MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: wiertolot »

ja jestem na granicy, ale w zasięgu tego MUX-8, raz jest ten odbiór raz nie ma jak wieje na dworze, ale tnie tak czy siak i za marna moc jego nadawania 10 kW u mnie tylko na rejon, a znajduje 30 km. od nadajnika; :(

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Robert03 »

Pablo70 pisze:Może ktoś wyjaśnić czym spowodowana jest taka słaba jakość kanałów w MUX 8 ?Z całej czwórki jedynie Metro moim zdaniem ma w miarę dobry obraz porównywalny z kanałami pozostałych muxów.Reszta jakaś rozmyta,mało ostra.Już plansza WP miała gorszą jakość niż ta z Metro a to były przecież statyczne obrazy.Przecież wszyscy mają system emisji HD więc obraz SD nie powinien aż tak tragicznie wyglądać.
To jest pytanie do nadawców dlaczego nadają taką słabą jakość obrazu w strumieniu cyfrowym. Pewnie mają kiepski sprzęt - ten który dotąd używali do przekazów internetowych. HD wcale nie musi oznaczać dobrej jakości w całym pozytywnym tego słowa znaczeniu.
Napewno nie zależy to od Emitela ani od Twojej anteny.

Pablo70
Posty: 93
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:26
Odbiornik: nBox dongle
Panasonic 42ST50
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz-Mikstat

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Pablo70 »

Robert03 pisze:
Pablo70 pisze:Może ktoś wyjaśnić czym spowodowana jest taka słaba jakość kanałów w MUX 8 ?Z całej czwórki jedynie Metro moim zdaniem ma w miarę dobry obraz porównywalny z kanałami pozostałych muxów.Reszta jakaś rozmyta,mało ostra.Już plansza WP miała gorszą jakość niż ta z Metro a to były przecież statyczne obrazy.Przecież wszyscy mają system emisji HD więc obraz SD nie powinien aż tak tragicznie wyglądać.
To jest pytanie do nadawców dlaczego nadają taką słabą jakość obrazu w strumieniu cyfrowym. Pewnie mają kiepski sprzęt - ten który dotąd używali do przekazów internetowych. HD wcale nie musi oznaczać dobrej jakości w całym pozytywnym tego słowa znaczeniu.
Napewno nie zależy to od Emitela ani od Twojej anteny.
Nie mam podglądu do wersji HD tych kanałów ale podobno są OK.U mnie najmniejsza czcionka na pasku info kanału WP jest po prostu mało czytelna.Tak jakby grafika była przygotowywana w niższej rozdzielczości pod emisję SD.Naprawdę nie spodziewałem się że nowy kanał może tak słabo nadawać.

Awatar użytkownika
radier
Posty: 300
Rejestracja: 24 stycznia 2012, o 23:07
Odbiornik: Samsung UE48H6400 + UPPLEVA 2.1
Instalacja antenowa: DPM GT-961
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: radier »

Potwierdzam niską jakość kanału WP. Za to Metro bardzo ładnie.

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: pablo21_1984 »

Nowa TV i WP mają najlepsza. Metro i Zoom TV najgorszą.

Awatar użytkownika
radier
Posty: 300
Rejestracja: 24 stycznia 2012, o 23:07
Odbiornik: Samsung UE48H6400 + UPPLEVA 2.1
Instalacja antenowa: DPM GT-961
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: radier »

Hmm, ilu calowy masz odbiornik? Bo po twojej opinii wnioskuję, że niewielki.

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Marek 3 »

Ja również mogę potwierdzić nie najlepszą jakość kanałów mimo dobrego odbioru.

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Rozsądny »

Nie da się ukryć, że wpływ może mieć też zmniejszenie przepustowości strumienia video.
MUX nie jest z gumy a właśnie dodano dodatkowe ścieżki w MPEG do koncesyjnego DD+

http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 00#p220154
JaroslawMroczkowski pisze:Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Nadawców EmiTel dodał ścieżki dźwiękowe w standardzie MPEG we wszystkich programach w MUX-8.
To kilkaset kb/s które mogłyby pójść w kierunku poprawy obrazu - szczególnie zmniejszeniu pikselozy w ruchu.

Pablo70
Posty: 93
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:26
Odbiornik: nBox dongle
Panasonic 42ST50
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz-Mikstat

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Pablo70 »

Samo ewentualne zwiększenie bitrate niewiele poprawi jak sygnał źródłowy jest słaby.Przecież nawet reklamy mają słabą jakość podczas gdy u innych nadawców wyglądają o niebo lepiej.

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: pablo21_1984 »

Sony 55 cali. Najgorszą jakość ma Zoom TV w MUX8 DVB-T.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: hadam »

ObywatelDVB-T pisze:Miała być wspólna akcja reklamowa 4 kanałów komercyjnych z MUX-8, miała ruszyć od 1-go listopada i nic.
Dziś widziałem i owszem wielki bilbord w Myszkowie, ale promuje tylko Nowa TV i to flagowy serwis informacyjny o 18.30 i gwiazdy go prowadzące.
Nie ma słowa o MUX'ie naziemnym albo o satelicie gdzie też nadają.
JaroslawMroczkowski pisze:Spokojnie, z tego co wiem, to wszystko przed nami.
Żeby promować, trzeba mieć co, a nie wszystkie kanały już ruszyły...
Dziś już Wszystkie kanały przynajmniej komercyjne ruszyły. Promocja według bloga pana Janusza Sulisza z Satkuriera wygląda tak:
BLOG: Antyreklama MUX 8 nie hańbi?

Przeczytałem dwa teksty, jakie napisano na serwisie internetowym gazeta.pl, w tym żenujący dziennikarsko tekst pt. „Nowe kanały TV. Całkowicie za darmo dzięki cyfrowej telewizji naziemnej" i doszedłem do takiego o to wniosku: portal Agory nie ma pojęcia o MUX 8, bo promuje tylko własny kanał Metro w NTC, a to nie o to chodzi, bo ani to nie pomoże Agorze, ani MUX 8, bo wprowadza widzów w błąd. A wystarczyło co nieco poczytać, choćby co się pisze na satkurier.pl czy na emitel.pl, a także na forach internetowych. Antyreklama MUX 8 nie hańbi?
Problemem jest brak kanałów nadawcy publicznego, tym samym brak promocji MUX-8 przez TVP i niepewność z tym związana.
Dużo w kwestii promocji robi Emitel i Satkurier, niestety nie wszyscy korzystają z tych stron a zwłaszcza ludzie starsi którzy nie szczególnie radzą sobie z internetem.
A przecież Agora mogła się pokusić się o napisanie większego i poważniejszego tekstu, na przykład dlaczego nie ma kanałów TVP w MUX 8? Bo to jest istotny problem dla samej Agory i powodzenia MUX 8, bo jeśli TVP będzie dalej zwlekać z wstawieniem tam swoich stacji, to nie ruszy też taka czy inna kampania wspomagająca w kanałach Telewizji Polskiej, a to, póki co, jest najmocniejszy impuls MUX 8 w tym kraju. Z całym szacunkiem dla Emitela, który robi wszystko co może, aby MUX 8 wykreować, pomaga tu SAT Kurier, a tu taką przysłowiową antyreklamę zrobiła Agora, ale bez TVP to się nie uda! To Prezes Kurski zdecyduje o powodzeniu MUX 8, a nie Agora czy inny podmiot czy nadawca. Napisanie tekstu, jak i gdzie odbierać tylko sam kanał Metro tylko potwierdza, że Agora się nie wysila i tak naprawdę myśli o sobie, co może się skończyć tylko w jeden sposób: źle! Dużo o MUX 8 staraliśmy się napisać na tym portalu, w SAT Kurierze 11/2016 i w grudniowym wydaniu 12/2016, który lada dzień będzie w kioskach, więc polecamy zarówno czytelnikom, instalatorom, jak i panom redaktorom z Wyborczej. Wiem, że to technika telewizji cyfrowej, a nie technologia... i to jest trudne. Tym bardziej, że w różnych rejonach Polski są bardzo różne warunki odbioru w paśmie VHF (raz polaryzacja pionowa, a raz taka jak w UHF - pozioma). Będą też różne problemy, w tym z zasięgiem i zakłóceniami w VHF, bo to inne pasmo niż UHF. Uczulamy więc instalatorów anten, aby nie lekceważyli ew. problemów i starali się nie iść na łatwiznę, jeśli chodzi o MUX 8. Lepiej zastosować nieco droższy sprzęt pewnej firmy niż byle "siatkę".

Czytaj więcej na: http://satkurier.pl/news/154282/antyrek ... hanbi.html

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: AdamP »

W piątek słyszałem reklamę mux 8 w stacji radiowej i o dziwo nie była to reklama jakiegoś konkretnego kanału TV, a informacja ogólna o nowym mux 8 z podaniem nazw wszystkich znanych kanałów. Czyli ktoś jest zainteresowany reklamowaniem nowego mux'a.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Kolor »

Ani pasmo VHF, ani tym bardziej polaryzacja pionowo, nie jest niczym nowym. To nie jest wynalazek dzisiejszych czasów. Dziwi więc, że tak bardzo eksponowana jest inność tego pasma i polaryzacji i jego jakoby wredność eksploatacji. Druga sprawa, reklama jest słaba i nie widzę w tym ani nic dziwnego, ani gorszącego. Dlaczego Agora ma pisać o braku TVP w MUX8, to nie ma już innych większych problemów? To nie prezes Kurski decyduje o powodzeniu MUX8, raczej jakość (zawartość ramówki). A ta śmiem twierdzić zadowoli bardzo wielu użytkowników NTC, nawet z tą jakością jaka jest. No i techniczna nowinka, że pasmo VHF sprawia więcej trudności (zasięg i zakłócenia), to nie jest prawda. Proszę porównać moc i zasięg nadajników MUX1-3 choćby w Łodzi EC4 i MUX8 z Zygier. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że takie artykuły, to jakaś lobbystyczna akcja.
No i przeczytałem ten tekst w Agorze i pod nim komentarze. To się nazywa artykuł sponsorowany i oczywiście, że jest to najzwyczajniej w świecie reklama. Tyle hałasu o prawa rynku...

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: TLW/SZA »

Ja też słyszałem reklamę w radiu ale stacji Metro i oprócz tego że wystartowali w MUX-8 ,jeszcze była wzmianka że wystarczy przeskanować na nowo telewizory lub dekodery.
Jak widać zapomnieli dodać że w pewnych lokalizacjach będzie potrzebna dodatkowa antena pod pasmo VHF.

Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Kuba.G »

Co tam Pan Adama. M . pisze w dzisiejszej gazecie wyborczej o MUX -8 ktoś czytał ?

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: pikaczu »

Emitel testuje hybryda w mux 8, na test

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: dvbtowiec »

Potwierdzam. Na Test jest przekaz hybrydowy.
Dla tych co nie mają odpowiedniego sprzętu, po zmianie kanału pojawia się ekran z menu pogoda, wiadomości, program tv, player.

Można wnioskować że docelowo Test będzie dla hybrydy od Emitela, a test1 do test7, będzie dla hybryd nadawców po jednym na każdy kanał w MUX8.

Czyli mając odbiornik hybrydowy, po zmianie kanału wczytany zostanie automatycznie kanał internetowy.

W player jak na razie są wszystkie stacje radiowe PR, choć strumienia audio nie odtwarzam. Nie podłączony, czy może mam starszą wersję hbbtv? Ktoś może jeszcze potwierdzić?

Alterego777
Posty: 75
Rejestracja: 1 grudnia 2016, o 17:44

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Alterego777 »

Ale tvp to faktycznie moglaby wlaczyc swoje kanaly, nawet jakies zapchaj dziury. Maja przeciez tvp seriale czy tvp sport, wiec nie rozumiem czemu tego nie odpala.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Kolor »

Bo to nie jest tak proste, jak Tobie się wydaje.

Alterego777
Posty: 75
Rejestracja: 1 grudnia 2016, o 17:44

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Alterego777 »

Domyslam sie, ze to nie jest pstrykniecie jednego przycisku, ale od wczoraj chyba tez sie nie dowiedzieli o tym muxie. Jakos komercyjni nadawcy dali rade, gdzie musieli stworzyc nowe programy.

Zablokowany