DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Przemo »

Sprawdzałeś na innej antenie? Zobacz PW.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Kolor »

Na mapie Emitela Rawicz jest po za zasięgiem, w dodatku jest to nieodpowiednia antena do odbioru na granicy zasięgu.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Przemo »

Z tym faktem bycia poza zasiegiem bym polemizował. Jakoś dziwnie to wycięcie pokrywa się z sygnalem z Trzebnicy. Wątpię, aby istniały techniki umożliwiające tak precyzyjne sterowanie zasiegiem. Podobnie w MUX-3, idealne pokrycie sygnalem do granicy województwa ;).

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Kolor »

mm4738 sugerował, że mapy Emitela pokazują, że jest w zasięgu. Nie jest to prawdą, mapa pokazuje to wycięcie, a czy jest ono prawdziwe... Nie wiemy. Możemy sobie polemizować, nawet jak zignorujesz to wycięcie, to i tak mamy granicę zasięgu, więc ta antena nie spełni oczekiwań. Proponowałbym wąskopasmową 12 elementową (produkowano kiedyś takie), lub podobną. Dodatkowo wzmacniacz na ten konkretny kanał.

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: mm4738 »

Zgadzam się z kol. Przemo jeśli idzie o mapy.
Jestem poza zasięgiem (wg map) dla nadajników: Mikstat, Opole, Żagań Wichów, Śnieżne Kotły oraz czeskie z g. Praded
A odbieram je bez najmniejszych problemów. Niezależnie od pory dnia i roku czy też pogody.
Bez problemu idą oczywiście wszystkie MUX-y ze Ślęży (1, 2, 3 i 8) oraz MUX-L4 ze Sky Tower.
Idzie Śrem, ale bez MUX-8 jakimś dziwnym trafem.
Uważam, że przy tej mocy i odległości powinien przynajmniej pojawić się taki sygnał, iż odbiornik powinien kanały wczytać. Nie mówię o odbiorze. Gdyby to się udało można pomyśleć o zainwestowaniu w dodatkową antenę. A tak sytuacja jest niepewna.
Dodam, iż na tej samej antenie po obróceniu ją na Łódź mam lepszy poziom sygnału z Łodzi dla MUX-8.
A to jest już dziwne.

kol.Kolor - wiem, że antena nie jest najlepsza dla tej częstotliwości, ale te mapy też nie mówią prawdy.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Przemo »

Dzisiaj postanowiłem sprawdzić sygnał ze Śremu w Rawiczu. Antena Hirschmann'a typowo na kanał 6, tak więc zysk ok. 7 dBd. Siła sygnału na odbiornikach spadła o ok. 3-4% w stosunku do odbioru z Trzebnicy (zapewne gdyby antena byla typowo na kanał 7 byloby lepiej), ale mniejsza o to. Ważne, że jakość jest zauważalnie lepsza. Najlepiej to pokazuje tuner Technisat DigiBox T4. Tam pokazany jest aktualny poziom błędów i wynosi on w okolicach 100 czyli tyle co dla pozostałych muksów z UHF. Z Trzebnicy było ich przynajmniej 500-600 a po ustawieniu anteny na Ślężę ok. 2000. Tak więc mapki pokrycia można włożyć między bajki, a SFN powoduje więcej problemów niż to warte. Tak to wyglada u mnie. Puszka była uszczelniona sylikonem podczas pracy w polaryzacji poziomej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 7 grudnia 2016, o 20:08 przez Przemo, łącznie zmieniany 1 raz.

C7_4K
Posty: 99
Rejestracja: 6 lipca 2009, o 23:26
Odbiornik: Samsung b650
Instalacja antenowa: NIE WIEM jakaś stara zardzewiała
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznan (UHF) /Śrem (UHF,VHF)

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: C7_4K »

a jest szansa na dosył mux 8 z piątkowa ??

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Marek 3 »

Przemo, ile odbiorników ta antena będzie obsługiwać?

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Przemo »

Instalacja jest na osiem gniazd, ale tylko pięć jest w codziennym użyciu. Naturalnie mam wzmacniacz budynkowy, ale i przed nim sygnał jest zbliżony do tego co w gniazdach końcowych.

daarek5
Posty: 41
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:25

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: daarek5 »

C7_4K pisze:a jest szansa na dosył mux 8 z piątkowa ??
lub na zwiększenie mocy MUX8?

A temat mapek zasięgu - teoria ładnie wygląda, ale praktyka...sami widzimy :( .
Czy nie powinno się uwzgledniać problemu z "odbiorem wielodrogowym" i zakłóceń?

szafant
Posty: 3
Rejestracja: 9 grudnia 2016, o 20:51
Odbiornik: SAMSUNG UE48H6200
Instalacja antenowa: UHF: DVZ
VHF: CA-RTV6
zwrotnica: ZA106Ms
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: szafant »

Witam,
mam problem z odbiorem MUX8 z Plewisk. Mam zamontowaną antenę DVZ do odbioru UHF (MUX 1,2,3 odbiera idealnie), dziś do instalacji podpiąłem antenę VHF CA-RTV6 oraz zwrotnicę ZA106Ms (całość kupiona na alledrogo).

Niestety sygnał z MUX 8 w porywach dochodzi do kilkunastu procent. Co robię nie tak? Czy ta antena wymaga wzmacniacza?

http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/show_item.php?item=65 ... hhNzJhNg==

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Przemo »

Na początek podłącz tylko samą antenę VHF bez zwrotnicy. Jesli będzie sygnał to wina zwrotnicy, jesli nie to anteny. Wtyki F masz dobrze zarobione bez zwarcia? Posiadasz czysty widok w kierunku Śremu?

szafant
Posty: 3
Rejestracja: 9 grudnia 2016, o 20:51
Odbiornik: SAMSUNG UE48H6200
Instalacja antenowa: UHF: DVZ
VHF: CA-RTV6
zwrotnica: ZA106Ms
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: szafant »

To była pierwsza myśl przed postem (podłączenie anteny VHF bezpośrednio), niestety efekt ten sam (wtyki sprawdzone, są ok). Czystego widoku nie mam (mam przed sobą bloki), ale tego nie przeskoczę raczej, niemniej z tego samego miejsca UHF ściąga bez zarzutów.

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: prezeswk »

szafant pisze: Czystego widoku nie mam (mam przed sobą bloki).
Antena na dachu, na balkonie? Ruszałeś anteną? Szukałeś sygnału (stabilniejszego) z odbicia?
Moc MUXa 8 mimo lepszej propagacji VHF jest mniejsza od MUXów 1,2,3 nadawanych na UHF. Jeśli masz możliwość, daj antenę wyżej, ustawiaj antenę na max jakości. Zakładam, że podłączenia elektryczne przewodów do anteny, zwrotnicy i tv są prawidłowe. Ew poszukaj anteny o większym zysku. Trochę zabawy będzie.
Na koniec pytanie, czy te kilkanaście procent są stabilne, czy masz artefakty w obrazie, wiec sporo błędów?

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Przemo »

Bez czystego widoku na Śrem możesz zapomnieć o odbiorze MUX-8. Jego moc jest zbyt niska do takich zjawisk jak odbicia. To nie czasy analogowej TVP 1. Przy czystym odbiorze i dobrych parametrach sygnału i tak jest on podatny bardziej na zakłócania od silników benzynowych zwłaszcza tych starszych i chińskich komarynek, iskrzenia w instalacji elektrycznej itp. Taki urok. Moc jest chyba po to tak dobrana, aby zminimalizować efekty tropo itp.

prezeswk
Posty: 73
Rejestracja: 11 lutego 2010, o 00:49
Miejscowość: Poznań / Swarzędz
Odbiornik: ST-SB920,T-D500,Dual-DAB4,Bolero-DAB,LE32B650T,40BL5EA,T760i
Instalacja antenowa: Dipol: FM 1/RZ/B/ H, V, "kierownica", UHF 19/21-60, VHF/DAB 1/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań - Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: prezeswk »

A może tak ze względu na stosunkowo słabe możliwości odbioru MUX8 w Poznaniu i na północ od Poznania pomyśleć nad SFNem nie z Piątkowa, a z wieżowca Uniwerku Ekonomicznego? Tam wisi system VHF i UHF kompletnie niewykorzystany, a szkoda.

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Marek 3 »

szafant pisze:Witam,
mam problem z odbiorem MUX8 z Plewisk. Mam zamontowaną antenę DVZ do odbioru UHF (MUX 1,2,3 odbiera idealnie), dziś do instalacji podpiąłem antenę VHF CA-RTV6 oraz zwrotnicę ZA106Ms (całość kupiona na alledrogo).

Niestety sygnał z MUX 8 w porywach dochodzi do kilkunastu procent. Co robię nie tak? Czy ta antena wymaga wzmacniacza?

http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/show_item.php?item=6571697017&snapshot=MjAxNi0xMi0wNlQyMTo0MzozMFo7YnV5ZXI7ZDQ1ZTk3YzEwMTljYjk2YjlmMDRjYzM5NGI0ZTA4YTY0MzE0OTYwYTU1NDQ4YzA0OTk1NTE4MjZiYThhNzJhNg==
Ta antena jest zbyt słaba zwłaszcza jak masz przeszkody terenowe. Musiał byś mieć coś o większym zysku.

prezeswk, Jeżeli problem z odbiorem się nasili to być może, drugą opcją jest odbiór przez "talerz".

C7_4K
Posty: 99
Rejestracja: 6 lipca 2009, o 23:26
Odbiornik: Samsung b650
Instalacja antenowa: NIE WIEM jakaś stara zardzewiała
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznan (UHF) /Śrem (UHF,VHF)

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: C7_4K »

to jaką antenę polecasz odległość 35 KM od nadajnika ?


i szukam zwrotnicy z 2 wejściami uhf z 2 anten

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Marek 3 »

Myślę że dobra by była antena ATZ 12/6-8 ale trudno ją znaleźć.

http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0370.htm Ta zwrotnica ma 2 wejścia UHF ale ma też trzecie do anteny FM. W przypadku nie wykorzystania tego wejścia trzeba by dołożyć taki rezystor http://www.dipol.com.pl/rezystor_obciaz ... R66200.htm

szafant
Posty: 3
Rejestracja: 9 grudnia 2016, o 20:51
Odbiornik: SAMSUNG UE48H6200
Instalacja antenowa: UHF: DVZ
VHF: CA-RTV6
zwrotnica: ZA106Ms
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: szafant »

W ramach testu w antenie VHF zamontowałem wzmacniacz antenowy LNA-177 i sprawa z sygnałem z MUX8 się rozwiązała. Siła i jakość sięga niemal 100 %. Dla mnie sprawa zamknięta. Dzięki za pomoc w temacie.

Zablokowany