MUX8 w Krakowie

miekuz
Posty: 23
Rejestracja: 10 grudnia 2015, o 19:11
Odbiornik: DVB-T: LG55LV
Radio DAB: USB-stick NOT ONLYTV LV5DELUXE
Instalacja antenowa: -TV: TRI DIGIT 44/21-60;
-radio: dipol 1 el. FM-CCIR pol. V
Nadajnik - obiekt nadawczy: SKRZYCZNE, KOSZTOWY, ORNONTOWICE

Re: Mux8 Krakow

Post autor: miekuz »

Niektóre kanały MUX-8 już z planszami informacyjnymi.http://pl.tinypic.com/r/2s77420/9

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: Mux8 Krakow

Post autor: piotrek2802 »

miekuz pisze:Niektóre kanały MUX-8 już z planszami informacyjnymi.http://pl.tinypic.com/r/2s77420/9
Zawsze to lepsze niż "pasy łowickie". Można już oglądać ;)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: poxipol »

Bez ponownego wyszukiwania plansze same wskoczyły od Test 4 do Test 7.
Pozostaje tylko czekać na dalsze.
Obrazek

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Mux8 Krakow

Post autor: Poland »

Zaktualizuj sobie tuner. Zmieniono też nazwy stacji w EPG.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: ploomba »

Jesli pogoda dopisze, to w sobotę będę szukal sygnalu mux8 z Krakowa w miejscowosci Las (15km od Suchej Beskidzkiej w kierunku Zywca - granica Małopolski ze Śląskiem).
Obecnie antena ATX ze wzmacniaczem obrocona na Skrzyczne odbiera tylem bez problemu mux1 na kanale 25. Po obroceniu na Kraków bez problemu wszystkie 3 muxy - po mux 8 brak śladu (również w polaryzacji pionowej).
Zamowilem Dipol 4-elem. VHF. Zobaczymy czy coś z tego bedzie. Dodam, ze Dab+ z Krakowa odbiera tu bez wiekszych problemow na antenie teleskopowej we wschodniej czesci domu na piętrze. P. S. W czasach analogu Jedynka na VHF ie odbierala tu na "drucie".

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: poxipol »

Szerokopasmowa antenka Dipola,to takie uniwersalne rozwiązanie w paśmie VHF,bardziej pod cyfrowe radio.
Ostatnio wymieniłem taką antenkę na http://inel.sklep.pl/pl/p/ANTENA-ATZ-5-6-8/195 w Kazimierzy Wielkiej.
Odbiór się zdecydowanie poprawił,bez zastrzeżeń.
W planie jest synchronizacja Skrzycznego K7 V
Lepiej jest stosować antenki o lepszych właściwościach dyskryminacyjnych.

PPM
Posty: 6
Rejestracja: 15 października 2016, o 15:11

Re: Mux8 Krakow

Post autor: PPM »

Proszę o jakieś podpowiedzi.

Mieszkam koło Krakowa. Przy dobrej pogodzie widzę Chorągwice.
Mamy dwie anteny siatkowe. Na jednym telewizorze zrobiłem strojenie i wyskoczyły testy i plansze m.in. Nowa TV, Zoom czy Metro. Po chwili jednak pokazał się komunikat brak sygnału. I teraz już każde następne strojenie nie znajduje tych kanałów.

Na drugim "młodszym" telewizorze próbuje ustawić ręcznie. Ustawiam kanał 7 i częstotliwość 191,5 MHz. Tylko, że jakość sygnału wskazuje 0%

Czy antena siatkowa odbiera polaryzację pionową i poziomą? Znajomy w Krakowie też ma antenę siatkową i złapało mu testy.
Nie wiem co dalej robić i czy jest sens w ogóle coś kombinować.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: poxipol »

Anteny siatkowe nie są do odbioru tego pasma,nawet jak się zmieni polaryzację.
W Krakowie na tego typu antenach,nawet jak na prostych wskazaniach odbiornika jest 100/100,nie można uzyskać dobrych parametrów odbioru.

PPM
Posty: 6
Rejestracja: 15 października 2016, o 15:11

Re: Mux8 Krakow

Post autor: PPM »

To dlaczego znajomy ma MUX 8 na antenie siatkowej i u mnie na jednym telewizorze złapało na chwilę?
Czyli co, dopóki nie kupię nowych anten to nie będę miał nowych kanałów...?

EDIT:
OK, na jednym telewizorze udało mi się ustawić tak antenę, że złapałem plansze i testy...

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: Mux8 Krakow

Post autor: Rozsądny »

PPM pisze:To dlaczego znajomy ma MUX 8 na antenie siatkowej i u mnie na jednym telewizorze złapało na chwilę?
Czyli co, dopóki nie kupię nowych anten to nie będę miał nowych kanałów...?

EDIT:
OK, na jednym telewizorze udało mi się ustawić tak antenę, że złapałem plansze i testy...
Mikroskopem też można gwoździe wbijać.
Jak ci siatka jakoś odbierze to fajnie - ale licz się z tym że przykładowo będzie padać, będzie jakieś tropo (sygnał odbije się od chmur/jonosfery/whatever) to ci sygnał zniknie.
Dwa że telewizor może się długo przełączać miedzy kanałami bo sygnał będzie miał dużo błędów i zanim korekcja zaskoczy minie chwile czasu.

Są siatki w których próbowano połączyć UHF z VHF ale one są "rozbudowane"
VHF polaryzacja pozioma
http://www.anprel.sklep.pl/p96,antena-t ... a1010.html
http://www.anprel.sklep.pl/p97,antena-t ... a1011.html
VHF polaryzacja pionowa
http://www.anprel.sklep.pl/p100,antena- ... a1014.html

---------------
poxipol pisze:Szerokopasmowa antenka Dipola,to takie uniwersalne rozwiązanie w paśmie VHF,bardziej pod cyfrowe radio.
Ostatnio wymieniłem taką antenkę na http://inel.sklep.pl/pl/p/ANTENA-ATZ-5-6-8/195 w Kazimierzy Wielkiej.
Odbiór się zdecydowanie poprawił,bez zastrzeżeń.
W planie jest synchronizacja Skrzycznego K7 V
Lepiej jest stosować antenki o lepszych właściwościach dyskryminacyjnych.
A ma możliwość montażu w polaryzacji pionowej?
Bo jeżeli dobrze widzę to otworki do cybantu na zdjęciu są już nawiercone dla ustawienia poziomego?


EDIT.
Ma nawiercone dziury tak i tak, na tym zbliżeniu widać
http://inel.sklep.pl/userdata/gfx/b9cd9 ... 278070.jpg
Ostatnio zmieniony 16 października 2016, o 01:23 przez Rozsądny, łącznie zmieniany 1 raz.

PPM
Posty: 6
Rejestracja: 15 października 2016, o 15:11

Re: Mux8 Krakow

Post autor: PPM »

Dziękuje za info :)
Anteny słabe i stare... już jestem w trakcie zakupu dwóch nowych ;)

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: Mux8 Krakow

Post autor: Rozsądny »

Tudzież jak wszystko z jednego nadajnika - jedna antena logarytmiczno-periodyczna załatwi sprawę.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: poxipol »

Jak starą siatkę na nową,to tak jak z deszczu pod rynnę.
Nie polecam załączonych garażowych wynalazków
Obecnie do siatki można podpiąć dipol VHF w pol V w odpowiedniej odległości od niej,lub mocniejszą antenkę VHF.Wszystkie połączone zwrotnicą pasmową.
Jeżeli jedna antenka to odpowiedni LOG ,a siatka do utylizacji.

Anteną ATZ 5 K 6-8 można montować w dowolnej polaryzacji.
Tego typu antenkę opisał kol.K63
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=440

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: ploomba »

Testy sobotnie zakończone - bedą chyba jeszcze kolejne.

Dla przypomnienia. Miejscowość Las - 15 km na zachód od Suchej Beskidzkiej (granica Śląska z Małopolską). Wcześniej na antenie ATX ze wzmacniaczem ustawionej na Skrzyczne - brak sygnału mux8, po skierowaniu na Kraków w pol pionowej nadal brak sygnalu. Muxy 1,2,3 zarówno ze Skrzycznego jak i Chorągwicy odbierały bez problemu.
Sytuacja identyczna na drugiej antenie "krokodylu" z Opticum'a (ze wzmacniaczem).

Dziś wylazłem :P na balkon (na pietrze) z antena Dipol 4 / 5-12 - z symetryzatorem był brak sygnału mux8. Myślę, no pięknie będzie mega lipa z tym muxem. Podpiąłem wzmacniacz LNA-177, polaryzacja V oczywiście. Kierunek podobny jak anteny UHF, czyli bardziej na Suchą beskidzką, niż na Kraków, bo tak jest ukształtowany wąwóz (góry) i w tym kierunku najbardziej odsłonięty jest teren. Sygnał jest, był słaby (coś koło 50% siła i jakośc 50%). Z ciekawości skierowałem antenę bardziej w kierunku Słowacji. No i jest. Sygnał z odbicia (od pobliskiej górki) - Na Cryptoboxie Siła 69%, jakość 85-95%. Podpinam LNA 101 - wskazania identyczne, podpinam MC-9102 - to samo, na SWA 9000R - to samo. Antena praktycznie skierowana na południe :)
No i dalej. Sprawdzam muxy ze Skrzycznego na tym Dipolu 4 elementowym. Wszystkie idą. Na ATXie i Krokodylu jakość miałem w granicach 100% - na tym Dipolu 4-elem jakość ok 90%. Przypominam, antena skierowana na południe, czyli zupełnie bokiem do Skrzycznego. Mux z Krakowa na kanale 25 też odbierał, innych nie sprawdziłem bo czasu mało.
Kupiłem dodatkowo drugą antenę Dipol 1 / 5-12. Myślałem, będzie dobra pod DABa+. Podpinam te same wzmacniacze, kieruję tak samo na południe. Mux 8 z Chorągwicy na tym jedno elementowym Dipolu - siła 69%, jakość ok 80% (z odbicia). Wszystkie muxy ze Skrzycznego idą (tak samo jakość ok 90%).
Kupiłem do tego zwrotnicę ZA 6B (z AMSu) co by połączyć ATXa z Dipolem. teraz zastanawiam się jednak czy nie wywalić UHFy w pierony i nie zostawić tylko Dipola 4 elementowego. Bo i po co inne, jak na tej idzie to przyzwoicie.
Czekam na załamanie pogody (deszcz) - czy sygnał się nie popsuje - bo to w końcu odbicie , no i do tego Skrzyczne bokiem. Domyślnie antena będzie też umieszczona w innym (chyba ciut gorszym miejscu) - ale w tym gorszym te UHFowe (muxy 1,2,3) dawały radę z jakością na 100%

Takie przemyślenie na szybko. Te Dipol'e 4 elementowe i 1 elem. to jakiś cud :D Na ATX i krokodylu łapię tylko UHF (brak VHF), na Dipolach VHF'owych bez problemu VHF + UHF.
Myśl druga - mux8 z Choragwicy jest dużo słabszy na tym terenie (po zastosowaniu odpowiedniej anteny VHF ze wzmacniaczem) niż muxy 1,2,3 z Chorągwicy na dedykownych antenach UHF. Te 10kW to będzie chyba jednak mało w niektórych rejonach.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: poxipol »

Jest taka prosta zasada -dobra antena powinna pracować w przeznaczonym dla niej paśmie i dobrym wytłumieniem innych pasm.
Wskazania na odbiorniku nie są parametrami.
Wzmacniacz to taki półśrodek z reguły na kiepsko wykonaną instalację.
To że odbiera wszystko, nie oznacza że dobrze,a potem narzekania.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: ploomba »

Wiem o tym. w szczególności, że wskazania w Cryptoboxie o niczym dobitnie nie świadczą. Nie mniej jednak bez wzmacniacza (symetryzator) - sygnał jest ciut słaby.
Dlatego też pisałem, że testy będę jeszcze robił kolejne.
Wedle map Emitela i dvbtmap.eu miejscowość Las (i to z białymi plamami) jest na granicy możliwości odbioru w tym kierunku.
Musiałbym jeszcze wypróbować tego ATZ'eta, którego polecasz (ale to znowu kolejny koszt - kupowanie kolejnej anteny "w ciemno")

Mroovek
Posty: 26
Rejestracja: 2 listopada 2011, o 11:45
Odbiornik: Ariva Ferguson T55
Instalacja antenowa: antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: Mroovek »

Zaktualizowałem sobie tuner żeby mieć nazwy nowych programów i tych zmienionych ( ósemka) i widzę ze w mux8 ładuje mi się coś około 15 programów. NIektóe z planszą, niektóe z pasami a inne puste (czarny ekran). U was też tak jest? To jakieś testy są?

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: kupon »

Też to zauważyłem jakieś trzy dni temu :?:

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: Mux8 Krakow

Post autor: piotrek2802 »

A u mnie dziwna sprawa z tym mux8 a właściwie jednym kanałem Metro. Na pozostałych kanałach WP1, Nowa itd. mam dźwięk (test fonii) a na kanale Metro cisza. Wiem, że też nadają dźwięk na Metro bo widziałem i słyszałem u sąsiada.
Mam tuner Technomate Combo 6900. Już próbowałem nawet jeszcze raz zaprogramować mux 8 ale dalej tak samo i tylko na tym jednym kanale.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Mux8 Krakow

Post autor: Krosnoludek »

Może powodem tego jest złe oznaczenie fonii jako Angielska i tuner czeka na Polską bo tak ma ustawione w menu, na pozostałych piskach jest oznaczona prawidłowo jako Polska.

Zablokowany