Awaria MUX-3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Awaria MUX-3

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Słowo klucz: TCXO

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Awaria MUX-3

Post autor: tranzystor »

ObywatelDVB-T pisze:Czyli w skrócie wiadomo tyle, że niektóre 6-ścio letnie multipleksery znajdujące się na Woronicza 17 zawiodły
ObywatelDVB-T jesteś całkowicie pewien tego co mówisz? O matko jedyna ... zawsze myślałem że multiplekser zajmuje się odbieraniem sygnału ze studia TV (kilku kanałów) i mieszaniem to w 1 strumień danych (1 multiplex), który idzie dalej jako strumień danych, nie sądziłem że jest też urządzeniem, które steruje częstotliwością nadajnika oddalonego od tego urządzenia o setki kilometrów - czy tak to mam rozumieć czy się pomyliłem? :?

Czy może chodzi o jakieś inne urządzenie sterujące? Nie przypuszczałem że nadajnik może składać się 2 odrębnych części, które są od siebie oddalone o setki kilometrów, czy w "czasach cyfrowych" coś się zmieniło? :o

TVP > MULTIPLEXER/KODER > STEROWNIK NADAJNIKA? > RADIOLINIA >>>>>> NADAJNIK > ANTENA

Nie przypuszczałbym nawet że oscylatory nadajników (które sterują częstotliwością i innymi parametrami) mogą się znajdować w jednym budynku w Warszawie a same nadajniki i anteny kilkaset kilometrów od Warszawy? :o

I że tak naprawdę wszystkie te "sterowniki" (że tak to nazwę) znajdują się w Warszawie a w województwach mamy tylko same anteny i nadajniki? Czy tak to rozumieć? tak to jest skonstruowane? czy jestem w błędzie? :?

Idąc tym tokiem rozumowania: awaria oscylatora w kilku urządzeniach na raz z powodu temperatury doprowadziła do przesterowania urządzeń nadawczych, gdyż wszystkie te urządzenia znajdowały się obok siebie w jednym pomieszczeniu? Czy może źle zrozumiałem i temperatura spadła w kilku stacjach nadawczych w kilku województwach? :shock:


TVP > MULTIPLEXER/KODER > RADIOLINIA >>>>>> > NADAJNIK I STEROWNIK NADAJNIKA? > ANTENA

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Awaria MUX-3

Post autor: Tomciosz »

tranzystor tutaj bardziej chodzi o Oscylator Krystaliczny o temperaturowej kompensacji częstotliwości drgań. A on bardzo często służy do sterowania zegarem jakiegoś podzespołu (np. owego multipleksera - chociaż takowy nie posiada wejść CLK). To już wchodzi bardziej pod założenia/zagadnienia automatyki, aniżeli elektroniki, radiotechniki.

Jeżeli zegar "rozjechał" się względem sygnałów wejściowych już na samym początku całego układu. Tak wszystko inne - będące dalej w strukturze, działało jak działało.

Takie jest moje zdanie, być może jestem w błędzie, ale jak jestem - to niech ktoś mnie wówczas poprawi.

"The crystals possess temperature hysteresis; the frequency at a given temperature achieved by increasing the temperature is not equal to the frequency on the same temperature achieved by decreasing the temperature."

Cytat z wikipedii. (nie najlepsze źródło wiedzy, ale ujęto w tym zdaniu najważniejszą informację).

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Awaria MUX-3

Post autor: JaroslawMroczkowski »

W sieciach SFN do strumienia transportowego dodawane są znaczniki czasowe żeby nadajniki "wiedziały" kiedy nadać dany pakiet. Jeśli zegar insertera działa inaczej (np. dryft temperaturowy rezonatora kwarcowego) niż nadajnika, to przestaje działać synchronjzacja.
https://en.wikipedia.org/wiki/Single-frequency_network

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Awaria MUX-3

Post autor: rotalplus »

Najśmieśniejsze jest to że z całej awarii robi się wydarzenie rangi narodowej jakby cała Polska nie miała TV przez miesiąc a nie parę % przez parę minut. Już więcej osób nie odbiera TVP albo ze względu na swoją instalacją albo po prostu ze względu na swoje przekonania - a tu ABW, UKE, CBA, specjalna konferencja itp.
Czy to nie obniża rangi Operator multipleksu, który w to wszystko nadmiernie zaangażował się ze względu na wydźwięk polityczny?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Awaria MUX-3

Post autor: hadam »

tranzystor pisze:
ObywatelDVB-T pisze:Czyli w skrócie wiadomo tyle, że niektóre 6-ścio letnie multipleksery znajdujące się na Woronicza 17 zawiodły
ObywatelDVB-T jesteś całkowicie pewien tego co mówisz? O matko jedyna ... zawsze myślałem że multiplekser zajmuje się odbieraniem sygnału ze studia TV (kilku kanałów) i mieszaniem to w 1 strumień danych (1 multiplex), który idzie dalej jako strumień danych, nie sądziłem że jest też urządzeniem, które steruje częstotliwością nadajnika oddalonego od tego urządzenia o setki kilometrów - czy tak to mam rozumieć czy się pomyliłem? :?
Nie wyssałem sobie tego z palca, z resztą już wytłumaczył to pan Mroczkowski powyżej. Może nie oczęstotliwość tutaj chodziło a o znacznik czasowy ale jednak o multipleksery na Woronicza, Co do tychże multiplekserów przytoczyłem fragmenty cytatów z raportu Emitela w tej sprawie i podałem linki do źródła na poprzedniej stronie:
Co zawiodło? Temperatura jednego z podzespołów urządzenia spadła do 33 stopni, a powinna wynosić 40 stopni. To skutkowało minimalnymi zmianami w częstotliwościach. I to wystarczyło do zakłóceń w obrazie. Mało tego urządzenie nie kontroluje samo swoich parametrów, więc nie mogło poinformować o problemach. Efekt? Długie godziny poszukiwania źródła problemu.
Jak czytamy w raporcie EmiTela, dzięki współpracy z dostawcami sprzętu, zidentyfikowano usterkę techniczną pary multiplekserów wysyłających sygnał do południowej części Polski. Problem był spowodowany bardzo trudno wykrywalną usterką techniczną, która została zidentyfikowana w warunkach laboratoryjnych bezpośrednio u producenta sprzętu.
Na siłę od początku forsujesz tezę, że było to celowe działanie, pucz czy co tam wolisz i pomimo, że sprawę zbadały: ABW, UKE, TVP i Emitel, który właśnie ujawnił oficjalny raport w sprawie, a więc jak rozumiem przy współpracy tychże służb (ich sprzeciwu nie słyszałem), to Ty i tak swoje.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Awaria MUX-3

Post autor: poxipol »

Zapewnić kilkakrotną redundancję podsystemu synchronizacji z zastosowaniem zegarów atomowych.
Podobny problem jest nawet obecnie w kosmosie.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Awaria MUX-3

Post autor: hadam »

Sprawa jest poważna jak idzie o kasę. Skoro TVP chce odszkodowania od Emitela to właściwie Emitel może chcieć od dostawcy sprzętu.
Skoro producent przy współpracy z Emitelem wykryli usterkę dopiero w warunkach laboratoryjnych to oznacza, że nie było łatwo a więc i trudne albo niemożliwe do przewidzenia z góry. Ale na pewno poczynią starania aby na przyszłość wyeliminować takie usterki, bo nie mogą sobie pozwolić teraz jak już wiedzą aby kiedyś się to powtórzyło.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Awaria MUX-3

Post autor: Kolor »

tranzystor pisze: ... O matko jedyna ... zawsze myślałem że multiplekser zajmuje się odbieraniem sygnału ze studia TV (kilku kanałów) i mieszaniem to w 1 strumień danych (1 multiplex), który idzie dalej jako strumień danych, nie sądziłem że jest też urządzeniem, które steruje częstotliwością nadajnika oddalonego od tego urządzenia o setki kilometrów - czy tak to mam rozumieć czy się pomyliłem? :?
Czy może chodzi o jakieś inne urządzenie sterujące? Nie przypuszczałem że nadajnik może składać się 2 odrębnych części, które są od siebie oddalone o setki kilometrów, czy w "czasach cyfrowych" coś się zmieniło? :o
TVP > MULTIPLEXER/KODER > STEROWNIK NADAJNIKA? > RADIOLINIA >>>>>> NADAJNIK > ANTENA
Nie przypuszczałbym nawet że oscylatory nadajników (które sterują częstotliwością i innymi parametrami) mogą się znajdować w jednym budynku w Warszawie a same nadajniki i anteny kilkaset kilometrów od Warszawy? :o
I że tak naprawdę wszystkie te "sterowniki" (że tak to nazwę) znajdują się w Warszawie a w województwach mamy tylko same anteny i nadajniki? Czy tak to rozumieć? tak to jest skonstruowane? czy jestem w błędzie? :?
Idąc tym tokiem rozumowania: awaria oscylatora w kilku urządzeniach na raz z powodu temperatury doprowadziła do przesterowania urządzeń nadawczych, gdyż wszystkie te urządzenia znajdowały się obok siebie w jednym pomieszczeniu? Czy może źle zrozumiałem i temperatura spadła w kilku stacjach nadawczych w kilku województwach? :shock: ...
Pisałem, że nie masz wystarczającej wiedzy. Teraz nie wiadomo czy pytasz, czy kpisz, na pewno robisz dym. Z informacji wynika, że mogła zawieść klimatyzacja. Redundacja wydaje mi się zbędna, w takich urządzeniach przewiduje się stosunek czasu działania do czasu awarii. Ogólnie jest to przewidywany procent czasu, kiedy urządzenie może zawieść i nie spełnić oczekiwań. Tak jest w telekomutacji od zawsze. Zapewnienie 100% bezawaryjności jest nieuzasadnione ekonomicznie i wydaje się i tak niemożliwe do spełnienia technicznie (nawet promy kosmiczne spadają). W końcu to tylko telewizja.

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Awaria MUX-3

Post autor: tranzystor »

Kolor pisze:nie wiadomo czy pytasz, czy kpisz
Pytam, pytam, bo po raz pierwszy w życiu słyszę że generator kwarcowy nadajnika odpowiedzialny za częstotliwość pracy może się znajdować gdzieś indziej niż przy samym nadajniku :o dlatego pytam czy chodzi o pracę nadajników czy o jakiś inny sprzęt. :roll:

ObywatelDVB-T coś już nadmienił:

ObywatelDVB-T pisze:znacznik czasowy
i to taką rzeczową dyskusję chodzi, o konkrety ;)

Czyli wychodzi na to że nadajniki są sterowane czasem z mutliplekserów. Doszło do usterki w pewnej części multiplekserów (np. z powodu awarii klimatyzacji) i w konsekwencji do desynchronizacji wybranych sieci SFN, 3 największych - Dolnośląskiej, Śląskiej i Podkarpackiej? Czy to jest najwłaściwsza teza? :D

ObywatelDVB-T pisze:Na siłę od początku forsujesz tezę, że było to celowe działanie
Chyba mnie z kimś pomyliłeś, usilnie chcesz mnie zaszufladkować. Zainteresowałem się tym tematem bo wszystko co do tej pory słyszałem jest jak na moją logikę niezrozumiałe, dlatego pytałem o techniczne aspekty na forum na którym o tym powinniśmy rozmawiać. Forum było kiedyś cennym źródłem informacji i takie dyskusje były prowadzone, nawet mieliśmy wiedzę od adminów co i jak działa.
Ale to było kiedyś, obecnie ludzie w kraju za bardzo są nerwowi, dwie skrajności: albo pucz, albo teoria spiskowa, koniecznie trzeba zaszufladkować. A potem mnóstwo niepotrzebnych domysłów, zamiast rzeczowej dyskusji co i jak. :roll:

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Awaria MUX-3

Post autor: JaroslawMroczkowski »


tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Awaria MUX-3

Post autor: tranzystor »

Oto właśnie chodzi, czyli wszystko już wiemy w ostatnim poście trafiłem najbliżej właściwej tezy. :D W takim razie nie było żadnego puczu, tylko zaatakowały szatany w siedzibie TVP, inteligentne stworzenia bo wiedziały kiedy zrobić raban, podobno jak pojawiają się zjawy to obniża się temperatura, więc może, może... :lol:

A tak na poważnie odpowiednie służby państwowe powinny teraz wyciągnąć stosowne wnioski, a mianowicie że najbardziej rozbudowane sieci SFN powinno się od nowa przeprojektować, gdyby nie było SFN, to by się takie coś nigdy nie wydarzyło, dziś awaria zegarów, jutro? to się nie skończy, ta awaria to jeden z objawów źle zaprojektowanej sieci.
Moje zdanie nie jest odosobnione, nawet osoby znające się na rzeczy mówią dokładnie to samo, SFN tak, ale nie w obecnej formie gdzie jest pełno nadajników z ogromnymi mocami, a potem wychodzi z tego jajco a odbiorniki mogą głupieć w niektórych rejonach. Ktoś to zrobił na skróty nie myśląc jak to wyjdzie w praktyce. :roll:

Mimo zapewnień, tak naprawdę nadawanie wielu nadajników na 1 kanale tak czy inaczej przynosi więcej szkód i zakłóceń niż pożytku., moim zdaniem wcale nie jest to trudne do przeprowadzenia, wystarczy największym stacjom nadawczym, Śląsk, Podkarpacie, itp. skoordynować nowe inne kanały dla MUX3 i jeśli takie będą rozwiązania wprowadzone to można mówić że mamy inteligentnych ludzi w polityce. :roll:

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Awaria MUX-3

Post autor: dvbtowiec »

@tranzystor Systematycznie przyglądam się tematowi i czytam różne wypowiedzi, w tym Twoje. I niestety podobnie jak poprzednicy odnoszę wrażenie że grzejesz ten temat, podsycając atmosferę od samego początku.
Wszystko wiedziałeś najlepiej i miałeś pretensje do wszystkich świętych że Ty od pierwszego dnia nie wiesz co się stało, a w zasadzie sugerowałeś że wiesz, tylko nie wprost to mówiłeś.

Otrzymałeś wyjaśnienia dopiero po przeprowadzonej analizie i wykryciu usterki wspólnie z producentem sprzętu.
Dlaczego zatem nie było odpowiedzi tak długo? Bo sam Emitel nie wiedział do końca co się dzieje. Dopiero w warunkach laboratoryjnych wykryto przyczynę u producenta.

W przeciwieństwie do Ciebie mam jedną zasadę jeśli czegoś nie wiem i nie rozumiem, nie snuję teorii, nie mówię że portal który jest techniczny niczego nie wyjaśnia, bo właśnie wyjaśniło się wszystko.

Zastanawiam się więc, po co były te Twoje wrzaski przez miesiąc na tym portalu i obśmiewanie wszystkich którzy mówili że to nie spiski wywodowały tą awarię?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Awaria MUX-3

Post autor: hadam »

No i to jest bardzo rzeczowy i konkretny artykuł. To samo o czym pisałem wcześniej ale bardziej rozwinięty i więcej szczegółów. W dodatku link wklejony przez przedstawiciela Emitela.

Myślę, że to powinno rozwiać wszelkie wątpliwości natury technicznej wszystkich którzy stawiali inne tezy na tym forum.
Od początku chwalę postawę Emitela w tej sprawie. Za to, że podawali tylko sprawdzone i rzeczowe informacje.
Ostateczny końcowy raport o przyczynach awarii w tak szczegółowej formie powstał być może w odpowiedzi na fałszywe oskarżenia, w przeciwnym razie my opinia publiczna nie poznalibyśmy tyle szczegółów sprawy.

Chciałbym zwrócić tu uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt. W jakim położeniu jest teraz TVP która nakręcona przez niektórych polityków wyolbrzymiła całą sprawę, poważna firma (partner biznesowy) tak nie robi bo traci wiarygodność.
"Kto mieczem wojuje od miecza ginie". Zwrócę tu uwagę na jedną ważną rzecz. Otóż TVP sama rozdmuchała sprawę podając nieprawdziwe, niesprawdzone informacje poruszając służby i robiąc ogólnopolską aferę, dziennikarze to podchwycili i poszło... Teraz aby jako tako wyjść z twarzą robią jakieś śmieszne sondaże nie na temat.
Natomiast inaczej postąpił Emitel, jako poważna firma, na swojej stronie podał przyczyny awarii ale bez szczegółów technicznych, do szczegółowego raportu dotarli dziennikarze i znowu poszło...
I jak teraz wypadła TVP, tym bardziej że sprawa dotyczy multiplekserów na Woronicza 17? Oczywiście dla jasności nikt nie oskarża nikogo o sabotaż gdziekolwiek te urządzenia były chodzi tylko o sam fakt i o to jakie są skutki podawania niesprawdzonych informacji, powinni publicznie przeprosić jeśli mają honor.
O tym że sprawa dotyczy urządzeń Emitela znajdujących się w siedzibie TVP na Woronicza 17 mówił już wcześniej Juliusz Braun.

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: Awaria MUX-3

Post autor: SAT-COM »

Wczoraj w głównym wydaniu wiadomości padły dwa zdania na ten temat:
- pierwsze podkreślało, że usterka miała miejsce podczas orędzia Pani Premier
- drugie nawiązywało już do odszkodowania
W tle byli pokazani przedstawiciele EMITEL-a
Taki to "honorowy partner biznesowy" :lol:

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Awaria MUX-3

Post autor: tranzystor »

dvbtowiec pisze:Zastanawiam się więc, po co były te Twoje wrzaski
Żebyśmy dostali dokładny raport i taki właśnie otrzymaliśmy, także podziękuj mi za to, bo nic byś nie wiedział. :mrgreen:

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Awaria MUX-3

Post autor: dvbtowiec »

Ach dzięki Ci, gdyby nie Ty, to pewno o zielonych ludzikach mówiłbyś przez kolejne lata :lol:

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Awaria MUX-3

Post autor: K63 »

TVP dostanie od Emitela odszkodowanie za awarię dosyłu sygnału
rpkom.pl pisze:Jak tłumaczył Kurczewski, tego rodzaju awaria jest „niebywała”. – Element infrastruktury, który się popsuł, po prostu nie miał prawa się popsuć. Obowiązuje na niego 15-letnia gwarancja producenta, a do usterki doszło po sześciu latach jego użytkowania – mówił. Tym dziwniejsze było to, że popsuły się aż dwa multipleksery w siedzibie TVP – działający i zabezpieczający ten będący w użyciu.

Producent multiplekserów wymieni teraz wszystkie 16 urządzeń jego produkcji, jakie pracują w Emitelu. Mają dotrzeć do spółki na początku lutego. – To nie są urządzenia, które leżą na sklepowej półce. Na potrzebę tej wymiany uruchomiony został ich proces produkcyjny – mówił Kurczewski. Jak zapewnił, do czasu ich otrzymania ryzyko powtórzenia awarii jest małe, bo spółka do sprawnego dosyłania sygnału multipleksu potrzebuje sześciu sprawnych multiplekserów i tyle ma.

Emitel nie chce podać nazwy producenta tych urządzeń, z którego usług korzysta. – Zna ją ABW, UKE i nasz klient, ale chcielibyśmy publicznie jej nie podawać, po producent zachował się bardzo porządnie i bardzo się tą sprawą przejął – argumentował Kurczewski.

TVP dostanie od Emitela za całą sytuację odszkodowanie. - Odszkodowanie mamy zapisane w umowie z TVP, dostaliśmy w tej sprawie pismo od klienta i nie widzimy w tym żadnego problemu – zapewnił Kurczewski. Kwoty, jaką Emitel wypłaci TVP, firma jednak nie podawała, zasłaniając się poufnością zawartej umowy.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Awaria MUX-3

Post autor: Kolor »

Skoro nadal wałkujecie ten temat.
Element infrastruktury, który się popsuł, po prostu nie miał prawa się popsuć. Obowiązuje na niego 15-letnia gwarancja producenta, a do usterki doszło po sześciu latach jego użytkowania
Gwarancja jak rozumiem obejmuje naprawę sprzętu, nie jego niezawodność. Żaden producent nie da gwarancji na wyprodukowany sprzęt w sensie braku awarii. Jak napisałem wcześniej, spadają nawet promy kosmiczne.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Awaria MUX-3

Post autor: dvbtowiec »

Teoretycznie tak, ale co do zasady producent udzielający gwarancji, jak sama nazwa wskazuje gwarantuje Ci sprawne działanie sprzętu przez okres minimum 2 lat. W omawianej spawie producent miał przekonanie że urządzenia powinny być niezawodne przez co najmniej 15 lat.

W przypadku gdy urządzenia nie spełniają wymogów zawartych w umowie gwarancyjnej strony określają w tejże umowie prawa i obowiązki.

W praktyce przekłada się to na to co napisałeś, jednak jeśli jako konsument kupuję towar któremu producent udziela gwarancji na sprawne działanie 15 lat a drugi udziela np. na 6 lat, to zakładałbym że wybieram ten pierwszy nie ze względu na długi okres w którym będę sobie mógł bezpłatnie naprawiać usterki, ale ze wzgl. na to że producent jest przekonany o niezawodności sprzętu przez tak długi okres czasu, co w takim biznesie o jakim rozmawiamy jest kluczowe.

Żadne to pocieszenie dla Klienta, gdy ma 15-letnią gwarancję a sprzęt psuje się średnio powiedzmy raz do roku.

Zablokowany