DVB-T SŁOWACJA

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: poxipol »

U mnie trzyma się dobrze od dłuższego czasu.
Jest lekka i nie ma śladu wygięć.
Nie najlepsze zdjęcie ale coś widać.

Obrazek

tedi88
Posty: 15
Rejestracja: 2 listopada 2016, o 09:52
Odbiornik: TV-LG
Instalacja antenowa: ATX107INEL+AB010L (PL-MUX1,2,3,8 / SK-MUX1,2,3 / CZ-PS12)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Stały: PL-Chorąg/SK-Namestovo/CZ-Jeseník

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: tedi88 »

Niezłe RTCO masz na dachu :) To ja też tak spróbuje ją zamontować :)
Czyli na tym ATX-107 masz SK? a na innych?

Awatar użytkownika
maryś
Posty: 148
Rejestracja: 5 września 2012, o 20:32
Odbiornik: Ferguson ARIVA T65
Instalacja antenowa: 2x Antana Uda-Yagi 19 el. symetryzator, LNA-177
Lokalizacja: Katowice Ligota
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Jeseník Praděd, Žilina Krížava

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: maryś »

tedi88, czyli na coś się przydały te zdjęcia :)
Na CZ, siekierka i wytnij parę drzew i po kłopocie. To taki ponury żart,
ale trzeba próbować.
Koledzy poxipol i tedi88 instalacje robią wrażenie.
Gratulacje.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: poxipol »

Od połowy masztu w górę to już starowinki ,montowane w 1986 r.,ale bym ich nie wymienił na ówczesne cudeńka.
Niżej SK,CZ i krótka Yagi do tensometrii.
Wszystko do kapitalnego remontu.
Mam jeszcze maszt rezerwowy i do prób.

Co do odbioru CZ to w najbliższym czasie będzie emisja T- 2 SFN
LH K 28,31,45
Hostalkovice + 48 K

Jako ciekawostkę dodam dzisiejszy montaż antenki helikalnej VHF i UHF pol.kołowa,nie wymagająca desymetryzacji.
Kawałek za Krakowem w kierunku Proszowic.
Wskazania MUX 1,2,3,8 pełne wskazania
MUX-4 prawie pełny wskaźnik poziomu sygnału.
SK nieco słabszy ,ale ze 100 % jakością i 0 błędów.

Tak wygląda taka antenka.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?t=6758&start=60

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Drekan »

Postanowiłem sprawdzić odbiór 1 słowackiego multipleksu z Cadcy na kanale 35 i niestety rozczarowanie.

Multipleksy 2 i 3 (kanały 52 i 32) idą dobrze a 1 tragedia. Moc 5,46 kW, jest podobna do tej z jaką nadaje 3 multipleks (5,74 kW) i to na bliźniaczym kanale 32. Podejrzewam silne wytłumienia, tylko dziwne, że nie zastosowano ich do pozostałych dwóch multipleksów. Na dvbtmap.eu nie znalazł się jeszcze charakterystyka multipleksu na kanale 35, szkoda mógłbym potwierdzić moje przypuszczenia.

Awatar użytkownika
maryś
Posty: 148
Rejestracja: 5 września 2012, o 20:32
Odbiornik: Ferguson ARIVA T65
Instalacja antenowa: 2x Antana Uda-Yagi 19 el. symetryzator, LNA-177
Lokalizacja: Katowice Ligota
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Jeseník Praděd, Žilina Krížava

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: maryś »

Drekan tak przy okazji :
Gdzie jest informacja na tunerze, przy danym kanale,
z którego nadajnika odbieramy sygnał ?
Pytam dlatego, że Čadca, Briava i Žilina, Krížava
w przypadku Cieszyna mają prawie ten sam azymut.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Drekan »

Jeśli nadajniki nadają na tym samym kanale to nigdy nie wiesz z jakiego nadajnika odbierasz sygnał. Pozostaje poczekać na przerwę w emisji jednego nadajnika by zobaczyć jak spadnie siła i jakość sygnału.

Akurat Žilina Krížava, to nadajnikiem umieszczony wyżej niż Čadca, ale i dalej ode mnie. Sygnał musi pokonać kilka dużych gór, więc odbiór jest problematyczny. Do Polski sygnał dostaje się przez przełęcz Jabłunkowską i szanse na odbiór mają osoby mieszkające w wąskim paśmie od Hażlacha aż za Gliwice. Jednak z Krížavy idą wszystkie multipleksy więc jeśli odbierasz płatny 4 multipleks, to jest jasne, że sygnał idzie z tego nadajnika. U mnie z problemami odbieram sygnał z tego nadajnika na antenie siatkowej z silnym wzmacniaczem SWA-49. Čadca Briava jest niżej ale bliżej więc zapewnia silniejszy sygnał i odbieram go na krokodylku z symetryzatorem, więc aktualnie gdy antena siatkowa służy do eksperymentów z odbiorem rybnickiego lokalnego multipleksu, krokodylek go zastępuje i łapie tylko dwa multipleksy. Ale i tak sporadyczne oglądam słowacką telewizję, oferta z Czech przedstawia się zdecydowanie lepiej niż uboga słowacka.

tedi88
Posty: 15
Rejestracja: 2 listopada 2016, o 09:52
Odbiornik: TV-LG
Instalacja antenowa: ATX107INEL+AB010L (PL-MUX1,2,3,8 / SK-MUX1,2,3 / CZ-PS12)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Stały: PL-Chorąg/SK-Namestovo/CZ-Jeseník

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: tedi88 »

maryś o tak to był dobry pomysł z tymi zdjęciami - dzięki za podpowiedź. Co do lasu to spoko, bo tak właśnie bym zrobił gdyby tylko to zależało ode mnie. Na razie pozostaje dobór anteny do obecnych warunków, ale kto wie może siekiera coś podziała :) Myślę, że ścięcie nawet 1-2 w danym kierunku na pewno pomogło by dla lepszego odbioru.

poxipol czy na tym drugim ATX-107 masz stały odbiór CZ? Czy warto próbować na CZ ten model antenki helikalnej? Jak to się ma w zysku do ATX-91,107 i Engel MAX90?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: poxipol »

ATX-107 już dawno nie mam.
Odbiór CZ jest bardzo utrudniony.Odległość 132 km i jak widać na mapkach, promieniowanie w moim kierunku z LH ma spore wytłumione.( w analogu nie było tego problemu ).Hostalkovice za nisko.
K 54 odbiór z ATX-91,przy synfazowym połączeniu tych anten odbiór się poprawia.
K 37 odbiór na starej ATV 20/ 21-39 /
Na razie nic nie kombinuję ze względu jak wspominałem, nowy układ kanałów.
Antena helikalna w paśmie UHF ma zysk 16-18 dBd Są też krótsze wersje.
W przygotowaniu mam jeszcze dłuższą wersję ,coś takiego jak na pokładzie polskiego sztucznego satelity.

Obrazek

Awatar użytkownika
maryś
Posty: 148
Rejestracja: 5 września 2012, o 20:32
Odbiornik: Ferguson ARIVA T65
Instalacja antenowa: 2x Antana Uda-Yagi 19 el. symetryzator, LNA-177
Lokalizacja: Katowice Ligota
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Jeseník Praděd, Žilina Krížava

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: maryś »

tedi88 ... a na Pradziada to nie ma szans (ok. 200 km) ?

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

@poxipol

Biorąc pod uwagę anteny ATX-91, ATX-107, Engel Max 90, to która z nich Twoim zadaniem ma największy zysk własny?

Sądząc po filmiku z testów(poprzednia strona) złudzeń nie pozostawia, że Engel Max 90 lub ATX-107 są spośród nich najlepsze. Ale która bardziej... Trzeba by potestować najlepiej wszystkie te 3 anteny, miernikami, i sygnałem w odbiorniku(jeden tuner z tej samej instalacji antenowej będzie sygnał odbierał tak, a drugi tak; różna czułość głowicy dekodera).

VITEK2442
Posty: 100
Rejestracja: 13 lutego 2011, o 14:34
Miejscowość: Hawierzów
Odbiornik: Zircon Fire DVB-T2 HEVC
Instalacja antenowa: Anteny zbiorcze STA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava,Pradziad,Wisla/Skryzcyne

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: VITEK2442 »

Tutaj pojawila sie taka informacja (ta pierwsza) http://www.power.szm.com/spravy/spravy_new.htm.
Móźe ktoś potwierdzić czy tak naprawde jest?

tedi88
Posty: 15
Rejestracja: 2 listopada 2016, o 09:52
Odbiornik: TV-LG
Instalacja antenowa: ATX107INEL+AB010L (PL-MUX1,2,3,8 / SK-MUX1,2,3 / CZ-PS12)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Stały: PL-Chorąg/SK-Namestovo/CZ-Jeseník

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: tedi88 »

maryś: Do Pradziada ma dokładnie 197km. Ogólnie to mam tak, że podczas braku tropo po ustawieniu kierunku pojawia się sygnał aż z trzech lokalizacji:
LH 37,54
Pradziad 51,53
Ostrava H 37,48,54
Podczas bardzo delikatnego tropo było wszystko OK. Najlepsze parametry były na kanałach 48, 51(mniej), 53 i 54 najlepiej. Kanał 36 z Pradziada nie osiągalny ze względu na Rabkę, a na tym muxie (CT) najbardziej mi zależy. Na tym zdjęciu z lasem patrząc od prawej to kierunek Pradziada, trochę w lewo to Ostrava i od lewej LH. Kiedy robiłem pierwsze testy, to ustawienie anteny między Pradziada i Ostravę powodowało pojawienie się sygnału z tych dwóch lokalizacji.
poxipol: Oj bardzo mnie tym zaciekawiłeś i znowu mam "myślenice" :). Szacun z mojej strony za wiedzę. Nie ukrywam, że jeżeli byłaby okazja, to zrobiłbym testy takich anten. Ja do LH mam 117km, ale już gorszy kąt niż u Ciebie. Zysk takiej anteny jest dość jednolinowy w całym paśmie UHF i na pewno warto tym się zainteresować. Ta antena co była teraz przez Ciebie montowana, to gdzie można zdobyć?

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: marcin6660 »

To mój profil na Kriżavę:

Obrazek
Obrazek

Co o tym myślicie bo na Namestovo wygląda to tak:

Obrazek

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: a.d. »

  • Profil terenu to nie wszystko? kluczowa sprawa to antena i odpowiedni przedwzmacniacz oraz koncentryk!
  • U mnie profil na Słowacki nadajnik Stara Lubovna jest taki:
Obrazek
  • na antenie siatkowej(bez directorow o wiele lepsze parametry sygnału) w pol.V na strychu+swa-9701(kolor płytki czarno-kremowy) skierowanej na nadajnik St.-Lubovna-Kotnik
  • Mux-1 K41 V 23.6KW ND
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
  • Na marginesie dodam ze na antenach typu YAGI (tri digital ,dat-75 televes,dipol K21-60 i inne badziewia) całkowity brak jakosci sygnału a siła sygnału na minimalnym poziomie

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: poxipol »

tedi88 pisze:maryś: Do Pradziada ma dokładnie 197km. Ogólnie to mam tak, że podczas braku tropo po ustawieniu kierunku pojawia się sygnał aż z trzech lokalizacji:
LH 37,54
Pradziad 51,53
Ostrava H 37,48,54
Podczas bardzo delikatnego tropo było wszystko OK. Najlepsze parametry były na kanałach 48, 51(mniej), 53 i 54 najlepiej. Kanał 36 z Pradziada nie osiągalny ze względu na Rabkę, a na tym muxie (CT) najbardziej mi zależy. Na tym zdjęciu z lasem patrząc od prawej to kierunek Pradziada, trochę w lewo to Ostrava i od lewej LH. Kiedy robiłem pierwsze testy, to ustawienie anteny między Pradziada i Ostravę powodowało pojawienie się sygnału z tych dwóch lokalizacji.
poxipol: Oj bardzo mnie tym zaciekawiłeś i znowu mam "myślenice" :). Szacun z mojej strony za wiedzę. Nie ukrywam, że jeżeli byłaby okazja, to zrobiłbym testy takich anten. Ja do LH mam 117km, ale już gorszy kąt niż u Ciebie. Zysk takiej anteny jest dość jednolinowy w całym paśmie UHF i na pewno warto tym się zainteresować. Ta antena co była teraz przez Ciebie montowana, to gdzie można zdobyć?
Jeżeli chodzi o te antenki helikalne ,to opracował je i trochę wyprodukował bliski kolega.
Ze względu na trudności z prawem patentowym zrezygnował.
Dłuższa wersja kosztowała 50 zł.
Obecnie robi modele latające i cały dzień o nich by rozprawiał.

Dzisiaj zrobiłem test z antenki helikalnej VHF / UHF / K z Namestova.
Wystąpił jedynie kłopot z przesterowaniem pasma UHF z Chorągwicy, pomimo że nie ma zamontowanego żadnego wzmacniacza.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

lukdee
Posty: 1
Rejestracja: 4 grudnia 2016, o 11:51
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przehyba

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: lukdee »

a.d. pisze:
  • Profil terenu to nie wszystko? kluczowa sprawa to antena i odpowiedni przedwzmacniacz oraz koncentryk!
  • U mnie profil na Słowacki nadajnik Stara Lubovna jest taki:
Obrazek
  • na antenie siatkowej(bez directorow o wiele lepsze parametry sygnału) w pol.V na strychu+swa-9701(kolor płytki czarno-kremowy) skierowanej na nadajnik St.-Lubovna-Kotnik
  • Mux-1 K41 V 23.6KW ND
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
  • Na marginesie dodam ze na antenach typu YAGI (tri digital ,dat-75 televes,dipol K21-60 i inne badziewia) całkowity brak jakosci sygnału a siła sygnału na minimalnym poziomie
Witam serdecznie na forum wszystkich Kolegów :)
czyli wzmacniacz SWA 9701 jest lepszy niż LNA177 w tym przypadku; mieszkam w NS i nie mogę sobie poradzić z złapaniem sygnału ze Słowacji; chyba pasmo Przehyby za dużo zasłania :(

piotrzrabki
Posty: 15
Rejestracja: 10 maja 2012, o 20:44
Odbiornik: Samsung LE46C650
Instalacja antenowa: AZART blok na os.Słoneczna Rabka-Zdrój +DIPOL 16/21-60 DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Luboń Wielki-Rabka; Magura-Namestovo

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: piotrzrabki »

Z NS masz 34 km do najbliższego nadajnika, próbuj!
Może Stara Lubovna, Może Bardejov? Przy tej odległości nie powinno być problemów z dalszymi górami - z bliskimi gorzej. Myślę, że powinno się udać :)

darko1
Posty: 9
Rejestracja: 16 grudnia 2016, o 14:21
Odbiornik: Ariva combo 252
Instalacja antenowa: antena ax1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: rzeszów

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: darko1 »

Czy w Kolbuszowej jest możliwość odbierania kanałów dvbt ze Słowacji proszę o odpowiedź. Posiadam odbiornik Ariva combo 252 . Do najbliższego nadajnika w Bardejowie na Słowacji ma 120 km w lini prostej. Jaki sprzęt do tego zastosować

piotrzrabki
Posty: 15
Rejestracja: 10 maja 2012, o 20:44
Odbiornik: Samsung LE46C650
Instalacja antenowa: AZART blok na os.Słoneczna Rabka-Zdrój +DIPOL 16/21-60 DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Luboń Wielki-Rabka; Magura-Namestovo

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: piotrzrabki »

Z centrum Kolbuszowej do Bardejova masz 105 km i bardzo obiecujący profil terenu. Powinno się udać. Co do rodzaju anteny poczytaj w wątku traktującym o odbiorze ze 100 km. Pamiętaj o obróceniu anteny o 90 stopni w stosunku do tego co ogólnie mamy w PL.

Zablokowany