Sumowanie anten DVB-T i UKF FM

jerpol

Sumowanie anten DVB-T i UKF FM

Post autor: jerpol »

Witam.
Chciałbym połączyć antenę siatkową DVBt oraz antenę fm.
Wiem, że aby to zrobić trzeba użyć sumatora ale takowego nie znalazłem ani w internecie ani w sklepach.

dane anteny siatkowej
model: HN15ECO
zakres częstotliwości: VHF 175-230 MHz UHF 450-860 MHz

Czekam na Wasze odpowiedzi.
Pozdrawiam

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Pytanie w sprawie podłączenia anten dvbt ifm

Post autor: systemlan »


Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Sumowanie anten DVB-T i UKF FM

Post autor: K63 »


Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Sumowanie anten DVB-T i UKF FM

Post autor: Anduraki »

Nie polecam takiego sumowania, więcej z tego szkody dla odbioru DVB-T niż pożytku.

Lpiatek
Posty: 33
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: CABLETECH URZ0323
Instalacja antenowa: ATV21/21-60
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy / Skrzyczne / Chorągwica

Re: Sumowanie anten DVB-T i UKF FM

Post autor: Lpiatek »

Ja używam czegoś takiego (albo bardzo podobny), różnica wskazań (bez FM i z FM) na tunerze minimalna lub niezauważalna.
Obrazek
No i cena dużo mniejsza:
http://www.dmtrade.pl/p1051,rozgaleznik ... s-1dc.html

Tomaszglog
Posty: 12
Rejestracja: 5 lutego 2017, o 21:11

Antena logarytmiczna, antena radiowa, zwrotnica

Post autor: Tomaszglog »

Mam trochę nietypowy problem. Posiadam antenę logarytmiczną ze wzmacniaczem LG-2 i teoretycznie jest ona na pasmo UHF i VHF. Oprócz tego mam jeszcze antenę radiową. Chciałbym to spiąć poprzez zwrotnicę ZA-204MS. I teraz moje pytanie. Czy jeśli podepnę antenę do zwrotnicy pod UHF to automatycznie zwrotnica mi póści też pasmo VHF ? Czy te częstotliwości przez zwrotnicę zostaną odrzucone? Antena logarytmiczna to takie trochę combo i na jednym kablu są pasma UHF i VHF i chciałbym to jeszcze zsumować z anteną radiową. Jak to zrobić? Czy rozgałęzić kabel wychodzący z anteny i podpiąć go do UHF i VHF w zwrotnicy?
Dziękuję za pomoc.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena logarytmiczna, antena radiowa, zwrotnica

Post autor: poxipol »


Tomaszglog
Posty: 12
Rejestracja: 5 lutego 2017, o 21:11

Re: Antena logarytmiczna, antena radiowa, zwrotnica

Post autor: Tomaszglog »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. W tej zwrotnicy nie ma możliwości zasilenia wzmacniacza przy antenie FM. A może to zły pomysł na sumowanie dwóch anten ze wzmacniaczami? Mam już zwrotnicę 204MS. Może rozwiązaniem będzie przy samej antenie telewizyjnej umieścić rozgałęźnik taki jak tutaj?
http://www.ams.waw.pl/spip.php?article31

I później osobny kabel do wejścia w zwrotnicy na UHF i osobny kabel na VHF ?

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Antena logarytmiczna, antena radiowa, zwrotnica

Post autor: Acid »

Jeśli koniecznie chcesz wzmacniacz w antenie FM to zrób to na osobnym kablu i oszczędzisz sobie problemów. Każdy rozgałęźnik, zwrotnica czy gniazdo wnosi tłumienie i przy tych wszystkich kombinacjach sygnału zostanie tyle ile przy zastosowaniu anteny pasywnej + śmieci od wzmacniacza.

Tomaszglog
Posty: 12
Rejestracja: 5 lutego 2017, o 21:11

Re: Antena logarytmiczna, antena radiowa, zwrotnica

Post autor: Tomaszglog »

Chodzi o to że osobna nitka nie wchodzi w grę. Musiałbym ciągnąć pewnie z 10metrów nowego przewodu i niszczyć tynki na ścianach.

Sytuacja trochę bez wyjścia. Można zupełnie zrezygnować ze sumatorów i rozgałęźników bo antena logarytmiczna odbiera teź pasmo FM. Jest to jednak antena kierunkowa i stracę stacje radiowe nadające w okolicy z innych kierunkow. Można jeszcze zastosować zwrotnicę 106AMS i zrezygnować z zasilenia anteny radiowej. Chociaż już mam antenę FM Total która ma wbudowany wzmacniacz i trzebaby wymienić wzmacniacz na sumator i nie wiem czy to moźliwe. Tak czy inaczej nie ma dobrego rozwiązania. Wszystko przez to że antena logarytmiczna puszcza sygnał VHF i UHF po jednym kablu. Mimo wszystko nie wartoby rozgałęzić ten sygnał za pomocą RSI-02MS między anteną a zwrotnicą? Zwrotnicę 204MS już posiadam i to jest jedna z najlepszych zwrotnic na rynku z szerokim spektrum zastosowania zarówno przy instalacjach pasywnych jak i aktywnych i przy niej chciałbym pozostać.

Tak na szybko tak miałoby to wyglądać:

https://zapodaj.net/e3537a89c2d8b.png.html

Anteny:
FM SV Total ze wzmacniaczem
Antena logarytmiczna SPL130 ze wzmacniaczem LG-2

Do nadajnika 70km - Śrem

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena logarytmiczna, antena radiowa, zwrotnica

Post autor: poxipol »

Tego typu kombinacji się nie wykonuje,gdyż niczemu dobremu to nie służy.

Najpierw dobiera się odpowiednie anteny o odpowiednim zysku aby uniknąć stosowania przedwzmacniacza,który montuje się w ostateczności.
Podobnie jest ze wzmacniaczem przy rozdzieleniu sygnału.
Do tego osprzęt antenowy typu zwrotnice antenowe i odbiornikowe.

U siebie ma antenkę SV Total pasywną,za którą jest podpięty tłumik 15 dB a dalej leci do zwrotnicy DSK-U.
Tłumik jest konieczny ze względu na osłabienie dalekich stacji FM,pomimo tego i tak nieźle odbiera odległe nadajniki np.słowackie.

Jeżeli twój log obejmuje FM ,sprawdź jaki jest odbiór na wszystkich pasmach.
Dipol w logu ,który pracuje w paśmie FM,ma duży kąt promieniowania i można go odpowiednio wygiąć do pol.H/V

Tomaszglog
Posty: 12
Rejestracja: 5 lutego 2017, o 21:11

Re: Antena logarytmiczna, antena radiowa, zwrotnica

Post autor: Tomaszglog »

Dziękuję. Zdecydowałem się na radiówkę pasywną SV Total i antena logarytmiczna też zostanie z symetryzatorem. Do tego zwrotnica 106AMS i wzmacniacz z rozgałęźnikiem AWS-144SE. Zobaczę jak to będzie działać. Mam jeszcze w obwodzie wzmacniacz antenowy LG-2 ale powinno się obejść bez niego.

Tomaszglog
Posty: 12
Rejestracja: 5 lutego 2017, o 21:11

Re: Antena logarytmiczna, antena radiowa, zwrotnica

Post autor: Tomaszglog »

Zamontowałem wszystko jak w poprzednim opisie. Nie obeszło się bez wzmacniacza LG-2. Do tego wzmacniacz AWS-144SE. Co ciekawe sygnał nie jest przesterowany. Bez LG-2 były tylko jakieś strzępy sygnału. Teraz jest siła i jakość po 100% na wszystkim oprócz Mux8. Nadajnik około 70km w Śremie. Nie mogę sobie poradzić z MUXem 8. Ten sam nadajnik w śremie a poziom sygnału 20% i rwie sygnał. Może ktoś ma pomysł dlaczego? Czy siła tego nadajnika na Mux8 w Śremie jest niższa?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena logarytmiczna, antena radiowa, zwrotnica

Post autor: K63 »

Anteny nadawcze mux-8 zawieszone są ok. 65 m niżej niż pozostałych mux-ów. Ponadto emisja prowadzona jest kierunkowo - z maksymalną mocą 22 kW, ale także z tłumieniem, gdzie leci np. tylko 2 kW. Może właśnie jesteś na tym wytłumionym azymucie. Wg mapek Emitel-a zasięg nadajnika to ok. 50-55 km. Nie piszesz gdzie odbierasz, ale przy odległości 70 km możesz znajdować się w lepszym zasięgu innego nadajnika i konieczna będzie dodatkowa antena. A może mała korekta kierunku lub wysokości zawieszenia anteny.
Poglądowa mapka zasięgu mux-8 ze Śremu -> http://mapy.tvradio.cba.pl/Telewizja/MU ... index.html
Tomaszglog pisze:Nie obeszło się bez wzmacniacza LG-2. Do tego wzmacniacz AWS-144SE
Tomaszglog pisze:Ten sam nadajnik w śremie a poziom sygnału 20% i rwie sygnał.
Zastosowanie dwóch wzmacniaczy w szeregu to niezbyt dobry pomysł. Jak wygląda sygnał po ominięciu AWS-144?

Tomaszglog
Posty: 12
Rejestracja: 5 lutego 2017, o 21:11

Re: Antena logarytmiczna, antena radiowa, zwrotnica

Post autor: Tomaszglog »

Dziękuję za odpowiedź. Przede wszystkim jestem z Głogowa i tak jak pisałem ustawiłem antenę logarytmiczną na Śrem mimo iż mam teoretycznie trochę bliżej do Żagania bo Śrem ma na ósmym multiplexie taką samą polaryzację jak na pozostalych i teoretycznie wystarcza mi jedna antena o pełnym zakresie, czyli moja logarytmiczna. Przy wzmacniaczu AWS144SE mam zasilacz z regulacją mocy. Kiedy zmniejszam moc sygnał zaczyna być niestabilny i parametry siła/jakość słabną. Przy minimalnej mocy na zasilaczu sygnału nie ma w ogóle. Przy pełnej mocy zasilacza wszystkie kanały i wszystkie multiplexy pracują rewelacyjnie. Sygnał jest stabilny i zawsze 100% na 100%. Problemem jest tylko Mux8. Ósmy multiplex ma 20-30% procent i pojawia się lagowanie. Nie wiem może to kwestia anteny albo tego że jednak siła Multiplexu 8 nie jest jeszcze wystarczająca ze Śremu. Nie wiem jak to jest z mocą ale Mux8 jest nadawany z mocą 20kw a pozostałe multiplexy z mocą 100kw. Nie znam się na tym ale gdzieś czytałem że mux8 jakoś inaczej się liczy. Nie wiem czy to prawda.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena logarytmiczna, antena radiowa, zwrotnica

Post autor: K63 »

Na k.7 ze Śremu w kierunku Głogowa "idzie" ok. 9 kW. Ale już kilka-kilkanaście km w kierunku północnym sygnał zaczyna być maksymalnie tłumiony. Np. w kierunku Bytomia Odrzańskiego leci tylko ok. 1.6 kW.
Używanie mocnych wzmacniaczy w Głogowie to ryzyko ze względu na lokalny doświetlacz mux-3. Pisałeś o planach podpięcia anteny radiowej, więc domyślam się że na tym AWS-144 wzmacniasz także programy radiowe, których kilka nadajników zapewne masz w pobliskiej okolicy.
poxipol pisze:Tego typu kombinacji się nie wykonuje,gdyż niczemu dobremu to nie służy.
Tutaj masz przykład jak mocny sygnał radiowy może namieszać.
Tomaszglog pisze:Nie wiem jak to jest z mocą ale Mux8 jest nadawany z mocą 20kw a pozostałe multiplexy z mocą 100kw. Nie znam się na tym ale gdzieś czytałem że mux8 jakoś inaczej się liczy
Propagacja fal w paśmie VHF jest dużo lepsza i moce nadajników mogą być kilkukrotnie niższe by uzyskać ten sam zasięg co na UHF. Musisz wziąć jednak pod uwagę że mux-y 1-3 ze Śremu nadawane są dookólnie bez wytłumień.
http://www.aval.com.pl/index.php?odbior ... -telewizji

Tomaszglog
Posty: 12
Rejestracja: 5 lutego 2017, o 21:11

Re: Antena logarytmiczna, antena radiowa, zwrotnica

Post autor: Tomaszglog »

Tak mam także antenę radiową bez wbudowanego wzmacniacza. Łapię kilkadziesiąt stacji radiowych. Jakość rewelacyjna. Może faktycznie problemem jest za słaby sygnał VHF z tego nadajnika. Póki co radio rewelacja i wszystkie pozostałe multiplexy teź 100/100. Z muxem8 wstrzymam się jeszcze, do czerwca ma być nadajnik doświetlający w Lesznie tylko w innej polaryzacji. Wtedy dokupię nową antenę VHF.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena logarytmiczna, antena radiowa, zwrotnica

Post autor: K63 »

Tomaszglog pisze:Z muxem8 wstrzymam się jeszcze, do czerwca ma być nadajnik doświetlający w Lesznie tylko w innej polaryzacji.
Harmonogram nie przewiduje Leszna, tylko nadajnik ... w pobliżu Głogowa (kanał 8, pol. V).

Tomaszglog
Posty: 12
Rejestracja: 5 lutego 2017, o 21:11

Re: Antena logarytmiczna, antena radiowa, zwrotnica

Post autor: Tomaszglog »

K63 pisze:
Tomaszglog pisze:Z muxem8 wstrzymam się jeszcze, do czerwca ma być nadajnik doświetlający w Lesznie tylko w innej polaryzacji.
Harmonogram nie przewiduje Leszna, tylko nadajnik ... w pobliżu Głogowa (kanał 8, pol. V).
Dzwoniłem dziś do emitela. Powiedzieli mi że pracują nad nadajnikiem w Lesznie. A ten nadajnik z linku to jeszcze lepiej i bliżej. Tylko inna polaryzacja i nie obędzie się bez nowej anteny VHF.

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Antena logarytmiczna, antena radiowa, zwrotnica

Post autor: Acid »

Do Wichowa masz 30km bliżej to sporo, spróbowalbym dla testu obrócić tego log-a w tym kierunku i ustawienia w pionie. Jeśli się powiedzie wyginasz najdłuższe pręty do pionu i cieszysz się dobrym odbiorem. Opisy przeróbki tej anteny do dwóch polaryzacji znajdziesz na forum.

Zablokowany