Jaka antena do MUX-8?

Awatar użytkownika
jan-pedałko
Posty: 51
Rejestracja: 4 listopada 2016, o 07:48
Odbiornik: SAMSUNG UE49KU6400
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-60
Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Jaka antena do MUX-8?

Post autor: jan-pedałko »

to takim razie co masz puszkach antenowych puszki chyba nie są puste

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Jingiel »

Ta od mux 1-3 nie potrzebuje nic. Ma wyjście 75 Ohm na złączu f. To antena logarytmiczna. Od muxa8 Yagi ma wzmacniacz dopuszkowy na pasmo VHF.

Awatar użytkownika
jan-pedałko
Posty: 51
Rejestracja: 4 listopada 2016, o 07:48
Odbiornik: SAMSUNG UE49KU6400
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-60
Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: RE: Re: RE: Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: jan-pedałko »

Jingiel pisze:
jan-pedałko pisze:
Jingiel pisze: Posiadam wzmacniacze przelotowe na złączach f firmy AMS.

Wysłane z mojego X98 Air 3G przy użyciu Tapatalka
to takim razie co masz puszkach antenowych puszki chyba nie są puste
Ta od mux 1-3 nie potrzebuje nic. Ma wyjście 75 Ohm na złączu f. To antena logarytmiczna. Od muxa8 Yagi ma wzmacniacz dopuszkowy na pasmo VHF.
ok

Awatar użytkownika
jan-pedałko
Posty: 51
Rejestracja: 4 listopada 2016, o 07:48
Odbiornik: SAMSUNG UE49KU6400
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-60
Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: jan-pedałko »

na przykład jeśli Symetryzator antenowy by nie zdał egzaminu czy warto załączysz ten Wzmacniacz
Obrazek
mam akurat domu różne-- i Wzmacniacze do puszkowe tez mam LNA-188 32dB
moja odległość nie jest duża od nadajnika i wolałbym zostać przy Symetryzatorach
ale jak wspomniałem jeśli nie Symetryzator to co trzeba po prostu poeksperymentować

wooy11
Posty: 64
Rejestracja: 24 grudnia 2016, o 21:02
Odbiornik: jakiś tani Bloow ;)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż - Kielce

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: wooy11 »

Bedzie ale zaopatrz sie w zasilacz z regulacja napiecia, zbyt mocny sygnał spowoduje pojawienie sie pixelozy dokladnie jak w przypadku zbyt słabego sygnału, zwlasza na muxach ktore sa nadawane z wieksza moca

Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kuba.G »

jan-pedałko pisze:na przykład jeśli Symetryzator antenowy by nie zdał egzaminu czy warto załączysz ten Wzmacniacz
Obrazek
mam akurat domu różne-- i Wzmacniacze do puszkowe tez mam LNA-188 32dB
moja odległość nie jest duża od nadajnika i wolałbym zostać przy Symetryzatorach
ale jak wspomniałem jeśli nie Symetryzator to co trzeba po prostu poeksperymentować
Ten wzmacniacz SWA 9501 (zastosowanie 60-120km)będzie przesterowany, za silny sygnał MUX-1,2,3 Ja używam takiego wzmacniacza ale mam odległości od nadajnika 75km, i LNA-188 tez za silny.

Awatar użytkownika
jan-pedałko
Posty: 51
Rejestracja: 4 listopada 2016, o 07:48
Odbiornik: SAMSUNG UE49KU6400
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-60
Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: jan-pedałko »

no dobra za oknem powoli się robi zima mam czas do wiosny wtedy powoli będę montował mój zestaw anten
przez ten czas możemy podyskutować już wam pokazywałem mój schemat anten
https://zapodaj.net/images/65cc429175dca.jpg
ja bym chciał po zostać przy symetryzatorach i wtedy jak by same symetryzatory nie dał rady to chciałbym
wzmocnić sygnał tych symetryzatorach wiem ze są Wzmacniacza kablowe jak ten
https://dvbsklep.pl/pl/p/Wzmacniacz-AMS ... 9-28dB/272
i inne i te Wzmacniacze montuje się jak najbliżej anteny to wiem ale jak są dwie anteny to już nie wiem gdzie
zamontować ten Wzmacniacz jak wydasz to jeszcze dochodzi rozgałęźnik na 2 tv i zwrotnica antenowa
to taki razie gdzie którym miejscu zamontować ten Wzmacniacz nie musy być akurat ten Wzmacniacz co wam pokazałem bo to tylko przykład

robson60rs
Posty: 12
Rejestracja: 11 lutego 2012, o 20:43
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic VT 50
Instalacja antenowa: Antena produkcji Telmor ze wzmaczniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łazy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: robson60rs »

Witam wszystkich.
Mój problem to brak odbioru MUX-8 w Warszawie (Włochy) na TV Panasonic TX-P50VT50E. Sygnał pozostałych Mux-ów odbieram z Raszyna na antenie ASR z Telmoru + mikrowzmacniacz RT-140. Sygnał jest rozgałęziony na 5 gniazd, z których wykorzystuję 3. Na pozostałych TV (LG i Samsung) MUX-8 odbieram bez problemu. Przy próbie ręcznego strojenia kanałów z MUX-8 (kanał 7 191,5 MHz) na Panasonicu siła sygnału to tylko 10%. Na innych TV siła co najmniej 50%, jakość ok. 70%. Czy potrzebuje dodatkowej anteny czy wymienić na nowszą ASR? Czytam na forum, że jeśli MUX-8 jest nadawany w polaryzacji poziomej to powinna wystarczyć stara antena. Jak rozwiązać ten problem?

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: AdamP »

robson60rs pisze: czy wymienić na nowszą ASR?
Zmiana ASR na ASR niczego nie zmieni, a skoro na dwóch odbiornikach masz siłę ok. 50% to obecna antena wystarcza. Problem jest raczej gdzieś w domowej instalacji.
robson60rs pisze: na Panasonicu siła sygnału to tylko 10%. Na innych TV siła co najmniej 50%, jakość ok. 70%.
Siła 10% ale jaka jakość :?: Na początek sprawdź kabel gniazdo - Panasonic, fabryczne/sklepowe kable są kiepskiej jakości. Najlepiej zrobić samemu z dobrego koncentryka + F'ki i końcówki (1 męska i 1 żeńska). Jeśli nie będzie poprawy na próbę zamień miejscami Panasonica z Samsungiem lub LG.

robson60rs
Posty: 12
Rejestracja: 11 lutego 2012, o 20:43
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic VT 50
Instalacja antenowa: Antena produkcji Telmor ze wzmaczniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łazy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: robson60rs »

AdamP pisze:
Siła 10% ale jaka jakość :?: Na początek sprawdź kabel gniazdo - Panasonic, fabryczne/sklepowe kable są kiepskiej jakości. Najlepiej zrobić samemu z dobrego koncentryka + F'ki i końcówki (1 męska i 1 żeńska). Jeśli nie będzie poprawy na próbę zamień miejscami Panasonica z Samsungiem lub LG.
Tyle tylko, że inne programy z innych MUX-ów na Panasonicu są na 100%. Przewody mam OK i Efki też. Podepnę mniejszy na miejsce Panasonica i się przekonam co będzie. Dzięki. Dam znać co z tego wyszło.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Z tego co piszesz antenę masz skierowaną na Raszyn. MUX8 nadawany jest z PKIN. Odbierasz więc resztki sygnału bokiem anteny albo z odbicia. Nawet niewielka różnica w instalacji antenowej albo w czułości głowic odbiorników może powodować, ze któryś tv tego nie odbierze.
Skieruj antenę na PKIN (ewentualnie dołóż drugą) albo poczekaj na zwiększenie mocy w Warszawie. Może wtedy problem sam się rozwiąże.

robson60rs
Posty: 12
Rejestracja: 11 lutego 2012, o 20:43
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic VT 50
Instalacja antenowa: Antena produkcji Telmor ze wzmaczniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łazy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: robson60rs »

JaroslawMroczkowski pisze:
Skieruj antenę na PKIN (ewentualnie dołóż drugą) albo poczekaj na zwiększenie mocy w Warszawie. Może wtedy problem sam się rozwiąże.
Jestem cierpliwy, wiec poczekam. Pytanie tylko - jak długo? Tego chyba nie wie nikt. Ale ciśnienia nie mam, więc poczekam.

cruiser
Posty: 58
Rejestracja: 21 lipca 2011, o 12:57

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: cruiser »

Oprócz tego, że ma 2 kW to jeszcze anteny pracują kierunkowo, a nie dookólnie: http://old.radiopolska.pl/wykaz/pokaztv ... p?pid=1035

Morfeusz1970
Posty: 3
Rejestracja: 27 grudnia 2016, o 18:44
Odbiornik: Sony
Instalacja antenowa: Dookólna Wiedyska
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Mikstat

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Morfeusz1970 »

Mam zapytanie w temacie anteny. Obecnie odbieram Mux1,2,3 z nadajnika Mikstat(Wielkopolska-moc 100KW). W linii prostej jestem od nadajnika około 20km. Chciałbym odbierać również MUX-8, najlepiej było by z nadajnika Chełmce(Wielkopolska-moc 5KW,polaryzacja pionowa), ale moim przypadku pojawia się problem gdyż balkon mam od strony zachodniej i żadnych szans na skierowanie anteny w kierunku Chełmc. Najlepszym rozwiązaniem dla mnie byłby odbiór z nadajnika Kobyla Góra( Wielkopolska - moc 15KW,polaryzacja pozioma) gdyż w tamtym kierunku mam ustawioną obecną antenę. Jednakże z info dotyczących tego nadajnika wynika że nadaje on w kierunku południowym, ja natomiast mieszkam Ostrowie Wielkopolskim to strona północna. W linii prostej mam około 30km do tego nadajnika. Czy moglibyście mi polecić antenę która odbierze wszystkie muxy?

Polecono mi taką antenkę,
http://www.dipol.com.pl/profesjonalny_z ... _A2850.htm

tylko że nadajnik Kobyla Góra w kierunku północnym jest wytłumiony więc pytanie czy jest szansa na odbiór?

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kolor »

Do mux 8 należy użyć anteny VHF z jak największym zyskiem, przeznaczona na konkretny kanale (zwykle przeznaczone na dwa kanaly). Ta druga antenę należy polaczyc z juz istniejaca za pomocą zwrotnicy. Podana antena z linku nie wydaje mi się skuteczna u Ciebie.

wooy11
Posty: 64
Rejestracja: 24 grudnia 2016, o 21:02
Odbiornik: jakiś tani Bloow ;)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż - Kielce

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: wooy11 »

i pamietac ze antene na pasmo VHF należy zamontować w pionie a nie poziomie, pisze o tym bo juz sie spotkałem z zamontowanymi antenami na MUX 8 w POZIOMIE ;) Mówie oczywiscie o kanałach nadawanych w polaryzacji V ( pionowej ) Są też MUXy 8 nadawane w poziomie np Tarnów i tu nic nie trzeba kombinować ;)
Ostatnio zmieniony 29 grudnia 2016, o 21:42 przez wooy11, łącznie zmieniany 1 raz.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Pewnie mają poprawnie,bo akurat Tarnów nie nadaje w pionie.

areq1987
Posty: 57
Rejestracja: 19 lutego 2011, o 22:36
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri-digit dom jednorodzinny
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów MUX1,2,3 MUX8-FAIL!

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: areq1987 »

No i Panowie odbieram mux8. Zrobiłem to jak bozia przykazała. Kupiłem antene ATZ-5 k.6-8 zwrotnice Badmor 2wejsciową. I efekt jest taki działa wszystko pasywnie na symetryzatorach. MUX 1,2,3 odbieram z anteny Tridigit umieszczonej na ścianie południowej z św. Marcina (Tarnów) jakośc 100% siła +-90%. Na ścianie północnej mam antene ATZ-5 skierowną na św. Krzyż (Kielce) jakość 100% siła waha się od 50 paru do 70% musze to jeszcze kiedyś podregulować. Wszystko to spina 50m kabla antenowego najdalej od tv jest antena ATZ. Wiec wynik chyba jest ok.
Na wiosne jeśli pogorszy mi sie odbiór z Kielc (liście na drzewach) spróbuje wyrzucic antene atz również na ściane południową i skierować go na Suchą Górę (Krosno) gdyz po drodze nie ma drzew, na razie zdecydowałem sie na Kielce bo tak zasugerował mi emitel na mapach. Ale może sie obedzie bez takich zabiegów.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Najważniejsze że nie dałeś się zbajerować jakimiś wzmacniaczami i wybrałeś bardzo dobrą antenkę VHF.
W zasadzie odcinki kabli łączące anteny powinny być możliwie jak najkrótsze.
Nie napisałeś czy możliwy jest odbiór z Tarnowa w pol.H i czy coś dolatuje z Chorągwicy.
Trochę temu w Nowopolu k/Opatowca przestawiłem starą antenkę VHF do V i wszystko pięknie śmiga z Chorągwicy.

Taka ciekawostka.
Dzisiaj spotkałem pewnie z pierwszych seryjnych anten VHF z lat 60.
Nie było wtedy emisji w paśmie UHF,a odbiorniki posiadały tylko 12 kanałów.
Jak na swój wiek ponad 50 lat, to nawet nieźle trzyma się w całości.
Ciekawa jest tu smukłość dipola.Im większa tym mniejsza szerokość pasma i zarazem lepsze parametry.

Obrazek

wooy11
Posty: 64
Rejestracja: 24 grudnia 2016, o 21:02
Odbiornik: jakiś tani Bloow ;)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż - Kielce

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: wooy11 »

poxipol pisze:Pewnie mają poprawnie,bo akurat Tarnów nie nadaje w pionie.
nie maja poprawnie, to ja sie przejezyczyłem z tym pionem tarnowskim, juz poprawiłem

Zablokowany