DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Waldek1968 »

Niby jakie oddziaływanie na inne kraje ma nadawanie z Trzeciewca? Rozumiem, że taka jest procedura, jednak w przypadku Trzeciewca to jest bez sensu.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: BiTCity »

Wbrew pozorom może mieć ale raczej tylko przy tropo bo MUX1-3 z Trzeciewca można odebrać w okolicach Szczecina, gdzieś na innym forum ktoś pochwalił się takim właśnie odbiorem i ja w to wierze, bo w Bydgoszczy można odebrać przy odrobinie szczęścia MUX-y z Olsztyna, a to 180 km w linii prostej. Oczywiście przy MUX-8 z tymi mocami to przesada koordynować je z Niemcami. Bardziej to mnie interesuje czy radio też koordynują z sąsiadami ? a w to śmiem wątpić bo na 93,0 MHz w Bydgoszczy można odebrać PR 1 z Olsztyna, Eskę z Poznania, RMF FM z Katowic czy SR P1 z Emmaboda (Szwecja). Drugi argument, że przy radiu nie ma koordynacji - nasz regulator czyli UKE daje niby wolne częstotliwości na których można odebrać na kujawach radiowe stacje z Berlina czy Helpterbergu.

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Waldek1968 »

Rozumiem koordynację międzynarodową dla MUX 1-3. W przypadku MUX-8 ma to sens jedynie dla rejonów przygranicznych (tzn. przekaźników znajdujących się najbliżej granicy Polski). Jestem przekonany, ze sygnału MUX-8 z Trzeciewca nie da się nigdzie złapać za granicą nawet przy tropo.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

Możemy sobie tutaj dywagować i tak nie mamy na to wpływu. Jest przepis że trzeba koordynować to trzeba. Żaden urzędnik nie wyda decyzji bez wymaganych dokumentów bo go zwolnią z pracy i kropka.
Trzeciewiec pewnie ruszy zgodnie z tradycją jako jeden z ostatnich obiektów więc nie ma sensu się niecierpliwić :-). Na dziś nie ma tam nic ciekawego jak piszą ci którzy już odbierają więc spokojnie... Jeszcze się "nacieszymy" tym MUX'em.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: BiTCity »

Nie chodzi o Trzeciewiec tylko o ogólny brak tego MUX-a praktycznie na kujwach poza małym skrawkiem na południu województwa z nadajnika w Żółwieńcu, a bez tego to jak ktoś ma niezgodny sprzęt to nawet tego nie stwierdzi i nie będzie mógł wymienić w stosownym czasie. Mogliby odpalić Wągrowiec, Sierpc czy Iławę (wszystkie tak jak Trzeciewiec czekają na koordynację) a nie wspomne o Włocławku który ma już koordynację. Chyba jest tak, że Włocławek czeka na Sierpc a Iława na Trzeciewiec i odwrotnie bo ma być SFN. Także pewnie pierwszy powinien być Wągrowiec/Chojna on nie ma SFN-a. Tak nawiasem tydzień bez kolejnych pozwoleń czyżby w UKE już sezon "świąteczny" ?.

Tharazi
Posty: 78
Rejestracja: 12 października 2010, o 14:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 250
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69; siatka ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin;Włocławek

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Tharazi »

Dokładnie tak jak piszę @BiTCity, praktycznie całe Kujawy są bez sygnału MUX-8. Ja Włocławku próbowałem odbioru z Konina na siatce, antenie kierunkowej 19-elementów, antenie logarytmicznej, antenie VHF z Dipola, praktycznie w każdej konfiguracji ze wzmacniaczem jak i symetryzatorem, w różnych polaryzacja. Anteny na czas testu zamontowane na wysokości 30m. Ustawiałem przy pomocy miernika NEON+ i sygnału praktycznie zero jedynie jakieś szczątkowe, prędzej sygnał z Łodzi nieraz wpada niż z Konina. Resztę muxów z Konina odbieram praktycznie z tyłu anteny ustawionej na Płock. Sygnał w kierunku Kujawsko-pomorskiego musi być w takim razie bardzo tłumiony. Właśnie nie rozumiem czemu nie odpalono Włocławka i Płocka oba mają pozwolenia na nadawanie jak i koordynacje z innymi państwami. Ciechanów już nadaje MUX-8 a chyba też jest z Płockiem w SFN?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Puma »

Trzeciewiec prawie zawsze jest na końcu... dziwi to tym bardziej że Koszalin/Gołogóra już nadaje.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: BiTCity »

Widzę, że Chojnice na nieoficjalnych mapkach są prawie na granicy dobrego odbioru.
Próbowałeś przeskanować pasmo VHF ?
Resztki sygnału z Koszalina tzn. tylko siła sygnału w granicach minimum 2-8/jakość 0. w paśmie UHF są u mnie w Bydgoszczy przez cały dzień a kanał 7 z tego obiektu 0/0.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Puma »

Tak, skanowałem pasmo VHF.

W okolicy wszyscy mają skierowane anteny na Trzeciewiec.
Na kanale 8 cisza, kanał 7 może bym odebrał gdyby skierować antenę na Gołogórę.

Odległość do Trzeciewca i Gołogóry taka sama.

Odbiór MUX 1,2,3 też jest na granicy a mam odbiór idealny, 94% / 100% (siła / jakość).

dawid10201
Posty: 9
Rejestracja: 4 listopada 2016, o 18:54
Odbiornik: KORR hd 158
Instalacja antenowa: Y15 LTE PROTECTED
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: dawid10201 »

Witam!
Potrzebuje pomocy!
Posiadam sprzęt taki jak w opisie, okna wychodzą na wschód i odbieram tylko mux 3;/
Pomoże mi ktoś i podpowie jak ustawić antenę? W jakim kierunku?
Sygnał z mux3 jest idealny natomiast mux2 i 1 jest siła na poziomie 40 procent, czasami wskoczy na wyższy poziom i jakość na poziomie 10% ;/

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

Nie napisałeś gdzie mieszkasz więc trudno coś doradzić konkretnie z ustawieniem anteny.
Ta antena to dziadostwo. Nie nadaje się w zasadzie do niczego dlatego masz taki odbiór jaki masz. Ona odbiera tylko najsilniejsze sygnały a MUX-3 właśnie do takich należy dzięki temu że są doświetlenia w dużych miastach. Dlatego odbierasz tylko MUX-3.
Dla dobrego, stabilnego i niezawodnego odbioru MUX1 i 2 musisz się zaopatrzyć w antenę zewnętrzną lub podłączyć się do anteny zbiorczej w budynku jeśli takowa jest.

dawid10201
Posty: 9
Rejestracja: 4 listopada 2016, o 18:54
Odbiornik: KORR hd 158
Instalacja antenowa: Y15 LTE PROTECTED
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: dawid10201 »

w sumie mieszkam w centrum, ul. Jagiellońska.
Niestety na budynku brak anteny zbiorczej.
Kurde myślałem,że ta mi styknie bo nie mam za bardzo jak zamocować anteny na zewnątrz, właściciel kamiennicy nie wyraża zgody.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

No i w sumie styka bo odbierasz MUX-3 a to już bardzo dużo. Odbierasz go z ul Chodkiewicza. To jest doświetlenie dla Bydgoszczy właśnie po to by umożliwić odbiór w takich przypadkach jak Twój.
Aby odbierać MUX 1 i 2 musisz ustawić antenę w kierunku Trzeciewca. Postaraj się ustawić ją jak najbliżej okna lub umocować na parapecie na zewnątrz. Tam sygnał jest najsilniejszy i jest największa szansa odbioru.
Stosowanie anteny pokojowej oznacza niestety konieczność szukania najsilniejszego sygnału. Antena musi być tam gdzie jest najlepszy sygnał a nie tam gdzie pasuje domownikom :-). Zaopatrz się w dłuższy kabel i metodą prób i błędów szukaj miejsca w pomieszczeniu gdzie odbiór będzie. Czasem jest tak że przesunięcie anteny o 30 cm w lewo lub w prawo na półce, obrócenie jej o 20-50 stopni w lewo lub prawo powoduje że odbiór jest albo go nie ma. Odbiór może być w różnych miejscach: na szafie, pod szafą, na stole, pod stołem w dowolnych położeniach i ustawieniach anteny itp. nie ma reguły.
Może być też tak że w jednym punkcie pokoju będziesz miał MUX-1 a w innym MUX-2.
Życzę powodzenia :-).

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Waldek1968 »

Puma pisze:Tak, skanowałem pasmo VHF.

W okolicy wszyscy mają skierowane anteny na Trzeciewiec.
Na kanale 8 cisza, kanał 7 może bym odebrał gdyby skierować antenę na Gołogórę.

Odległość do Trzeciewca i Gołogóry taka sama.

Odbiór MUX 1,2,3 też jest na granicy a mam odbiór idealny, 94% / 100% (siła / jakość).

Może kiedyś ktoś pomyśli aby Chojniczan wspomóc doświetleniem MUX-8 z Człuchowa? Macie trochę pecha z położeniem geograficznym na granicy województw. Niby to geograficznie pomorskie, sygnał MUX 1-3 z Trzeciewca (kujawsko-pomorskie). Stabilny odbiór z Chwaszczyna raczej nierealny (swoją drogą za czasów analogu co niektórzy odbierali program lokalny z TVP Gdańsk). Odbiór MUX-8 to dla was jedna wielka niewiadoma jak na dzisiejsze realia.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Puma »

Niestety, położenie nie jest najlepsze i nie wiadomo skąd odbierać, około 62km do nadajników to sporo.

Z Człuchowa odbieram bokiem anteny, niestety tam jest tylko MUX 3... ech gdyby tam były wszystkie. Aż się prosi bardziej wykorzystać ten nadajnik, nasz region to taka 'pustynia' sygnałowa. Wystarczy spojrzeć na mapę nadajników.

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Waldek1968 »

W pełni popieram zdanie kolegi. Jednak spece z Emitela tego nie dostrzegli jak widać i nie mieści się to w ich planach "biznesowych".

dawid10201
Posty: 9
Rejestracja: 4 listopada 2016, o 18:54
Odbiornik: KORR hd 158
Instalacja antenowa: Y15 LTE PROTECTED
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: dawid10201 »

Niestety ustawianie anteny w różnych miejscach nie pomogło.
Może ktoś mi podpowie czy jakakolwiek antena pokojowa byłaby w stanie ogarnąć dobry sygnał w pomieszczeniu?
Znajoma ma pokojowa ale z tych siatkowych anten i kilka ulic dalej odbiera wszystkie kanały z dvb-t.
Może taką antenę gdzieś poszukać?

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: systemlan »

Możesz, aczkolwiek metr w tą czy w tamtą robi wiele dla fal radiowych.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

dawid10201 pisze:Niestety ustawianie anteny w różnych miejscach nie pomogło.
Odbiór sygnału na antenie pokojowej to zawsze jest loteria. Nie ma reguły,zasady i żadna antena pokojowa dobra nie jest. Pozostają próby, próby i jeszcze raz próby. Gwarancji odbioru brak.
Pożycz od znajomej tą antenę i zobacz co u Ciebie znajdziesz. Albo kup. Nikt ci tutaj nie zagwarantuje stabilnego i pewnego odbioru na żadnej antenie pokojowej.

tester27
Posty: 19
Rejestracja: 23 października 2016, o 15:20
Odbiornik: PANASONIC TX-P50ST50E
Instalacja antenowa: Antena logarytmiczna log 5-65
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: tester27 »

Na kanale 8 , 198,50 MHz pojawiała się na pasku siła sygnału ale bez jakości.Bez jakości obrazu nie będzie.Nie wiem czy to sygnał z nadajnika z Trzeciewca czy Iławy.

Obrazek

Zablokowany