Jaka antena do MUX-8?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Pomijając reflektor,tak to powinno wyglądać.
Obrazek

Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Kuba.G »


Awatar użytkownika
exmartino
Posty: 109
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 09:34
Odbiornik: TV LG 42LF652V oraz OPTICUM XTS703 Radio: GoGEN DAB502
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i kierunkowa LOG 2-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: exmartino »

Pytanko na antenie logarytmicznej LOG 2-69 odbieram MUX 8, co ciekawe MUX 8 ma najlepsze parametry odbioru czyli na teście sygnału wynosi 95/100 % siły i jakości i mimo to czasami, szczególnie rano pojawiają się piksele, czy to wina nadajnika czy anteny? Dla porownania na MUX 1 mam 41/100 % i podobnych problemów nie mam. Test sygnału sprawdzałem na telewizorze LG 42'' czy taki test może być wiarygodny? Nadajnik Katowice Kosztowy.

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Jingiel »

W mux8 często te piksele to wina nadawcy.

wooy11
Posty: 64
Rejestracja: 24 grudnia 2016, o 21:02
Odbiornik: jakiś tani Bloow ;)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż - Kielce

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: wooy11 »

Jeśli Twoja antena jest ze wzmacniaczem to podłacz do niej zasilacz z regulowanym napięciem i ustaw mniejsze napięcie, sprawdz jak działaja muxy na niższym napięciu.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

exmartino pisze:Pytanko na antenie logarytmicznej LOG 2-69 odbieram MUX 8, co ciekawe MUX 8 ma najlepsze parametry odbioru czyli na teście sygnału wynosi 95/100 % siły i jakości i mimo to czasami, szczególnie rano pojawiają się piksele, czy to wina nadajnika czy anteny? Dla porownania na MUX 1 mam 41/100 % i podobnych problemów nie mam. Test sygnału sprawdzałem na telewizorze LG 42'' czy taki test może być wiarygodny? Nadajnik Katowice Kosztowy.
Wskazania na odbiorniku nie są parametrami.
Rano ,wieczorem występuje lepsza propagacja i pojawiają się zakłócenia i pewnie wtedy nieźle szaleje parametr BER z dużą ilością stopy bitowej błędów.
Anteny Log w paśmie VHF mają spory kąt promieniowania i nie najlepsze parametry dyskryminujące,a pasmo to jest bardziej podatne na zakłócenia.

Nieraz z ciekawości nagrywam programy z MUX-8 i nie zauważyłem żadnych problemów zwłaszcza przy ich odtwarzaniu

Awatar użytkownika
exmartino
Posty: 109
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 09:34
Odbiornik: TV LG 42LF652V oraz OPTICUM XTS703 Radio: GoGEN DAB502
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i kierunkowa LOG 2-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: exmartino »

Antena jest bez wzmacniacza i zasilacza, pracuje tylko na samym wtyku podłączonym do telewizora.

mariodvb-t
Posty: 5
Rejestracja: 18 grudnia 2016, o 19:02
Odbiornik: NOT ONLY TV lv5tdelux / Sharp lc-32dh520e
Instalacja antenowa: ASP-8 z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Iława/Kisielice

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: mariodvb-t »

Witam, domontowałem do mojej anteny siatkowej, która znajduje się w pokoju dipole na polaryzację V ale nie mam odbioru mux-8 Chwaszczyno odległość 18 km moc 20 kW. Odbieram inne muxy 1,2 i 3 z jakością 100% czasami mux 2 nie działa z nadajnika Iława Kisielice odległość 88 km, jest tam też mux 8 ale tylko 6 kW i nie dolatuje sygnał. Antena z symetryzatorem, czy warto dodać wzmacniacz? Dodam, że chciałbym odbierać mux-8 jakkolwiek, nie potrzebuję 100% jakości wystarczy, że będzie z 40-50%. Pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
maciek_p
Posty: 136
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków/Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: maciek_p »

Może warto ją wyciągnąć zza mebli? :D Antena to nie kabel w ścianie, żeby dobrze działać powinna mieć przestrzeń wokół siebie.

wooy11
Posty: 64
Rejestracja: 24 grudnia 2016, o 21:02
Odbiornik: jakiś tani Bloow ;)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż - Kielce

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: wooy11 »

Muxa 8 z nadajnika oddalonego o 88 km na antenie schowanej w domu to na bank nie odbierzesz, nawet ze wzmacniaczem, ale mux z nadajnika oddalonego o 18 km nadajacego spora moca raczej powinieneś bez wzmacniacza , sprawdz czy twój odbiornik DVB t przeszukuje pasmo VHF czyli kanały od 5 do 12 ???

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: Jingiel »

Niewiele widać na tym zdjęciu. Ty chcesz odbierać w budynku na niej?

mariodvb-t
Posty: 5
Rejestracja: 18 grudnia 2016, o 19:02
Odbiornik: NOT ONLY TV lv5tdelux / Sharp lc-32dh520e
Instalacja antenowa: ASP-8 z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Iława/Kisielice

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: mariodvb-t »

Dzięki za odpowiedzi, te "dipole" to humorystycznie powisiały na antenie 5 minut. Paradoks tej anteny (i nie tylko tej bo kiedyś miałem inną) jest taki, że za biurkiem odbiera lepiej niż wystawiona za okno (na dach niestety nie mogę jej ustawić). W związku z czym wolę ją stosować jako pokojową, bo do odbioru mux 1-3 (100, 100 i 50 kW) się sprawdza przyzwoicie lecz odbiera je z Iławy (88 km) na symetryzatorze. Jak??.. nie pytajcie bo sam nie wiem. A z Chwaszczyna (18km), czyli nadajnika głównego dla Gdańska nie łapie nic. Kiedyś się bawiłem na strychu to z tamtego kierunku łapało tylko doświetlenie mux-3 (ale też teren jest u mnie w tamtym kierunku beznadziejny i mam górę przed sobą). Odebranie więc stamtąd mux8, biorąc pod uwagę pol. V to dramat i chyba bez wielkiej anteny na dachu nic się nie odbierze. Na telewizorze jak sprawdzałem to na kanałach 6 i 8 jest brak sygnału. Ale na tunerze USB w programie prog finder parametry wyglądają tak:
Obrazek
Sygnał 10% i tak nie pozwala wczytać kanałów, ale widać, że z K-8 (Iławy) łapię o wiele większy sygnał niż z K-6. Jeśli chodzi o interpretację tego, to jakby sygnał 10% był ciągłą kreską, bez skoków na 0 to już praktycznie jest bardzo blisko odbioru, bo przy 11% już działa audio i wczytuje się epg + pikseloza na ekranie. Dlatego myślałem, że może z Iławy pociągnę na jakimś regulowanym wzmacniaczu i wzrośnie sygnał chociaż do 40-50% wtedy są lekkie pikselozy ale da się oglądać. A ja tam wielkim fanatykiem oferty programowej tego muxa nie jestem i raczej rzadko bym go oglądał to skoro już jest to czemu go nie mieć na liście kanałów.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: qwerty »

Wgraj nowsze sterowniki, bo masz jakieś stare, które wskazują siłę na 55%.

bytom2009
Posty: 39
Rejestracja: 27 października 2016, o 17:08
Odbiornik: UE40H6400AWXXH
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Żagań-Wichów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: bytom2009 »

wiem ze to nie ten dział ale czy ktoś wie kiedy będzie TVP sport na mux-8 miał być do końca lutego 2017 a jest już 1 marca

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: dvbtowiec »

Tu masz wszystkie odpowiedzi viewtopic.php?f=50&t=7476&start=120
Nie licz na to że szybko się pojawi, ostatnie wiadomości z tego tygodnia od Prezesa TVP mówią o kolejnych kilku miesiącach :D

duchh
Posty: 1
Rejestracja: 1 marca 2017, o 11:36
Odbiornik: TV samsung
Instalacja antenowa: Uni Line LOG 560HVD Emme Esse
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: duchh »

Witam,

jako, że regionalnie ten temat jest stosunkowo skąpy w informacje, chciałem się podzielić swoim doświadczeniem dotyczącym odbioru wszystkich MUX ów (w szczególności "8") w Gorzowie Wielkopolskim.
Próbuję coś złapać w okolicy Parku Górczyńskiego.
Antena zamocowana na wys. około 6 m.
Duże nadajniki ze wszystkimi muxami "w pobliżu" to:
- Zielona Góra / Jemiołów (ok. 45 km)
- Szczecin / Kołowo (ok. 75 km)
Są jeszcze miejskie z mux 3 i 4 w odległości od 2 do 8 km ale nie biorę ich pod uwagę z powodu małej oferty programowej ;)

Po testach:
- Antena combo Opticum AX 1000+ wydawała się najlepszym rozwiązaniem w stosunku możliwość do ceny, jednak ze względu na mierną jakość wykonania ta antena nie nadaje się do użytku na dłuższą metę. Po za tym nie ma mowy o jakiejkolwiek zmianie polaryzacji.
- Siatkowe anteny "szerokopasmowe" nie odbierają niczego więcej (a nawet mniej) niż antena pokojowa. Po podłączeniu zasilacza łapała zaledwie kanały, które normalnie stojąc przy telewizorze łapała antena pokojowa. Po odłączeniu zasilania całkowita cisza.

Sprawdziła się natomiast antena logarytmiczna Uni-Line LOG 560HVD. Miałem trochę wątpliwości, ale ryzyko się opłaciło.
Antena doskonale odbiera wszystkie muxy zarówno z RTCN Kołowo, jak i z RTCN Jemiołów. Trzeba ją tylko precyzyjnie ustawić.

Aktualnie skierowana jest na Szczecin/Kołowo (odległość ok. 75 km) - otwarty teren, nic nie zasłania. Wszystko łapie bez żadnego krzaka. Jakość sygnału (wg telewizora - 100%).
Ta antena ma możliwość zmiany polaryzacji zarówno VHF jak i UHF. Po zmianie polaryzacji części VHF anteny na pion i skierowaniu na Jemiołów (odległość ok. 45 km) też odbieram wszystkie muxy, pomimo, że sygnał zasłaniają dwa bezpośrednio sąsiadujące budynki.

To antena logarytmiczna więc nie trzeba żadnych wzmacniaczy, symetryzatorów, zwrotnic, filtrów i innych ulepszaczy.
Wystarczy wpiąć kabelek, zamocować i wcelować w nadajnik. Gotowe.

Polecam niezdecydowanym taki typ anteny. Trochę eksperymentowałem z różnymi typami anten. Ta - pomimo że (jak widać na budynkach) jest stosunkowo mało popularna moim zdaniem najlepiej nadaje się do tv naziemnej w lokalizacji którą podałem na początku postu, przy stosunkowo niedużych nakładach finansowych (ok. 80 zł z przesyłką).

Pozdrawiam i życzę dobrego odbioru.

wolfcreek
Posty: 49
Rejestracja: 28 października 2016, o 12:51
Odbiornik: TV LG42PW451
Instalacja antenowa: Antena LOGARYTMICZNA DVB-T UniLine Emme Esse 5-60 UHF/VHF Zamontowana na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań / Wichów , Zielona Góra / Jemiołów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: wolfcreek »

Też mam tą antenę Uni-Line LOG 560HVD , i montowałem u rodziny dwie mniejsze Mini Log vhf/uhf. Wszystkie się sprawdziły , z tym że anteny mini Log mam obrócone tak że dipole są teraz w pozycji poziomej, a nie w pionie jak miały mieć w oryginalnym ustawieniu , co spowodowało lepszy odbiór mux8 . Wszystkie anteny odbierają mux 1 2 3 8 i dodatkowy mux L7 (tv regionalna , Tele 5) . A nawet 8 kanałów Niemieckich (kanały 36/39) i Polsatowskie kodowane (kanał 48) Niestety Czeskich kanałów nie mogę na nich wyłapać . A antena Uni-Line LOG 560HVD ma taką małą wadę że trzeba naprawdę precyzyjnie ustawić ją na nadajnik , muxL7 niestety odbiera bardzo słabo , co skutkuje częstymi zanikami :/ Ale polecam takie anteny również , nie potrzeba zasilaczy ani żadnych płytek , kabelek podłączony do belek anteny , i do gniazda tv , i gitara :) A w sumie zastanawiam się czy można do takich anten zastosować jakiś wzmacniacz przelotowy żeby wzmocnić np. taki mux lokalny , czy takie wzmacniacze nie zdadzą egzaminu ???

wooy11
Posty: 64
Rejestracja: 24 grudnia 2016, o 21:02
Odbiornik: jakiś tani Bloow ;)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż - Kielce

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: wooy11 »

Można zastosować wzmacniacz przelotowy np WB 22 - taki który nie bedzie przepuszczał napięcia dalej do anteny. Jezeli sie zdecydujesz na taki wzmacniacz to proponuję do niego zastosować zasilacz z mozliwościa regulacji napięcia. Czesto to sie przydaje do zmniejszenia wzmocnienia sygnałów już mocnych ;);) Zbyt mocny sygnał będzie "zatykał" głowicę w odbiorniku co w praktyce wyglada tak jakby był za słaby sygnał ;) Anteny log które macie sa bardzo dobre ale wstrzymał bym sie z opiniami ze "siatki" to poziom anten pokojowych ;) Dla próby podpiałem pod odbiornik dvb t ponad 20-stoletnia szerokopasmówke bez siatki bo ze starości odpadla, zamontowałem na niej dipol w pionie na mux 8 ( V ) i z odległości 70 km od nadajnika wszystkie muxy 100% http://freedisc.pl/nie-istnieje,f-81691 ... atki-5-jpg mux 8 nadawany jest moca 10 KW

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: pablo82 »

Jingiel pisze:W mux8 często te piksele to wina nadawcy.
Również potwierdzam, że problem pikseli na Mux-8 nadal nie został zlikwidowany. Dziś wcale nie mogłem oglądać normalnie żadnego kanału z Mux-8, mimo 100% jakości odbioru tego Muxa i siły 84%. U sąsiadów jest taki sam problem z pikselami na Muxie-8.
Ps. Co do anteny, to również tak, jak koledzy tu z forum mam antenę logarytmiczno periodyczną na kanały 5-69 przerobioną w paśmie VHF na polaryzację V.
Ostatnio zmieniony 4 marca 2017, o 18:46 przez pablo82, łącznie zmieniany 1 raz.

wolfcreek
Posty: 49
Rejestracja: 28 października 2016, o 12:51
Odbiornik: TV LG42PW451
Instalacja antenowa: Antena LOGARYTMICZNA DVB-T UniLine Emme Esse 5-60 UHF/VHF Zamontowana na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań / Wichów , Zielona Góra / Jemiołów

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: wolfcreek »

wooy11 pisze:Można zastosować wzmacniacz przelotowy np WB 22 - taki który nie bedzie przepuszczał napięcia dalej do anteny. Jezeli sie zdecydujesz na taki wzmacniacz to proponuję do niego zastosować zasilacz z mozliwościa regulacji napięcia. Czesto to sie przydaje do zmniejszenia wzmocnienia sygnałów już mocnych ;);) Zbyt mocny sygnał będzie "zatykał" głowicę w odbiorniku co w praktyce wyglada tak jakby był za słaby sygnał ;) Anteny log które macie sa bardzo dobre ale wstrzymał bym sie z opiniami ze "siatki" to poziom anten pokojowych ;) Dla próby podpiałem pod odbiornik dvb t ponad 20-stoletnia szerokopasmówke bez siatki bo ze starości odpadla, zamontowałem na niej dipol w pionie na mux 8 ( V ) i z odległości 70 km od nadajnika wszystkie muxy 100% http://freedisc.pl/nie-istnieje,f-81691 ... atki-5-jpg mux 8 nadawany jest moca 10 KW
Czyli wzmacniacz WB22 mogę bez ryzyka zakupić pod te anteny tak?? Będzie śmigać lepiej ? Szczególnie chodzi mi o jakość bo siła na muxach jest ok .

Zablokowany