Jaka antena do MUX-8?

Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kuba.G »

poxipol pisze:A można wiedzieć jak została skompensowana reaktancja indukcyjna na wejściu anteny ?
Na‿oko (Metoda prób i błędów )należy dostroić antenę do częstotliwości VHF każdy sposób jest dobry, by nie wyrzucać forsy w błoto.

lexom
Posty: 13
Rejestracja: 5 grudnia 2016, o 17:05
Miejscowość: Ostrów Wielkopolski
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit + antena logarytmiczna 5-12/21-60
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań/Śrem

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: lexom »

W komplecie z anteną był wspomniany wzmacniacz i symetryzator. Zamontował wzmacniacz.
W weekend zmienię na symetryzator i przerobię antenę według wskazówek @Kuba.G

Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kuba.G »

Sprawdź najpierw na wzmacniaczu symetryzator może być tylko na kanały21-69 a wzmacniacz która posiadasz jest szerokopasmowy .

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kolor »

Dobrze będzie sprawdzić czy symetryzator zapewni stabilny odbiór, uprości to instalację. Zamiast dokładania drutów, dołożyłbym antenę dipola i zwrotnicę. Z tymi drutami, możesz mieć niestabilny odbiór jak pogoda nie dopisze. Widzę, że Kuba ma inne pomysły sam zdecyduj.

swie99
Posty: 1
Rejestracja: 5 grudnia 2016, o 21:37
Odbiornik: tv samsung ue48
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rzeszów-Sucha Góra

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: swie99 »

Witam, mam antenę Telmor ASR-860 kupioną kilka lat temu. Niestety nie daje ona sobie rady z mux-8 z Suchej Góry. Kilka razy udało mi się nią złapać słaby sygnał lecz na tym się skończyło.
Jest możliwość jakiejś modyfikacji lub innego rozwiązania tego problemu. Dodam, że mux1-3 odbierają bardzo dobrze na niej jakość 100% siła od 86 do 95% w zależności od muxu.
Według dvbtmap.eu jestem w zielonym zakresie mux8. Dystans 50,5km.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kuba.G »

@swie99 Najpierw bym sprawdził, czy MUX-y 1,2,3 będą odbierać poprawnie po odkreceniu tego dużego dipola
Obrazek
Jeśli tak ,to wtedy te dwa duże, dipole musisz ustawiać pionowo (RTCN Sucha Góra MUX-8 polaryzacja pionowa )

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kolor »

Kuba, wytłumacz po co psuć dobrą antenę, kiedy ma wspaniały odbiór MUX 1-3? Dodatkowo Sucha Góra nadaje MUX8 w polaryzacji pionowej, żadna przeróbka nie będzie prawidłową instalacją antenową. Należy dokupić zwrotnicę i antenę na pasmo VHF. SWIE99, nie przeczytałeś ani jednego postu z tego forum, a tam padło już parę razy odpowiedź na Twoje pytanie. Należy dołożyć antenę i zwrotnicę do istniejącej instalacji.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »


Adis
Posty: 110
Rejestracja: 6 grudnia 2016, o 11:50
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: tv philips dekoder Viva
Instalacja antenowa: telmor 850 i Sparta lambda
10m dach
Nadajnik - obiekt nadawczy: kosztowy skrzyczne opole sucha gora masl

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Adis »

Na tej samej antenie odbieram mux8 ale odwrocona pionowo we Strozach czli ok 80 km od Suchej Gory

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kolor »

Ale pewnie nie odbierasz pozostałe muxy, ta antena jest zbyt droga, aby ją tak marnotrawić. Można jej użyć pod warunkiem predyspozycji do tego, czyli ta sama polaryzacja, kierunek i stosunkowo niewielka odległość od nadajnika. No i jeszcze, kto by się przejmował instrukcją, Polak i tak rozbierze i zmontuje bez względu na skutek.

Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kuba.G »

Kolor pisze:Kuba, wytłumacz po co psuć dobrą antenę, kiedy ma wspaniały odbiór MUX 1-3? Dodatkowo Sucha Góra nadaje MUX8 w polaryzacji pionowej, żadna przeróbka nie będzie prawidłową instalacją antenową. Należy dokupić zwrotnicę i antenę na pasmo VHF. SWIE99, nie przeczytałeś ani jednego postu z tego forum, a tam padło już parę razy odpowiedź na Twoje pytanie. Należy dołożyć antenę i zwrotnicę do istniejącej instalacji.
Czy kolega czyta w ogóle moje posty ? czy odkręcenie dwoch śrub i zdjecie dipola VHF to psucie ? przeciez można je potem na miejsce przykręcić
Na fotce dokładnie widać,że ten dipol wiekszy VHF trzyma sie na kwadratowej podkładkladce, odkrecamy śruby, wyjmujemy dipole VHF i przykręcając spowrotem dipole UHF (te w kształcie litery U) i testujemy MUX- 1.,2,3. jezeli mux-y 1.2.3 będą działać tak jak wcześniej , to tylko wtedy te orginalne dipole VHF ustawiamy pionowo (lub dorabiamy swoje) Nie ma mowy żeby od tego zepsuła się antena.

Obrazek

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kolor »

Ty mówisz o psuciu mechanicznym, ja o psuciu właściwości odbiorczych anteny. Owszem czytałem Twoje posty i z tego powodu wdałem się w polemikę. Dodatkowa antena i zwrotnica, to koszt na tyle mały, że nie ma tu na forum nikogo, kto nie jest w stanie wydać takiej sumy. Pytanie jest czy warto, jeśli weźmiemy zawartość programową MUX8. Jeśli chcemy proponować eksperymenty i ciekawostki, to należy założyć odpowiedni dział na forum z adnotacją, o braku odpowiedzialności za poniesiony koszt finansowy, koszt straconego czasu i nerwów. Wtedy ok, sam dołożę parę sztuczek. Poxipol dał instrukcję, doczytałeś w niej, że antena jest nierozbieralna?

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: TLW/SZA »

Panowie a ja na ASR 860 odbieram MUX-8 ze Świętego Krzyża bez najmniejszych problemów.
Więc jak to w końcu jest :?:
Być może dobra lokalizacja ale odległość spora bo 86km w linii prostej.

Czytałem załącznik do wpisu @poxipola.

Cóż producent twierdzi że anteny ASR 860 i ASR 860P są nierozbieralne.
Bujda na resorach,sam moją z ciekawości rozkręciłem na czynniki pierwsze ,aby się dokładnie zapoznać z charakterystyką jej budowy i sposobem zamontowania przedwzmacniacza ze złączką wyjściową "F".

To że producent tak pisze ,wcale nie oznacza że w razie przepalenia się płytki przedwzmacniacza nie da się jej wymienić.

ktotam
Posty: 26
Rejestracja: 30 października 2016, o 13:43
Miejscowość: Gniezno
Odbiornik: Philips 55PUS9206/12
Instalacja antenowa: UHF Tri Digit
VHF DIPOL-4
FM SV Total
HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Konin/Żółwieniec Gniezno/Dębówiec

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: ktotam »

Do mux8 mam antenę DIPOL 4 z przedwzmacniaczem LNA188 i odbieram na niej sygnał z nadajnika o mocy 14kW wpolaryzacji pionowej z odległości 52 km od nadajnika (jakość sygnału 80-100% na 4 odbiornikach). Zastanawiam się czy antena vhf jest też podatna na zakłócenia LTE i czy jest sens stosowania do niej filtra LTE?

wolfcreek
Posty: 49
Rejestracja: 28 października 2016, o 12:51
Odbiornik: TV LG42PW451
Instalacja antenowa: Antena LOGARYTMICZNA DVB-T UniLine Emme Esse 5-60 UHF/VHF Zamontowana na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań / Wichów , Zielona Góra / Jemiołów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: wolfcreek »

Czy ktoś z szanownych forumowiczów może mi wyjaśnić taki oto problem... mam do nadajnika ok. 30km. dzisiaj walczyłem z anteną szerokopasmową , wymieniłem w niej stary symetryzator który nie odbierał mux8 , założyłem wzmacniacz MC-9102/CERAMIC + zasilacz , i wszystko znalazło mux 1 2 3 i 8 oraz mux lokalny . Po 30 minutach odbioru wszystko szlag trafił , obraz zanikał , same zakłócenia na każdym kanale .Myślę, może padł nowy wzmacniacz ?? Więc zmieniłem wzmacniacz na nowy symetryzator na kanały 1-69 , i pomogło , kanały wróciły ale dupa bo bez mux 8 i lokalnego , i do tego patrzę a dioda na zasilaczu ledwo świeci , instalacja sprawdzona , a tu taki zonk! Poddałem się no i piszę ... ktoś coś pomoże w tej kwestii ???
Wzmacniacz ceramic jeszcze mnie dotąd nie zawiódł ,w innych antenach było ok , a tu nagle takie jaja , osobiście nie stosuje symetryzatorów, sam montaż kabla do płytki to porażka , nie ma to jak gniazda F .

wolfcreek
Posty: 49
Rejestracja: 28 października 2016, o 12:51
Odbiornik: TV LG42PW451
Instalacja antenowa: Antena LOGARYTMICZNA DVB-T UniLine Emme Esse 5-60 UHF/VHF Zamontowana na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań / Wichów , Zielona Góra / Jemiołów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: wolfcreek »

a i dodam że nie ma u mnie takiej opcji że antena ze wzmacniaczem czy symetryzatorem działać będzie bez zasilacza , sprawdzałem to i też jest zonk na całego .

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Acid »

@ktotam Sama antena nie, ale LNA wzmacia wszystko łącznie z LTE. @wolfcreek symetryzator z zasilaczem tworzy zwarcie dlatego dioda ledwo świeci, z kolei niezasilony wzmacniacz działa jak silny tłumik. Nie ma opcji żeby symetryzator nie działał bez zasilacza coś pokręciłeś...

Edit: Nowy wynalazek combo H/V Telmora https://www.telmor.pl/Katalog-produktow ... -VHF-DVB-T

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kolor »

Ciekawa propozycja, nie dopatrzyłem się ceny i trudno ocenić jak parametry mają się do kosztów. Wygląda na wygodną do zamontowania. Oczywiście przeznaczona dla wybranych lokalizacji, których listę podano na stronie. Dość uczciwe podejście. Także montaż kabelków bezproblemowy.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Wbrew pozorom łatwiej jest wykonać antenę o odmiennych polaryzacjach ,wykorzystując jeden wspólny nośnik.
Jak widać są tu dwie niezależne anteny połączone zwrotnicą.
Dla VHF typowa szerokopasmowa 5-12
Antenka UHF bardzo zubożona,bez reflektora kątowego,o niskim zysku energetycznym.
W tego typu wykonaniach wibrator UHF powinien być przed wibratorem VHF.
Tutaj porobiono trochę oszczędności,podobnie jak to zrobił Dipol.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kolor »

Antenka UHF bardzo zubożona,bez reflektora kątowego,o niskim zysku energetycznym...
To pewnie kompromis wynikający z chęci wyrównania zysku w obu pasmach.

Zablokowany