MUX8 w Krakowie

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: Mux8 Krakow

Post autor: piotrek2802 »

Dzięki @Krasnoludek :)
Też to zauważyłem, że tylko ten jedyny kanał ma ścieżkę dźwiękową ustawioną na angielską.
Może jak to poprawią i będzie polska ścieżka to wszystko wróci do normy.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Mux8 Krakow

Post autor: pablo82 »

Adam01 pisze:Akoss22 Dobry pomysł z tym otworami;) nic nie trzeba giać itp tylko tak teraz myślę jak wywiercic otwory, żeby to miało ręce i nogi. Patrząc na zdjęcia (Anteny jeszcze nie kupiłem, może jutro przed pracą podjadę do hollexu) po wywierceniu otworu np od góry ciężko pręt będzie przykręcić nakrętką . Chyba że dało by się jakoś nagwintowac otwór i wkręcić pręt. Co myślicie, może macie jakieś inne pomysły
Witam. Ja w mojej antenie Log 5-69 wywierciłem pionowo otwór na przelot przez dwa profile aluminiowe. Napierw wierciłem otwór wiertłem fi 2, później fi 5. Pręty te najdłuższe weszły mi ciasno w pionie w te dwa profile aluminiowe w antenie. Udało mi się je przekręcić nakrętką z podkładką sprężynową przy pomocy bardzo wąskich kombinerek. Gdyż kluczyk oryginalny ten plastikowy nie dał by rady się zmieścić między tymi dwoma profilami aluminowymi. Co do kabla to niestety musiałem go puścić na zewnątrz anteny, bo za cholerę nie mogłem go przecisnąć w środku tego profilu. Pręt najdłuższy ustawiony w pionie w tym profilu skutecznie mi blokował przeciśnięcie kabla. Ułożyłem go zatem na zewnątrz anteny wzdłuż dolnego profilu anteny. Żeby mi tak nie zwisał na wietrze, przymocowałem go w dwóch miejscach przy pomocy cienkiego drucika takiego jak stosowano w kablach telefonicznych. Natomiast kabel wpuściłem w tą plastikową niebieską puszkę, wiercąc od dołu w niej otwór o średnicy kabla antenowego, który wszedł mi tam ciasno. Wieko puszki przykręciłem małym szpiczastym wkrętem by mi w przyszłości nie odleciało od wiatru czy od ciężaru siadających na antenie wron, których pełno u mnie na osiedlu. Gdy pogoda się poprawi wrzucę tu na forum fotkę jak wygląda mój Log 5-69 po przerobieniu go z polaryzacji H na V na pasmo VHF, dzięki poradzie kolegi @poxipol którą zamieścił w tym temacie kilka stron wcześniej.
Podsumowując: mój Log 5-69 wygląda i trzyma się stabilnie. Nawet ptaki mi nie powiginały prętów. Wcześniej miałem gotowego Log-a 6-69 HV produkcji Barczaka ale dałem go mojemu teściowi, by był przygotowany na uruchomienie Mux-8, który w drugim etapie będzie uruchomiony w moim regionie.
Co do Log-a 5-69 mam teraz takie parametry wg wskazań tv Samsung: Mux-1 k.30 siła 97 jakość 100% Mux-2 k. 37 siła 95 jakość 100% Mux-3 k.47 siła 94 jakość 100%. Mux-8 jeszcze u mnie nie nadaje ze Św. Krzyża. Instalacja jak w opisie obok.
Ps. Przepraszam za zbyt obszerny post.

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: Mux8 Krakow

Post autor: Rozsądny »

piotrek2802 pisze:A u mnie dziwna sprawa z tym mux8 a właściwie jednym kanałem Metro. Na pozostałych kanałach WP1, Nowa itd. mam dźwięk (test fonii) a na kanale Metro cisza. Wiem, że też nadają dźwięk na Metro bo widziałem i słyszałem u sąsiada.
Mam tuner Technomate Combo 6900. Już próbowałem nawet jeszcze raz zaprogramować mux 8 ale dalej tak samo i tylko na tym jednym kanale.
2 dni temu sprawdzałem MUX8 na tunerze Media-Tech VERTO MT4162
I na kanale również brak było melodyjki a po ~5 sekundach wywalał się dodatkowo komunikat od tunera na środku ekranu w okienku:
"Brak usług"
Pozostałe kanały zachowują się OK i są z dźwiękiem.
Ewidentnie jakaś niestandardowa "sieczka" leci(leciała?).

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: Mux8 Krakow

Post autor: piotrek2802 »

Rozsądny pisze: Ewidentnie jakaś niestandardowa "sieczka" leci(leciała?).
U mnie na kanale METRO jest ścieżka: English (DD+) a na pozostałych kanałach : Polish (DD+).
Powinni już nadawać na wszystkich kanałach z prawidłową ścieżką aby ludziska sobie dostroili sprzęt a tak to są problemy, bo jeden kanał się wyróżnia od pozostałych.
Mam nadzieję, że jak już wystartują z regularną emisją na kanale Metro to wszystko będzie prawidłowo ;)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: poxipol »

@pablo82

Jak na tak małą antenkę,uzyskałeś bardzo dobre wskazania.
Jak na razie Barczak,pomimo obietnic, dalej zastanawia się co z tym fantem zrobić.
Ceny tych anten nieco wzrosły,a przeróbka jest trochę kłopotliwa.

Przewiercenie otworów jest najlepszym rozwiązaniem,zwłaszcza pod względem mechanicznym - nie powoduje skręcania prętów,zwłaszcza od siadania ptaków.Gwint jest aluminiowy,a mocniejsze dokręcenie nakrętki powoduje jego zerwanie.
Jeżeli nawierci się otwory blisko ścianki,to można zmieścić w profilu nawet gruby kabel.Najpierw należy włożyć kabel,a następnie przykręcić pręt.
Ze względu na symetryczny tor zasilający,końcówki gwintów należy obciąć na równo z nakrętką.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Mux8 Krakow

Post autor: pablo82 »

Dziś postanowiłem wejść na dach i zrobić zdjęcie mojego Log-a 5-69 po przeróbce na polaryzację V w paśmie VHF. Niestety dach na moim bloku mam spadzisty i nie mogłem zrobić bliżej zdjęcia mojej anteny, a w dodatku siatkówka mojej sąsiadki przesłania zdjęcie, za co najmocniej przepraszam. Innym razem zrobię zdjęcie ze zbliżenia aparatem. Pablo82

Obrazek

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: poxipol »

Patrząc na zdjęcie,przypomniała mi się sytuacja,gdzie w kamienicy do czterech mieszkań na małym maszcie były zamontowane do kupy cztery siatki.powiązane drutami.
Po zdemontowaniu wszystkiego,właśnie taką przerobioną LPD zamontowałem.
Do czterech kabli,został podpięty pasywny rozgałęźnik czterodrożny.
Odbiór na wszystkich odbiornikach bezproblemowy w tym VHF,a nawet lepiej jak było wcześniej i bez zakłóceń.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Mux8 Krakow

Post autor: pablo82 »

Wczoraj z ciekawości postanowiłem ponownie wyszukać kanały na moim tv i o dziwo podczas wyszukiwania mój tv długo zatrzymywał się na kanałach 7,23,25,45 i 50. Podejrzewam, że na tych kanałach nadaje Chorągwica, poza k.45 bo to pewnie Tarnów. Antenę mam teraz ustawioną na Św. Krzyż ale gdybym ją ustawił na południe, to może i bym Chorągwicę odebrał na moim nowym Log-u. Za czasów analogu na siatkówce odbierałem dobrze Tvp2 k.33, Tvp Kraków na k.50 oraz Polsat na k.53
Ps. Co do siatki sąsiadki, to wcześniej na moim maszcie były jeszcze 3 siatki sąsiadów (zdjąłem je bo szpeciły dach i rdza je już zeżarła). Zastąpiłem je jedną anteną firmy Anprel z symetryzatorem, zaś sygnał rozdzieliłem jeszcze na 3 sąsiadów w moim bloku. Cała instalacja działa pasywnie. U każdego z sąsiadów siła wynosi od 70 do 85% ale jakość jest zawsze na 100%.

Awatar użytkownika
akoss22
Posty: 99
Rejestracja: 18 września 2016, o 18:29
Miejscowość: Osiedle
Odbiornik: AMIKO Mini 4K Combo
Instalacja antenowa: Antena log 5-69 HV pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przusucha 53km Góra Kamieńsk 72 km

Re: Mux8 Krakow

Post autor: akoss22 »

pablo a przewód się nie zmieścił w konstrukcji anteny?

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Mux8 Krakow

Post autor: TLW/SZA »

@pablo82 trzeba przyznać że Ci ta przeróbka profesjonalnie wyszła ;)

Ja na razie czekam na uruchomienie Świętego Krzyża lub Dobromierza, w zależności który nadajnik ruszy wcześniej.
Jeśli ASR860 mi nie odbierze MUX-8 ze Świętego Krzyża w polaryzacji V,to już mam na maszcie podłączonego miniloga V/H 6-60 Barczaka,a siatka nakierowana na Dobromierz/Kamieńsk czeka tylko na start.
Kosztowy odbieram na siatce polaryzacja H,czyli Dobromierz też powinien odbierać.
W sumie na moim nieco ponad 2,5 metrowym maszcie niema już nawet centymetra wolnego miejsca,jest obwieszony antenami jak choinka na święta :D

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Mux8 Krakow

Post autor: pablo82 »

akoss22 pisze:pablo a przewód się nie zmieścił w konstrukcji anteny?
@akoss22 tak, jak wspomniałem ostatnio: przewierciłem otwór w profilu aluminiowym na jego środku, przez co już nie mogłem przecisnąć kabla antenowego. Trochę mój błąd, bo jak pisał @poxipol mogłem nawiercić otwór trochę z brzegu, a nie na środku profilu, dlatego kabel antenowy mi się tam nie zmieścił i musiałem go puścić na zewnątrz, przymocowując go do dolnego profilu anteny.
@TLW/SZA dzięki za pochwałę :D Moi sąsiedzi też się nie pokapowali, że zamontowałem u siebie nowego Log-a i że go przerobiłem na polaryzację V, tak, że wygląda jakby fabrycznie był wyprodukowany na polaryzację V na pasmo VHF.
Widok mojej anteny z sąsiedniego bloku:
Obrazek

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: Mux8 Krakow

Post autor: piotrek2802 »

@pablo82, Bardzo ciekawy pomysł przeróbki anteny logarytmicznej na polaryzację H-V.
A swoją droga zaciekawił mnie na zdjęciu fragment tej anteny siatkowej z ciekawymi direktorami w kształcie pętli. to też Twoje dzieło ? chciałbym nabyć taką antenę siatkową jeśli jest ogólnie dostępna :)

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Mux8 Krakow

Post autor: pablo82 »

@piotrek2802 ta siatka poniżej to już nie moje dzieło. To jest antena firmy Anprel z tzw. pętlą wysokich częstotliwości. O ile mnie pamięć nie myli to moja sąsiadka kupiła tą antenę w okresie przejściowym z nadawania z analogu na dvb-t, kiedy to w moim regionie Mux-1 nadawał na k.62. Natomiast te direktory w kształcie pętli miały za zadanie umożliwić odbiór kanałów w zakresie od 60 do 69 kanału. Poszukaj na stronie Anprela tej siatki. Byćmoże jest ona u nich jeszcze dostępna w sprzedaży. Ale obecnie pasmo powyżej 60 kanału poszło na potrzeby LTE.

Awatar użytkownika
akoss22
Posty: 99
Rejestracja: 18 września 2016, o 18:29
Miejscowość: Osiedle
Odbiornik: AMIKO Mini 4K Combo
Instalacja antenowa: Antena log 5-69 HV pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przusucha 53km Góra Kamieńsk 72 km

Re: Mux8 Krakow

Post autor: akoss22 »

Pisaliśmy już o przeróbkach anten logarytmicznych, ale wstrzymałem się za poradą, bo może lepszy efekt przyniesie oryginalne konstrukcja na polaryzacje H, a nadajnik w V. Jakie osiągi w paśmie Vhf?
U mnie to wygląda w ten sposób. Przynajmniej w dniu testów nadajnika z Przysuchy. Antena w pol. H. nadajnik V
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=217100#p217100

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Mux8 Krakow

Post autor: poxipol »

pablo82 pisze:@piotrek2802 ta siatka poniżej to już nie moje dzieło. To jest antena firmy Anprel z tzw. pętlą wysokich częstotliwości. O ile mnie pamięć nie myli to moja sąsiadka kupiła tą antenę w okresie przejściowym z nadawania z analogu na dvb-t, kiedy to w moim regionie Mux-1 nadawał na k.62. Natomiast te direktory w kształcie pętli miały za zadanie umożliwić odbiór kanałów w zakresie od 60 do 69 kanału. Poszukaj na stronie Anprela tej siatki. Byćmoże jest ona u nich jeszcze dostępna w sprzedaży. Ale obecnie pasmo powyżej 60 kanału poszło na potrzeby LTE.
Kierunek dobry,ale zwrot przeciwny.
Te pętle to nic innego jak dławiki.dzięki którym odseparowane elementy zachowują własności rezonansowe w dwóch odległych pasmach częstotliwości.
W tym przypadku VHF-zakres fal metrowych i UHF-zakres fal decymetrowych.
W zakresie VHF wpływ niewielkiej indukcyjnej reaktancji pętli na rozkład prądu jest mały.W zakresie UHF,reaktancja ta jest już na tyle duża,że miejsce włączenia dławików można traktować jako przerwę dla przepływu prądu wysokiej częstotliwości,
Stosowanie czegoś takiego w boczno kierunkowych siatkach ma się nijak.
Może służyć jedynie do wabienia naiwnych klientów.

@akos22
Można odbierać z odmiennej polaryzacji,można też chodzić na jednej nodze.

Awatar użytkownika
akoss22
Posty: 99
Rejestracja: 18 września 2016, o 18:29
Miejscowość: Osiedle
Odbiornik: AMIKO Mini 4K Combo
Instalacja antenowa: Antena log 5-69 HV pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przusucha 53km Góra Kamieńsk 72 km

Re: Mux8 Krakow

Post autor: akoss22 »

Jak poziom błędów będzie minimalny i nie będzie problemów z odbiorem to nie będę poprawiał. Jednak jak będzie kiepsko trzeba będzie się tym zająć. Póki co pogoda nie zachęca i Przysucha nie włączona :)

grzegorzl
Posty: 5
Rejestracja: 26 października 2016, o 22:07

Re: Mux8 Krakow

Post autor: grzegorzl »

Witam! Mieszkam w Myślenicach ok 17 km w linii prostej do Chorągwicy, mam zamontowane dwie anteny (obie nie posiadają wzmacniacza): w pionie na mux 8 (CA-RTV 6) o zysku ok 10 dBi i w poziomie na mux 1,2,3 antenę kierunkową (nie pamiętam nazwy) o zysku ok 16 dBi obie są połączone zwrotnicą ZA-106Ms VHF/UHF, z której idzie ok 6 metrowy kabel do dekodera Opticum AX LION 2-M. Obie anteny są skierowane w kierunku Chorągwicy w ścianę bloku oddalonego o ok 20 metrów. Siła i jakość wyglądają następująco: mux1(s:94% j:88%), mux2(s:98% j:88%), mux3(s:89% j:88%) i mux8(s:98% j:88%). Problem polega na tym, że na multipleksie 8 występują co kilkadziesiąt sekund zakłócenia obrazu, czy dźwięku, jak również na multipleksie 3 (minimalnie rzadziej) Sprawdzałem kilka dekoderów, kilka kabli, podłączałem bez zwrotnicy, montowałem inną antenę kierunkową, zmieniałem kierunek anten, (z racji tego, że sygnał odbija się również od innych budynków) i nic to nie dało. Dodam, że wysokość anteny to ponad 10 m nad chodnikiem przy którym jest droga. Pytanie, czy coś można by zrobić w celu wyeliminowania tych zakłóceń?

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: Mux8 Krakow

Post autor: Rozsądny »

Strzał w ciemno.
Filtr LTE? Na pewno nie zaszkodzi. Np. taki:
https://dvbsklep.pl/pl/p/Filtr-LTE-Sign ... etrzny/449

grzegorzl
Posty: 5
Rejestracja: 26 października 2016, o 22:07

Re: Mux8 Krakow

Post autor: grzegorzl »

Filtr Lte też mam :) Zastanawiam się, czy w przypadku mux8 dałoby coś zamontowanie tłumika

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: Mux8 Krakow

Post autor: Rozsądny »

Ten filtr LTE nie wycina przypadkiem pasma VHF?

Rozumiem, że anteny były też podłączone bezpośrednio, pojedynczo, bez zwrotnicy.
Jeżeli sygnał jest przesterowany to przy jednej antenie efekty powinny być widoczne jeszcze bardziej.
Jak to wygląda - przerwy/zakłócenia nasilają się czy słabną w takim wypadku?

Może jesteś w jakimś miejscu gdzie sygnał jest słaby/tłumiony przez jakieś nakładające się odbicia
(Spekulacja bo nie mam innych pomysłów ;) ) I może wbrew rozsądkowi akurat pomógłby słaby wzmacniacz (np. LNA 101 - 15dB)?

Pozostaje konsultacja/wizyta specjalisty z miernikiem.

Zablokowany