Jaka antena do MUX-8?

wolfcreek
Posty: 49
Rejestracja: 28 października 2016, o 12:51
Odbiornik: TV LG42PW451
Instalacja antenowa: Antena LOGARYTMICZNA DVB-T UniLine Emme Esse 5-60 UHF/VHF Zamontowana na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań / Wichów , Zielona Góra / Jemiołów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: wolfcreek »

Acid pisze:@ktotam Sama antena nie, ale LNA wzmacia wszystko łącznie z LTE. @wolfcreek symetryzator z zasilaczem tworzy zwarcie dlatego dioda ledwo świeci, z kolei niezasilony wzmacniacz działa jak silny tłumik. Nie ma opcji żeby symetryzator nie działał bez zasilacza coś pokręciłeś...

Edit: Nowy wynalazek combo H/V Telmora https://www.telmor.pl/Katalog-produktow ... -VHF-DVB-T
zaraz zaraz to co pokręciłem , to wytłumacz mi jak to jest że ta tzw. ''płytka'' nie chodzi u mnie bez zasilacza ??? I to każda . A taki wzmacniacz odbiera mux 1 2 3 bez zasilacza bez problemów .Z tym zwarciem to tak ma być ? Bo wcześniej tak nie miałem nigdy . Od kiedy wprowadzili ten cholerny mux 8 w pionie to są tylko same problemy i nie tylko u mnie .

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: dvbtowiec »

1. Symetryzator to nie wzmacniacz kolego, zatem do niego zasilania się nie stosuje - jeśli stosujesz tu zasilanie, to robisz zwarcie.
Jeżeli zaś piszesz cytuję
A taki wzmacniacz odbiera mux 1 2 3 bez zasilacza bez problemów
to by świadczyło że działa Ci na symetryzatorze, a pomieszały Ci się jedynie pojęcia w opisie.
2. Wzmacniacz z kolei zasilacza potrzebuje, zatem nie ma prawa odbierać bez zasilacza, bo bez niego mocno tłumi sygnał.
3. Odbiór MUX 1, MUX2, MUX3 powinien Ci działać jak do tej pory. Uruchomienie MUX8 nie ma tu znaczenia.
Jeśli odbierasz MUXy zakładam że na symetryzatorze, tzn. że rozwiązanie które próbujesz zastosować do odbioru wszystkich MUX na wzmacniaczu szerokopasmowym w Twoich warunkach na Twojej antenie się nie sprawdzi (oczywiście przy założeniu że wszystko poprawnie podłączasz).
Anteny szerokopasmowe nie nadają się do odbioru w każdych warunkach. A już na pewno możesz mieć problem z anteną szerokopasmową do odbioru MUX8, który jest w innej polaryzacji.

W Twoim przypadku jedynym słusznym i najlepszym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie dwóch niezależnych anten kierunkowych, spiętych zwrotnicą aktywną, lub pasywną, lub jeśli poprawnie Ci odbiera MUX 1,2,3 na symetryzatorze w obecnej antenie, dołożenie zewnętrznej zwrotnicy i dodanie osobnej anteny kierunkowej na MUX8.

Adis
Posty: 110
Rejestracja: 6 grudnia 2016, o 11:50
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: tv philips dekoder Viva
Instalacja antenowa: telmor 850 i Sparta lambda
10m dach
Nadajnik - obiekt nadawczy: kosztowy skrzyczne opole sucha gora masl

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Adis »

Pozostale muksy odbieram z Maslanej Gory.W pozycji v oraz z Suchej Gory mux2 i 3

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

Adis pisze:Na tej samej antenie odbieram mux8 ale odwrócona pionowo we Stróżach czyli ok 80 km od Suchej Gory
Wszystko się zgadza oprócz tego, że do Suchej Góry masz w linii prostej ok. 60 km. ;)

wolfcreek
Posty: 49
Rejestracja: 28 października 2016, o 12:51
Odbiornik: TV LG42PW451
Instalacja antenowa: Antena LOGARYTMICZNA DVB-T UniLine Emme Esse 5-60 UHF/VHF Zamontowana na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań / Wichów , Zielona Góra / Jemiołów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: wolfcreek »

dvbtowiec pisze:1. Symetryzator to nie wzmacniacz kolego, zatem do niego zasilania się nie stosuje - jeśli stosujesz tu zasilanie, to robisz zwarcie.
Jeżeli zaś piszesz cytuję
A taki wzmacniacz odbiera mux 1 2 3 bez zasilacza bez problemów
to by świadczyło że działa Ci na symetryzatorze, a pomieszały Ci się jedynie pojęcia w opisie.
2. Wzmacniacz z kolei zasilacza potrzebuje, zatem nie ma prawa odbierać bez zasilacza, bo bez niego mocno tłumi sygnał.
3. Odbiór MUX 1, MUX2, MUX3 powinien Ci działać jak do tej pory. Uruchomienie MUX8 nie ma tu znaczenia.
Jeśli odbierasz MUXy zakładam że na symetryzatorze, tzn. że rozwiązanie które próbujesz zastosować do odbioru wszystkich MUX na wzmacniaczu szerokopasmowym w Twoich warunkach na Twojej antenie się nie sprawdzi (oczywiście przy założeniu że wszystko poprawnie podłączasz).
Anteny szerokopasmowe nie nadają się do odbioru w każdych warunkach. A już na pewno możesz mieć problem z anteną szerokopasmową do odbioru MUX8, który jest w innej polaryzacji.

W Twoim przypadku jedynym słusznym i najlepszym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie dwóch niezależnych anten kierunkowych, spiętych zwrotnicą aktywną, lub pasywną, lub jeśli poprawnie Ci odbiera MUX 1,2,3 na symetryzatorze w obecnej antenie, dołożenie zewnętrznej zwrotnicy i dodanie osobnej anteny kierunkowej na MUX8.
Dzisiaj siatka na wzmacniaczu takim http://www.anprel.sklep.pl/p55,wzmacnia ... w2002.html już wcale nie wyszukuje mux 8 , tylko ja wywalić , dać coś nowego . A ten sam wzmacniacz podłączony wcześniej do anteny ATX-55 działał na moim tv LG42 PLAZMA Z 2011 ROKU bez zasilacza , sam się zdziwiłem ale tak było do teraz . A teraz chyba kupie tą antenę http://www.anprel.sklep.pl/p100,antena- ... a1014.html
wolałbym mieć jedną antenę na maszcie , tym bardziej że mam blisko do nadajnika to może ta siatka się sprawdzi u mnie .

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Nie tak dawno właśnie taki garażowy wynalazek poszedł na złom,a zastąpiła go taka antenka http://satsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-Un ... Esse/23027 w odległości ok 30 km do nadajnika bez żadnych wzmacniaczy + R3 i jeszcze został duży zapas MER.

Awatar użytkownika
jan-pedałko
Posty: 51
Rejestracja: 4 listopada 2016, o 07:48
Odbiornik: SAMSUNG UE49KU6400
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-60
Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: jan-pedałko »

ja też byłem zwolennikiem 1 anteny do pasma UHF-VHF ale co miałem zrobić tę anteną wywalić na zbity pysk
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2670.htm
antena ma 2 lata i się sprawuje super i dlatego kupiłem antenę VHF
http://www.barczak.com.pl/oferta/anteny ... ntowa.html
i zwrotnica antenowa
https://dvbsklep.pl/zwrotnica-antenowa-za-6b-vhf-uhf
koszt nie cały 70 zł dzięki tej strony dałem się namówić na dwie anteny do vhf i uhf
jedna osoba już kupiła to coś
http://www.dipol.com.pl/profesjonalny_z ... _A2810.htm
i nie wyszło mu za dobrze a tak jak się ma 2 anteny na pasma uhf i vhf jest wybór nadajników choć drugiej strony rozumiem tych ludzi co mieszkają bloku lub kamienicy ze chcieliby mieć 1 antenę do uhf- vhf

mamrot1993
Posty: 22
Rejestracja: 12 marca 2013, o 10:12
Odbiornik: tv LG
Instalacja antenowa: DIPOL 19 21/69+ symetryzator, rozgałęźnik 3 tv
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: mamrot1993 »

Witam Panów, mam dość głupie pytanie.
-można łączyć ze sobą Dipole (dipol VHF I UHF) tak żeby impedancja wyjściowa pozostała zostało 300 ???
( chodzi mi o 2 osobne dipole połączone ze sobą kablem) np do anteny Yagi 19 el dołożyć osobny dipol VHF umieszczony np niżej anteny i żeby oba te dipole było podłączone pod 1 symetryzator

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kolor »

Dawniej były anteny siatkowe, do których dokładano pionowy dipol zamknięty bezpośrednio przykręcony w puszce do symetryzatora w raz z szynami zasilającymi 4 dipole V. Ten pionowy dipol był dokładany fabrycznie na kanał 10, polaryzacja pionowa 2 program TVP. Nadawany z nadajnika przy ulicy Sienkiewicza w Łodzi. Działało, nie ma innej drogi jak samemu sprawdzić, ale ja preferuje w takim przypadku antenę na VHF i zwrotnicę.

rob1061956
Posty: 1
Rejestracja: 7 grudnia 2016, o 21:42
Odbiornik: Telewizor LG 50LF652V
Instalacja antenowa: Antena ASP-8 ze wzmacniaczem WZM-LNA 101
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: rob1061956 »

Witam, posiadam antenę szerokopasmową (tzw. siatka) ASP-8 ze wzmacniaczem antenowy wzm-lna 101. Antena bardzo dobrze odbiera pozostałe mux-y 1-3. Jak do tej pory na powyższej instalacji nie udało mi się odebrać mux-8. Nadmieniam, że mieszkam w bloku na pierwszym piętrze oddalonym od nadajnika 37,3 km. Nadajnik Śrem. Lokalizacja mojej anteny Koziegłowy k/ Poznania. Proszę o pomoc.

mamrot1993
Posty: 22
Rejestracja: 12 marca 2013, o 10:12
Odbiornik: tv LG
Instalacja antenowa: DIPOL 19 21/69+ symetryzator, rozgałęźnik 3 tv
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: mamrot1993 »

chodzi mi o to czy np. taki dipol https://satmania.com.pl/antena_radiowa_ ... _2204.html można podprowadzić do dipola anteny kierunkowej UHF bez używania zwrotnicy lub czy można go jakoś dokręcić w polaryzacji pionowej. chodzi mi głownie o eksperymenty tylko potrzebuję wskazówek fachowców. Ktoś juz wcześniej dokładał pionowy pręt do dipola anteny UHF lecz jestem ciekaw czy można uzyskac jakiś lepszy efekt metodą prowizoryczną i chałupniczą ...

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kolor »

Uważam, że nie powinno dokładać się tego dipola bez zwrotnicy, ale kto Ci zabroni eksperymentować? Ten dipol widziałem u mnie w sklepie za 25zł. Jak na internet cena jest przesadzona.

Awatar użytkownika
maciek_p
Posty: 136
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków/Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: maciek_p »


vigoo
Posty: 504
Rejestracja: 9 lipca 2010, o 11:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin/Kołowo

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: vigoo »

Taka zagadka:
Odległość do nadajnika 25 km
Mux 1,2,3 - 100kW
Mux 8 - 20kW
Wszystkie Muxy w polaryzacji H
Antena może być zamontowana tylko na strychu przy oknie ( dach z blachy).
Co wybrać, żeby stabilnie działało?

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kolor »

Spróbowałbym siatkę + symetryzator k1-69, najtaniej. Można też Logarytmiczną k6-69, opis znajdziesz na forum. Raczej nikt nie powie, że cokolwiek można doradzić na 100%.

vigoo
Posty: 504
Rejestracja: 9 lipca 2010, o 11:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin/Kołowo

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: vigoo »

Tylko, czy dla strychu wystarczy symetryzaror, czy może wybrac coś ze wzmacniaczem?

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kolor »

Zacząłbym od symetryzatora, to kilka złoty raptem. Masz już jakąś antenę, odbierasz coś teraz?

vigoo
Posty: 504
Rejestracja: 9 lipca 2010, o 11:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin/Kołowo

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: vigoo »

Obecnie jest stary ASR Telmora. Wszystko było dobrze, gdy na dachu była dachówka. Po remoncie jest blacha i zaczęły się problemy. Sygnał idzie do 4 telewizorów. O ile na wbudowanych tunerach sygnał jest wystarczający, to na zewnętrznych STB obraz się sypie...

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kolor »


Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Marek 3 »

Na strychu na którym jest blacho- dachówka będziesz miał problemy przez straty sygnału, nie da się za okno na jakimś uchwycie wystawić anteny?

Zablokowany