

http://www.rajar.co.uk/listening/quarte ... tening.php
radosuaf pisze: A ogółu słuchaczy nie interesuje publicystyka, reportaże, słuchowiska radiowe, czy cokolwiek innego poza "umpa umpa". Ergo: radio publiczne miałoby być takim erzacem dla plejlisty Spotify niskich lotów dla ludzi, którzy nie ogarniają Spotify, albo nie chcą płacić 19,99 zł miesięcznie...
Znasz Audible? Przecież Apple, Amazon itp. oferują również słuchowiska, czytają książki itp. Nie istnieje kryzys treści mówionych, czytanych, gadanych …

Przecież nadawcy publiczni rozwijają aplikacje w których mogę samemu sobie ułożyć program, skoczyć do następnego utworu itd.

Polskie Radio nadaje 5 programów z których każdy jest straganem. Ale nikt nie wie gdzie kiedy co można usłyszeć, bo nikt nie chce się tego uczyć na pamięć i pamiętać że raz w tygodniu będzie dostępna audycja o jego interesach. Nadawcy komercyjni przyzwyczaili słuchaczy do programów, które prze cały dzień przysłuchują się tak samo. Internet nauczył ludzi, że wszystkie treści są zawsze dostępne. Nie ma miejsca na rynku dla programów, które co godzinę zmieniają charakter. Musi istnieć jeden program dla dzieci, jeden ze słuchowiskami, jeden z muzyką klasyczną itd. Może istnieć jeden program wiążący wszystkie treści, ale tylko jeden a nie pięć. Inni nadawcy publiczni odrobili lekcje, Polski nadawca nic nie zmienił, no brakowało kanałów dystrybucji. Teraz są.
radosuaf pisze: Onkyo TX-NR579. I nie zamierzam wywalać 2 albo 3 tys. zł na nowy amplituner :)
To podłącz odbiornik internetowy i będziesz mógł słuchać ponad 10 tyś. programów.
radosuaf pisze: Czyli przy 7 razy wyższych zarobkach odbiornik DAB+ powinien kosztować w Polsce 260 / 7 = 37 zł. I przy odpowiedniej promocji radiofonii cyfrowej nie sądzę, żeby ktoś miał opory przed kupnem nowego.
To powiedz mi który z odbiorników za 20 zł albo nawet 37 zł ma wbudowany głośniczek na którym usłyszę jakość dźwięku, która jest wymagana na forach od DAB+? Dobra jakość obojętnie czy odbiornika FM czy DAB+ jest zależna od głośnika. Za 20 zł albo 37 zł nikt nie wyprodukuje dobry głośnik.

Na konferencji w Krakowie stwierdził ktoś, że dojazd z lotniska do hotelu taksówkom kosztuje tyle samo co najtańszy odbiornik DAB+, mowa była o 17 Euro.
radosuaf pisze:
Max van Org pisze:Niech Polskie Radio nadaje jeden program lepszy niż RMF FM.
Ale co to znaczy "lepszy"? Z wyższą słuchalnością?
Sprawa jest łatwa. Program musi mieć wystarczająco dużo słuchaczy, którzy będą protestowali przeciwko likwidacji jego. Czwórkę usunięto z UKF-u. Czy ktoś płakał? Nie, bo wcześniej nie zadbała o grono słuchaczy uwielbiających ten program. Dlaczego nie? Bo za mikrofonem siedzą ludzie zamiłowani sami w siebie i słuchacza mają gdzieś.

radosuaf
Posty: 27
Rejestracja: 8 września 2016, o 13:34
Odbiornik: TechniSat DigitRadio 450
Instalacja antenowa: antena teleskopowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań "Piątkowo" / Poznań "Śrem"

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: radosuaf »

Max van Org pisze: Doprowadźmy wpierw do sytuacji w której mieszkańcy aglomeracji i reszty kraju mieli te same warunki. Dlaczego w miastach nadaje Polskie Radio 6 programów a po za aglomeracjami tylko 3? Czyli mieszkańcy wiosek opłacają programy których nie odbierają i wspierają ofertę w miastach?
Pełna zgoda. Do tego DAB jest raczej niezbędny. Chyba że, idąc Twoim tokiem rozumowania, powiemy, że internet jest wszędzie przecież...
Max van Org pisze:Wystarczą wyniki, które ma BBC.
Nie znam specyfiki BBC, ale z tego, co umiem wyczytać z tej tabeli - zasięg wszystkich stacji 52%, z czego wynik "robią" głównie 2 stacje - BBC 2 z 17% i BBC 4 z 13%, pozostałe stacje mają wyniki po kilka %. Nie przypomina to czasem sytuacji w PR, gdzie jest Jedynka i Trójka, a reszta to stacje z dużo mniejszą słuchalnością?
Moim zdaniem główny problem jest w Jedynce, która faktycznie słuchaczowi poniżej 40 roku życia nie ma chyba za wiele do zaoferowania. Zgaduję, bo sam nie słucham. Nad tym powinno pracować PR - Jedynka powinna być radiem "dla każdego", a raczej nie jest.

Max van Org pisze:Znasz Audible? Przecież Apple, Amazon itp. oferują również słuchowiska, czytają książki itp. Nie istnieje kryzys treści mówionych, czytanych, gadanych …
Nie wiem, czy to jest moja specyfika, ale jeśli szukam konkretnych treści, to raczej tekstu - nie lubię słuchać, a tym bardziej oglądać filmików. Dlatego audycja filmowa, jeśli akurat radio leci w tle w domu czy w pracy albo jadę samochodem - chętnie, ale jeśli mam szukać recenzji filmu, to wejdę na odpowiedni portal i przeczytam.

Max van Org pisze:Nie ma miejsca na rynku dla programów, które co godzinę zmieniają charakter. Musi istnieć jeden program dla dzieci, jeden ze słuchowiskami, jeden z muzyką klasyczną itd. Może istnieć jeden program wiążący wszystkie treści, ale tylko jeden a nie pięć.
A jak byś to odniósł do rynku TV, gdzie pierwsza stacja tematyczna, i to raczej specyficzna, bo informacyjna, TVN24, pojawia się na V miejscu z niecałymi 4%, podczas gdy pierwsze 4 stacje ogólnotematyczne mają razem ponad 40%?

http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/po ... ie-tvp-abc

Pierwszy kanał powiedzmy że tematyczny (TVP Seriale) nie informacyjny pojawia się na miejscu 13. z oglądalnością 1,62%...

Max van Org pisze:To podłącz odbiornik internetowy i będziesz mógł słuchać ponad 10 tyś. programów.
Tak zrobiłem i słucham Czwórki, używając urządzenia, powiedzmy, mono funkcyjnego, o czym była wcześniej dyskusja :). Jak się z ciekawości pobawiłem w słuchanie różnych stacji, to jakość nadawania większości z nich jest dość dramatyczna - co przy amplitunerze z dużymi kolumnami mija się trochę z celem. Poza tym, słucham bardzo różnej muzyki i stacja tematyczna szybko by mnie zmęczyła.

Max van Org pisze:To powiedz mi który z odbiorników za 20 zł albo nawet 37 zł ma wbudowany głośniczek na którym usłyszę jakość dźwięku, która jest wymagana na forach od DAB+? Dobra jakość obojętnie czy odbiornika FM czy DAB+ jest zależna od głośnika. Za 20 zł albo 37 zł nikt nie wyprodukuje dobry głośnik.
Ale ja się z Tobą zgadzam - odnosiłem tylko cenę do zarobków w Polsce i Szwajcarii. Ja mam odbiornik za ponad 800 zł i jakość nadal jest mizerna - bo ma 2 głośniki szerokopasmowe 3", więc nie ma się co spodziewać cudów. Niestety, ogólna tendencja wśród odbiorników DAB jest taka, żeby dawać maksymalnie dużo dziwnych funkcjonalności i robić ładne obudowy kosztem jakości dźwięku właśnie.

Max van Org pisze:Czwórkę usunięto z UKF-u. Czy ktoś płakał? Nie, bo wcześniej nie zadbała o grono słuchaczy uwielbiających ten program.
Jedno słowo: zasięg. Czy PR24 będzie miało wyniki na poziomie 10%? Nie sądzę, samo PR chce osiągnąć 1%. To o czym my mówimy...
Ostatnio zmieniony 12 października 2016, o 09:54 przez radosuaf, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze: Piszesz, że radio ma grać z dobrą jakością wszędzie. To dlaczego na twoim ulubionym UKF-ie nie gra w dobrej jakości. Spytaj ludzi na Śląsku, którzy narzekają na dobór częstotliwości albo pomiędzy Bydgoszczą a Trójmiastem. Spróbuj odebrać Dwójkę i PR24 wszędzie na tunerze wbudowanym w najgorszy smartfon? Rozgłośnie przespały rozwój mediów. Nie są przygotowani na XXI wiek. Jakość szwankuje, dostępność jest ograniczona.
Gra w dobrej jakości dźwięku. Proszę nie plątać spraw złego odbioru wynikającego z indolencji planistów częstotliwości z jakością dźwięku np. w Dwójce. A jeśli w Dwójce gra dobrze, to może i w innych stacjach być dobra jakość dźwięku, tylko wyp...ć te orbany i tych panów, co je ustawiają. TWÓJ DAB+ GRA GORZEJ NIŻ UKF W MIEJSCU, GDZIE JEST NA NIM DOBRY ODBIÓR.
Max van Org pisze:
Niech Polskie Radio nadaje jeden program lepszy niż RMF FM. Nie potrafią? Trójka w niektórych miastach zyskała słuchaczy, ale wynik na skale kraju jest nadal oddalony od lidera rynku. Niech zrobią tylko jeden program ogólnopolski, który dorówna wynikom np. Radia Szczecin.
RMF FM jest tak słaby, że każdy program PR jest lepszy. RMF FM jest puszką realizującą transmisję z huty 24h/24h.
Max van Org pisze: Odnośnie Solca. Solec kosztuje na rok 6 mln. zł dla jednego programu. Koszt emisji 8 programów PR do 50 % społeczeństwa przy użyciu 24 nadajników kosztuje 4,65 mln. zł na rok. Za 10 mln zł/rok ile nadajników można by utrzymywać? 60 Nadajników i 80 % ludności? Solec dociera niby do 100 % populacji, ale w miastach są problemy.
Wyłączenia Solca nie chce tzw. społeczeństwo. I oczywiście właściciel obiektu - PR. Maszty są dodatkowo wykorzystywane pod DAB, więc całkowite zamknięcie ośrodka nie jest możliwe.
radosuaf pisze: 3. Co da "dostosowanie się radia do potrzeb słuchaczy"? Jeśli mam abonament Spotify, to do odtwarzania muzyki radio nie jest mi w ogóle potrzebne. A ogółu słuchaczy nie interesuje publicystyka, reportaże, słuchowiska radiowe, czy cokolwiek innego poza "umpa umpa". Ergo: radio publiczne miałoby być takim erzacem dla plejlisty Spotify niskich lotów dla ludzi, którzy nie ogarniają Spotify, albo nie chcą płacić 19,99 zł miesięcznie...
Otóż właśnie. Ciągłe um-pa, um-pa grające z tyłu lub na biurku i w zasadzie niesłuchane - tylko brzęczące składa się na wysoką słuchalność stacji o tzw. wysokiej słuchalności.
Max van Org pisze: Sprawa jest łatwa. Program musi mieć wystarczająco dużo słuchaczy, którzy będą protestowali przeciwko likwidacji jego. Czwórkę usunięto z UKF-u. Czy ktoś płakał? Nie, bo wcześniej nie zadbała o grono słuchaczy uwielbiających ten program. Dlaczego nie? Bo za mikrofonem siedzą ludzie zamiłowani sami w siebie i słuchacza mają gdzieś.
Co ci można odpowiedzieć, jak nie to, że w dalszym ciągu jesteś największym mącicielem i trollem obu forów. A myślałem, że coś się zmieniło w kwestii tzw. wykręcania kota ogonem.
radosuaf pisze: Ale ja się z Tobą zgadzam - odnosiłem tylko cenę do zarobków w Polsce i Szwajcarii. Ja mam odbiornik za ponad 800 zł i jakość nadal jest mizerna - bo ma 2 głośniki szerokopasmowe 3", więc nie ma się co spodziewać cudów. Niestety, ogólna tendencja wśród odbiorników DAB jest taka, żeby dawać maksymalnie dużo dziwnych funkcjonalności i robić ładne obudowy kosztem jakości dźwięku właśnie.
I wyświetlać na .... potrzebne obrazki. Bo nowocześnie jest, żeby radio było dla wzroku, a nie dla słuchu. :P

Zablokowany