MUX8 z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: poxipol »

Jest bardzo dużo wykonań zwrotnic.
W zwrotnicach pasmowych wykorzystuje się filtry L i C w układzie T lub Pi
W bardziej złożonych zwrotnicach gdy mamy rozdzielić jedno pasmo lub wyodrębnić jeden kanał,stosuje się mostki i sprzęgacze kierunkowe.
Ekranowanie zwrotnicy nie jest bardzo istotne,chyba że jest umieszczona przy źródle zakłóceń elektrycznych.
Każda zwrotnica jest dostosowana do pracy na zew.przy zmiennych warunkach atmosferycznych.
Długości kabli łączących mają również wpływ na odbiór, między innymi na WFS.Nie ma idealnej anteny ani kabla.

Na zdjęciu u mnie na dachu są widoczne dwa zestawy montowane ponad 20 lat temu -wszystko produkcji Polkat i wszystko pięknie śmiga.
Antenki jeszcze nie przestawione do pol V ( ukręciły się gwinty w cybantach i trzeba dorobić nowe )

Obrazek

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: Robert03 »

gofer50 pisze:Najlepsze jest to że nawet sprzedawca mi ją odradzał chociaż o mux8 mało co słyszał.Ale czasami najlepsza jest prostota,w wątku o antenach jest ich tyle że głowa boli no i oczywiście wszystkie są najlepsze jak reklama proszku w tv. :D
No właśnie antena siatkowa nie należy do prostej konstrukcji i bardzo często już na etapie produkcji jest źle wykonana (powyginane elementy, kiepskie materiały, brak styku dipoli "X" z pionowym fiderem łączącym te dipole).
Najlepszą i najprostszą, często też najtańszą, anteną jest antena typu Yagi Uda oparta na dipolu pętlowym (takie jak wskazał @poxipol). Taka konstrukcja zapewnia najlepszy stosunek jakości, trwałości i osiągów anteny w stosunku do jej ceny. Dodatkowo dipol pętlowy jest konstrukcją zwartą dla DC co zmniejsza ryzyko wystąpienia przepięć od elektrostatyki a tym samym uszkodzenia odbiornika.
W województwie Kujawsko - pomorskim w 99,9% nie ma potrzeby stosowania innego typu anteny.
Nie chcę wskazywać producentów czy sklepów ale dobrą antenę tego typu można kupić taniej niż antenę siatkową.
Grzegorz_Grudziądz pisze: Szkoda, bo wieczorem odbiór MUX 8 w Grudziądzu, przynajmniej tam gdzie mieszkam wyraźnie się pogarsza.
Wg. mapek Emitela dla Grudziądza obiektem nadawczym MUX-8 jest RTON Iława Kisielice. Wtedy zapewne wzmacniacze nie będą potrzebne.
tazuj76 pisze:Czy waszym zdaniem taka zwrotnica wystarczy? Tz czy ten produkt będzie dobry? Czy ktoś go ma u siebie??
http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0325.htm
To bardzo dobry sprzęt i wysoka półka.

SP2SV666
Posty: 80
Rejestracja: 24 listopada 2015, o 17:49
Odbiornik: Dual ,Samsung tv
Instalacja antenowa: Yagi 9el ,siatkowa, 4el Yagi-Vhf
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice / Trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: SP2SV666 »

Tak dla informacji w wykazie emisji MUX8 pojawiła sie ostatnia stacja Płock / Rachocin K12 ,moc 10 Kw pol V :)

gofer50
Posty: 5
Rejestracja: 27 grudnia 2016, o 20:02
Odbiornik: SONY BRAVIA,FUNAI
Instalacja antenowa: Atena szerokopasmowa na dachu 15 metrów
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: gofer50 »

Z wykazu wdrażanie trzeciego etapu mux8 wynika że ruszy nadajnik z Torunia,może lepiej się opłaci pociągnąć z tamtego kierunku.Kiedyś próbowałem złapać z tego kierunku mux4,porażka bo inna polaryzacja i do tego słaby sygnał,ale za to pozostałe muxy były super i do tego bliżej niż do Trzeciewca,a przy tej antenie jednak chyba pozostanę najwyżej wyciągnę symertyzator i wywalę zasilacz ;)

tazuj76
Posty: 18
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 20:30
Nadajnik - obiekt nadawczy: trzeciewiec

MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: tazuj76 »

z mapy emimaps wynika ze z trounia tylko nadają mux3 i z słaba mocą, do mnie za daleko co to za mux4? nie ma tego na mapie

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: Robert03 »

Chełmża ma tylko 30 km do Trzeciewca. Kierunek jest otwarty, żadnych przeszkód. Z dachów budynków "widać maszt". Odbiór powinien być nawet na niededykowanej antenie z Trzeciewca. Nie ma co kombinować. Albo Trzeciewiec, albo nic.
Toruń to inny kierunek, nie ogarniesz jedną anteną, potrzebna będzie druga :-) bo pogorszysz odbiór MUX1 i 2 które są tylko z Trzeciewca a i być może MUX-3 który będzie ci się gryzł z Trzeciewcem (słaby już sygnał z Cergii a mocny z Trzeciewca). To nie jest dobry pomysł.
Toruń w MUX-8 będzie pracował SFN z Trzeciewcem i Kisielicami i będzie miał minimalną moc rzędu 0,2 kW (tak jak ma Włocławek). Podejrzewam że będą wycięcia w kierunku Chełmży żeby nie zakłócać odbioru z Trzeciewca.
Obecnie z Cergii w Toruniu nadaje MUX-3 z mocą 12kW w SFN z Trzeciewcem w kanale 36 i kodowany MUX-4 z mocą 2,5kW polaryzacji pionowej w kanale 34.

Kup taką antenę:
http://inel.sklep.pl/pl/p/ANTENA-ATZ-5-8-10/511
Do niej symetryzator:
http://inel.sklep.pl/pl/p/SYMETRYZATOR- ... K.1-12/300
I taką:
http://inel.sklep.pl/pl/p/ANTENA-ATZ-19-21-60/152
Do niej symetryzator:
http://inel.sklep.pl/pl/p/SYMETRYZATOR- ... .21-60/207
Połącz je zwrotnicą np taką:
http://inel.sklep.pl/pl/p/ZWROTNICA-ANT ... HF-UHF/287
Lub taką:
http://inel.sklep.pl/pl/p/ZWROTNICA-BAD ... 221-60/247

Zamontuj to wszystko na niewielkim maszcie na dachu, jedną antenę pod drugą, pod nimi zwrotnicę. Skieruj obie anteny na Trzeciewiec by wyglądały tak jak tu (te opisane):
https://www.google.pl/imgres?imgurl=htt ... mrc&uact=8

Połącz to wszystko kablem:
http://www.dipol.com.pl/przewod_koncent ... 1017_1.htm
Na końcu wtyczka do TV lub rozgałęźnik na kilka TV.

I zapomnij o antenach na najbliższe 25 lat bo nie będzie potrzebne żadne kombinowanie.
Dobrego odbioru :-).
Ostatnio zmieniony 30 grudnia 2016, o 21:38 przez Robert03, łącznie zmieniany 1 raz.

gofer50
Posty: 5
Rejestracja: 27 grudnia 2016, o 20:02
Odbiornik: SONY BRAVIA,FUNAI
Instalacja antenowa: Atena szerokopasmowa na dachu 15 metrów
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: gofer50 »

Właśnie o ten Mux-4 chodzi o którym wspomniałeś który nadawany jest z Cergi Toruń.Już przerabiałem ten temat i naprawdę mi się to sprawdzało.Rzeczywiście wyszukiwało mi potrójną ilość programów,sygnał naprawdę bardzo mocny,ale wówczas chodziło mi głównie o ten kodowany Mux-4,bo miałem wówczas dekoder do naziemnej polsatu,ale niestety sygnał był za słaby,a w mailu odebranym od przedstawiciela tej firmy napisano mi że nie są zainteresowani zwiększeniem zasięgu tegoż muxa, ale to już jest temat na tv mobilną.

tazuj76
Posty: 18
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 20:30
Nadajnik - obiekt nadawczy: trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: tazuj76 »

Robert03 pisze:Chełmża ma tylko 30 km do Trzeciewca. Kierunek jest otwarty, żadnych przeszkód. Z dachów budynków "widać maszt". Odbiór powinien być nawet na niededykowanej antenie z Trzeciewca. Nie ma co kombinować. Albo Trzeciewiec, albo nic.

Kup taką antenę:
http://inel.sklep.pl/pl/p/ANTENA-ATZ-5-8-10/511
Do niej symetryzator:
http://inel.sklep.pl/pl/p/SYMETRYZATOR- ... K.1-12/300
I zapomnij o antenach na najbliższe 25 lat bo nie będzie potrzebne żadne kombinowanie.
Dobrego odbioru :-).

Dzięki za doradzenie antenę do vhf kupię + symetyzatori zwrotnicę do UHF antenę mam. Z tymi 25 latami to nie wiadomo różnie może bywać. Ciągle coś kombinują jak tu wyciągnąć kasę od ludzi :) jak włączali 3 multiplexy nikt nic nie mówił o kolejnym w paśmie VHF.
Trochę to śmieszne z tymi naziemnymi antenami Polsczki w rządzie ciągle się kłócą zamiast dogadywać i sfinansować 1 satelitę zamist płacić na utrzymanie setek anten nie wspominając o płacaniu rachunków za prąd :D Jak taki nadajnik wypromieniowuje 100KW ciekawe ile bierze.
Swoją droga ciekawe było przy analogu gdzieś czytałem ze wówczas było to na jeden kanał 750KW :) na tą tz telewizję publiczną

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: Kolor »

A tak 2 megawaty na nadajnik radiowy? Teraz tylko 1000kW.
Nadajniki VHF były od zawsze i nie ma co się dziwić, że wrócono zaledwie po 3 latach do emisji w tym paśmie. Raczej dziwię się tym, co uważali, że więcej tego pasma nie będziemy użytkować. Nie wiem też nic o wyciąganiu kasy z tego powodu. Satelita jest i są na nim wynajmowane transpondery, chcesz korzystaj. A jeszcze pomyśl, czemu tam nie ma otwartych emisji programów NTC.

Awatar użytkownika
JanekT
Posty: 69
Rejestracja: 27 lipca 2011, o 15:34
Odbiornik: RWT DTV-441T
Nadajnik - obiekt nadawczy: PL

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: JanekT »

Skoro już mowa o MUX4 z Torunia to jest on nadawany z dwóch lokalizacji (oczywiście na tym samym kanale - 34):
→biurowiec przy Szosie Chełmińskiej 28: moc 5 kW, polaryzacja pionowa
→komin EC Grębocin: moc 2,5 kW, polaryzacja pionowa

Awatar użytkownika
JanekT
Posty: 69
Rejestracja: 27 lipca 2011, o 15:34
Odbiornik: RWT DTV-441T
Nadajnik - obiekt nadawczy: PL

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: JanekT »

Informacja techniczna: we wtorek 10 stycznia w godzinach 0:15 - 2:15 konserwacja Trzeciewca ;)

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: Robert03 »

tazuj76 pisze: Dzięki za doradzenie antenę do vhf kupię + symetyzatori zwrotnicę do UHF antenę mam. Z tymi 25 latami to nie wiadomo różnie może bywać. Ciągle coś kombinują jak tu wyciągnąć kasę od ludzi :) jak włączali 3 multiplexy nikt nic nie mówił o kolejnym w paśmie VHF.
Trochę to śmieszne z tymi naziemnymi antenami Polsczki w rządzie ciągle się kłócą zamiast dogadywać i sfinansować 1 satelitę zamist płacić na utrzymanie setek anten nie wspominając o płacaniu rachunków za prąd :D Jak taki nadajnik wypromieniowuje 100KW ciekawe ile bierze.
Swoją droga ciekawe było przy analogu gdzieś czytałem ze wówczas było to na jeden kanał 750KW :) na tą tz telewizję publiczną
Nadajnik emitujący 100 kW bierze jakieś 5-10 kW z sieci. Zależy to od sprawności sprzętu, zastosowanych anten itp.
Nadajniki satelitarne też pracują na prąd i też go sporo pobierają. W domach u ludzi dekodery to też pożeracze energii. Często zbytecznej bo w trybie Stand By pobierają tyle samo co w trybie pracy ( :-))
Satelita też kosztuje, wynajęcie transpondera jest bardzo drogie dlatego wszystko jest zakodowane i obłożone wysokim abonamentem (platformy cyfrowe) a nadawcy nie decydują się na nadawanie FTA bo ich na to nie stać. Dlatego satelita to już raczej schyłek przekazu dla odbiorców indywidualnych. W dużych miastach zwłaszcza. Coraz mniej ludzi się na to decyduje, odpuszczają na rzecz naziemnej TV i przekazów kablowych lub coraz bardziej popularnej IP TV. To jest technologia będąca w rozwoju która w przyszłości zastąpi przekaz satelitarny dla odbiorców indywidualnych.
W analogu Trzeciewiec nadawał odpowiednio z mocami:
TVP1 Kanał 41 - 650 kW
TVP2 Kanał 36 - 650 kW
TVP 3 Bydgoszcz Kanał 28 - 135 kW
Polsat - Kanał 53 - 650 kW
TVN - Kanał 21 20 kW kierunkowo wiązką w kierunku Bydgoszczy.
Przed rokiem 1992 nadawano z Trzeciewca TVP1 w paśmie VHF - I - kanał R1 z mocą 80 kW. Do odbioru służyły duże anteny z dipolem o szerokości przekraczającej 1m. Sporo takich anten można jeszcze spotkać na dachach. Zasięg był lepszy niż później po przejściu na C41 i moc 650 kW.
Stacje radiowe na UKF z Trzeciewca są nadawane z mocą:
RMF FM 93,3 - 120 kW
Zet 95,6 - 120 kW
Dwójka 97,6 - 120 kW
PiK 100,1 - 120 kW
Trójka 102,1 - 120 kW
Jedynka 106,6 - 60 kW
A cyfrowe radio DAB + - w jednym multipleksie pomieści około 10 stacji w jakości zbliżonej do UKF i dla zapewnienia podobnego zasięgu co analogowy UKF wymaga 10-20kW mocy.

jacek28
Posty: 5
Rejestracja: 4 maja 2015, o 10:43
Odbiornik: Tv do DVB-T Samsung
Tuner FM/DAB+ Yamaha T-D 500
Instalacja antenowa: wys. zaw. ant. ok. 7 m.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz-Trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: jacek28 »

Robert03 pisze: Dlatego satelita to już raczej schyłek przekazu dla odbiorców indywidualnych. W dużych miastach zwłaszcza. Coraz mniej ludzi się na to decyduje, odpuszczają na rzecz naziemnej TV i przekazów kablowych lub coraz bardziej popularnej IP TV. To jest technologia będąca w rozwoju która w przyszłości zastąpi przekaz satelitarny dla odbiorców indywidualnych.

Wszystko co napisał kolega Robert03 jest prawdą. Mam tylko inne zdanie nt. że jeszcze przez długi czas przekaz satelitarny będzie miał prawo bytu szczególnie dla odbiorców indywidualnych. Jego największą przewagą nad strumieniowym przekazem to stabilność przekazu. Nie wchodzę w polemikę że warunki pogodowe mogą na długo pozbawić tej stabilności ale każdą technologie można uwalić. Na co dzień, przekaz satelitarny jest stabilny.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: Robert03 »

Tak to prawda. To sie szybko nie wydarzy. Nie miałem na myśli najbliższych lat. Wszystko zależy od tempa rozwoju sieci internet, dostępu do szybkich łączy i cen.
Natomiast biorąc pod uwagę fakt że telewizja jako medium systematycznie traci widzów bo pojawiają się nowe media to przekaz satelitarny siłą rzeczy będzie tracił.

tazuj76
Posty: 18
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 20:30
Nadajnik - obiekt nadawczy: trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: tazuj76 »

Druga antena już wisi z waszą pomocą udało się + zwrotnicą zamontowaną w domu,
Obrazek
Zaletą 2 anten kierunkowych jest to ze nie mam wzmacniacza a na kilku tv mam sygnał choć z mux8 nie robi szału (porównując do pozostałych) na najbliższym tv od anteny sygnał ma siłę 55-57% wieczorem jakość spadła do 80% za dnia była 99%. I czasami zdarzają się jakieś takie błędy choć jakość nie spada wygląda to jak by coś po stronie kompresji u nadawcy jakieś błędy.
Przyznam że uruchomienie akurat zimą mux 8 to lekkie przegięcie :). Ja zmarzłem na kilku metrach montując antenę nie wyobrażam sobie jak to uruchamiali na Trzeciewcu na 200m :lol: pewnie dla tego prowizorka jak ktoś pisał. Tak więc czekam na obiecane 20KW

Znajomi w pobliżu na siatce ze wzmacniaczem mają mux 8 bez modyfikacji instalacji.

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: Bogoes »

Ja kupiłem sobie logarytmiczną (k.5-60) Uni Line LOG 560UD Emme Esse z tego sklepu:http://satsklep.pl/pl/c/Szerokopasmowe/206... Wcześniej na antenie yagi 19-elementowej (k.21-69) mux8 odbierał tylko chwilami (muxy1-3 na max) :( , teraz mam logarytmiczną jeszcze w domu (czekam na odwilż ;) ) na 1piętrze kamienicy, ale już mam wszystkie muxy z siłą 80-100% i jakością 65-100%... :D
Dla odbierających z muxy z tego samego nadajnika polecam tę antenę, a dla tych co mają różne polaryzacje polecam Uni Line LOG 560HVD.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: poxipol »

@tazuj76
Popełniłeś trochę błędów przy montażu anten.
Ma to znaczenie przede wszystkim na jakość sygnału.
Przy zastosowaniu krokodyla minimalna odległość między antenami powinna wynosić 0,8 m
Montaż zwrotnicy powinien być w miejscu umożliwiającym zastosowanie możliwie jak najkrótszych odcinków kabli pomiędzy anteną a zwrotnicą.
W niektórych instrukcjach montażu jest to wyraźnie podkreślone.
Zwiększenie mocy nadawczej VHF w twoim przypadku może nawet pogarszać jakość sygnału przy zmieniającej się propagacji,ze względu na negatywne wzajemne oddziaływanie anten.

Na zastosowanej antenie szerokopasmowej VHF bywają trudności z uzyskaniem dobrej jakości sygnału.Parametry są wypośrodkowane do odbioru wszystkich kanałów w tym paśmie,co negatywnie odbija się w przypadku interferencji i różnych zakłóceń.

tazuj76
Posty: 18
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 20:30
Nadajnik - obiekt nadawczy: trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: tazuj76 »

Odległości nie zwiększę pomiędzy antenami nie da się (chyba ze coś dokupię) obecnie mam za małe ramię a antenę wybrałem taką gdyż nie mam żadnych gwarancji iż za rok dwa nie zmienią częstotliwości za dużo mieszają i wymyślają co chwilę? Moim zdaniem mogli w spokoju umieścić kolejny multiplex jak juz pisałem w UHF u nas nie ma zapchanych czestotliwości tylko 3 multiplexy. Skąd wiadomo czy za rok 2 na wyższej częstotliwości w VHF nie pojawi się kolejny? Myślałem o tej antene co mi doradziliście ale ona ma tylko 3 kanały - obecnie to zaleta Domyślałem się iż anteny na siebie wzajemnie oddziałują, a jak to będzie po zwiększeniu sygnału to nie wiem zobaczymy i wówczas będę działa. Niby nadają z mniejszą mocą ale informacje jakie płyną z Emitela są różne na stornie niby 20KW na forum pisali iż 11. Poza tym nie zwiększą mocy 1,2,3 tylko 8. Strat na UHF nie zauważyem żadnych
Wiem iż zwrotnica powinna być bliżej anten ale u mnie jest to raptem max 1,5m więc tragedii chyba nie ma.

Dzięki za zwrócenie uwagi jak pojawią się problemy będę wiedział co zrobić

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: K63 »

poxipol pisze:Przy zastosowaniu krokodyla minimalna odległość między antenami powinna wynosić 0,8 m
tazuj76 pisze:Odległości nie zwiększę pomiędzy antenami nie da się (chyba ze coś dokupię)
Najprościej coś takiego.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: Robert03 »

@tazuj76
Generalnie dobrze że kupiłeś oddzielna antenę, jestem jednak zaskoczony niskim poziomem sygnału w VHF u Ciebie. Jaki poziom masz dla MUXów w UHF ? Jak rozdzielasz sygnał i ile odbiorników masz podłączonych ?
Przy pasywnej instalacji sygnał VHF powinien być większy. Może to też kwestia danego odbiornika który ma dużo słabsze parametry w paśmie VHF niż w UHF, dlatego tak pokazuje.
Być może jest to wzajemny wpływ anten ne siebie bo sa za blisko. Jaki poziom jest na innych odbiornikach ?
Na MUX-8 występuje lekkie klatkowanie co jakiś czas. To idzie z Trzeciewca bo widziałem to na wielu instalacjach. U wszystkich występowało w tym samym charakterze. Jak na razie działa to zostaw do wiosny. Poczekamy aż to się wszystko rozkręci.

Zablokowany