Dźwięk w MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
Karol78
Posty: 22
Rejestracja: 27 września 2016, o 19:32
Miejscowość: gm. Krasocin,świętokrzysk.
Odbiornik: Panasonic 4K EX700
Instalacja antenowa: antena siatkowa z przedwzmiaczem serii 7, zamont na wys 12 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Św. Krzyż- Kielce/Dobromierz

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: Karol78 »

@ TLW/SZA Spróbuję wgrać soft po 1 listopada, bo goście się pojawią już jutro... :)

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: Rozsądny »

@Karol78
Wgraj, przeskanuj ponownie - jak nie będzie działać pomęcz producenta, poskarż się do UKE że niezgodny, zwróć do sprzedawcy...

Tutaj na forum jest wątek poświęcony temu STB
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=36&t=1591
Dekoder audio:
Norma: ISO/IEC13818-3 TR1011154
Dekodowanie audio: MPEG-1 i MPEG-2 Layer I & II, Dolby Digital Audio, WMA,
HE-AAC Digital Audio.Dolby Digital (AC-3) Dźwięk stereo miksowany
w dół do wyjść audio
Częstotliwość próbkowania:32kHz, 22.1kHz, 44.1kHz, 48kHz
Brakuje mi tu wzmianki o Dolby Digital Plus (DD+ / E-AC-3)

ale dalej ktoś napisał:
Na stronie rwt.pl jest dostępna aktualizacja oprogramowania dla modelu DTV-441T HD. Jedyną zmianą jest właśnie dodanie obsługi E-AC3.
Będziesz mógł sprawdzić.
Tylko pamiętaj o ewentualnym ponownym przeskanowaniu kanałów po aktualizacji.
Nie zapomnij napisać czy zadziałało - przyda się innym.

Karol78
Posty: 22
Rejestracja: 27 września 2016, o 19:32
Miejscowość: gm. Krasocin,świętokrzysk.
Odbiornik: Panasonic 4K EX700
Instalacja antenowa: antena siatkowa z przedwzmiaczem serii 7, zamont na wys 12 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Św. Krzyż- Kielce/Dobromierz

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: Karol78 »

@ Rozsądny. Dzięki za podpowiedź. Spróbuję wgrać ten soft,a jak to nie pomoże zostaje kierunek UKE :)

Awatar użytkownika
Michał Bernacki
Posty: 62
Rejestracja: 3 października 2015, o 11:49
Odbiornik: GLOBO STB HD N2, GLOBO STB HD N3, PHILIPS 32PHH4200/88.
Instalacja antenowa: 2 anteny kierunkowe DPM SOLID HN51WK.
Kantówka na wysokości 2 piętra.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin/Piaski, Zamość/Tarnawatka

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: Michał Bernacki »

Ja mam problem z dźwiękiem (muzyczką) na kanale Metro.
Na kanałach testowych i Nowa TV oraz WP1 jest pisk.
Na kanale Zoom TV jest dźwięk.
A na kanale Metro nic.
Dekoder Globo STB HD N2 jest muzyczka.
Natomiast w telewizorze Philips 32PHH4200/88 nie ma tej muzyczki.
Odbiór z Zamość/Tarnawatka.
Proszę o rady.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

@Michał Bernacki
Sprawdź ustawienia języków ścieżki dźwiękowej w odbiorniku.
Zapewne masz pierwszą ścieżkę jako Polski, drugą ścieżkę także jako Polski.

Tymczasem ścieżka dźwiękowa w Metro, identyfikuje się obecnie jako Angielska.
Gdy zmienisz domyślną drugą ścieżkę na angielski, wszystko powinno grać.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: ploomba »

Kolejny tuner z problemami w dekodowaniu dźwięku E-AC3.
Tym razem sprzet pod androida (dziala bezprzewodowo poprzez WiFi)

MediaTech MT4172

http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=36&t=7419

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

To nie jest typowy odbiornik telewizji naziemnej. Nie podlega bezpośrednio wymaganiom "Rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych", ale nadal może być niezgodny z umową i podlegać rękojmi.

Z tego co słyszałem problem leży w braku obsługi DD/DD+ w Androidzie i iOSie. Aplikacja dołączana do tego urządzonka wywołuje dekodery A/V zawarte w systemie operacyjnym. Pytanie tylko, czy nie umieścili w ogóle obsługi DD/DD+ bo większość telefonów i tak nie ma dekodera, czy też na telefonie/tablecie obsługującym dźwięk Dolby zacznie grać.
Użytkownicy powinni nękać importera o więcej szczegółów i ewentualnie wydanie aktualizacji oprogramowania.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: ploomba »

Tez skłaniałem sie ku temu, ze problem lezy w "uniwersalnosci" aplikacji SianoTv, albo egzotycznosci polskich wymagan dotyczacych kodowania dzwieku. Pewnie apka jest zrobiona dla wszystkich importerów międzynarodowych kupujacych u producenta w Chinach ten sprzęt (brandowanych różnymi markami w różnych krajach).

Zobaczymy czy polski importer cos wymyśli w tej kwestii. Na razie chyba utknęli w przekonaniu, że sprzęt / aplikacja bezproblemowo dekoduje E-AC3. Uparcie podają na stronie internetowej obsługę E-AC3.

Szkoda by bylo, bo jest to chyba jedyny moduł/tuner WiFi dekodujacy kanaly HD.

A moze spotkal sie ktos z jakąś metodą na dodanie do androida kodeków E-AC3. Ja znalazłem tylko tutorial opisujacy taki zabieg w programie MX Player (dodanie DTS, DD i DD+ do ww programu)

luki118
Posty: 7
Rejestracja: 17 sierpnia 2016, o 16:07
Odbiornik: Kraków Chorągwica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: luki118 »

Rozsądny pisze:Inne kanały mają (dodatkową) ścieżkę w mpeg2.

---
Ten LTC HD-301 w np. tym opisie
http://sklep.e-eldom.pl/tuner-ltc-hd-301.html
ma, że dekoduje HE-AAC Digital Audio a nie wymagane w Polsce E-AC3 (Dolby Digital Plus).
Następcy (302,303) omawiani tu na forum również, ale ktoś tam wspomina że jakieś aktualizacje do podobnych modeli dodały EAC3
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?t=1984

Najlepiej napisz do dystrybutora o firmware.
LAMEX
Stary Puznów 58A
08-400 Garwolin
http://www.lamex.com.pl

EDIT
Jak to twój model to mają jakiś firmware z 2013-06-06 na stronie
http://www.lamex.com.pl/produkt.php?g=s&id=24155

/STARE/
Jak nie dasz rady zwrócić to możesz zaryzykować update firmware (na własne ryzyko - zawsze może skończyć się cegłą, a już wgrywanie niewłaściwego na pewno http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2422932.html do tego tyle tych modeli że pilot może mieć inne kody i przestanie działać!), tutaj coś jest. Nazwa atrakcyjna "hd-301_dd+.rar" ;)
Ale jak znam życie to pewnie jedyne "podstawka" i nic nowego tam nie ma.
Zresztą jeżeli sprzętowo nie obsługuje to żadna aktualizacja nie pomoże.
http://ntcpolska.strefa.pl/tunery.html

Jakbyś już wyrzucał STB do kosza to jeszcze soft z wyższych modeli http://www.gutek.com.pl/softy.htm
ale to już gwarantowane w 99% problemy z pilotem.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3143981.html

Najpierw zajrzyj i podaj tutaj co masz, menu -> system -> informacje (o sofcie).
Może ktoś doradzi ci lepiej.

Zmieniłem oprogramowanie ale pilot nie działa z programem . Inny guzik włącza coś innego niż powinien .

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: Rozsądny »

Które?
To ze strony dystrybutora?
Jak to twój model to mają jakiś firmware z 2013-06-06 na stronie
http://www.lamex.com.pl/produkt.php?g=s&id=24155
Masz jeszcze kopię przy okazji bo dzisiaj widzę, że strona już pusta.

Czy może dostałeś nowsze?

pegass
Posty: 1
Rejestracja: 5 listopada 2016, o 09:32
Odbiornik: SamsungTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: pegass »

JaroslawMroczkowski pisze:Jeśli aktualizacja oprogramowania nie pomoże, a nie minął jeszcze termin, to można próbować zwrócić do sprzedawcy z powodu niezgodności z umową. Dekoder miał odbierać polską telewizję naziemną (taka była umowa), ale nie robi tego prawidłowo. Wymagania dla odbiorników opisuje odpowiednie rozporządzenie i wszystkie powinny spełniać te wymagania.
Jaką umową (a w dniu sprzedaży nie odbierał) ? Jaja se robicie ? Czy z ludzi głąbów ? jeżeli dekoder nie ma w specyfikacji DD+ a standard nadawania był inny i z muxami innymi działa to se jako odbiorcy możemy pomachać dekoderami przed nosem. Zawarłem umowę w dniu sprzedarzy na to co było na niebie!. Gwarancja daje mi tylko naprawę "jeżeli się zepsuje". Sam niestety dałem się wpakować przez was w butelkę. Rozumiem że jak nadacie kanał HEVC to też powiecie aby się zgłaszać do dostawcy sprzętu ? ... Nie dość że musiałem KUPIĆ NOWĄ antenę (niestety telmora za 189 by takie się ostały na te częstotliwości w media) ze wzmacniaczem - to jeszcze nie działa mi ani na dekoderze ani na starszym TV samsunga dźwięk - owszem na nowszym TV(w innym pokoju) mi działa. Zachęcanie do zgłoszeń do UKE - owszem jest dobre ale nie przeciwko dostawcą sprzętu a przeciwko WAM. Większość osób jakie korzysta z DVB-T to ludzie starsi. Młodsi nie widzą tam nic ciekawego. A starsi na forach no kurcze nie piszą. Jedynie rozmawiają między sobą albo pytają młodych. Tak trudno jest nadać zwykły DD albo niższy standard jako dodatkową ścieżkę ? Dostawcę mojego TV rozumiem że tez mam zgłosić skoro po aktualizacji nie mam dźwięku - bo w specyfikacji nie ma DD+ tylko zwykły DD.
Łatwo wam powiedzieć:
"Nie działa wam nasza Polska Krajowa TV ? Oskarżcie Chinczyków za STB. Albo iddzcie kupić TV od Anglików", ciekawe będzie to że na 1000% u takich dostawców będzie DDP+DD+mp2 tak jak jest w przypadku kanałów TVP.
Kurde obstawiam że jak by tam poleciał "TRWAM" na tym muxie to na kanale obecnie by leciał napis "Nie słyszysz dźwięku ? To znaczy że masz zły dekoder!. Zadzwoń sprzedamy ci nowy za jedyne 499zł - będzie się modlić z tobą!" :) (sorki za cenę ale jak powiedziałem w media że nie działa mi dekoder to koleś mi zaproponował fergusona za tą cenę z info "ja go mam i u mnie działa") - normalnie nuż się w kieszeni otwiera.

Teraz proste pytanie - było jakieś badanie rynku ? Gdzie zrobione ? Czemu nie może być DD+ oraz jakaś słabsza ścieżka ? I tak nie będzie tam dźwięku 7.1... nawet jak będzie to jak wam z badań wyszło że starsi ludzie mają kina domowe pod TV (bo oni są głównie odbiorcami DVB-T)

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: Bogoes »

Kolego, miej pretensje tylko do siebie... i może troszkę do dystrybutorów sprzętu i niekompetentnych sprzedawców. Ja jak kupowałem w 2012r. sprzęt, to zwracałem uwagę na parametry urządzeń, sporo poczytałem opinii i instrukcji dekoderów, bo nigdy nie polegam wiedzy sprzedawców, którzy muszą sprzedać towar (nieraz pozbyć się sprzętu, którego niebawem już nikt nie będzie chciał kupić... :lol:
A o dźwięku DD+ było wiadomo od samego początku cyfryzacji; masz tu cytat z artykułu z marca 2011r.:

"(...) Niezbędne wymagania techniczne i eksploatacyjne dla odbiorników cyfrowych służących do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie tych wymagań przygotowane na podstawie upoważnienia zawartego w art. 132 ust. 3 ustawy Prawo telekomunikacyjne. Powyższe rozporządzenie określa podstawowe parametry, jakie powinny spełnić odbiorniki telewizji cyfrowej, aby poprawnie odebrać i zdekodować sygnały wizji i fonii cyfrowego naziemnego sygnału telewizyjnego nadawanego na terytorium RP. Konsumenci planujący zakup takich odbiorników cyfrowych, powinni upewnić się, czy sprzęt spełnia wymagania określone w rozporządzeniu.
Kilka parametrów technicznych, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie nowego telewizora lub set-top boxa, aby był on przydatny do odbioru nowej telewizji (NTC):
Set-top box lub telewizor do NTC:
Set-top-box lub telewizor z wbudowanym dekoderem NTC powinien mieć możliwość odbierania programów telewizyjnych w tzw. standardowej rozdzielczości (SDTV) oraz w tzw. wysokiej rozdzielczości (HDTV) oraz możliwość dekodowania obrazu zakodowanego zgodnie ze standardem MPEG-4 jak również możliwość dekodowania dźwięku zakodowanego zgodnie ze standardem MP2 (MUSICAM) i dźwięku wielokanałowego zakodowanego zgodnie ze standardem (Dolby Digital Plus). Standard MPEG-2 dostępny w niektórych sklepach nie umożliwi odbioru NTC w Polsce. (...)"

Także warunki były znane i na pewno jak będzie miał być inny standard, to kilka lat wcześniej warunki urządzeń określą przepisy, żeby dystrybutorzy sprzętu zdążyli się przygotować i nabywcy kupowali nowe odbiorniki z przyszłym standardem. Ale kupujący powinien także posiadać minimum wiedzy, bo nigdy nie wiadomo, czy trafi na uczciwego i kompetentnego sprzedawcę...

Karol78
Posty: 22
Rejestracja: 27 września 2016, o 19:32
Miejscowość: gm. Krasocin,świętokrzysk.
Odbiornik: Panasonic 4K EX700
Instalacja antenowa: antena siatkowa z przedwzmiaczem serii 7, zamont na wys 12 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Św. Krzyż- Kielce/Dobromierz

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: Karol78 »

@ Rozsądny
Dziś wgrałem nowy soft ( z dn.30.06.2011r.) do mojego tunera RWT 441 HD i dźwięk w MUX 8 szczęśliwie się pojawił :)

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: Rozsądny »

Fajnie wiedzieć.
Pozwolę sobie dodać informację w wątku dekodera.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: ploomba »

JaroslawMroczkowski pisze:To nie jest typowy odbiornik telewizji naziemnej. Nie podlega bezpośrednio wymaganiom "Rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych", ale nadal może być niezgodny z umową i podlegać rękojmi.

Z tego co słyszałem problem leży w braku obsługi DD/DD+ w Androidzie i iOSie. Aplikacja dołączana do tego urządzonka wywołuje dekodery A/V zawarte w systemie operacyjnym. Pytanie tylko, czy nie umieścili w ogóle obsługi DD/DD+ bo większość telefonów i tak nie ma dekodera, czy też na telefonie/tablecie obsługującym dźwięk Dolby zacznie grać.
Użytkownicy powinni nękać importera o więcej szczegółów i ewentualnie wydanie aktualizacji oprogramowania.
co do tematu tunera androidowego wifi MT4172. Support polecił zainstalować apkę Air DTV Wifi II. Dźwięk E-Ac3 w tej aplikacji odtwarzany jest bezproblemowo.
Więcej w temacie
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=36&t=7419

adamus31
Posty: 17
Rejestracja: 13 kwietnia 2010, o 18:11
Odbiornik: Cabletech URZ0086, Skymaster DVB-T2-IPTV TNT-5, Netia Player
Instalacja antenowa: Antena pasywna MLOG 6-69 pol. VHF-V, UHF-H (12 el)parter.Kabel TRISET 113 PE.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk/Chwaszczyno

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: adamus31 »

Witam.
Wczoraj kupiłem dekoder Skymaster TNT-5 DVB-T-IPTV, hybrydowy. Problem polega na tym, że na programach z MUX 8 nie ma dźwięku. Podejrzewam, że nie obsługuje Dolby Digital Plus. Próbowałem chyba wszystkiego z resetem do ustawień fabrycznych włącznie i nic to nie dało. Czy da się coś z tym zrobić? Oddać do sklepu? Ma ktoś ten sam problem? Proszę o pomoc.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

W specyfikacji napisali tylko "Wbudowany dekoder Dolby Digital (downmix do stereo)", co może sugerować, że Dolby Digital Plus nie obsługuje albo to błąd autora specyfikacji technicznej.

adamus31
Posty: 17
Rejestracja: 13 kwietnia 2010, o 18:11
Odbiornik: Cabletech URZ0086, Skymaster DVB-T2-IPTV TNT-5, Netia Player
Instalacja antenowa: Antena pasywna MLOG 6-69 pol. VHF-V, UHF-H (12 el)parter.Kabel TRISET 113 PE.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk/Chwaszczyno

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: adamus31 »

Dziękuję za odpowiedź. Czyli nie pozostaje mi nic innego, tylko oddać do sklepu? Aktualizacja oprogramowania by coś dała w tym przypadku?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

W większości przypadków jeśli odbiornik obsługuje AC3, to można dodać E-AC3 przez aktualizację oprogramowania układowego.

adamus31
Posty: 17
Rejestracja: 13 kwietnia 2010, o 18:11
Odbiornik: Cabletech URZ0086, Skymaster DVB-T2-IPTV TNT-5, Netia Player
Instalacja antenowa: Antena pasywna MLOG 6-69 pol. VHF-V, UHF-H (12 el)parter.Kabel TRISET 113 PE.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk/Chwaszczyno

Re: Dźwięk w MUX-8

Post autor: adamus31 »

Wczoraj dostałem odpowiedź telefonicznie z działu technicznego, że ten dekoder nie obsługuje E-AC3 więc MUX 8 jest bez dźwięku. Jednocześnie poinformowano mnie, że pod koniec tego lub na początku przyszłego tygodnia pojawi się aktualizacja usuwająca ten problem. Jeżeli aktualizacja nie będzie widoczna automatycznie, trzeba wyszukać.
Pozdrawiam.

Zablokowany