DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

olopan
Posty: 5
Rejestracja: 30 lipca 2016, o 17:10

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: olopan »

Witam

Mam problem dotyczący jakości sygnału. Antenę, zwykłą siatkę mam właśnie skierowaną na Skrzyczne. Czy od 1 sierpnia były wprowadzane jakieś zmiany w nadawaniu, bo właśnie od tej daty zaczęły się problemy z obrazem
(w nocy przeszła nawałnica), czasem są polsat i tvn-ny, a 1 i 2 itd znikają potem znowu odwrotnie. Wiadomo że jest czas igrzysk olim. to człowiek chce trochę sportu zobaczyć a tu kratki lub czarny obraz.

Nie wiem po której stronie szukać przyczyny, byłem na dachu antena wygląda ok mimo ze jest wysłużona i trochę obita, zardzewiała. Zasilacz wygląda OK.

Dodatkowo straciłem wszystkie kanały czeskie w sumie było ich 7-9 ale był CT sport. Również straciłem kanały tupu Stars.tv itp.

Czy jest ktoś w stanie mi pomóc?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: poxipol »

Wszystkie Mux-y ze Skrzycznego chodzą poprawnie bez zmian.
To że reflektor w antenie jest zardzewiały nie ma wpływu na odbiór.
Najważniejsze są elementy czynne ( dipole ) oraz łączenia tych dipoli.

Jeżeli poleciał ci odbiór innych kanałów CZ. to na pewno uległ uszkodzeniu wzmacniacz w antenie,albo brak jego zasilania.

olopan
Posty: 5
Rejestracja: 30 lipca 2016, o 17:10

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: olopan »

Dzięki za szybką odpowiedź, jadę do sklepu po wzmacniacz i antenę. Powinienem zdążyć jeszcze na finisz w kolarstwie.

olopan
Posty: 5
Rejestracja: 30 lipca 2016, o 17:10

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: olopan »

To jednak było to coś na antenie, wcześniej wymieniłem wzmacniacz i nic, teraz wszystko funguje jak należy :D
I jeszcze zdążyłem na kolarstwo.

Dzięki

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Acid »

W tym oraz przyszłym tygodniu radio że Skrzycznego nadaje z obniżoną mocą, planowane są też przerwy w emisji tv. Obstawiam, że rozpoczęto montaż anten VHF dla MUX8 :)

Wysłane z mojego

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

Raczej na pewno :)
Prezes Emitela zapowiedział że CAŁY mux8 ma być skończony do końca I kwartału przyszłego roku, zatem wysoce prawdopodobne, że Skrzyczne ruszy w tym roku.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: TLW/SZA »

Na dzisiaj przewidziana też jest przerwa konserwacyjna NTC i Radia FM na Skrzycznem.

lumca_2
Posty: 274
Rejestracja: 14 grudnia 2008, o 10:11
Miejscowość: niedaleko Ostrawy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Hošťálkovice,Hladnov, Kosztowy,Skrzyczne

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: lumca_2 »

Dzisiaj jest przerwa na Skrzycznym od 8 do 18h, DVB-T MUXy i FM stacje.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

No to będzie z MUX8 tak jak wcześniej krążyły plotki, kanał 7, pol. PIONOWA(!) moc 1,5kW:
W dniu 27 września 2016 r. wpłynął do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek spółki EmiTel sp. z o.o. o wydanie pozwolenia radiowego na używanie urządzenia radiowego przeznaczonego do transmisji cyfrowej sygnału multipleksu (MUX 8) kanał 7 (częstotliwość środkowa 191,5 MHz) z lokalizacji Wisła / Skrzyczne z maksymalną zastępczą mocą promieniowaną (ERP) 1,5 kW. Polaryzacja pionowa.
Żródło p. Kastelik z SMiADP http://media-podbeskidzie.pl/?640,nadaj ... 8)-kanal-7

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: poxipol »

To już kolejny trzeci SFN po Tarnowie i Rabce.
Moc niewielka,jedynym pocieszeniem to polaryzacja pionowa.

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Acid »

1.5 kW na VHF poleci daleko z tej lokalizacji, kanał 38 można było odbierać w Krakowie a nadawał z mocą 500W. Obstawiam jednak emisję głównie w kierunku wschodnim co można wywnioskować po mapce z 3 etapu gdzie Skrzyczne nie pokrywa min. okolic Cieszyna.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: AdamP »

Acid pisze: Obstawiam jednak emisję głównie w kierunku wschodnim co można wywnioskować po mapce z 3 etapu
Zapewne masz rację - wskazuje na to głównie numer kanału inny, niż dla woj. śląskiego. Czyli mogę zapomnieć o Mux 8. Skrzyczne będzie nadawało dla małopolski, Wręczyca dla woj. łódzkiego a Kosztowy jest tak wytłumione w moim kierunku, że nie mowy o stabilnym odbiorze. Bardzo "genialne" rozplanowanie nadajników - nie wiadomo czy śmiać się czy płakać.

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Acid »

Spokojnie, na Katowice też poleci pełna moc o ile ktoś miał wiarygodne dane tworząc te mapki http://mapy.tvradio.cba.pl/Telewizja/MU ... index.html Poza tym masz spore szanse na odbiór z g.Św.Anny

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: AdamP »

Wg. tej mapy do mnie sygnał nie doleci, dzielnica położona w zagłębieniu terenu - na mapie jest tam "biała plama". Żeby dać antenę na GŚA musiałbym dostawiać drugi maszt - z obecnego nie da się ustawić tego azymutu.

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Acid »

To są mapy czysto teoretycznie wszytko wyjdzie w praniu, zasięg kanału 38 kończył się w Tychach wg map Emitela a z powodzeniem można było odbierać w Zawierciu.

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: tranzystor »

Acid pisze:zasięg kanału 38 kończył się w Tychach
Chwila chwila a dla kogo jest nadajnik w Skrzycznem? Znowu parodia parodii, znów p. Kastelik z SMiADP ma "powód do dumy" a tymczasem mieszkańcy za Żywcem znowu będą poszkodowani, eeee szkoda już słów normalnie, tyle lat parodii z tym DVB-T liczyłem przynajmniej na minimum 10kW, lepiej niech tej pierdziawki w ogóle nie uruchamiają, szkoda prądu. :roll:

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

tranzystor pisze:
Chwila chwila a dla kogo jest nadajnik w Skrzycznem? Znowu parodia parodii, znów p. Kastelik z SMiADP ma "powód do dumy"...
Niestety racja, Śląsk cieszyński to biała plama. Moc kiepska i jeszcze ta pionowa polaryzacja, choć podobno to lepiej jest. Widać jasno, że Skrzyczne to głównie będzie doświetleniem zach.Małopolski. Być może w planach będą gapfilery na Czantorii, Kozińcach i w Cieszynie, zobaczymy.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ploomba »

Myślę, że doświetlenie  naszych  powiatów powinno być głównym celem i argumentem skoro nie będą uruchamiane stacje doświetlające MUX 8.
 Nadajnik tv w Katowicach/ Kosztowy   uruchomiony z programami  MUX 8 na kanale 6 a Kraków oraz Wisła/Skrzyczne na kanale 7 to potwierdza,że nasze uwagi przekazane do działu techniki( projektujące anteny nadawcze) za słuszne.
przetłumaczy mi to ktoś na polski? Cytat od p. Kastelika

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Drekan »

Chodzi o to, że gdy prowadzono ze Skrzycznego testową emisje na kanale 38, z niewielkiego systemu antenowego, to pozwalało to na dobry odbiór na terenie Podbeskidzia. Jednak po przeniesieniu nadawania na główny system antenowy, zastosowano silne wytłumienia w kierunku południowym i część osób straciło możliwość odbioru, pomimo zwiększenia mocy nadawania. :evil:

Gdy okazało się, że 8 multipleks będzie, podobnie jak sprawiający duże problemy 3 multipleks, nadawany w obejmujący całe województwo SFN, to zaproponowano by Skrzyczne tworzyło SFN raczej z Krakowem, niż Katowicami i Częstochową. Nadający Katowicką wersję TVP3, Skrzyczne nie może nadawać na tym samym kanale 3 multipleks co Kraków, ale w przypadku 8 multipleksu taki problem nie występuje, stąd propozycja nadawania na kanale 7, zamiast 6. Jednak w sytuacji gdy Częstochowa ma nadawać na kanale przewidzianym dla regionu Łódzkiego, nie widzę powodów, by Skrzyczne musiało tworzyć SFN z Krakowem. Ostatecznie 1 multipleks nadawany jest na 55 kanale z Kosztów i Skrzycznego i nie stanowi to problemu. 8-)

Podejrzewam, że pan Kastelik nie widział mapki wytłumień i nie wie, że w niektórych kierunkach nadajnik ten będzie nadawał z mocą gigantycznych 7 Watów, więc nie rozwiąże to problemów z odbiorem. Jestem ciekawy jak wyglądałaby mapka wytłumień gdyby Skrzyczne miało nadawać na kanale 6, przewidzianym dla województwa Śląskiego. :?:

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ploomba »

zobaczymy co to z tego SFN z Chorągwica będzie.
W samym Żywcu pewnie nie będzie problemu, ale np w takim Lasie, Ślemieniu czy Koconiu (mała wioska 20 km od Żywca w kierunku Suchej Besk.) może być różnie. W sobotę ustawiałem antene VHF w Lasie w kierunku Choragwicy. Mux 8 działa. Sprawa w tej miejscowości wygląda tak, że kierując antenę na wschód (północny wschód) mamy Kraków i bezproblemowy odbiór z Chorągwicy, a za plecami mamy optyczną widoczność na Skrzyczne. Ciekawe jak się ten cały SFN będzie zachowywał.

Co do Żywca. Taka ciekawostka. Dziś ganiałem z tą samą anteną VHF Dipol 4 w Żywcu po balkonie na 4 piętrze bloku (odsłonięta widoczność w kierunku Jeziora Żywieckiego, Bielska i Katowic - oczywiście w tym kierunku są tez góry więc sygnał z Katowic raczej się tu nie "wślizguje" - kotlina). Sygnału mux8 z Katowic brak (4 piętro). Dla przykładu dodam, że słaby sygnał mux2 z Katowic dolatuje (niestabilny ale jest - na tym 4 piętrze). Myślałem, że VHF jako lepszy propagacyjnie da radę. Kiedyś dało się w Żywcu miejscami odebrać regionalną Trójkę (jak nadawała jeszcze na kanale 6 bodajże).
Dlatego myślę, że na żywiecczyźnie jedyna opcja dla mux8 to Skrzyczne - choć z tym 1,5 kW to słabo to widzę na południu (kierunek Zwardoń) i w bardziej zasłoniętych wioskach (zasłonięte Skrzyczne przez inne górki).

Zablokowany