Jaka antena do MUX-8?

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: ploomba »

dzięki za linka. Ja bym powiedzial, że cena (przy obecnych cenach nowych anten) bardzo niska :) tam będzie jakiś specjalny symetryzator na kanały 6-8?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Jeżeli chce się uzyskać mniejsze tłumienie,lepszą sprawność symetrii oraz lepszą separację, można wykonać symetryzator kanałowy w postaci pętli symetryzującej z kabla.
Tego rodzaju zastosowanie stosuje się w kierunkowych antenach GSM.

qweir205
Posty: 153
Rejestracja: 19 lutego 2012, o 22:25
Miejscowość: Poznań

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: qweir205 »

Co do eksperymentów. Nie mogłem na antenie siatkowej uzyskać sygnału mux 8 z Krakowa ani z Kielc. Postanowiłem włożyć druty i sobie wiszą pionowo (oba ok. 0.7 metra długości, na rysunku oznaczyłem na zielono). Z Kielc (ok. 37 km) mam teraz 100/100 a z Krakowa (ok.95 km) 97/100. Odbiór w obu przypadkach bardzo dobry :D
Obrazek
Ostatnio zmieniony 30 października 2016, o 16:54 przez qweir205, łącznie zmieniany 1 raz.

areq1987
Posty: 57
Rejestracja: 19 lutego 2011, o 22:36
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri-digit dom jednorodzinny
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów MUX1,2,3 MUX8-FAIL!

Re: RE: Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: areq1987 »

W jaki sposób je włożyłeś?

qweir205
Posty: 153
Rejestracja: 19 lutego 2012, o 22:25
Miejscowość: Poznań

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: qweir205 »

Druciki użyłem cienkie więc normalnie je włożyłem w otwory. Taka prowizorka ale byłem zdziwiony że takie rezultaty uzyskam.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Domel28 »

Ciekawy ten MUX8. Ile to już powstało kombinacji z antenami aby go odbierać :D

ricki
Posty: 44
Rejestracja: 10 stycznia 2010, o 17:51

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: ricki »

Witam serdecznie
Proszę o pomoc w wyborze anteny.
Moja lokalizacja to zachodnia część Ostrowa Wielkopolskiego. Do nadajnika MUX8 Kalisz Chełmce mam w linii prostej ok 30km. Jaka byłaby najlepsza opcja zakupu anteny na ten mux (kanał 7)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
akoss22
Posty: 99
Rejestracja: 18 września 2016, o 18:29
Miejscowość: Osiedle
Odbiornik: AMIKO Mini 4K Combo
Instalacja antenowa: Antena log 5-69 HV pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przusucha 53km Góra Kamieńsk 72 km

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: akoss22 »

@qweir205 jutro przetestuję twój sposób na mux-8 :D Tyle było narzekania na wybór pasma, a okazuje się, że można odebrać prawie na wszystkim :D Brawo Ty :lol:

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Robert03 »

Marek 3 pisze:Przy takiej odległości i tak i nie, trudno powiedzieć. Najlepiej jest to sprawdzić w praktyce. o ile się nie mylę to zwykła siatka odbiera zakresy VHF i UHF w polaryzacji H,
Zwykła siatka nie odbiera VHF. Jest zaprojektowana i wykonana dla pasma UHF.
Jeśli ktoś ma dobre warunki odbioru to odbierze na kawałku druta, na widelcu czy siatce na UHF. Odbierze też na yagi dla pasma UHF. Podobnie jak UHF można odbierać na antenie od radia UKF czy VHF. Pamiętać jednak należy że będzie to odbiór ze stratą bo antena działa wtedy jak tłumik sygnału a powinna działać jak wzmacniacz i odbierać sygnał z zyskiem a nie ze stratą.
Można się wybrać w długą podróż wygodnym samochodem a można też ciągnikiem prawda? W obu przypadkach dojedziemy. Pytanie tylko w którym przypadku dojedziemy szybciej, bardziej efektywnie, będziemy bardziej zadowoleni i mniej zmęczeni po takiej podróży :-).
Wszystko zależy od lokalnych warunków odbioru i umiejscowienia anteny względem nadajnika i odległości. Tutaj nie ma reguły.
30 PLN za dedykowaną antenę VHF to żadne pieniądze. Nie ma sensu cudować z koślawymi, pordzewiałymi siatkami, które nie są zwarte dla DC i dodatkowo narażają sprzęt na przepięcia od elektrostatyki. Jak ktoś chce to niech się męczy, tylko niech potem nie pyta dlaczego ma pikselozę, szarpanie na ekranie i niech nie pyta dlaczego jak sąsiad motorkiem jedzie na ryby to mu MUX zacina :-).

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

A potem to już nawet kadzidło nie pomoże.
Do Świąt jeszcze daleko żeby zawczasu wieszać stroiki.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

Ludziska anteny kupują "oczami". Im bardziej oryginalny ich kształt i ładne opakowanie z napisami "Full HD, 4K, UHD, 3D, DVB-t2," itp, tym łatwiej je wcisnąć niezorientowanemu klientowi. Marketingowcy cały czas nad tym główkują. Szkoda tylko że tej modzie poddali się niektórzy uznani producenci anten.
Prawda jest taka że w kwestii używania odpowiednich anten i sposobu ich montażu, nic się nie zmieniło w porównaniu do odbioru tv analogowej. Zasady są te same. Tylko że jakość odbioru analogu można było łatwo samemu ocenić (śnieżenie, odbicia, pasy), a w cyfrze jak już jest stabilny odbiór, to wydaje się że wszystko jest OK. Są niby wskaźniki procentowe siły i jakości, które tak na prawdę są kalibrowane w oparciu o nie wiadomo jakie parametry. Co producent, a nawet inny model tego samego producenta, i wskazania się różnią. Odbiorniki mają często bardzo czułe układy odbiorcze i są mało wybredne jeżeli chodzi o dostarczony do nich sygnał. Dlatego odbierają poprawnie na minimum przyjętych parametrów, a czasami nawet poniżej. A potem zdziwienie - przecież wczoraj na pasku miałem 100%, a dzisiaj "brak sygnału". Sam poprawnie odbieram "Słowaków" na parametrach na których teoretycznie nie powinno być żadnego odbioru, ale paski sygnału są na poziomie S-90% J-60%. Tylko mam tego świadomość, bo mam miernik. Przed dwoma dniami spotkałem się z sytuacją że na dwóch pasywnych instalacjach przystosowanych do odbioru UHF w pol. H odbierał stabilnie mux-8 nadawany w pol. V. Pytanie tylko jak długo, bo miernik na k.6 nie był w stanie dokonać pomiaru.
Jak napisał @Robert03 kombinować można, ale wszystko zależy od lokalnych warunków odbioru. Odbiór wszystkich mux-ów na "bele czym" w pobliżu nadajnika , to żaden sukces. Ale w tym wypadku, pomimo stabilnego odbioru, tak naprawdę nie wiemy "co" (jakiej jakości sygnał) odbieramy.

bytom2009
Posty: 39
Rejestracja: 27 października 2016, o 17:08
Odbiornik: UE40H6400AWXXH
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Żagań-Wichów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: bytom2009 »

Robert03
dobrze powiedziane i dlatego nie chce anteny siatkowej

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Marek 3 »

Ja też jestem za tym że antena siatkowa jest do wszystkiego i niczego.

qweir205
Posty: 153
Rejestracja: 19 lutego 2012, o 22:25
Miejscowość: Poznań

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: qweir205 »

Marek 3 pisze:Ja też jestem za tym że antena siatkowa jest do wszystkiego i niczego.
Może i tak ale po co coś zmieniać jak działa? Po małej przeróbce odbieram wszystkie multipleksy i nie potrzebuje nic innego. I nie jestem ograniczony do jednego nadajnika jak jest w przypadku kierunkowej anteny. Zresztą anteny kierunkowe nie wszędzie się sprawdzają, głownie tam gdzie sygnał jest odbierany z odbicia.

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Marek 3 »

Ja rozumiem jeżeli działa to w porządku.

Tylko ci którzy przymierzają się do kupna anteny siatkowej lub innej która ma wszystko odebrać mogą się później rozczarować odbiorem. Oczywiście nie wszyscy, zostało to wspomniane wyżej.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Czy świadomość techniczna jest na tak katastrofalnie niskim poziomie?
Większość osób,brzydko mówiąc chciała by utrzeć tyłek szkłem.
Nie ma idealnych anten,ani uniwersalnych.
Każdą powinno się stosować zgodnie ze swoimi warunkami odbioru i zgodnie z jej przeznaczeniem.
Niestosowna ingerencja w każdą antenę powoduje automatycznie pogorszenie całości.
Tematem wątku jest - jaka antena do odbioru MUX-8
Na pewno każda osoba czytająca ten temat jeżeli jest tym zainteresowana,chciała by uzyskać informację o jak najlepszych możliwościach odbioru,zapewniając sobie komfort na długi czas użytkowania.
Kol.K63,bardzo dobrze to nadmienił nieco wcześniej.

Radości twórcze,jeżeli jest to konieczne można pisać w istniejących innych tematach.nie robiąc dezinformacji.

Szymon_Zy
Posty: 332
Rejestracja: 16 listopada 2010, o 12:30
Odbiornik: AF9015,IT9135,hd507,hd527,Samsung UE40D5500
Instalacja antenowa: Dipol-19
Nadajnik - obiekt nadawczy: Klepaczka/Błeszno

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Szymon_Zy »

A ja mam zagadkę strzeliłem sobie dipol otwarty z drutu 1,5mm2 - cała długość 70 cm (ramiona po 35 przylutowane do żyły środkowej jeden, a drugi do ekranu) na końcu 2m kabla wtyk antenowy i .... celowałem w 205,5MHz. Perfekt odbieram 586, 614, 634MHz a na 205,5 kicha. Ani it9135, ani RTL2832U nie widzi sygnału. Przyznaje się, że pierwszy raz robię antenę więc być może o czymś zapomniałem. W każdym razie pomiędzy ekranem i żyłą przejścia nie ma (czyli jest przeciwwaga), a impedancja pomiędzy wtyczką, a końcami dipola jest poniżej 5 Ohm.

Edit: TV też nic nie widzi co przy 15km w lini prostej mnie dziwi.

Awatar użytkownika
akoss22
Posty: 99
Rejestracja: 18 września 2016, o 18:29
Miejscowość: Osiedle
Odbiornik: AMIKO Mini 4K Combo
Instalacja antenowa: Antena log 5-69 HV pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przusucha 53km Góra Kamieńsk 72 km

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: akoss22 »

Każdy ma swoje zdanie i upodobania w jaki sposób odbiera NTC. To tak jak z samochodami. Jedni chwalą sobie VW inni BMW, Fiat itp. Pomagajmy osobą, które mają problemy z odbiorem. Nie da się ukryć, że zdecydowana większość społeczeństwa używa siatek i "najmocniejszych płytek". Nie wszyscy się interesują tematem jak my, świadomość co do rodzaju i parametrów poszczególnych anten zależy od miejscowego sklepiku, gdzie można kupić antenę i kabel antenowy :) U mnie np. nie kupicie symetryzatora i nie znajdziecie go w żadnej antenie :)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Szymon_Zy pisze:A ja mam zagadkę strzeliłem sobie dipol otwarty z drutu 1,5mm2 - cała długość 70 cm (ramiona po 35 przylutowane do żyły środkowej jeden, a drugi do ekranu) na końcu 2m kabla wtyk antenowy i .... celowałem w 205,5MHz. Perfekt odbieram 586, 614, 634MHz a na 205,5 kicha. Ani it9135, ani RTL2832U nie widzi sygnału. Przyznaje się, że pierwszy raz robię antenę więc być może o czymś zapomniałem. W każdym razie pomiędzy ekranem i żyłą przejścia nie ma (czyli jest przeciwwaga), a impedancja pomiędzy wtyczką, a końcami dipola jest poniżej 5 Ohm.

Edit: TV też nic nie widzi co przy 15km w lini prostej mnie dziwi.
Nieco namieszałeś.
Do mierzenia impedancji falowej stosuje się dość drogie urządzenia.
Tutaj masz poradnik jak poprawnie wykonać półfalowy dipol zamknięty.
http://mlodytechnik.pl/files/nwt/91-nw-01-anteny.pdf

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: ploomba »

poxipol pisze:Cena wysoka,ale są.http://inel.sklep.pl/pl/p/ANTENA-ATZ-5-6-8/195

poxipol, a orientujesz się może jak ona wypada w stosunku do tej z Dipola?

http://inel.sklep.pl/pl/p/ANTENA-ATZ-5-6-8/195
kontra
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0140.htm

tzn jaki ma zysk dBi?
bo nie mogę znaleźć nic na jej temat

Zablokowany