MUX8 z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

tazuj76
Posty: 18
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 20:30
Nadajnik - obiekt nadawczy: trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: tazuj76 »

Czyli kratkowanie występuje w większej ilości przypadków, trochę mnie pocieszyłeś myślałem że tylko u mnie. Widziałem to tez u rodzicków ale u nich śmiga to w Bydgoszczy na antenie UHF i myślałem że to przyczyna. Instalacje mam rozległa sam ją robiłem część na trójnikach (tych co separują i nie przepuszczają wstecz) część ma krótsze przewody i są bliżej. Mam można powiedzieć 2 gałęzi, mniejszą i większą
Teraz testowałem na najbliższym odbiorniku
VHF 58% siła, 97% jakość i czasmi te skoki do 60 ale rzadko
UHF 64% (562, 594) 62% (634) jakość po 100, w najdalszym punkcie instancji jest niżej ale jakość zależy od typu odbiornika. Ja to tak zostawię do wiosny, wówczas spróbuję antenę UHF dać 10-15cm niżej montując na dolnej L. Jak da radę tyle ze antena będzie niżej
Jak patrzyłem na mapę wcześniej
https://emimaps.emitel.pl/ to VHF miał gorszy zasięg niż UHF pewnie stąd mniejsza siła na odbiorniku - stąd było też moje pytanie o 20KW. Teraz zasięgi na mapie mi się nie pokazują nie wiem dlaczego może coś zmieniają na mapce

tazuj76
Posty: 18
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 20:30
Nadajnik - obiekt nadawczy: trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: tazuj76 »

A i jeszcze mam jedno przemyślenie, multipelx na częstotliwości VHF ma pasmo 7MHz a na UHF ma 8MHz o 1MHz mniej jest danych chociaż by na korekcję a przecież danych leci teoretycznie tyle samo (chyba że zwiększyli kompresję) do tego niższa częstotliwość to również mniejsza ilość przesłanych danych. Tak na rozum informatyka wydaje mi że nie ma róży bez ognia ;-)

SP2SV666
Posty: 80
Rejestracja: 24 listopada 2015, o 17:49
Odbiornik: Dual ,Samsung tv
Instalacja antenowa: Yagi 9el ,siatkowa, 4el Yagi-Vhf
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice / Trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: SP2SV666 »

Dokonano korekty na mapie Emimaps.Według niej Trzeciewiec nadaje aktualnie mocą tylko 11.2Kw.daje to się zauważyc w mojej odległosci od nadajnika 19 km spadek siły sygnału z 94% do 86 i czasami lekko spada.Albo coś robią albo to już na stałe.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: Robert03 »

tazuj76 pisze: Teraz testowałem na najbliższym odbiorniku
VHF 58% siła, 97% jakość i czasmi te skoki do 60 ale rzadko
UHF 64% (562, 594) 62% (634) jakość po 100, w najdalszym punkcie instancji jest niżej ale jakość zależy od typu odbiornika. Ja to tak zostawię do wiosny, wówczas spróbuję antenę UHF dać 10-15cm niżej montując na dolnej L. Jak da radę tyle ze antena będzie niżej
A to zmienia postać rzeczy. Skoro UHF masz w okolicach 60+ % a VHF w okolicach 60 - % to są porównywalne wyniki. Sadziłem że UHF masz ponad 90 % i że jest bardzo duża różnica, a jak się okazuje jest podobnie.
Skoro sieć jest rozległa i dużo jest odgałęzień to niestety masz duże tłumienie w sieci. Na to rozwiązaniem może być dać taki wzmacniacz zamontowany za zwrotnicą a przed pierwszym odgałęźnikiem:
http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... B11687.htm
Lub taki zamiast pierwszego rozgałęźnika (możesz wybrać 2,3,4 wyjściowy)
http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... B11688.htm
To rozwiąże problem zbyt niskiego poziomu sygnału w sieci i wyrówna poziomy sygnału poszczególnych MUX w całej sieci. Te wzmacniacze są dedykowane do takich właśnie zastosowań.
Ja tak mam już wiele lat i sobie chwalę. Instalację mam na rozgałęźnikach podłączonych w sumie 4 telewizory i 2 tunery radiowe. Sygnału jest bardzo dużo. Prócz telewizji mam jeszcze antenę radiową UKF. Anteny mam wysoko na dachu razem ze zwrotnicą, kabel po zwrotnicy do mieszkania ma około 20m. Wzmacniacz jest w mieszkaniu przed siecią domową.
Na Twoim miejscu anteny bym od siebie odsunął. Można przedłużyć ten pionowy maszt o 1m. To poprawi jakość w paśmie VHF. Może być niżej, jeśli nie ma przeszkód w kierunku stacji nadawczej nie powinno być problemu, albo zamienić je miejscami: VHF maksymalnie wysoko a UHF niżej.
SP2SV666 pisze:Dokonano korekty na mapie Emimaps.Według niej Trzeciewiec nadaje aktualnie mocą tylko 11.2Kw.daje to się zauważyc w mojej odległosci od nadajnika 19 km spadek siły sygnału z 94% do 86 i czasami lekko spada.Albo coś robią albo to już na stałe.
No właśnie i tu jest pytanie:
Czy moc wcześniej była 20kW i ją obniżono ?
Bo od kilku dni poziom sygnału MUX-8 mam 93-95%, wcześniej było 100%. Jakość niezmiennie 100%.

SP2SV666
Posty: 80
Rejestracja: 24 listopada 2015, o 17:49
Odbiornik: Dual ,Samsung tv
Instalacja antenowa: Yagi 9el ,siatkowa, 4el Yagi-Vhf
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice / Trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: SP2SV666 »

[/quote]
No właśnie i tu jest pytanie:
Czy moc wcześniej była 20kW i ją obniżono ?
Bo od kilku dni poziom sygnału MUX-8 mam 93-95%, wcześniej było 100%. Jakość niezmiennie 100%.[/quote]

Mysle ze nadawano na 20 kw.Systemu antenowego nie zmieniono a jednak jest widoczny spadek sily sygnalu.Ciekawe czy ktos dalej mieszkajacy jak my zauwazyl znaczaca roznice.Troche to dziwne,bo ani nie uruchomiono wyzszego systemu antenowego,ani tez na skraju zasiegu nie wlaczono zadnych stacji SFN. O co tu chodzi??

tazuj76
Posty: 18
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 20:30
Nadajnik - obiekt nadawczy: trzeciewiec

MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: tazuj76 »

Moim zdaniem mapa była teoretyczna "papier wszystko przyjmie", a moc się nie zmieniła.

SP2SV666
Posty: 80
Rejestracja: 24 listopada 2015, o 17:49
Odbiornik: Dual ,Samsung tv
Instalacja antenowa: Yagi 9el ,siatkowa, 4el Yagi-Vhf
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice / Trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: SP2SV666 »

I zeby bylo ciekawiej gdy mapa pokazywala 20kw i teraz gdy jest 11,2 kw zasieg ciagle jest taki sam.To mowi samo za siebie,.Ale fakt jest taki ze sygnal spadl.Daje to sie zauwazyc przy tak malej odleglosci to co moze byc dalej.???

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: BiTCity »

Ja u siebie obserwuje wzrost siły i jakości sygnału od Sylwestra ale na nie dedykowanej antenie DIPOL 16/21-60. Tak jak z początku nadawania podczas gorszej pogody chmury czy deszczu odbiór był niemożliwy tak teraz nic nie przeszkadza.
Na drugiej też niededykowanej antenie teleskopowej - do niedawna też jeszcze z problemami (niski poziom jakości) teraz odbiór znakomity

Film z odbioru na teleskopach.
https://www.youtube.com/watch?v=JwG2h2UTijM

wg mnie podnoszą anteny i sygnał w końcu będzie normalny bo do tej pory był przesterowany przynajmniej w kierunku na Bydgoszcz.
Do tych co się martwią spadkiem sygnału to nie ma się czym martwić, ważna jest jakość.

tazuj76
Posty: 18
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 20:30
Nadajnik - obiekt nadawczy: trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: tazuj76 »

Robert03 pisze:
tazuj76 pisze: Teraz testowałem na najbliższym odbiorniku
VHF 58% siła, 97% jakość i czasmi te skoki do 60 ale rzadko
UHF 64% (562, 594) 62% (634) jakość po 100, w najdalszym punkcie instancji jest niżej ale jakość zależy od typu odbiornika. Ja to tak zostawię do wiosny, wówczas spróbuję antenę UHF dać 10-15cm niżej montując na dolnej L. Jak da radę tyle ze antena będzie niżej
A to zmienia postać rzeczy. Skoro UHF masz w okolicach 60+ % a VHF w okolicach 60 - % to są porównywalne wyniki. Sadziłem że UHF masz ponad 90 % i że jest bardzo duża różnica, a jak się okazuje jest podobnie.
Skoro sieć jest rozległa i dużo jest odgałęzień to niestety masz duże tłumienie w sieci. Na to rozwiązaniem może być dać taki wzmacniacz zamontowany za zwrotnicą a przed pierwszym odgałęźnikiem:
http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... B11687.htm
Lub taki zamiast pierwszego rozgałęźnika (możesz wybrać 2,3,4 wyjściowy)
http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... B11688.htm
To rozwiąże problem zbyt niskiego poziomu sygnału w sieci i wyrówna poziomy sygnału poszczególnych MUX w całej sieci. Te wzmacniacze są dedykowane do takich właśnie zastosowań.
Ja tak mam już wiele lat i sobie chwalę. Instalację mam na rozgałęźnikach podłączonych w sumie 4 telewizory i 2 tunery radiowe. Sygnału jest bardzo dużo. Prócz telewizji mam jeszcze antenę radiową UKF. Anteny mam wysoko na dachu razem ze zwrotnicą, kabel po zwrotnicy do mieszkania ma około 20m. Wzmacniacz jest w mieszkaniu przed siecią domową.
Na Twoim miejscu anteny bym od siebie odsunął. Można przedłużyć ten pionowy maszt o 1m. To poprawi jakość w paśmie VHF. Może być niżej, jeśli nie ma przeszkód w kierunku stacji nadawczej nie powinno być problemu, albo zamienić je miejscami: VHF maksymalnie wysoko a UHF niżej.
SP2SV666 pisze:Dokonano korekty na mapie Emimaps.Według niej Trzeciewiec nadaje aktualnie mocą tylko 11.2Kw.daje to się zauważyc w mojej odległosci od nadajnika 19 km spadek siły sygnału z 94% do 86 i czasami lekko spada.Albo coś robią albo to już na stałe.
No właśnie i tu jest pytanie:
Czy moc wcześniej była 20kW i ją obniżono ?
Bo od kilku dni poziom sygnału MUX-8 mam 93-95%, wcześniej było 100%. Jakość niezmiennie 100%.

Wzmacniacza nie chcę stosować gdyż jestem maniakiem ekstremalnego oszczędzania prądu a to złodziej tegoż medium. Stąd anteny kierunkowe bez wzmacniacza. Sąsiedzi mają siatkową z wzmacniaczem i co miesiąc po kilka zł do rachunku dopłacają. Po prostu jestem zdania tam gdzie się da robić bez zasilacza. No chyba że już wyjścia nie ma i się nie da wówczas trzeba.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: Robert03 »

Jeśli odbiór jest na wszystkich odbiornikach bez zakłóceń i przerw to jasne że nie trzeba.
Idea z oszczędzaniem prądu słuszna. Jeśli chodzi zaś o złodziei prądu w domach to akurat wzmacniacz antenowy jest tym najmniejszym i płacąc rachunek rzędu 50-100 PLN na miesiąc praca wzmacniacza na tym rachunku jest pomijalna. Mając licznik tradycyjny z tarczą tego zużycia wcale nie policzy. Będzie stał. To jest wartość rzędu 1-1,5 PLN/mies (licząc bardzo rozrzutnie jeśli mamy licznik elektroniczny). Bardzo łatwo jest na to "zarobić z nawiązką" chociażby wyłączając telewizor minutę wcześniej każdego dnia, lub zmniejszając jasność ekranu o 5% :-). Ale to temat na inne forum :-).

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: Kolor »

W przypadku dekodera zasilającego wzmacniacz z głowicy, tematu nie ma. Z drugiej strony podobną kwotę płacimy za stanby telewizora, dekodera i podobnych urządzeń audiowizualnych.

gofer50
Posty: 5
Rejestracja: 27 grudnia 2016, o 20:02
Odbiornik: SONY BRAVIA,FUNAI
Instalacja antenowa: Atena szerokopasmowa na dachu 15 metrów
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: gofer50 »

Albo wcale nie uruchamiać telewizora bo i tak nic ciekawego niema,zgasić światło i iść szybko spać :lol:

tazuj76
Posty: 18
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 20:30
Nadajnik - obiekt nadawczy: trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: tazuj76 »

Robert03 pisze:Jeśli odbiór jest na wszystkich odbiornikach bez zakłóceń i przerw to jasne że nie trzeba.
Idea z oszczędzaniem prądu słuszna. Jeśli chodzi zaś o złodziei prądu w domach to akurat wzmacniacz antenowy jest tym najmniejszym i płacąc rachunek rzędu 50-100 PLN na miesiąc praca wzmacniacza na tym rachunku jest pomijalna. Mając licznik tradycyjny z tarczą tego zużycia wcale nie policzy. Będzie stał. To jest wartość rzędu 1-1,5 PLN/mies (licząc bardzo rozrzutnie jeśli mamy licznik elektroniczny). Bardzo łatwo jest na to "zarobić z nawiązką" chociażby wyłączając telewizor minutę wcześniej każdego dnia, lub zmniejszając jasność ekranu o 5% :-). Ale to temat na inne forum :-).
I tu bardzo się mylisz zasilacze dodawane do wzmacniaczy potrafią wziąć nawet 5zł do rachunku. Jak do tego doda się kolejne zasilacze stanby innych urządzeń to wychodzi na to ze 30-40zł w rachunku. Ale jak pisałeś na inne forum takie tematy

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: Robert03 »

Żeby dołożyć 5 PLN / mc do rachunku urządzenie musi pobierać moc rzędu 14W z sieci i być podłączone 24h/dobę. Tymczasem pobór prądu przez wzmacniacze antenowe to wielkości rzędu 0,5 - 0,8 W. Przyjmując że zasilacz jest skrajnie kiepskiej jakości i dużo pobiera: 3x tyle ile potrzeba to mamy 3-5 W. Chyba że mamy do czynienia z zasilaczem uszkodzonym lub ktoś podłączył zasilacz niewłaściwy, przewymiarowany o dużej mocy i dużych stratach.
Urządzenia w trybie stand by to znacznie większe pobory i tu trzeba uważać :-). W starszych typach telewizorów i nowoczesnych dekoderach TV satelitarnej pobór rzędu 20-40W może być normą.
Nowoczesne urządzenia w stand by pobierają <1W bo taki wymóg na producentach nakłada prawo unijne. Trzeba się tylko upewnić jakie mają ustawienia bo może być różnie. Oczywiście pamiętajmy że komfort kosztuje i nie ma nic za darmo. Ważne jest aby mieć świadomość i dokonywać właściwych wyborów :-).

jacek28
Posty: 5
Rejestracja: 4 maja 2015, o 10:43
Odbiornik: Tv do DVB-T Samsung
Tuner FM/DAB+ Yamaha T-D 500
Instalacja antenowa: wys. zaw. ant. ok. 7 m.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz-Trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: jacek28 »

Sąsiad w Nowej Wsi Wielkiej miał 16 elementową Yagi na UHF. Sygnał Mux 1/2/3 ok. Siła około 90/jakość 100, tylko Mux 3 siłe miał 76-86, natomiast Muxa 8 ani drgnęło. Zainstalowałem jemu antenę siatkową ASP 8 z symetryzatorem, zresztą kupioną w Dipolu i po wcześniejszej rozmowie z pracownikiem sklepu. Wszystko śmiga aż miło. Odległość do Trzeciewca około 35 km. Antena wisi w tym samym miejscu co poprzednia Yaga. Sygnały są teraz takie : Mux 1/2/3 wszystkie siła 90-92 jakość 100 a Mux 8 siła 91 a jakość 75-100 a zaznaczam ze Mux 8 z Trzeciewca nie idzie jeszcze z docelowej wysokości i mocy. Czyli te siatki wcale nie takie złe.

lewand
Posty: 1
Rejestracja: 1 lutego 2017, o 19:21

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: lewand »

Witam kiedy pełna moc 20KW ?

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: Kolor »

Dobrym adresatem tego pytania byłaby wróżka, tylko forum nie to.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: K63 »

lewand pisze:Witam kiedy pełna moc 20KW ?
Pytaj -> infolinia EmiTel tel: 12 627 32 80 czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8 - 20.

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: Waldek1968 »

Kolor pisze:Dobrym adresatem tego pytania byłaby wróżka, tylko forum nie to.
Typowa wypowiedź dla nabijania sobie postów. Nie masz kolego nic wspólnego z RTCN Trzeciewiec i Twoja wypowiedź nic nie wnosi.

tombarton
Posty: 7
Rejestracja: 20 listopada 2012, o 08:50
Odbiornik: Samsung, Thomson, Dual Dab 4, Eltra Enigma, USB RTL2832U
Instalacja antenowa: antena logarytmiczno-periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec/SLR Bydg/RCN Solec Kuj.

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: tombarton »

Czy ktoś z Emitela mógłby powiedzieć co się dzieje z nadajnikiem MUX 8 w RTCN Trzeciewiec ??
Od co najmniej dwóch tygodni sygnał jest na zdecydowanie niższym poziomie, do tego stopnia, że wyjeżdżając za Bydgoszcz w kierunku Inowrocławia sygnał ginie. Nie ma to więc nic wspólnego z prezentowanym przez Emitel na mapach emimaps zasięgiem MUX 8. Może tak ktoś wyjaśniłby co się dzieje ??!!

Zablokowany