Awaria MUX-3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
eter
Posty: 1298
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Awaria mux 3 Piaski

Post autor: eter »

:shock:
Ostatnio zmieniony 19 grudnia 2016, o 02:12 przez eter, łącznie zmieniany 1 raz.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Awaria mux 3 Piaski

Post autor: dvbtowiec »

I to jest dowód na to jak politycy i dziennikarze podgrzewają emocje społeczne, którym jak widać wielu ludzi ulega.

Ja obserwuję zakłócenia w MUX8, w którym są media nie powiązane z obozem władzy. Niektórzy nazwaliby je lewackimi. Może to też spisek? Pytanie czyj zatem?
Bądźmy mądrzejsi i poważni.
Zostawmy to spiskowcom i trzymajmy się tylko technicznych zagadnień.

rafla
Posty: 40
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 13:36
Instalacja antenowa: pasywna ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Awaria mux 3 Piaski

Post autor: rafla »

Coś mi się wydaje, że emitel już jest w czołówce firm do nacjonalizacji. Przykre.

barabim
Posty: 14
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 11:56

Re: Awaria mux 3 Piaski

Post autor: barabim »

Wrocław - właśnie nie działa. Mało oglądałem telewizji w ten weekend, ale domownicy mi mówią, że taki problem występuje od wczoraj i to notorycznie co jakiś czas. Więc mówienie, że problem występował przez chwilę to KIT.

Mark'o
Posty: 8
Rejestracja: 19 grudnia 2016, o 11:36

Re: Awaria mux 3 Piaski

Post autor: Mark'o »

Częstochowa/Wręczyca takie same problemy z 41 kanałem.
MER 10-12 dB w dół, preBER strasznie wysoki do -2 -3 (mierzone NEON+).
Emitel wydał komunikat o problemach z synchronizacją w SFN.

karolq7
Posty: 7
Rejestracja: 10 grudnia 2016, o 16:00

Re: Awaria mux 3 Piaski

Post autor: karolq7 »

Wrocław centrum miasta - od soboty wieczorem MUX 3 z dużymi problemami. Dziś rano też czarny ekran. Wczoraj finał Realu przerwało.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Awaria mux 3 Piaski

Post autor: Domel28 »

Od rana MUX3 ze św. Krzyża bez żadnych przerw. Na pasku TVP INFO informacja że problem też w woj. Świętokrzyskim, póki co ja go nie doświadczyłem.

Awatar użytkownika
nieznanisprawcy
Posty: 61
Rejestracja: 18 maja 2012, o 14:18
Odbiornik: WIWA HD-50 new
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca/Kamieńsk

Re: Awaria MUX-3

Post autor: nieznanisprawcy »

EmiTel Sp. z o.o. współpracuje z ABW i UKE przy ustalaniu przyczyn zakłóceń w emisji sygnału TVP na MUX-3
19.12.2016 13:20

http://www.emitel.pl/aktualnosci/aktual ... a862b1f685




Obrazek

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Awaria MUX-3

Post autor: Acid »

Bzdura, nie wiem jak w tej chwili ale w przynajmniej od 12 do 13 u mnie jakość 0 na tv LG. Tv Samsung poziom błędów 1200-1300.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Awaria mux 3 Piaski

Post autor: TLW/SZA »

Domel28 pisze:Od rana MUX3 ze św. Krzyża bez żadnych przerw. Na pasku TVP INFO informacja że problem też w woj. Świętokrzyskim, póki co ja go nie doświadczyłem.
No akurat kolegi system SFN nie dotyczy.
W dodatku do nadajnika masz rzut przysłowiowym kamieniem.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Awaria MUX-3

Post autor: hadam »

Ciekaw jestem czy kiedykolwiek dowiemy się jaka była prawdziwa przyczyna, bo teorii spiskowych jest co niemiara.
Wczoraj zażartowałem sobie, że to sprawka rosyjskich hakerów:
ObywatelDVB-T pisze:Ludzie, czy wy naprawdę wierzycie w to co piszecie, wierzycie politykom którzy tworzą teorie spiskowe bo mają w tym swój cel polityczny? Zacznijcie w końcu myśleć ale logicznie i własnym rozumem.
Przypomnę jak na początku tego całego cyrku w nocy z piątku na sobotę został wstrzymany ruch lotniczy nad polską bo padły jakieś systemy i wtedy też niektórzy wieszczyli spisek a nawet stan wojenny i co?
Czy ktoś zastanowił się nad tym (piszę o niektórych) jak możliwy jest sabotaż tylu nadajników w różnych odległych od siebie rejonach. Przecież to musiałoby jednocześnie robić kilka ekip, jeździć między nadajnikami i rozstrajać synchronizację a potem jeździć jeszcze raz i naprawiać.
A może to rosyjscy hakerzy zadziałali jak w przypadku wyborów w stanach.
A tu dziś proszę, nie wiem czy śmiać się czy płakać:
Problemy z odbiorem TVP to wina "zielonych ludzików"? Tak uważa Tomasz Sakiewicz
Dzisiejszy artykuł na WP.pl





To o czym pisałem wczoraj doskonale tłumaczy SatKurier w tym fragmencie:
Z pewnością nie było to zakłócanie przez jakieś zewnętrzne podmioty, nie było to także działanie celowe (jest technicznie niewykonalne, aby na różnych obszarach przeprowadzić coś takiego), ani też nie obejmowało wszystkich widzów mieszkających w określonych województwach, jak sugerowano w różnych źródłach (np. że sygnału nie posiadało ponad pół Polski - to nie jest prawda).

PS. Niestety dostaliśmy fałszywe informacje, że ograniczenie emisji MUX 3 zdarzyło się jakoby z powodów... politycznych, co jest kompletną nieprawdą! Z lekkim przerażeniem obserwowaliśmy, jak do tematu bez uprzedniej konsultacji technicznej dodano wiele niedomówień, wprowadzając widzów niejednokrotnie w błąd. Nie jest to dobre, prowadzi do niepotrzebnej eskalacji emocji, gdy cała sytuacja sprowadzała się tak naprawdę do występowania lokalnych problemów.

Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Re: Awaria MUX-3

Post autor: Kuba.G »

W panoramie (19.12.2016, 18:00) minuta 16:22
https://panorama.tvp.pl

rafisz
Posty: 55
Rejestracja: 19 grudnia 2016, o 11:29
Odbiornik: Samsung UE40H6400
Instalacja antenowa: FM - "okrąglak", VHF - ATZ-5, UHF - ATZ 19, zwrotnica Badmor Z-3
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN Warszawa

Re: Awaria MUX-3

Post autor: rafisz »

w głw. wydaniu wiadomosci w zasadzie to samo było, ehhhh...

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Awaria MUX-3

Post autor: tranzystor »

ObywatelDVB-T pisze:czy kiedykolwiek dowiemy się jaka była prawdziwa przyczyna ... z pewnością nie było to zakłócanie przez jakieś zewnętrzne podmioty ...
A niby skąd to wiemy "z pewnością"? Skoro nie zakończyło się jeszcze śledztwo i nawet nie ma żadnych oficjalnych informacji? :) A co z GPS? Pytam się oto od rana na niby tym "technicznym" forum a cały czas widzę tutaj politykę i najeżdżanie na rząd czy różne teorie, czy nie lepiej jak bęziemy rozmawiali o różnych możliwościach zagrożeń czy ataków na słabe punkty DVB-T?
Pytam w takim razie czy dostanę odpowiedź od ludzi na forum technicznym? Co z zakłóceniem sygnału GPS? Czy to możliwe? a jeśli emitel nie synchronizuje nadajników SFN poprzez GPS to poprzez jaką inną technologię - INTERNET? bo naprawdę wierzyć mi się nie chce żeby identyczna awaria wystąpiła na wielu niezależnych multiplekserach - co je łączy? Co łączy awarię niezależnych(?) od siebie nadajników, awarię systemów PAP i kontroli lotów? :roll:
Rozmawiajmy na poważnie, nie teorie spiskowe tylko fakty proszę! :mrgreen:

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Awaria MUX-3

Post autor: dvbtowiec »

O jakich faktach chcesz rozmawiać? Zapytaj UKE, bo to oni projektowali sieć :D
Mówimy o MUX3 który jako jedyny ma doświetlenia i synchronizację SFN.
Ktoś wpadł na pomysł aby tak to zorganizować i ujawniły się mankamenty tego rozwiązania i kropka.
Pozostałe MUXy takiego problemu nie mają i mieć nie będą.

Dla przypomnienia problem nie dotyczy wszystkich, a jedynie garstki odbiorców. Ja nie mam żadnych problemów.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Awaria MUX-3

Post autor: Kolor »

Kolega tranzystor, chyba nie rozumie jak dzialaja nadajniki SFN. To nie jest forum o GPS i Kontroli Lotow,

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Awaria MUX-3

Post autor: tranzystor »

Kolor pisze:Kolega tranzystor, chyba nie rozumie jak dzialaja nadajniki SFN. To nie jest forum o GPS i Kontroli Lotow,
To proszę mi wyjaśnić chyba od tego to forum "techniczne" jest prawda? Jeśli nie są synchronizowane przez GPS to jak są synchronizowane? że padła synchronizacja doświetleń na tylu niezależnych od siebie obiektach - przecież wszystkie te nadajniki nie są siecią SFN ale jest to kilka oddzielnych niezależnych sieci SFN? Jedni mówią że chodzi o rozsynchronizowanie SFN'ów - to pytam w jaki sposób skoro doświetlenia w różnych częściach kraju to oddzielne systemy, jeśli błąd był w GPS i nie było żadnych innych "zapasowych danych" (że tak powiem) by utrzymać stabilność nadawania to czemu błąd nie wystąpił na innych MUXach również działających w systemie SFN i również synchronizowanych za pomocą zegara GPS? Może to nie problem SFN? Więc czego? Lamentujecie i drwicie sobie na tym forum od paru dni a w ogóle nie dyskutujemy o sprawach technicznych, gdybyśmy rozmawiali na pewno nie powstawały by różne teorie spiskowe, tylko normalne wyjaśnienie co tak naprawdę się wydarzyło.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Awaria MUX-3

Post autor: dvbtowiec »

Pokusiłeś się żeby poczytać co piszą branżowe portale?

SatKurier http://satkurier.pl/news/154654/11-nada ... i-akt.html
I z dostępnych na tę chwilę informacji wynika, że tak też stało się w tym przypadku, zapewne na skutek awarii technicznej (w grę wchodzą - awaria sprzętu albo kwestia dosyłu, to już wyjaśnić musi EmiTel) w przypadku kilku nadajników (niewielkiej ilości z całej sieci nadawczej) doszło do utraty synchronizacji SFN i na granicach zasięgu mogło dojść do właśnie takich problemów - krótkotrwałych zaburzeń, momentalnych spadków poziomu sygnału.

Inny link UWAGA z 2014 roku. Czy ktoś tu twierdzi że nigdy wcześniej tak nie było?
https://www.google.pl/url?sa=t&source=w ... e7mLmjg06Q

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Awaria MUX-3

Post autor: Kolor »

@Tranzystor, nie od tego jest to forum. Jak poczytasz tytuly dzialow i tematów to zobaczysz, ze ani jeden nie odpowiada na Twoje pytanie. Powstal problem, którego przyczyna zostanie zapewne zbadana, a my użytkownicy forum nie jestesmy od znalezienia tej przyczyny, ani nawet od gdybania, co taka przyczyna być moglo. Sadze ponadto, ze żadne z pytań które zadales nie jest w tej sprawie istotne. Co do rzeczy ma GPS? To jak z katastrofa kolejowa pod Szczekocinami, kupa domyslow i wieszanie psów na bogu ducha winnych ludziach, za nim prokuratura i sad zdecydowali o wynikach śledztwa. Zostawcie to mądrzejszym, zajmijcie się uruchamianym mux8
Ostatnio zmieniony 19 grudnia 2016, o 22:27 przez Kolor, łącznie zmieniany 3 razy.

El Prezesso
Posty: 145
Rejestracja: 16 listopada 2009, o 17:52
Odbiornik: TV LG 42LM620S
Instalacja antenowa: Fuba DAT903 Combo LTE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Koszalin/Gołogóra

Re: Awaria MUX-3

Post autor: El Prezesso »

dvbtowiec pisze:O jakich faktach chcesz rozmawiać? Zapytaj UKE, bo to oni projektowali sieć :D
Mówimy o MUX3 który jako jedyny ma doświetlenia i synchronizację SFN.
Ktoś wpadł na pomysł aby tak to zorganizować i ujawniły się mankamenty tego rozwiązania i kropka.
Pozostałe MUXy takiego problemu nie mają i mieć nie będą.

Dla przypomnienia problem nie dotyczy wszystkich, a jedynie garstki odbiorców. Ja nie mam żadnych problemów.
Partactwo UKE - jak najbardziej.
MUX3 jako jedyny z SFN - nie. MUX8 tez jest pędzony w ten niezbyt szczęśliwy sposób. I co ciekawe nikt nie lamentuje, że na "Ósemce" (MUXie nie stacji TV) błędy w przekazie są wynikiem sabotażu, a widzowie od momentu uruchomienia tego muxa zgłaszają problemy. I co? I nic? Emitel milczy.
Podsumowując:
Awaria jednego MUXA w niewielkiej skali to sabotaż, natomiast notorycznie i stale trwający błąd w przekazie innego MUXA (nadającego te "niewłaściwe" stacje) to już nie sabotaż?
Czemu w przypadku ósemki nikt nie woła o "zakłócaniu" "zielonych ludzikach" "hybrydowym zamachu"??
Jedno jest pewne - EMITEL przez 6 lat. nadawania DVB-T nadal nie umie tego robić poprawnie.
I tyle w temacie

Zablokowany