Parametry MUX8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Parametry MUX-8

Post autor: DanielK »

Dziś włączono nadajnik RTCN Żagań/Wichów. Kanał 8, pol. V, oraz Przemyśl/ Tatarska Góra kanał 6, pol. V.
To tak na pierwszy rzut oka. Wichów działa na pewno :)
:arrow: Aktualne parametry emisji multipleksów DVB-T

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Parametry MUX-8

Post autor: hadam »

K63 pisze:Dzisiaj kolejna aktualizacja mapek mux-8. Zostały dodane zasięgi nadajników w km kwadratowych.
http://mapy.tvradio.cba.pl/Telewizja/MUX8/
http://mapy.tvradio.cba.pl/Telewizja/MU ... /index.htm
Został też poprawiony (zmniejszony) realny zasięg nadajników, u mnie pokazuje znacznie gorsze parametry niż poprzednio np. byłem w zasięgu Wręczycy i już nie jestem, także z innych nadajników zmieniło się na niekorzyść.
Poza tym dodali ogólny zasięg w całej Polsce, obecnie jest 59,33% pokrycia.
Choć to już nie aktualne, bo właśnie włączyli kolejne nadajniki o czym napisał kol. Daniel Kucharski powyżej.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Parametry MUX-8

Post autor: bogdanzieba »

Czekam z utęsknieniem na uruchomienie nadajnika MUX-8 z lokalizacji Tarnobrzeg/Machów, a jeszcze jakby był w polaryzacji H to byłoby wspaniale.

Gdzie można obserwować czy zostało już wydane pozwolenie na uruchomienie tego nadajnika?

Awatar użytkownika
radier
Posty: 300
Rejestracja: 24 stycznia 2012, o 23:07
Odbiornik: Samsung UE48H6400 + UPPLEVA 2.1
Instalacja antenowa: DPM GT-961
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem

Re: Parametry MUX-8

Post autor: radier »

Na stronie UKE.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Parametry MUX-8

Post autor: bogdanzieba »

A coś bliżej? Bo trochę tych zakładek tam jest.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Parametry MUX-8

Post autor: bogdanzieba »

A coś bliżej? Bo trochę tych zakładek tam jest.

Chyba mam https://www.uke.gov.pl/decyzje-rezerwac ... jnych-5150

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Parametry MUX-8

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

I pasowałby Leżajsk w polaryzacji H do tego i gitara. Jak już koncert życzeń to... :D

wlkp333
Posty: 2
Rejestracja: 7 listopada 2016, o 17:39
Odbiornik: Manta DVB-T HF Tuner
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań/Śrem

Re: Parametry MUX-8

Post autor: wlkp333 »

Czy ktoś ma może sprawdzone info, kiedy ruszy sygnał MUX - 8 z nadajnika Śrem/Poznań?
Będę wdzięczny za info. :)

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Marek 3 »

Nie ma jeszcze pozwolenia od UKE.

wlkp333
Posty: 2
Rejestracja: 7 listopada 2016, o 17:39
Odbiornik: Manta DVB-T HF Tuner
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań/Śrem

Re: Parametry MUX-8

Post autor: wlkp333 »

Szczerze, to idzie wszystko strasznie wolno. Ciekawe ile jeszcze będzie trzeba czekać. ;)

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Marek 3 »

Fakt Faktem UKE wydaje mało pozwoleń na mux-8 i rzadko.

Papier123
Posty: 18
Rejestracja: 28 października 2016, o 18:46
Odbiornik: Samsung x 3 ,2007,2009 i 2011r.
Instalacja antenowa: Maximum x 2 /Gird 4 i 2/,LNA 169 i 177,zwrot,ant.VHF+UHF,Badmor 24/12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Św.Krz/Tarnów/Prehyba/Chorągwica

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Papier123 »

Włączono nadajnik Mux-8 dla Przemyśla /T.G/...Powoli czas na Tarnów /G.Św.M/,prawda?
Jak przewidujecie ? Pozdrawiam!

szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: Parametry MUX-8

Post autor: szymon9904 »

Daniel Kucharski pisze:Dziś włączono nadajnik RTCN Żagań/Wichów. Kanał 8, pol. V, oraz Przemyśl/ Tatarska Góra kanał 6, pol. V.
To tak na pierwszy rzut oka. Wichów działa na pewno :) [...]
Wiesz może, czy emisja jest już z docelowymi parametrami? Bo jak teraz patrzę, to jest dosyć słabo.
U siebie w domu nie mam co prawda anteny naziemnej, mam jednak radiową zewnętrzną w polaryzacji V. W puszce antenowej jest zamontowany symetryzator na k.1-12, a od anteny do odbiornika radiowego (Denon TU-580RD) jest poprowadzony koncentryk Televes T-100 z 100% miedzi - jeden z najlepszych możliwych kabli.
I tu jest ciekawie, bo podłączenie tej anteny do telewizora pozwala mi na odbiór MUX1/2/3 z Wichowa, pomimo nie tego pasma, nie tej polaryzacji i nie tego symetryzatora. Na wszystkich 3 MUXach mam 100% jakości sygnału i odpowiednio 62% siły (MUX3), 64% (MUX1) i 78% (MUX2). Telewizor Samsung UE32EH5300.
Dzisiaj wróciłem do domu i po przeczytaniu Twojego postu tak myślałem, że MUX8 będzie działać, bo przecież polaryzacja ok, symetryzator ok, więc teoretycznie powinno odbierać, a moc 20kW niby nie taka mała (przeliczając to ok. 60kW w UHF, a przecież MUX3 ma 50kW i odbiera). Podłączyłem to do telewizora i co? 0 sygnału na k.8! Co prawda TV się tu zatrzymuje (i na k.6 z Kotłów też - przy czym k.30/35/49 odbiera stabilnie), ale nic poza tym. A 3 pierwsze MUXy z Wichowa jak stabilnie odbierały, tak dalej odbierają ;)
To powyższe to i tak jest tylko eksperymentalnie.

Kolegę w Zielonej Górze na Jędrzychowie czeka przeróbka anteny logarytmicznej na k. 2-69, tj. trzeba dwie ostatnie najdłuższe pary prętów wygiąć do pionu. Bo obecnie widać różnicę, gdy antena jest w pol. H, a sygnał w pol. V. Siła 90%, jakość 17%, przy czym jakość zanika czasem do zera.

sp4feu
Posty: 20
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: TCL L40E5503FS
Instalacja antenowa: OPTICUM AX-1000+ kanały 21-60; zysk 18dB; ,10 metrów nad ziemią.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Parametry MUX-8

Post autor: sp4feu »

A RTCN Krynice /Białystok jak zwykle odpalą w grudniu bo ruskim kacapom się nie śpieszy lecz to norma polski Wschodniej . :evil:

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Robert03 »

szymon9904 pisze: Na wszystkich 3 MUXach mam 100% jakości sygnału i odpowiednio 62% siły (MUX3), 64% (MUX1) i 78% (MUX2). Telewizor Samsung UE32EH5300.
Dzisiaj wróciłem do domu i po przeczytaniu Twojego postu tak myślałem, że MUX8 będzie działać, bo przecież polaryzacja ok, symetryzator ok, więc teoretycznie powinno odbierać, a moc 20kW niby nie taka mała (przeliczając to ok. 60kW w UHF, a przecież MUX3 ma 50kW i odbiera). Podłączyłem to do telewizora i co? 0 sygnału na k.8! Co prawda TV się tu zatrzymuje (i na k.6 z Kotłów też - przy czym k.30/35/49 odbiera stabilnie), ale nic poza tym. A 3 pierwsze MUXy z Wichowa jak stabilnie odbierały, tak dalej odbierają ;)
To powyższe to i tak jest tylko eksperymentalnie.
To prawda. antena UKF nieźle odbiera pasmo UHF. U mnie tyłem odbiera doskonale UHF z nadajnika oddalonego o 60 km. Obawiam się niestety że z VHF będzie gorzej. Tu niestety nie działa zasada "im bliżej pasma tym lepiej".
Ale zobaczymy. Sam planuję odbiór na UKF'ce przy czym u mnie dodatkowo polaryzacja będzie niezgodna. Liczę na dobry odbiór bo DAB+ wymiata a nadajnik 2x dalej (ale polaryzacja zgodna).

sp4feu :
Nie martw się nie jesteś sam na wschodzie. Kujawsko-pomorskie ma bliżej do zachodu niż do wschodu chociaż w praktyce to polska C jest. Na Trzeciewcu nawet anten jeszcze nie ma, że o pozwoleniu nie wspomnę i wątpię czy w tym roku dadzą radę bujnąć MUX8. Od Łodzi aż po Gdańsk wielka biała plama i brak MUX8. Ale co się odwlecze to nie uciecze. Jeszcze się pewnie nacieszymy tym MUX'em

SP2SV666
Posty: 80
Rejestracja: 24 listopada 2015, o 17:49
Odbiornik: Dual ,Samsung tv
Instalacja antenowa: Yagi 9el ,siatkowa, 4el Yagi-Vhf
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice / Trzeciewiec

Re: Parametry MUX-8

Post autor: SP2SV666 »

Prawdopodobnie na dniach uruchonia RTON. ILAWA-Kisielice.Cos robia bo wylaczaja krotkotrwale pozostale muxy.Oby wlaczyli.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Parametry MUX-8

Post autor: BiTCity »

sp4feu pisze:A RTCN Krynice /Białystok jak zwykle odpalą w grudniu bo ruskim kacapom się nie śpieszy lecz to norma polski Wschodniej . :evil:
Tak jak pisał Robert03 nie jesteś sam ale Trzeciewiec i Krynice i jeszcze Płock-Radziwie nie ruszą a to już daje 9% powierzchni kraju wg mapek z pewnej zaprzyjaźnionej strony a Emitel zarzeka się 90% zasięgu na 1 grudnia. Także reszta powinna ruszyć,ale nie ma pozwoleń od UKE, które już szykuję się na kolejne święto i koło się zamyka.
Robert03 pisze:Od Łodzi aż po Gdańsk wielka biała plama i brak MUX8.
Nie jest tak źle jest Konin/Żółwieniec i śladowy sygnał jest na krańcach południowych kujaw MUXu-8.
Mnie osobiście jedno ciekawi jak można liczyć, że sygnał na VHF jest 3 razy mocniejszy niż ten na UHF skoro widać na mapkach zasięgu tych oficjalnych od Emitela i tych mniej oficjalnych, że jak nadajnik ma moc 20 kW to zasięg czy to w paśmie UHF czy VHF przy obecnych wygórowanych parametrach to max 60 km na antenie dobranej pod dane pasmo ale bez wzmacniacza.

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Marek 3 »

BiTCity pisze:To raczej pewne bo do 8 grudnia nie ma żadnych konserwacji zarówno w Trzeciewcu jak i Iławie w tej chwili robią Śrem i chcą się wyrobić przed 11 listopada (2 link), a Olsztyn w dniach 04.11-02.12.2016r. w godzinach 08:00-18:00 emisja programu z obniżoną mocą (1 link). W Olsztynie chcą się wyrobić na start WP1.
Z bliższego naszego podwórka to w najbliższych dniach będzie konserwacja obiektu Płock-Radziwie i może z niego w połączeniu z Płock/Rachocin będzie można pooglądać MUX-8 na większym terenie naszego województwa.

http://www2.polskieradio.pl/czestotliwosci/przerwy/

http://emi.emitel.pl/plan_www/
A skąd masz pewność że te przerwy mają związek z mux-8 ?

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Parametry MUX-8

Post autor: BiTCity »

@Marek 3

Pewności nie mam ale trzeba się domyślać skoro zmniejszają moce nadajników radiowych tak jak jest to w Olsztynie a MUX-8 będzie nadawał z niższych wysokości niż pozostałe MUX-y z tego nadajnika to może oznaczać moim zdaniem tylko prace przy maszcie.
Tak nawiasem to wystartowała NOWA TV http://www.nowa.tv/player/ stream dla tych co nie mają tak jak my jeszcze naziemnie.

mek
Posty: 54
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 13:03
Odbiornik: Samsung D 6500
Instalacja antenowa: telmor digit kompakt bierna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Parametry MUX-8

Post autor: mek »

Emitel mogby poinformowac o planowanych wlaczeniach nadajnikow orientacyjnie i nieoficjalnie odbiorcy mieliby informacje a tak sa tylko spekulacje tylko dzieki niektorym uzytkownikom forum mozna sie cos dowiedziec . Widac z tego jakby Emitel nie byl przygotowwany w co watpie jedno dobre, ze po wyborze Emitela bedzie odbior z jednego kierunku a Trzeciewiec zawsze na koncu :o

Zablokowany