Jaka antena do MUX-8?

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Marek 3 »

A jak wyglądają parametry w paśmie UHF ? nie uległy zmianie?

mundek
Posty: 5
Rejestracja: 1 listopada 2016, o 20:53
Odbiornik: SAMSUNG LE 32 D
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna 21/69 DVBT UHF Kierunkowa polaryzacja H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Such Góra Krosno-Rzeszów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: mundek »

dvbtowiec pisze:Dokładnie @maciek_p

Jeśli ktoś chce się bawić w druty i psuć sobie obecną antenę na UHF z niewiadomym skutkiem, oczywiście można.
Ale wykonanie porządnej instalacji antenowej UHF+VHF+zwrotnica, to sprawdzona metoda i zaowocuje stabilnym odbiorem.

Ostrzegać to raczej należy przed wykonywaniem prowizorek i kupowaniem anten tzw. uniwersalnych.
Oczywiście w niektórych warunkach takie rozwiązania mogą się sprawdzić, ale pytanie czy jest sens podejmować ryzyko finansowe, czasowe i ewentualnego niezadowolenia, wyważać otwarte drzwi, podczas gdy dodanie zwrotnicy i anteny na pasmo VHF, to koszt max 60zł.
Czy jest o co kruszyć kopie?
CHLOPIE A AKUPUJ SOBIE JAKIE TYLKO CHCESZ ANTENY I ZWROTNICE I ZAMONTUJ ANI MNIE TO ZIĘBI ANI GRZEJE, NATOMIAST MOWIŁEM JAK ŁATWO I BEZ KOSZTÓW MOŻNA DOSTOSOWAĆ JUZ ISTNIEJĄCĄ ANTENĘ ABY ODEBRAC PASMO VHF BEZ WIĘKSZEGO PROBLEMU.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: dvbtowiec »

Skoro to Cię nie interesuje, to w jakim celu piszesz drukowanymi literami?

My mówimy iż takimi eksperymentami można zepsuć antenę i nie koniecznie osiągnąć pożądany efekt. To że Tobie się udało coś osiągnąć, nie oznacza że w każdym miejscu będzie tak samo.
W czym zatem problem?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Tak właśnie wygląda odpowiedź napalonej osoby ,podpuszczanej przez licznych spamowców,.nie mającej pojęcia o czym się pisze.

tomcio94
Posty: 13
Rejestracja: 31 października 2016, o 12:14

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: tomcio94 »

Marek 3 pisze:A jak wyglądają parametry w paśmie UHF ? nie uległy zmianie?
Parametry na pasmie UHF nie uległy zmianie, jest wszystko tak jak wcześniej.

krupapiotr
Posty: 1
Rejestracja: 2 listopada 2016, o 23:12
Instalacja antenowa: Dipol 5 (VHF), Dipol 19 UHF + FM
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin - Piaski

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: krupapiotr »

W przypadku słabego sygnału dokładanie elementów do obecnej anteny uhf albo nic nie da albo pogorszy odbiór dotychczasowych kanałów. Panowie antena vhf kosztuje ok. 40 zł + zwrotnica ok. 35zł. Czy naprawdę warto tutaj szukać oszczędności? Więcej o tym temacie pisałem na stronie https://krupapiotr.pl/poradniki/jak-roz ... je-o-mux8/ - zapraszam.

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Acid »

Przewody w płaszczu PVC na zewnątrz, nieładnie...

mundek
Posty: 5
Rejestracja: 1 listopada 2016, o 20:53
Odbiornik: SAMSUNG LE 32 D
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna 21/69 DVBT UHF Kierunkowa polaryzacja H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Such Góra Krosno-Rzeszów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: mundek »

poxipol pisze:Tak właśnie wygląda odpowiedź napalonej osoby ,podpuszczanej przez licznych spamowców,.nie mającej pojęcia o czym się pisze.
czlowieku pomyśl za nim coś powiesz, myślenie nie boli, i nie wciskaj ludziom kitu jak nie masz pojecia o czym piszesz

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Z partyzantką to możesz przenieść się do lasu i tam wylewać pianę.
Ja bynajmniej nie mam zamiaru zniżać się do twojego poziomu!

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

To, że "u mnie działa" nie oznacza, że jest to rozwiązanie uniwersalne. Wiele takich "lokalnych patentów" działa w konkretnych warunkach, niestety nie zawsze, nie wszędzie i nie przez cały czas. Gdy zmienią się warunki, mogą przestać zapewniać stabilny odbiór, dlatego rozwiązanie z oddzielnymi antenami jest najbardziej uniwersalne i takie zaleca EmiTel przy większych odległościach od obiektów nadawczych, w przypadku różnych polaryzacji oraz różnych kierunków emisji poszczególnych multipleksów.

Opisy efektów wszelkich eksperymentów z antenami są na forum mile widziane, ale słowne ataki na innych użytkowników będą tępione. Jeśli ktoś szuka miejsca, gdzie mógłby wyładować swoje frustracje, to stanowczo powinien poszukać innego forum!

Przy okazji przypominam:
- na naszym forum obowiązują zasady ortografii i interpunkcji
- w aplikacji TapaTalk da się wyłączyć podpis. (Nie interesuje nas z jakiego modelu telefonu ktoś napisał wiadomość.)

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: dvbtowiec »

Jedno pytanie techniczne do mierników.
Czy obecne mierniki DVB-T/T2 zmierzą cokolwiek w przyszłości gdy będzie zmiana kodeka na HEVC?
Logika by wskazywała że nie, ale może sam kodek nie jest im potrzebny do pomiaru?

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: marcin6660 »

Dzisiejszy e-mail z firmy Dipol:

"W ciągu dwóch tygodni powinna trafić do sprzedaży antena typu combo (VHF+UHF). "

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: dvbtowiec »

Nie wiem co to będą za anteny, ale jak patrzę na kategorię "UHF + VHF pol. H", to są zwykłe anteny siatkowe.
Z ciekawości zobaczę ten wynalazek :)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

Przed dwoma tygodniami pisałem co dowiedziałem się od kolegi który kupuje anteny bezpośrednio od producenta anten dla Dipola - będzie to prawdopodobnie właśnie "siatka".
K63 pisze:Co prawda Dipol nie planuje wznowiać produkcji zestawów VHF+UHF, ale dowiedziałem się dzisiaj że mają zamiar robić siatki z pionowym dipolem i zwrotnicą! Prawdę mówiąc nie spodziewałem się takiego posunięcia z ich strony.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Jak ktoś jest niecierpliwy,to może podejść na ul.Igołomską i zerknąć przez dziurkę.

Gdzie te czasy kiedy weszło się do Świata Anten Dipola i można było dostać oczopląsu.
Teraz to taki mikroskopijny Świat..

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Przemo »

Wymieniłem dzisiaj antenę Dipol VHF czteroelementową na kanalową Hirschmann'a i jak ręką odjął jakość 100% i bezproblemowy odbiór z 37 km Mux 8 z Góry Farnej w Rawiczu. Bardzo przemyślana konstrukcja i łatwy montaż plus niska cena to jej największe zalety. Niestety, ale moce nadajników przy wiekszych odległościach wymuszają takie kombinacje.

Obrazek

blu
Posty: 2
Rejestracja: 3 listopada 2016, o 08:49
Nadajnik - obiekt nadawczy: K-ce Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: blu »

Czy jest możliwość odbioru mux 8 na tzw. krokodylu po wymianie płytki 21-69 na 1-60
Przy okazji wyciełoby pasmo lte

Z mojej puszki wychodzi od razu wtyk F są takie symetryzatory 1-60 antena to blue line at45
https://satmania.com.pl/antena_dvb-t_bl ... _1531.html

Chodzi mi by weszło to w istniejącą puszkę. Ktoś trenował takie rozwiązanie

Odległość w lini prostej do nadajnika to nie całe 25km polaryzacja H wszystkie MUX

marekns
Posty: 92
Rejestracja: 9 września 2015, o 18:51
Instalacja antenowa: ATX-107 + SWA 6000/6T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica 75 km

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: marekns »

Dzisiaj testowałem wąskopasmową antenę o sporym zysku ATZ-11 7-8 i niestety u mnie sygnał zerowy pasek siła ani jakość nawet na chwile nie drgnął. MUX-8 z Chorągwicy w moim kierunku leci z mocą jedynie 4,5 kW dodatkowo sygnał odbieram odbity od góry wiec raczej mogę zapomnieć o tym multipleksie. Tylko ciekawe czemu moc tego multiplexu jest taka mała skoro pozostałe muxy lecą po 100 kW. Emitel deklaruje że 95% ludności Polski będzie w zasięgu tego multipleksu ja w to wątpię bo licząc w mojej najbliższej okolicy odpada ok 15 tys osób którzy odbierają Mux1,2,3 z Chorągwicy a Mux-8 będzie dla nich nie osiągalny.

Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kuba.G »

Przemo pisze:Wymieniłem dzisiaj antenę Dipol VHF czteroelementową na kanalową Hirschmann'a i jak ręką odjął jakość 100% i bezproblemowy odbiór z 37 km Mux 8 z Góry Farnej w Rawiczu. Bardzo przemyślana konstrukcja i łatwy montaż plus niska cena to jej największe zalety. Niestety, ale moce nadajników przy wiekszych odległościach wymuszają takie kombinacje.

Obrazek
Nic w tym dziwnego antena VHF Hirschmann jest dłuższa ma 1480 mm a dopol 4 elementowy tylko 800mm i zysk dBi 6-8 . tylko nie wiem skąd oni wzieli pomysł mocowania przewodu antenowego do anteny Hirschmann (symetryzatora) za pomocą plastikowego zacisku , jednym słowem tandeta . Obrazek

kshycho
Posty: 16
Rejestracja: 2 września 2009, o 13:57
Miejscowość: Kokotów
Odbiornik: DVBSky DVB-T2 Dual
GiGaBlue UHD QUAD 4K
Instalacja antenowa: OLYMPIA BX1000 COMBO
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: kshycho »

Ja dziś sprawdziłem moją antenę Dipol 16/21-69 - symetryzator był trochę zalany i zardzewiały, czyli puszka nie jest za szczelna. Podjechałem do sklepu, kupiłem symetryzator 6-60 bo Pan powiedział że można spróbować czy MUX8 się poprawi. Tylko wymieniłem symetryzator, niestety nie wiem czy styki łączeniowe anteny są ok, bo niestety nie mogłem odkręcić anteny. Po wymianie lekko skręciłem, poszedłem sprawdzić do komputera jak sygnał i pokazało L:90% Q:60% - około minut było ok. Poszedłem złożyć wszystko do końca, a sygnał L:80% Q:0 lub 20% obraz szatkuje niekiedy lub nie ma. Nie wiem czy tylko przypadek czy coś dalej z anteną.
Ale porobiłem kilka testów, od anteny idzie około 2metry kabla do rozdzielacza Singal 3x. Podpinają bezpośrednio do anteny miałem Q:60% na komputerze. Podpinając za rozdzielaczem już tak od 40-60%. Na końcach kabli może mają po 10m a jeden z 20m to sygnał już spada do może 20-40%, a tam gdzie mam jeszcze jeden rozdzielacz - w pokoju gdzie komputer jest to już albo 0 albo 20%. Co ciekawe na strychu na około 2metrowym kablu Triset pojawił mi się kilka razy sygnał do 20% i obraz szatkujący.
Na TV samsung który jest podpięty do pierwszego rozdzielacza sygnał na MUX8 jest prawie 93%, a na TV który jest na drugim rozdzielaczu z tego samego co do komputera to 60-70% - sporadycznie coś tak pixeloza się pojawi.
Prawdopodobnie chyba zrobię tak jak pisaliście tu, kupię osobą antenę no chyba, że uda mi się np sprawdzić jeszcze na jakiejś log 2-65.
I tu mam pytanie, czy Dipol jeśli ma symetryzator teraz na 6-60 to można go spiąć zwrotnicą z anteną VHF? to ma jakieś znaczenie?
Czy zostawić taką instalację jak teraz mam, czyli Antena - rozdzielacz dwa tv - dalej rozdzielacz 1tv i komputer? Czy lepiej zrobić antena - rozdzielacz 4 drożny i pociągnąć osobny kabel do komputera? aby był tylko jeden rozdzielacz na 3tv i komputer? Jaki jest najlepszy rozdzielacz jakiej firmy, mniej strat, czy to nie ma znaczenia?
Czy izolator galwaniczny np przy wtyczce do karty komputera - niweluje jakieś problemy czy nie ma sensu tego stosować?

Zablokowany