Parametry MUX8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
SP2SV666
Posty: 80
Rejestracja: 24 listopada 2015, o 17:49
Odbiornik: Dual ,Samsung tv
Instalacja antenowa: Yagi 9el ,siatkowa, 4el Yagi-Vhf
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice / Trzeciewiec

Re: Parametry MUX-8

Post autor: SP2SV666 »

Siła nie ma tu większego znaczenia.liczy się jakość odbioru.Mój znajomy z Terespola Pom na robionej antenie ma siłe 10% ale jakość 80% mux8 i z Kisielic spokojnie odbiera.U mnie zresztą jest tak samo.Pozatym to jest VHF a nie UHF. Każdy przypadek jest inny, i nie ma co generalizować.Fakt że Dolna Grupa to jedyne 37 km od Kisielic ale wszystko zależy od wielu okoliczności co ma wpływ na odbiór.Moi znajomi w Grudziądzu maja problemy z Mux8 na antenach od UHFu. Wiec nie ma co naprawdę się sugerować ze na takiej czy innej antenie z UHFu coś ktoś złapie.A o dziwo własnie najlepiej odbierają siatki o ile jest się w podstawowym zasięgu a Dolna Grupa jest.Co by nie mówić różnica pomiędzy UHF a VHF to ponad 300 Mhz a to sporo !!

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Robert03 »

No tak. Ale znajomy ma zapewne antenę ustawioną na Kisielice i w polaryzacji H :-).
Ja mam antenę nie na to pasmo, ustawioną na Osielsko i w polaryzacji V po to by najlepiej odbierać stacje radiowe z Osielska/Bydgoszczy a jednocześnie tłumić stacje radiowe z Kisielic. Antena jest nie na to pasmo, tyłem do nadajnika i w odwrotnej polaryzacji a mimo to poziom sygnału jest wysoki a jakość zero. Jakość zero oznacze że sygnał jest mocno zniekształcony = niezdatny do zdekodowania przez tuner. To mnie cieszy bo oznacza że Kisielice nie będą mi zakłócały odbioru MUX-8 z Trzeciewca a tego się początkowo trochę obawiałem.
To też oznacza że niewiele trzeba by odbierać Kisielice także w naszym regionie. Mi nie zależy bo zamierzam odbierać z Trzeciewca bez przestawiania i dokładania anten a nie chce mi się wchodzić na dach i przestawiać antenę żeby to sprawdzić :-).
To też oznacza że MUX-8 w Dolnej Grupie powinien być spokojnie osiągalny nawet na niededykowanej antenie. A jeśli nie będzie tak super, to na dedykowanej musi odbierać.

SP2SV666
Posty: 80
Rejestracja: 24 listopada 2015, o 17:49
Odbiornik: Dual ,Samsung tv
Instalacja antenowa: Yagi 9el ,siatkowa, 4el Yagi-Vhf
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice / Trzeciewiec

Re: Parametry MUX-8

Post autor: SP2SV666 »

Tak znajomy ma antenę w pol H. Ja natomiast mam 4 el yagi przed oknem ,ale teraz jakość wieczorem tez spadła mi do 50% a była 90% w dzień. Byc może silna mgła powoduje jakieś odbicia(wilgoć).A siłę mam 30%.także przy starcie Trzeciewca odwracam antenę i spokojnie tył anteny wytłumi mi Kisielice,W końcu to yagi :D :D W każdym razie spokojnie można odbierać Kisielice.Znajomy w Wąbrzeźnie i Osieczku koło Wąbrzeźna na siatkach odbierają Kisielice z siłą 90% wiec naprawdę różnie to bywa,Odległość podobna jak w dolnej grupie 39 km.

Pawlik84
Posty: 4
Rejestracja: 15 grudnia 2016, o 13:44
Odbiornik: Yaga + dipol na MUX8
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn / Pieczewo

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Pawlik84 »

Witam ponownie. Z Zapytaniem: kiedy ruszy Olsztyn? Mamy 19.12.2016 r i poza testem nadal cisza? Coś wiadomo, jakiś oficjalny termin jest?

jaszek
Posty: 59
Rejestracja: 31 marca 2016, o 08:52
Odbiornik: DUAL DAB 10S
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn (Pieczewo)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: jaszek »

Co do Olsztyna, to jeszcze w listopadzie i na przełomie listopada i grudnia infolinia mówiła, że Olsztyn ruszy do 16 grudnia. Potem jak dzwoniłem mówili już, że do końca roku, a być może uda się przed świętami, ale nic nie mogą obiecać. Dzisiaj zadzwonię ponownie.

Papier123
Posty: 18
Rejestracja: 28 października 2016, o 18:46
Odbiornik: Samsung x 3 ,2007,2009 i 2011r.
Instalacja antenowa: Maximum x 2 /Gird 4 i 2/,LNA 169 i 177,zwrot,ant.VHF+UHF,Badmor 24/12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Św.Krz/Tarnów/Prehyba/Chorągwica

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Papier123 »

W Dębicy odbieram znów / po tygodniu / na kan.6 - tym / GŁobikowa/ w pol. Vertikal. Mux-3, na razie jakość sygnału jeszcze niska- 70 %, przed tygodniem Panowie miałem 100%... Siła też była wyższa.Pozdrawiam Panów operatorów Emitela.

Papier123
Posty: 18
Rejestracja: 28 października 2016, o 18:46
Odbiornik: Samsung x 3 ,2007,2009 i 2011r.
Instalacja antenowa: Maximum x 2 /Gird 4 i 2/,LNA 169 i 177,zwrot,ant.VHF+UHF,Badmor 24/12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Św.Krz/Tarnów/Prehyba/Chorągwica

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Papier123 »

..przepraszam!Oczywiście Mux - 8 ! Sory!

Alterego777
Posty: 75
Rejestracja: 1 grudnia 2016, o 17:44

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Alterego777 »

jaszek pisze:Co do Olsztyna, to jeszcze w listopadzie i na przełomie listopada i grudnia infolinia mówiła, że Olsztyn ruszy do 16 grudnia. Potem jak dzwoniłem mówili już, że do końca roku, a być może uda się przed świętami, ale nic nie mogą obiecać. Dzisiaj zadzwonię ponownie.
To napisz prosze, bo mnie tez to interesuje. Na satkurierze w komentarzach ktos pisal, ze dzis/jutro beda uruchomione brakujace nadajniki.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Poland »

Ja z kolei też dostałem info z Emitela i tam jest kompletnie inny termin podany dla nadajnika w Tarnowie o który to pytałem.

jaszek
Posty: 59
Rejestracja: 31 marca 2016, o 08:52
Odbiornik: DUAL DAB 10S
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn (Pieczewo)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: jaszek »

Wg infolinii Olsztyn/Pieczewo "ruszy jeszcze przed świętami".

Alterego777
Posty: 75
Rejestracja: 1 grudnia 2016, o 17:44

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Alterego777 »

jaszek pisze:Wg infolinii Olsztyn/Pieczewo "ruszy jeszcze przed świętami".
Ok, czyli bez zmian. To czekamy, duzo nie zostalo.

Papier123
Posty: 18
Rejestracja: 28 października 2016, o 18:46
Odbiornik: Samsung x 3 ,2007,2009 i 2011r.
Instalacja antenowa: Maximum x 2 /Gird 4 i 2/,LNA 169 i 177,zwrot,ant.VHF+UHF,Badmor 24/12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Św.Krz/Tarnów/Prehyba/Chorągwica

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Papier123 »

Kol."Poland"...- Ja pisze o prawidłowym już odbiorze na kanale 6-tym , polaryz. Vertical, Muxa -8 w Dębicy-Południe.
Siła sygnału wzrosła, jakość ok. 85 % - stabilny odbiór...Gratulacje dla Panów z f-my Emitel,szczególnie po tym jak się Wam niesłusznie oberwało od TVP za sobotę, przerwy b.krótkie ....,głowa do góry ,róbcie swoje Panowie!
Odnośnie nadajnika z Góry Św. Marcina /tzw. Marcinki/, trzeba poczekać cierpliwie... Ja myślę , że jak zakończą całkowicie włączenie /procees/ Głobikowej, to zrobią Tarnów, odległość między nadajnikami to ok. 30 km,czyli już niedługo będzie i Tarnów, na 7 kanale, w polaryzacji Horizont.Pozdrawiam!

Papier123
Posty: 18
Rejestracja: 28 października 2016, o 18:46
Odbiornik: Samsung x 3 ,2007,2009 i 2011r.
Instalacja antenowa: Maximum x 2 /Gird 4 i 2/,LNA 169 i 177,zwrot,ant.VHF+UHF,Badmor 24/12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Św.Krz/Tarnów/Prehyba/Chorągwica

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Papier123 »

Podaję aktualne dane odbioru w Dębicy-Południe,wysokość ant.- 8 m, Mux-8 ,V ,GŁOBIKOWA,kanał 6 :
-Ber: 0,0EO
-C/N :31,2
-Jakość ; 100 %
-Siła : 95 %
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: K63 »

Kolejne dwa nadajniki w koordynacji:
- Grzywacz k.6 / ERP 1.2 kW / pol.H / char. kierunkowa
- Lębork Skórowo k.6 / ERP 10.5 kW / pol. V / char. kierunkowa
http://radioforum.foren.mysnip.de/read.php?8773,1400574

-----------------------------------------------------------------------------------------

W tabelce aktualnych emisji pojawiła się dzisiaj w/w Głobikowa. W tabeli harmonogramu II etapu sześc innych nadajników nadal na "szaro".

Alterego777
Posty: 75
Rejestracja: 1 grudnia 2016, o 17:44

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Alterego777 »

A ja mam jeszcze jedno pytanie. Da sie jakos na tunerze od polsatu do dvbt wyrzucic te testowe programy? Na nowym tv sobie je poukrywam, ale na tym starym z tunerem bedzie problem. Tvp raczej szybko tam nic nie uruchomi, a przelatywanie przez to za kazdym razem bedzie uciazliwe.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: K63 »

Alterego777 pisze:Da sie jakos na tunerze od polsatu do dvbt wyrzucic te testowe programy?
Ułożenie listy kanałów ulubionych i masz programy jakie chcesz oraz w dowolnej kolejności.

Alterego777
Posty: 75
Rejestracja: 1 grudnia 2016, o 17:44

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Alterego777 »

Ok dzieki, faktycznie tak sie da. Tylko trzeba dodawac w odpowiedniej kolejnosci.

El Prezesso
Posty: 145
Rejestracja: 16 listopada 2009, o 17:52
Odbiornik: TV LG 42LM620S
Instalacja antenowa: Fuba DAT903 Combo LTE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Koszalin/Gołogóra

Re: Parametry MUX-8

Post autor: El Prezesso »

A ja przy okazji mam pytanie: Czy problem pikselozy na tym muxie nadal występuje? Ja w sobotę obserwowałem to zjawisko na NOWEJ TV pomiędzy godz 17 a 19. Kwadraciki i zaniki obrazu albo szare plansze przy sygnale siła 90% jakość 82%. Też wina SFN?

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Poland »

Papier123 pisze:Kol."Poland"...- Ja pisze o prawidłowym już odbiorze na kanale 6-tym , polaryz. Vertical, Muxa -8 w Dębicy-Południe.
Siła sygnału wzrosła, jakość ok. 85 % - stabilny odbiór...Gratulacje dla Panów z f-my Emitel,szczególnie po tym jak się Wam niesłusznie oberwało od TVP za sobotę, przerwy b.krótkie ....,głowa do góry ,róbcie swoje Panowie!
Odnośnie nadajnika z Góry Św. Marcina /tzw. Marcinki/, trzeba poczekać cierpliwie... Ja myślę , że jak zakończą całkowicie włączenie /procees/ Głobikowej, to zrobią Tarnów, odległość między nadajnikami to ok. 30 km,czyli już niedługo będzie i Tarnów, na 7 kanale, w polaryzacji Horizont.Pozdrawiam!
Tarnów czy jak kto woli Góra Św. Marcina według obecnych informacji zaraz po świętach a przed Nowym Rokiem czyli między 27 a 31 grudnia.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: K63 »

Mają teraz ważniejsze sprawy na głowie.
Przed ok. 2 tygodniami otrzymałem informację o starcie Tarnowa przed świętami, ale coś czuję że z powodu awarii mux-3, termin świąteczno - noworoczny jest bardziej realny.

Zablokowany